Jak mi zablokovali účet na Shutterstocku

Shutterstock disabled account Nedávno jsem na vlastní kůži zjistil, že focení a kreslení pro fotobanky nemusí být vždy bezproblémové a lidé z fotobank nejsou vždy přívětiví, vstřícní a ochotní řešit vaše problémy.

Stručně řečeno, na Shutterstocku mi zablokovali účet bez jakékoliv informace a několik dní se nenamáhali odpovídat na mé četné dotazy. Všechno to začalo v pondělí večer a táhlo se to skoro celý týden.

pondělí 4. srpna, 18:00

Při prohlížení prodejů na Shutterstocku jsem zjistil, že byl můj účet zablokován – mohl jsem se přihlásit, ale všechny mé fotky z portfolia byly pryč a stejně tak fotky čekající na schválení. Později jsem zjistil, že ani nemůžu vkládat příspěvky do fóra a posílat zprávy.
Říkla jsem si, to bude nějaká chyba v systému, nějaký výpadek a pustil jsem to z hlavy

pondělí 4. srpna, 20:50

Nedalo mi to a tak jsem se kouknul na fórum, nikde žádná informace o výpadku. Napsal jsem první email na podporu – došlo mi automatické potvrzení přijetí mé zprávy a informace o tom, že se mi ozvou během 24–48 hodin.

úterý 5. srpna, 10:00

Přes noc se mi to rozleželo v hlavě, píšu další email obdobného znění.

středa 6. srpna, 14:00

Jelikož mám zablokován přístup na fórum Shutterstocku, požádal jsem bratra, aby tam publikoval můj problém. Za pár hodin je tento příspěvek zamknut, aby na něj nemohl nikdo reagovat (a později byl smazán) – stále žádná odezva.

čtvrtek 7. srpna, 9:00

Využívám účet kolegy z práce, který Shutterstock už nějaký rok nepoužívá. Publikuji na fóru ostřejší dotaz a žádám vysvětlení.

čtvrtek 7. srpna, 10:20

Na fóru shutterstocku žádná reakce. Jsem značně rozčílen a píšu na mezinárodní, hojně navštěvovaný web Microstockgrou­p.com příspěvek o mém problému.
Během hodiny dostávám několik reakcí s nápady, co podniknout. Rozesílám emaily a zprávy (asi deset) na lidi ze Shutterstocku (některé kontakty poradili na fóru Microstockgroup, jiné jsem našel v diskuzích na Shutterstocku).
Lidé z fóra Microstockgroup mě podpořili a poslali obdobné dotazy, případně připsali své dotazy pod můj příspěvek na Shuttersocku.

čtvrtek 7. srpna, 16:00

Konečně se začíná něco dít – na fóru Shutterstocku mi konečně jeden z adminů odpověděl: tvrdil, že mi byl odeslán email před zablokováním účtu (nic jsem nedostal, ani ve spamu nic neskončilo), a že tato diskuse bude zamčena a pokud se pokusím ještě použít jiný účet k publikování na fóru bude i tento účet zablokován.
Jsem zoufalý, opravdu netuším, jak navázat komunikaci.

čtvrtek 7. srpna, 16:10

Končeně se mi někdo (anthony (at) shut­terstock.com) ze Shutterstocku ozývá na email s vysvětlením, co se vlastně stalo.

Shutterstock Images LLC ( „Shutterstock“) has been contacted by an individual or entity that claims that an image in your Shutterstock portfolio belongs to that individual or entity (SS#14332861 – Set of green labels badges and stickers with recycle icons). The person making the complaint is requesting that Shutterstock take appropriate steps against you.

Prior to taking any further steps, we are inviting you to respond to this claim.

At the minimum, please let us know:

 1. where and when the image(s) in question was taken or created;
 2. what program, if any, was used to generate or modify the image(s); and
 3. if the image(s) was modified, where the original image was obtained.

If it turns out that the claim is without merit we will not take any further action and your account will remain active.Please respond to this email by August 11, 2008. If you fail to respond by said date with the information we outline above,your Shutterstock.com submitter account may be closed.

Z čísla a názvu obrázku jsem zjistil, že se jedná o tuto ilustraci:

labels with recycle symbols

Z další komunikace vyplynulo, že problém spočívá v symbolu, který je použit v druhém řádku uprostřed:

der Grune Punkt

Tedy ve skutečnosti to není symbol, ale logo (licencovaný symbol) na který se vztahuje copyright (viz.
1,
2,
3). Což jsem bohužel vůbec netušil, považoval jsem jej za standardní – obecný symbol pro recyklaci.
Vysvětlil jsem tedy lidem na Shutterstocku jak má ilustrace vznikla (to nebyl problém, neboť v mém portfoliu byly jiné ilustrace, kterých tato v podstatě vycházela) a v odpověď mi přišlo, že můj účet bude během pár minut znovu aktivován. A že musím smazat veškeré ilustrace s tímto symbolem.

čtvrtek 7. srpna, 18:00

Účet úspěšně aktivován, portfolio obnoveno, patřičné ilustrace smazány. A já se odebral na pivko, které jsem už opravdu potřeboval.
Při psaní článku jsem chtěl dát odkazy na příspěvky, které jsem napsal na Shutterstock fórum, ale jak jsem zjistil, všechny byly smazány – asi aby neutrpěla jejich image.

Poučení na závěr

Z uvedené hororové příhody jsem si vzal několik ponaučení:

 • nespoléhej na jeden zdroj příjmů z fotobank (zvláště pokud chceš povýšit fotobanky na full time job)
 • když máš problém a ze Shutterstocku neodpovídají, nevzdávej to a udělej rozruch (pokud bych se neozval, účet by mi asi nikdy neaktivovali) – pokud to nejde přímo na webu shutterstocku, zkus to na Microstockgrou­p.com
 • raději si dvakrát ověř, zda běžný symbol není ve skutečnosti logo s copyrightem. A rozhodně nepoužívej cizí ilustrace či elementy – pokud by se na to přišlo, účet už by ti asi neobnovili.
 • nemysli si, že se ti něco takového nemůže také stát (viz obdobný případ)

Co mi vrtá hlavou a trochu mě děsí je

 • přístup Shutterstocku k fotografům – když se objeví problém, klidně zablokují celé portfolio bez zprávy autorovi
 • na Shutterstocku je spousta ilustrací používající stejné logo – proč taky nejsou zablokované? Proč jenom já?
 • od čeho jsou v Shutterstocku schvalovači fotek a ilustrací – ti vůbec neměli danou ilustraci pustit (v podstatě je to jejich chyba)

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

27 Komentářů

 1. mekelle
  22. 8. 2008

  uf! hororovy pribeh, nastastie s dobrym koncom:)

  Odpovědět
 2. Soufi
  22. 8. 2008

  Mne sa paci ako si sa zaprel, zakusol do nich a nepustil az kym sa to nevyriesilo 🙂

  Odpovědět
 3. Petr Václavek
  22. 8. 2008

  [2] Mno kdybys tam měl tak velké portfolio jako já (asi 2–3 roky práce), které skoro bez práce vynáší tolik co plný pracovní úvazek, tak bys to asi taky nevzdal 🙂

  Ale hlavně jsem byl pekelně naštvaný, protože jsem vůbec netušil PROČ.

  Odpovědět
 4. stanillek
  26. 8. 2008

  jj, je to smutne nekolik let pro ne makas po nocich, kazis si voci a stejne pro ne znamenas uplny prd, protoze takovych jako jsi ty je spousta a oni si v prvni rade hlidaji, aby jim milionove zisky neukrajovaly pokuty. To je holt udel delnika 🙂 jsme jen obycejni nosici vody… obycejni nosici vody. 🙂

  Odpovědět
 5. palic
  3. 9. 2008

  Pěkné, ať žijí soudruzi ze Shutterstock.com! Že tě tak soudružsky a rychle poslali do háje….…..

  Odpovědět
 6. Jiří Křivánek
  6. 10. 2008

  Hodně smutné, jak to také někde funguje… nebo spíš mnohokrát

  Odpovědět
 7. david
  6. 11. 2008

  husty, hlavne, ze jste to vyresil…ten symbol tam ma kazdy druhy v portofoliu. staci zadat ecology..

  Odpovědět
 8. Roman
  1. 12. 2008

  Take jsem pohorel obdobnym zpusobem na Shutterstocku. Domnival jsem se, ze zdrojova fotka (bohuzel z internetu) a moje prekreslena vektorova ilustrace jsou zcela rozdilna dila. V Cesku pojem nedovolena derivace jsem nezachytil a na Shutterstocku me to stalo zablokovani portfolia, propadnuti penez na uctu serveru a hrozba zalobou, ktera mi prisla z NewYorku s narokovanou pokutou 3000 USD. Zadne upozorneni nic, taky jsem valil oci a mailovaj o 106 a podobne reakce. Akorat me uz ten ucet neobnovili nikdy :-(( A nebyl to umysl ale pouha neznalost a bohuzel prvni najivita a tvrdy dopad. Jo, jo… sila ..

  Odpovědět
 9. Petr Václavek
  2. 12. 2008

  [8] takže to bylo zablokování právem jestli jsem to dobře pochopil (neboť jste použil cizí fotku, jejíž autor to zjistil a ozval se).

  Jo je to síla. Proto vždy a všude píšu – používejte jen svoje předlohy, brushe, ornamenty a ilustrace. Nestojí za to riskovat.

  Odpovědět
 10. Farna
  2. 12. 2008

  [8]Tak to je mazec? A jak to dopadlo s tou žalobou? Nebo není a musíš zaplatit tu pokutu?

  Odpovědět
 11. misa7
  26. 8. 2009

  sem rad ze to dobre dopadlo

  Odpovědět
 12. Petr Brunner
  11. 11. 2009

  dobrý den měl bych dotaz, nedávno jsem se přihlásil do shutterstocku a ted pracuji na sadě několika smajlíku s těličky, které budou podobný filmovým a herním postavám, můžou mě žalovat za tu podobu? nebo když zvektorizuju nějaký typ auta a dám ho tam bez jeho značky a nebo když prostě vezmu herní postavu a předělám jí do detailu do vektoru? nebo když předělám do detailu zbran do vektoru? pořádně se v těch jejich pravidlech nevyznám co můžu a co nemůžu. děkuji za odpověd

  Odpovědět
 13. Petr Václavek
  11. 11. 2009

  Zdravím,
  žalovat vás určitě nebudou, o takovém případu jsem ještě neslyšel. Každopádně pokud to bude hodně podobné (například nakreslíte Houmra Simpsna), tak kresbu určitě nepřijmou.

  Autům bych se raději také vyhnul, v poslední době je z databáze vyhodili (a to i dříve schválené fotky a vektory) právě z důvodu copyrightu.

  Takže doporučuji se spíše jen lehce inspirovat a nic neobkreslovat.

  Odpovědět
 14. martan
  16. 3. 2010

  Zdravíčko, myslíte, že sa to týka aj siluet ľudí robených podľa fotiek z netu?

  Odpovědět
 15. Petr Václavek
  16. 3. 2010

  Ano samozřejmě, i to může být důvod zablokování účtu (zejména pokud se jedná o nějakou originální předlohu, která je navíc prodávána na té stejné fotobance).

  Doporučuji vám používat pouze vlastní předlohy a materiály.

  Odpovědět
 16. Stepan G.
  7. 7. 2010

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli se vystavuji tomuto riziku i tím, když budu vytvářet skeče z předlohy fotek z netu, přičemž se ale bude jednat o obecné věci, jako je např. fotbalová/hokejová branka, míč, puk, hokejka, hudební nástroje atd., které můžu naprosto podobným způsobem i já vyfotit a navíc by asi u většiny z nich bylo dost těžké prokázat, z jaké fotky jsou vytvořené.
  Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
 17. Petr Václavek
  8. 7. 2010

  Zdravím,
  pokud nejde prokázat, že jste použil cizí fotografie jako předlohy, tak se žádnému riziku nevystavujete. Myslím, že u základních předmětů je to v pohodě. Jen třeba iStockPhoto nebo Dreamstime po vás může vyžadovat (při schvalování ilustrace), abyste nahrál i předlohu (fotografii). V takovém případě ale většinou stačí napsat, že jste to kreslil bez předlohy.

  Odpovědět
 18. Peter
  18. 7. 2010

  Dobrý deň. Zaujímala by ma možnosť zistenia nelegálne používaného softvéru, ktorým boli upravované či vytvorené grafiky a fotografie ponúkané práve vo fotobankách. Netreba sa vystríhať práve toho, či niekto nezistí či grafika, alebo fotografia nie je výstupom nelegálne používaného softvéru? Ďakujem, veľa štastia.

  Odpovědět
 19. Štěpán G.
  1. 5. 2011

  Dobrý den, mám dotaz ohledně symbolů v Illustratoru. U pár vektorů jsem zapomněl vymazat symboly, které se tam na začátku, když dám nový dokument, objevují. Moje symboly to nejsou, právo na ně nemám – nemůže si to náhodou kupující vykládat tak, že mu dávám práva na to, aby si tyto symboly použil (a případně se tím dostat do nějakého problému)? Vektory kvůli tomu mazat a znovu nahrávat nechci, zvlášť když už se delší dobu stahují. Je možné se těch symbolů nějak zbavit nadobro? Předem díky za rady…

  Odpovědět
 20. Josef
  2. 3. 2012

  Dobrý den,

  prosím Vás o pomoc. Před dvěma měsíci mě zablokovaly učet na shutterstock. Prý že některé obrázky by mohly být copie či tak něco a že mám napsat kdy, kde a v jakem programu jsem je vytvořil. To jsem také udělal, ale odpověd jen, že at čekám , že jsem v pořadí. Stále se nic neděje. Na forum se nedostanu a na emaily stale jen at čekám.
  Ani mě neposlaly ty originalní obrázky ktery jsem měl okopírovat, takže ani ja přesně nevím kde je problém.
  Možna že jsem se inspiroval někakým vektorem, ale učite jen vzdáleně a všechny!!! vektory dělam origo ručně.
  Je to urřity problém fotobank obecně, ale to by pak musely vyhodit skoro všechny lidi. Jeden nakreslý oblohu a nikdo jiný nebude moct nakreslit oblohu nebo co?

  Uvítám nějaké napady co a jak.
  Děkuji.
  Petr

  Odpovědět
 21. Petr Václavek
  2. 3. 2012

  Zdravím,
  to je ta potíž se Shutterstockem – komunikace s fotografy a grafiky vázne. Takže jediné, co můžu doporučit je zasypávat je dotazy a vířit vodu, kde to jde. Takže:

  • napsat co se stalo na největši fotobankové fórum microstockgroup.com (a aktivně tam kolem toho dopisovat další informace)
  • napsat na všechny emailové adresy xxx (at) shut­terstock.com co najdete
  • zavolat jim na support

  Prostě otravovat, otravovat, otravovat. Jen tak něčeho dosáhnete. Jiné řešení neznám.

  Odpovědět
 22. Josef
  7. 3. 2012

  Tak a je to tady.
  Dnesky mě napsaly, že mě zrušily ůčet a že nebudu moci založit nový.
  Jeste se tam mužu přihlasit, ale to asi jen dočasně.Ja vážně nevim co mám dělat. Psal jsem na microstockgroup atd. Tet nevim jak ostře mám psát na shutterstock, jako jestli jim mam napsat, že zvažuji právni kroky, jestli mě neobnový ůčet alespon abych mohl začít znova. Tohle jednaní mě není vlastní. Jak ostře s nima mám komunikovat?
  Diky za odpověd.
  Josef.

  Odpovědět
 23. Mia
  3. 7. 2012

  No a podívejte, co jsem dnes našla…. http://www.dre­amstime.com/…ma­ge14176048 Tohle nikdo přece nemůže neznat jako logo.

  Jinak ještě k těm obrázkům s odlepujícím se rožkem: nevyčítal vám to nikdo jako ukradený nápad? Ten design je hodně rozšířený…

  Odpovědět
 24. Lenka
  4. 7. 2012

  Mio, ale tohle logo je v kategorii Editorial – commercial a je tam přímo uvedené, že se jedná o logo Společnosti Apple Inc. k použití pro iPad.

  Odpovědět
 25. Mia
  4. 7. 2012

  Ale i tak to lze prodávat? Vždyť je to cizí nápad a uvedení čí to je obvykle přece nestačí.

  Odpovědět
 26. Stepan
  14. 9. 2012

  Zdravím, chtěl bych se zeptat na jednu věc. Nedávno jsem nahrál obrázky (mezi nima i tento http://www.shut­terstock.com/pic­.mhtml?…). Na všech fotobankách mi ho vzali bez problémů, jen na IStocku mi ho rejectli z důvodu copyright infringement. Znamená to, že ho mám smazat i z ostatních fotobank, abych si mohl být jistý, že s tím v budoucnu nebudu mít nějaký problém? Podle mého názoru jde o normální šipku, kterých je na fotobankách tuny, navíc je vytvořena takovým způsobem, že by se podle mě těžko někde našla identická.
  Díky za odpověď.

  Odpovědět
 27. Petr Václavek
  17. 9. 2012

  Zdravím,
  tak na téhle fotce jsem nenašel nic, co by kolidovalo s copyrightem. To jen na iStocku zase něco popletli. Já bych se tím nevzrušoval a na ostatních fotobankách bych rozhodně nemazal.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky