Dreamstime – podrobný návod na nahrání fotek k prodeji (aktualizováno 11.9.2009)

DreamstimeObčas mi někdo napíše a potřebuje poradit, jak nahrát své fotky na fotobanku Dreamstime, Shutterstock, či jinou. Největší problém se kterým dotyční zápasí je angličtina. Vytvořil jsem tedy první obrázkový návod, kterak „uploadnout“ snímky do fotobanky bez znalosti angličtiny – jako první jsem zvolil Dreamstime, další snad budou časem následovat.

Přihlašte se na svůj účet na dreamstime. Pokud ještě nejste zaregistrováni, přečťete si můj úvodní článek o fotobance Dreamstime.

Jak již jsem psal dříve, vše důležité se schovává pod tlačítkem Management Area:

Dreamstime - Management Area

Nuže klikněte na něj.

Nahrávat fotografie (grafiku) lze buď přímo přes webové rozhraní a nebo pomocí FTP. Webové rozhraní má tu výhodu, že jej můžete použít kdykoliv a kdekoliv, je velmi jednoduché a je bez nutnosti instalace dalších programů a jejich nastavování. Nevýhodou je, že je velmi nevhodné pro větší dávky souborů. Oproti tomu FTP je nutno nastavit, vyžaduje další aplikaci (FTP klient), ale je ideální a velmi pohodlné pro nahrávání více fotek.

Dále si ukážeme oba způsoby.

Upload přes webové rozhraní

V sekci Management Area klikněte na tlačítko Upload Images

Dreamstime - Upload Images

Na další stránce by se vám měl objevit jednoduchý formulář.

Dreamstime - nahrávání obrázků přes webové rozhraní

Pokud se neobjeví – jak ukazuje tento obrázek (uvedený příklad je z prohlířeče Chrome, v jiných prohlížečích to může vypadat odlišně – například tam bude jen bílá plocha):

Dreamstime - nahrávání obrázků přes Java rozhraní - problém s JAVA pluginem

tak to znamená, že váš prohlížeč nepodporuje JAVU – nejspíše mu chybí plugin. V takovém případě buď zkuste jiný prohlížeč a nebo si do stávajícího doinstalujte podporu Javy z webu www.java.com.

Dreamstime - nahrávání obrázků přes Java rozhraní - upload

Nuže zpátky k formuláři – použíjte tlačítko Add k nalezení fotek na vašem disku (můžete jich tam naklikat i více) a poté zmáčkněte tlačítko Upload.

Předtím, než se začnou fotky nahrávat na server, se objeví dialog pro zadání vašich přihlašovacích údajů:

Dreamstime - nahrávání obrázků přes Java rozhraní - login

Vaše User name už by mělo být vyplněno (je to stejné číslo, jako potřebujete pro FTP upload – viz část článku o nahrávání přes FTP), takže stačí zadat jen vaše heslo (stejné, jaké používáte pro přihlášení na web Dreamstime).

No a pak již započne vlastní přenos:

Dreamstime - nahrávání obrázků přes Java rozhraní - průběh

A až skončí, objeví se informační zpráva. Nahrané fotky se po nějaké době (může to trvat i několik hodin) objeví v sekci Unfinished files – další postup je pak společný i pro upload přes FTP, takže přeskočte na pokračování návodu.

Povšimněte si také, že v textu nad formulářem je napsáno jaký schvalovací poměr fotek momentálně máte – podle toho se mění váš denní limit (čím lepší poměr schválených fotek, tím více fotek můžete za den nahrát).

Upload pomocí FTP

Pokud jste na Dreamstime přes FTP ještě nenahrávali, musíte nejprve aktivovat FPT účet – to se provádí pouze jednou.

Nuže jděte do sekce Management Area a tam zvolte tlačítko FTP Upload:

Dreamstime - FTP Upload

Na následující stránce zmáčkněte tlačítko ACTIVATE FTP, v pravé části se pak zobrazují potřebné informace o FTP účtu – adresa, username, password. Ty zadejte do svého FTP klienta (já používám Windows Commander).

Dreamstime - FTP Detaily připojení

Teď už se můžete připojit (pokud se vám to nedaří, ověřte si, že váš FTP klient má nastaven pasivní mód – passive mode) a nahrát své fotky na server (kdo neví jak, nechť si přečte návod nebo návod nebo návod).

Zpracování fotek – popis a klíčová slova

Po nahrátí na server (ať už přes JAVA rozhraní na stránkách a nebo přes FTP) bude pár minut (píšou 15 minut až několik hodin, ale většinou je to jen několik málo minut) trvat, než fotky Dreamstime zpracuje. To poznáte tak, že se objeví ve frontě Unfinished Files v sekci Management Area:

Dreamstime - Unfinished Files

Klikněte tedy buď na tlačítko Unfinished Files a nebo na odkaz za počtem těchto „nedokončených“ souborů. Dostanete se tak na stránku se seznamem nahraných souborů, které je potřeba dále zpracovat:

Dreamstime - nahrávání obrázků

Jak vidíte, máte u každého obrázku tři možnosti zpracování:

 • COMMERCIAL RF – To je ve většině případů ta správná volba!
 • RF (no keywords) – Pokud využijete tuto možnost, tak za vás název, popis, kategorie a klíčová slova vyplní pracovníci z Dreamstime. Ovšem bude vás to stát 0.4$ a výsledek nemusí být nejlepší.
 • EDITORIAL – Pouze pro zpravodajské / reportážní fotky – mají menší (omezené) uplatnění, ale zase nevyžadují Model Release.

Pokud jste klikli na tlačítko COMMERCIAL RF, tak byste měli mít před sebou následující stránku, na které je potřeba doplnit k fotce název, popis a klíčová slova, aby ji zákazníci mohli najít.

Dreamstime - editace fotky - název, popis, klíčová slova

Myslím, že je obrázek dostatečně okomentován, proto jen krátce, co musíte provést:

 • zadat krátký název
 • zadat delší popis (minimálně pět slov)
 • zvolit alespoň jednu kategorii, do které se fotka zařadí (dávám raději tři)
 • zadat klíčová slova popisující fotografii, oddělená čárkami (dávám raději více – kolem padesáti)
 • zaškrtnout, že souhlasíte s jejich podmínkami
 • na konci stránky zaškrtnout, se kterými licencemi chcete snímek prodávat (více o licencích na Dreamstime).

Napravo od políček Description a Keywords jsou malá zelená tlačítka, která můžete použít pro kontrolu pravopisu (výsledky se otevřou do nového okna). Pod fotkou můžete využít tlačítka a seznam posledně přidávaných fotek ke zkopírování jejich popisek a klíčových slov.

Takto vypdá detail dat zadaných pro mou ukázkovou ilustraci modré oblohy:

Dreamstime - Detail zadaných dat

Nyní stačí jen zmáčknout tlačítko Submit a je hotovo:

Dreamstime - Potvrzení uložení dat

Po odeslání se zobrazí, jak dlouho bude trvat týmu fotobanky Dreamstime, než se dostane ke schvalování vašeho snímku (zde 108 hodin). Je to jen odhad, který se stále aktualizuje. Snímek v tomto okamžiku přešel z fronty Unfinished files do Pending Files:

Dreamstime - Fotka zařazena do pending files

Pokud kliknete na tlačítko Pending Files můžete se podívat, za jak dlouho vám fotku (ne)schválí a (ne)zařadí do prodeje, případně ještě můžete zeditovat zadané údaje. Nyní nezbývá než čekat na výsledek – dostanete jej emailem. Fotka se pak buď přesune do seznamu Online Files a nebo do Refused Files, kde u ní bude napsáno, proč nebyla přijata.

Poté, co se fotka dostane mezi Online files to trvá ještě několik hodin (počítejte spíše den), než ji půjde najít v databázi snímků na webu. A poté to může trvat několik minut nebo až několik dnů či měsíců než ji někdo koupí. To už ale záleží na její kvalitě a použitých klíčových slovech. Nicméně v seznamu Online files můžete alespoň sledovat kolikrát byla zobrazena.

Přidání dalšího formátu – EPS, AI, RAW

Pokud nahráváte vektorové ilustrace, je velmi výhodné k nim přidat i EPS formát (případně AI, ale EPS je preferován v ostatních fotobankách) – pokud si jej kupující stáhne, dostanete za něj minimálně 4 dolary, mnohdy i více. Můžete tímto způsobem přidat i RAW formát, ale zde si nejsem jistý, zda se to vyplatí (navíc tím přicházíte o důkaz autorství fotografie).

Další formáty můžete přidávat jak k neschváleným tak i ke schváleným souborům. Osobně využívám druhou možnost a jednou za měsíc přidám EPS verze ke všem vektorovým ilustracím, které mi za poslední dobu schválili – přijde mi to jednodušší, než přidávat formát k neschválené ilustraci, kterou třeba nakonec zamítnou. Navíc pokud je přidávám naráz, přijde mi to méně pracné.

Takže nejprve je nutné zobrazit seznam schválených snímků / ilustrací – na stránce management area se klikne na Online files:

Dreamstime - Management Area

Zobrazí se seznam schválených obrázků, ve kterém se jeden vybere – klikne se buď na miniaturu, název a nebo na tlačítko edit.

Dreamstime - Seznam schválených obrázků

Ve vlastnostech obrázku se přidá eps/ai/raw soubor, který najdete na disku. A potvrdí se to tlačítkem submit na konci stránky.

Dreamstime - Přidání dalšího formátu

Poté bude nějakou dobu trvat, než se nový formát přenese z vašeho počítače na server. O ukončení vás bude informovat znovunačtení stránky – tentokráte se ale v oblasti Additional format uploaded objeví místo NO text YES, Encapsulated PostScript, pending review (disable).

Dreamstime - Další formát přidán

Což znamená, že se soubor načetl a teď čeká na schválení, to trvá stejně jako u nových snímků několik dní, až týden. O schválení/nes­chválení vás budou informovat emailem.

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

186 Komentářů

 1. Vera.J.
  2. 8. 2008

  VELKE DIKY za vaše stránky!Konečně jsem našla potřebné informace,které jsem už tak dlouho hledala:)))Navíc vaše fotografie jsou „enonuno“!:))Měla bych dotaz:Jsem amaterka-focení mě ale uplně pohltilo(tak dobrá jako vy ale nejsem:D).Chtěla bych zkusit fotobanku-jen nevím,jestli se tam můžou posílat fotografie pořízené mobilem (SE K800i-3,2 m.pix).Předem díky za případnou odpověď-a dávám si vás do Oblíbených:D

  Odpovědět
 2. Petr Václavek
  4. 8. 2008

  [1] Díky za chválu, ale asi vás zklamu:

  1. minimální rozlišení je 4 megapixely
  2. fotky musí splňovat určitou technickou kvalitu – žádný šum, co nejmenší JPG komprese, což asi žádný současný mobil nezvládá – i majitelé kompaktů, či ultrazoomů mají občas s kvalitou fotek problém.

  Jestli to myslíte s focením vážně, pořiďte si zrcadlovku, dnes se dá koupit už za cca 13 000,– i se základním objektivem.

  Odpovědět
 3. stanillek
  4. 8. 2008

  Divne na shutterstocku te nemohu najit. a vektory co vim, ze byly od tebe jsou nedostupne.. co se deje? nesmazli te?

  Odpovědět
 4. Vera.J.
  5. 8. 2008

  Moc děkuji za radu:-)

  Odpovědět
 5. info
  6. 8. 2008

  Díky za skvělý návod. Myslím že spoustě amatérských fotografů kteří se v angličtině příliš neorientují, hodně pomůže

  Odpovědět
 6. Soufino
  9. 8. 2008

  Dik sa super clanok. Potreboval by som pls poradit. Uploadol som prvu vectorovu grafiku a uz mi ju aj schvalili. Robim v Coreli, a tak som im pribalil aj cdr format, ale ten sa tam neobjavil. Neviem ci to je kvoli formatu, alebo kvoli tomu, ze grafika nebola dostatocne dobra, aby im za to stalo dat tam aj tento format. Dnes som chcel uploadnut dalsi obrazok, ale tentokrat s formatom .eps (PostScript). Doteraz som sa s tymto formatom nestretol. S hrozou som vsak zistil, ze z 1 megabitoveho cdr-ka sa stalo 42 megabitove .eps! Je to normalne, ze sa tomu tak rapidne zvysi velkost? Predpokladam, ze nie. Poradte mi niekto pls ako nastavit export. Dalsi problem, resp. podivnost je, ze napriklad pozadie s texturou, ktore mam v coreli len ako jeden objekt, to rozlozilo na niekolko casti. Co to toto, preco to? Najde sa pls niekto, kto ma pouci a vysvetli mi ako to spravne urobit, aby to nezaberalo 100 giga a netrusilo sa na vectorovi plankton?

  Odpovědět
 7. filda
  14. 8. 2008

  Jo a ještě prosím vás mám to ukládat ve verzi illustrator CS3 EPS? filda

  Odpovědět
 8. filda
  14. 8. 2008

  a jak mám rozumět že po registraci když chci ilustraci nahrát (uploadnout) je tam napsáno cituji – Only JPG files, RGB, at least 3 Megapixels, saved at the maximum quality will be accepted. Pouze jpg formát? a jak je to s tim EPS? děkuji filda.

  Odpovědět
 9. Soufino
  14. 8. 2008

  Jpg-cka tam hadz bez kompresie (maximum quality). Po nahrani jpg sa ti objavi moznost pribalit im subor, kde to mas vo vektoroch. (.CDR, .AI, .EPS) Jak je to s tym EPS furt neviem, no ak to ulozis ako illustrator CS3 EPS, tak to nepojde otvorit napriklad v Corel draw. Ak EPS exportujes z Corel draw, tak to zase robi sarapatu v Illustratore. Mne sa tie EPS zdaju dake vadne. Fakt by to niekto mohol vysvetlit, ci sa da vytvorit EPS, ktore bude zaberat malo, zachova kvalitu a bude spolupracovat aj s Corelom aj s AI

  Odpovědět
 10. filda
  14. 8. 2008

  je já si nevšim že to je až v dalšim článku omlouvám se a nemusíte odpovídat. Filda

  Odpovědět
 11. engraver
  16. 8. 2008

  Prosím,vyzkoušel jsem převést vektorovou grafiku do všech možných verzí Corel Draw,Adobo Illustrator ,ale žádnou nemohu dostat do Dreamstime a Istockphoto.Vektor udělám v CorelDraw4,uložím ho v CDR ve verzi 10,převedu v Illustrátoru do EPS adobe 8, SVG,v těchto formátech je dostanu bez problémů do Shutterstock a Fotolie.Prosím poraď te.Děkuji.Víťa.

  Odpovědět

 12. 18. 8. 2008

  Co znamená a k čemu slouží možnost Exclusive image? Dík za odpověď.

  Odpovědět
 13. Petr Václavek
  19. 8. 2008

  [3] Byly tam nějaké problémy (zablokovali mi na pár dní účet), ale už je to vyřešeno. Ještě o tom napíšu.

  [6] Každý soubor, který pošlete na Dreamstime se musí schválit a to pár dní trvá, chvíli počkejte, časem vám o tomto schválení napíšou email.

  [7] Illustrator 8

  [8] viz [9]

  [11] Tady je moje nastavení pro export do EPS, obecně se nedoporučuje používat v ilustraci efekty a kombinovat poloprůhledné objekty s gradientem – to se pak dočkáte EPS souboru s velikostí několik desítek až stovek MB.

  [12] To znamená, že se zavazujete, že uvedenou fotku budete prodávat pouze přes tuto fotobanku. Za to vám budou platit větší provizi než normálně (ale mnohem více se asi vyplatí prodávat i v dalších fotobankách – toť můj osobní názor).

  Odpovědět
 14. engraver
  19. 8. 2008

  Děkuji za odpověď na mou otázku,ale sjel jsem fora o mikrofotobanká i Váš blog,kde jsem našel Vaše nastavení,a neliší se od mého,přesto mi v Dreamstime hlásí špatný formát,když to ukládám zároveň s náhledem před schválením,nebo po schválení,kdy to zahlásí že je v unfinished files,ale nic tam není.Viťa.

  Odpovědět
 15. Jirka
  21. 8. 2008

  díky za super rady. uvidíme, jestli se mi taky některé výtvory „chytnou“. problém mám spíše s pojmenovaním a uvedenim klíčových slov, v angličtině nejsem příliš zběhlý, ale alespoň je stále co zlepšovat

  Odpovědět
 16. Petr Václavek
  21. 8. 2008

  [14] co konkrétně hlásí a jak jej tam nahráváte? Napadá mě, zda to tam neládujete přes FTP (což nejde)

  [15] aspoň se člověk naučí pár nových slovíček 🙂

  Odpovědět
 17. engraver
  21. 8. 2008

  Zatím tam mám schválených pět vektoru,jsem začátečník.Otevřu si Upload additional formát,napíši číslo file ID,nebo když je schválený tak kliknu na obrázek pod tím a dám stáhnout,pak se ukáže třeba ,,Error uploading model file.Please try again later.,,nebo,,Ad­ditional file uploaded successfully.(back to unfinished),,koknu tam a nic ,,No images fond,,.Obrázek ,který byl v posledních deseti schválených zmizí a nic.Soubory jsou v EPS adobe 8,velikost se pohybuje od 500kB do 1.20MB,zkoušel jsem i AI a CDR soubory,ale výsledky stejné.Viťa.

  Odpovědět
 18. Petr Václavek
  22. 8. 2008

  [17] Nejsem si zcela jist, zda ten postup děláte stejně jak já. Pro jistotu jsem článek doplnil o sekci Přidání dalšího formátu – EPS, AI, RAW

  Zkuste to podle toho, snad vám to pomůže

  Odpovědět
 19. engraver
  22. 8. 2008

  Mockrát děkuji,kouknul jsem do schválených a opravdu se mi nahrály,Yes,En­capsulated PostScript,pending review,tak už jen čekat.V takových situacích se cítím trapně,že jsem na to moh přijít sám.Děkuji za Váš čas.Viťa.

  Odpovědět
 20. Soufi
  22. 8. 2008

  Ja mam u vsetkych suborov toto: „Yes, En­capsulated PostScript,pending review (disabled)“ a na to disabled sa da kliknut, ale neskusal som co to spravi. Mam to tam uz pekne dlho, skoro mesiac a doteraz mi ziadne EPS neschvalili ani nezamietli a inak so mnou vobec ani nekomunikuju, to sa mi zda divne, ze s vami hej. Nedosiel mi od nich este ani jeden mail, len tam proste nahravam obrazky a oni sa tam objavuju, ale vsetky len ako jpgcka 🙂 A u vsetkych je to hlupe Yes, En­capsulated PostScript a viac nic 🙂 A to dokonca aj u takych, ktore su ako jpgcka nepouzitelne, lebo je nutne prepisat text v tom postscripte. Ale ja si myslim, ze sami z toho nechapu a nevedia co robit, lebo im tam nahravam EPS o velkostiach 20 mega 😀 Je to sranda tie fotobanky, som zvedavy co sa bude dalej diat

  Odpovědět
 21. Petr Václavek
  22. 8. 2008

  [20] Ten odkaz disbled udělá to, že ten EPS smaže, takže bych to nezkoušel 🙂

  Je fakt, že na to schválení se čeká dlouho, ale jeden měsíc mi přijde už hodně. Zkuste jim napsat email, nebo se zeptat na jejich fóru.

  Po schválení přidaného formátu by se tam mělo objevit toto:

  Additional format uploaded: YES, Encapsulated PostScript (disable)

  Odpovědět
 22. Soufi
  22. 8. 2008

  Ani Lucky Luck tak rychlo netasi kolt ako rychlo sa tu objavuju reakcie 😀 Pisat im radsej nebudem, lebo s mojou anglictinou by som im pripadal ako tarzan 😀 Sak mne to nevadi, ze sa s tym nic nedeje hned, daka sranda mi od nich hadam casom pride 🙂 Inak super stranka, hrozne mi pomohla. Uvidime, ci mi aj zmeni zivot 😀

  Odpovědět
 23. vlado
  28. 8. 2008

  prosím Vás, nevysvetlili by ste mi rozdiel medzi fotografiami a ilustráciami? Ďakujem

  Odpovědět
 24. Petr Václavek
  28. 8. 2008

  [23] Fotografie je to co pořídíte z fotoaparátu a ilustrace je to co nakreslíte.

  Fotobanky v tom nedělají žádný rozdíl, pokud to je vektorová grafika, tak se akorát jinak nahrává na server (je nutné uložit dva formáty – JPG náhled a EPS vektor).

  Odpovědět
 25. vlado
  28. 8. 2008

  ďakujem, takže napr. fraktaly sú teda ilustrácie?

  Odpovědět
 26. Petr Václavek
  28. 8. 2008

  [25] v podstatě ano

  Odpovědět
 27. vlado
  28. 8. 2008

  Ďakujem za vysvetlenia

  Odpovědět
 28. Jirka
  29. 8. 2008

  Přečetl jsem si Váš návod na upload fotek na Dreamstime. Vše proběhlo v pořádku, fotku mi schválili. Fotka se tedy posunula do kategorie online files. Je už tedy plně zveřejněná ? Když si dám vyhledání fotografií a zadám přesný název mé fotky, tak mi ji vůbec nenajde. Najde mi ji pouze tehdy, pakliže dám vyhledat fotku dle jejího čísla. Musím ještě v nastavení někde fotku potvrdit, aby byla tedy vystavena? Nebo kde může být chyba? Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
 29. Petr Václavek
  29. 8. 2008

  [28] Dobrý dotaz, na který se lidé často ptají – poté, co fotka přejde do Online files trvá ještě několik hodin (řádově spíše den) než je plně zařazena do databáze a je ji možno na webu vyhledat.

  Dopíšu to ještě do článku.

  Odpovědět
 30. soufi
  5. 10. 2008

  zdravim, tak som tu opat, aby som otravoval svojou nevedomostou 🙂 Zaujimalo by ma, co by sa stalo, keby acceptance ratio kleslo niekam k bodu mrazu. Behom dna mi z 90 % kleslo na 70 a docela som sa zlakol. A potom – a to ma zaujima este viac – ci je mozne posielat tam aj fotografie, na ktorych je viditelny graficky zasah, t. j. napriklad oramovanu fotografiu makra sipiek, kde som nechal farebne iba sipky a ostatne spravil ciernobiele. Vyzera to velmi pekne, mam takeho matrosu viac, ale bojim sa to tam skusit poslat. Kludne ukazem cez email. Diky moc, ak si nahodou najdes cas na odpoved.

  Odpovědět
 31. Petr Václavek
  5. 10. 2008

  No myslím, že čím více klesá acceptance ratio, tím více se snižuje množství fotek, které tam můžete za jeden den nahrát (připadně množství, které oni za jeden den zkontrolují) – má to svou logiku.

  Jinak upravované fotografie lze samozřejmě posílat, pokud to tu fotku vylepší, tak je pak i více prodejná. Dokonce se doporučuje vylepšit barvy, úrovně, kontrast (ale všeho s mírou).

  Úpravy s převodem části snímku do černobíla by taky neměly být problém, ale rámeček moc nedoporučuji, u fotobank je asi trochu zbytečný.

  Odpovědět
 32. david
  6. 11. 2008

  mohu se prosim zeptat jake jsou vase radove vydelky za ilustrace na dremastine mesicne za ilustrace?uspesne mi schvalili prvnich 30 a ted se chystam na nahrani eps. pokud by nekdo mel potize s exportemcdr->eps tak az mi napise mailem. sam sem to ted resil asi 14dni…

  Odpovědět
 33. Petr Václavek
  6. 11. 2008

  [32] Nevím přesně jak to teď myslíte, jestli máte na mysli jen některé soubory z mého portfolia (třeba jen za stažení EPS – to by se ale hůře zjišťovalo) a nebo všechno.

  Takže vám sdělím tu nesnáze zjistitelnou věc – zisk za měsíc (říjen 2008) z celého mého portfolia – (celkem 1104 ilustrací a fotek) byl něco přes 300 dolarů (ale byl to také rekord, jinak to bývá kolem 200 dolarů).

  A s tím exportem cdr → eps nechcete něco napsat do komentářů (případně, pokud by to bylo podrobněji zpracované, bych vám to mohl zveřejnit jako článek na mém blogu). Myslím, že uživatelům Corelu by to velmi pomohlo.

  Odpovědět
 34. david
  6. 11. 2008

  Také už mě to napadlo, asi se do toho pustím. Bohužel momentálně používaná metoda co se nejvíce osvědčila zahrnuje i použití Illustratoru, který mám nainstalovaný v podstatě jen na to, což asi každý nebude akceptovat….

  Odpovědět
 35. david
  6. 11. 2008

  jinak ohledne tech vydelku jsme chtel vedet jentak pro predstavu. Zacinam s tim tak jen abych vedel. Na SS sem napoprve neprosel, ale jen diky sve blbosti (nemel jsem eps pro ai8) a istock napoprve taky nevysel, ale tam to asi nebude tak jednoduche…

  Odpovědět
 36. Petr Václavek
  6. 11. 2008

  [35] Na SS je lepší dát napoprvé vektorovou grafiku v JPG formátu – nemají s tím problém a vy se tak vyhnete případným komplikacím se správným EPS formátem.

  Odpovědět
 37. david
  6. 11. 2008

  no napodruhe to uz snad zvladnu. takze rikate dat tam jpg treba 25×25cm jako grafiku a az pak tam dodat eps? je to mozne?

  Odpovědět
 38. Petr Václavek
  6. 11. 2008

  [37] Přesně tak, stačí tam dát velký JPG (minimálně 2000×2000 pixelů – 4 Megapixely)

  Přidat k tomu později EPS není možné, ale můžete tam později dát ten samý JPG s EPS, takže budete mít ve vašem portfoliu jak JPG (ten první soubor) tak vektorovou (druhé přidání) verzi.

  Odpovědět
 39. david
  8. 11. 2008

  tak mi schválili ilustrace a prisel mi i potvrzovaci mail, ale stale je pres vyhledavani nenajdu jakoby nebyly online a pritom uz je to treba 2dny…asi nestihaji, takze nezbyva nez cekat.

  Odpovědět
 40. Andrea
  28. 11. 2008

  Dobrý den, mohu mít účet na Moneybookers i když ještě nejsem plnoletá? Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
 41. Farna
  29. 11. 2008

  [39]Jj, čekat… [40]Řek bych, že bez problému ano.

  Odpovědět
 42. Marie Kalinová
  3. 1. 2009

  Dobrý den. Zaregistrovala jsem se na Dreamstime a řídila jsem se Vaším návodem. Ale po nahraní fotografie se mi nezobrazil o „zpracování fotek – popis apod“ Ale toto: Your image was uploaded but submission did NOT complete. Please edit account info and fill in all required information in order to be able to upload images. Once you have provided full account information, you can continue the upload from the Unfinished Files section.

  Mohl by jsem mi prosím poradit, jak pokračovat nebo co je třeba??? Velice děkuji. S pozdravem Marie Kalinová

  Odpovědět
 43. Petr Václavek
  3. 1. 2009

  [42] V podstatě se musíte dostat do sekce „edit profile“ a doplnit tam chybějící údaje o vaší osobě (je to v management area / edit profile, případně po přihlášení klikněte na tento link).

  Nejspíše se jedná o fyzickou adresu, kopii pasu, či jinou povinnou položku.

  Odpovědět
 44. Vader
  4. 1. 2009

  Dobry den. Mam jen maly dotaz: mohu pouzit ve svem dile (grafika,…) vyrizly kousek z propagacni fotografie/reklamy nekoho jineho? Napr. iPod? Neporusuji nejaka autorska prava, pokud chci pak sve dilo s touto casti umistit na Dreamstime?

  Predem diky za odpoved.

  Odpovědět
 45. Petr Václavek
  5. 1. 2009

  [44] Na 100 procent tím porušujete autorská práva toho, kdo tu reklamu udělal a na Dreamstime byste to tedy neměl prodávat.

  Prostě co si nenakreslíte, nebo nenafotíte sám, tak tam nepatří.

  Odpovědět
 46. kristýna
  14. 1. 2009

  Dobrý den, vaše stránky jsou excelentní jsem amater fotograf 😉 postupuju podle vašeho popisu.Ovšem při nahrávání fotek mi hlásí stránka error a to:ERROR: Your image should have at least 3MP and no more than 70MP. Please upload a different size of this file, but keep in mind that upsampling the image is forbidden. pomuzete mi? Dekuju

  Odpovědět
 47. Petr Václavek
  14. 1. 2009

  [46] Díky za chválu, problém bude ve velikosti fotografie – fotobanka požaduje fotku velikosti větší než 3 megapixely a menší než 70.

  Jak zjistíte jak veliká je vaše fotografie? Stačí vynásobit šířku fotky v pixelech její výškou v pixelech. Takže pokud máte fotku velikosti 2000px krat 3000px, tak má zhruba velikost 2000×3000 = 6 000 000 pixelů tedy 6 megapixelů (MP).

  Vy jste tedy nahrála nejspíše menší fotku. Nahrajte nějakou větší a mělo by to být OK.

  Odpovědět
 48. engraver
  16. 1. 2009

  Prosím Vás, jak jste se popral s formulářem na daně pro shutterstock-Request for Taxpayer Identification Number and Certification-do některých kolonek nevím co napsat, jako-S ocial security number-atd.Byl bych moc rád,kdyby zde s tím někdo poradil, kdo to už vyplňoval.Děku­ji.engraver.

  Odpovědět
 49. Petr Václavek
  16. 1. 2009

  [48] Uvedený formulář vyplňovat nemusíte, neboť nejste občanem USA (nebo jste?).

  O danění v České republice jsem psal v článku Danění příjmů z fotobank

  Odpovědět
 50. eva
  19. 1. 2009

  Chtěla jsem se zaregistrovat, avšak se mi to nedaří. Nevím, kde dělám chybu.Znám přihl.jméno, heslo, email, opíšu čísel.kód a dám submit a nic. Prosím tedy o radu za kterou předem děkuji

  Odpovědět
 51. hančí
  17. 2. 2009

  mám dotaz! nechce mi to vzít fotku.. jak ji mám změnit, aby mi ji to vzalo? Odpověď na mail, pls. Díky

  Odpovědět
 52. Petr Václavek
  17. 2. 2009

  [52] Záleží na důvodu zamítnutí. Když sem uvedete, co vám napsali a přidáte i odkaz na tu fotku, tak vám budu moci poradit.

  Odpovědět
 53. hančí
  20. 2. 2009

  tak už mě to pustilo.. ale teda netuším, co mám vymyslet do toho popisu dole… vážně toho tam musím napsat tolik?

  Odpovědět
 54. Michael Roman
  26. 2. 2009

  Dobry den,chtel jsem se prosim zeptat,da se neco plati za to kdyz sem zaregistrovany na dreamstime.com a chci zde prodavat fotky.Mam strach aby mi po case neprisla uctenka na zaplaceni za vedeni toho uctu apod.dekuji Roman

  Odpovědět
 55. Petr Václavek
  26. 2. 2009

  [54] Nene, všechno je zcela zdarma. Tyto fotobanky fungují tak, že část ceny (kterou za vaši fotku zaplatí kupující) si fotobanka nechává. Vy nemusíte platit vůbec nic, i kdybyste tam nic neprodali.

  Odpovědět
 56. věra
  3. 3. 2009

  Dobrý den, nahrála jsem si vytisklý list s model relase – vše vyplnila, podepsala. U obrázku se zobrazil odkaz v knihovne, ale presto mi to píše u všech fotografií i u těch, ktere nevyzaduji model relase (zatisi a pod.) toto: You have no completed Property Releases in your model release library. Nevíte o co by mohlo jít, kam doplnit údaje? Děkuji.Věra

  Odpovědět
 57. Petr Václavek
  4. 3. 2009

  [56] Těžko říct, kde je problém. Pošlete mi screenshot té obrazovky na email, třeba z toho něco vykoukám.

  Odpovědět
 58. Michal
  7. 3. 2009

  Prosím o radu snažím se nahrát poprvé ilustraci podle prvního postupu,ale pokaždé mi to napíše todle: Your image was uploaded but submission did NOT complete. Please edit account info and fill in all required information in order to be able to upload images. Once you have provided full account information, you can continue the upload from the Unfinished Files section.

  Co dělám špatně, děkuji předem za odpověď

  Odpovědět
 59. Petr Václavek
  7. 3. 2009

  [58] Vypadá to, že jste něco nevyplnili ve svém profilu – jděte do Management Area / Edit profile (ikona vlevo dole) – případně po přihlášení na tento odkaz: https://www.dre­amstime.com/u­ser_modify.php

  A tam se podívejte, zda máte vyplněny všechny povinné položky (jsou označené hvězdičkou).

  Odpovědět
 60. Michal
  19. 3. 2009

  Prosím o radu

  nemůžu už týden nahrát fotky a píše mi to že to mam nahrávat přes ftp níže uvedeno je chyba na jejich straně nebo na mé?

  The regular uploads are temporarily disabled. Please use FTP upload.

  dále se chci zeptat jestli můžu prodávat ty samé ilustrace na jiných fotobankách?

  předem děkuji za odpověď

  Michal

  Odpovědět
 61. David Šiml
  19. 3. 2009

  [60] Chyba je u nich, nahrávejte přes FTP, taky mi to píše a přes FTP není žádný problém… Ilsutrace můžete prodávat na kolika fotobankách chcete pokud nezaškrtnete exkluzivitu pro danou fotobanku.

  Odpovědět
 62. Michal
  20. 3. 2009

  ještě bych měl jednu otázku, nahrál jsem ilustrace v .eps a .ai a když teď koukám na fotobance na svoje věci je tam jen ke stažení .jpg jak dlouho trvá než to tam dají? Je to tam cca týden co jsem to nahrál. Začínám no 🙂 mam 12 online ilustrací zatím žádne stažení 🙂

  Moc Vám děkuji

  Odpovědět
 63. David Šiml
  21. 3. 2009

  [60] návod jak nahrát další formáty máte tady ve článku a potom trvá třeba týden-14dní než je schválí – přijde Vám email… Jinak na DS to chce opravdu trpělivost, ty prodeje jsou dost slabé. Mně trval první prodej asi měsíc…

  Odpovědět
 64. Václav Schindler
  15. 4. 2009

  Dobrý den, chtěl bych se ještě zeptat na jednu věc. Když mi schvalili fotku a já bych k ní chtěl ještě připojit v editaci format RAW, jaké jsou požadavky na tento formát? Fotku v RAW nahrávám přesně takovou, neupravovanou, jaká my vylezla z fotaku, nebo bych RAW měl nějak upravovat taky…Předpokládám, že nejspíše budou chtít syrovou neupravovanou fotku, aby si jí mohli upravit dle svého. A jestli jsem udělal z originalní fotky výřez a ten nahral a byl mi schválen, měla by být i fotka nahrávaná ve formátu RAW také v tomto výřezu nebo by bych měl nahrát originál v plné velikosti…Děkuji Vám moc za pomoc.

  Odpovědět
 65. Petr Václavek
  15. 4. 2009

  [64] Podle mě by se tam měl dávat neupravovaný RAW soubor. Kupující tak dostává maximalní volnost úpravy fotky v té nejvyšší kvalitě.

  Odpovědět
 66. Andrea
  21. 4. 2009

  Dobrý den,prosím porad´te mi s nahráním fortografií,jedu podle vašeho plánu a už na začátku mám problém.Klikla jsem na upload images,otevřela se mi správná stránka,ale na Submit Commercial RF images je jen text a chybí okno s browse k nahrání fotky.Počáteční text je shodný s Vaším,dále píší toto:It will take up to several hours until the images are displayed within your Unfinished Files section, please be patient. If you are unable to see any window below, please ensure your browser has the latest Java capabilities, by visiting ?//www.java.com. When asked, please enter your account password.

  Nejsem v angličtině moc dobrá,prosík porad´te mám čekat,nebo si musím stáhnout něco od javy..nevím.Budu vám moc vděčná,za odpověď,dále si snad budu vědět rady.Je super,že je tu někdo jako vy a pomůže.Předem děkuji.Andrea

  Odpovědět
 67. Johny Drake
  21. 4. 2009

  [66] Chápu to tak že vašemu prohlížeči chybí nějaká java-plužina (prostě komponent). Pokud máte na PC více prohlížečů (Internet Explorer -modré éčko, Mozilla Firefox-oranžový dráček…). Zkuste to nejdřív přes ten jiný prohlížeč, mohlo by to stačit. Případně si stáhněte aktuálnější verzi prohlížeče.

  Odpovědět
 68. Honza
  21. 4. 2009

  Prosím o pomoc. Na Dreamstime jsem omylem zaklikl asi u poloviny mých obrázků „Exclusive Image“. Byl to omyl. Bohužel nenašel jsem jak to vrátit zpět. Díky moc za pomoc.

  Odpovědět
 69. Honza
  21. 4. 2009

  Trochu jsem zpanikařil a nakonec nalezl odpověď ve fóru. Musím zažádat emaliem podporu Dreamstime a do cca 30ti dnů exklusivitu zruší. No pozor na to, zatrhnout to lze snadno, ale zrušit je to už složitější.

  Odpovědět
 70. Vaclav Schindler
  6. 5. 2009

  Dobrý večer, chtěl jsem ještě poprosit, až budete někdy mít chuť a čas, jestli byste mi neporadil (nebo neudělal i pro ostatní návod na těchto stránkách), jak spravně vyplnit MODEL RELEASE pro Dreamstime fotobanku-jestli je tam opravdu potřeba podpis světka atd….a jak pak mohu model release pripojit z fotce…Děkuji Vám moc

  Václav Schindler

  Odpovědět
 71. Petr Kohout
  19. 5. 2009

  Zdravím a díky za super stránky. Chtěl jsem se zeptat na jednu věc. Zamítli mi na Dreamstime fotku s model release jen kvůli tomu, že jsem tam neměl vyplněno jméno svědka-witness print name, witness signature. Proč je to potřeba? To opravdu musí model release podepsat tři lidi? Fotograf, model a svědek? U jiných fotobank jsem se s tím nesetkal…Díky moc za radu a za spoustu rad na těchto stránkách.

  Petr

  Odpovědět
 72. Petr Václavek
  19. 5. 2009

  [71] Upřímě řečeno s tímto jsem se ještě nesetkal (je to dané hlavně tím, že lidi nefotím). Zkuste se podívat a zeptat na Dreamstime fóru.

  Odpovědět
 73. Michal
  27. 5. 2009

  Vdaka za pomoc

  ale po Zvladnuti prihlasenia kliknuti na Management area, kliknuti na upload images history ma na stranke submit commercial RF image pytalo nainstalovat

  It will take up to several hours until the images are displayed in your Unfinished Files section, please be patient. If you are unable to see any window below, please ensure your browser has the latest Java capabilities, by visiting ?//www.java.com. When asked, please enter your account password.

  Java runtime environment is not working on your system. Please visit ?//www.java.com to install.

  atak som klikol na Resubmit File stanku a az tam som mohol zadat cestu k mojmu obrazku na compe

  Resubmission ID: som nezadaval apytalo to aj Enter the code: ktory som zadal z obrazku vedla

  az potom som klikol na UPLOAD

  dalsie pokracovanie uz suhlasi z clankom

  vdaka za neho a spozdravom michal

  Odpovědět
 74. Petr Václavek
  28. 5. 2009

  [73] Resubmit stránka není ta správná – ta je pro znovunahrání zamítnuté fotky – proto se tam vyplňuje ID.

  Vypadá to, že vám nefunguje Java v prohlížeči – zkuste ji rozchodit a nainstalovat, pokud to nejde v jednom prohlížeči, tak zkuste jiný.

  Jinou možností je nahrávání fotek přes FTP – na to Javu v prohlížeči nepotřebujete a hlavně je to mnohem pohodlnější.

  Odpovědět
 75. honza
  15. 6. 2009

  Ahoj, chtěl jsem se zeptat, co mám dat za možnost při Unfinished Files, abych mohl dál pokračovat. Jsou tam tři možnosti u continue a to, commercial rf, RF(no keywords) a editorial. Dík za pomoc

  Odpovědět
 76. Pavlína
  25. 7. 2009

  … no a já zase nevím, co mám napsat do Editorial info. (myslím v Dreamstime)Je to tam celé nějaké nové :-)Už tam mám 45 dolarů, mají také minimální limit pro výběr? To tam nemůžu najít. A budou také chtít vyplnit něco proti dvojímu zdanění? Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
 77. Petr Václavek
  28. 7. 2009

  [76] Limit pro výběr je 100 dolarů – tato informace se objeví až při pokusu vybrat peníze. Jinak nic se zde kvůli dvojímu zdanění nevyplňuje.

  Odpovědět
 78. Honza
  5. 8. 2009

  Dobrý den, chtěl bych požádat o pomoc s problémem. Postupoval jsem přesně podle vašeho skvělého návodu až do schválení obrázků, ale narazil jsem na problém. Nahrál jsem dva obrázky.

  http://www.dre­amstime.com/…ma­ge10378610

  tenhle, a stejný, akorát jsem zasadil místo bílé barvy jemné plážovité pozadí. Druhý obrázek mi ale neuznali, a nevím přesně proč. Poslali mi tento text.

  Image is not RF stock oriented or its sales potential is too low at this stage. Please note that Stock photography is a commercial type of imagery, so, snapshots are not Stock. There are several vital requirements that an image must meet in order to be stock oriented. An image must serve a purpose, must have a concept, must have a good technical execution in terms of composition, exposure, light setting, optical performance. Creativity is a keyword for a successful stock image, as well. It is also very important to understand that Art and Stock are two fundamentally different categories of imagery, that only meet when an artwork can adapt to a wide range of commercial usage

  Sice jsem si ho celý několikrát přečetl, a pochopil jsem to tak, že obrázek s pozadím má blízko k fotce, a tak jej mám přidělit do této kategorie. Nevím ale jestli sem to pochopil dobře, a nevím kde ho mám přiřadit do fotografií.

  Za jakoukoliv odpověď budu moc vděčný 🙂

  Odpovědět
 79. Petr Václavek
  9. 8. 2009

  [78] Ve zdůvodnění píšou něco jiného, než jste z něj vydedukoval – píšou, že tento obrázek nemá prodejní potenciál a myslí si, že by se neprodával. Je to názor toho konkrétního člověka, který tento obrázek posuzoval. Možná, že když to zkusíte znovu nahrát, tak to dostane na posouzení někdo jiný a obrázek schválí.

  Jinak si ale také myslím, že obrázek s bílým pozadím má mnohem větší prodejní potenciál, než s barevným pozadím.

  Odpovědět
 80. Katka
  13. 8. 2009

  dobry den, potrebovala bych poradit v jedne veci, jakmile kliknu upload image na nasledujici strance se mi nikde nezobrazi browse,takze nevim co dal:-( diky za radu

  Odpovědět
 81. Petr Václavek
  14. 8. 2009

  Zdravím, Dreamstime změnil způsob nahrávání obrázků, takže nyní to lze buď jen přes JavaAplet – ten by se vám na té stránce měl zobrazit (pokud ne, zkuste jiný prohlížeč) a nebo přes FTP (jak jsem to popsal v článku).

  Odpovědět
 82. misa7
  23. 8. 2009

  zdravim, nwm jestli by me mohl nekdo pomoc ale vubec se mi nedari nemam ani jednu fotku schvalenou. urcite kdybych mel aspon jednu schvalenou tak ani tu bych neprodal 🙁

  Odpovědět
 83. Petr Václavek
  23. 8. 2009

  [82] Pošlete mi pár fotek, nebo je nahrejte někde na web, ať se na to můžu podívat a já vám pak rád k nim něco napíšu. Také by stálo za to uvést, z jakého důvodu byly fotky zamítnuty.

  Odpovědět
 84. Robert
  24. 8. 2009

  Kto má skúsenosti s model releasom? Zamietli mi na DT asi 10 fotiek na ktorých sú síce postavy ale z takého uhla z ktorého nie je možné rozpoznať kto to je resp. sú fotené od chrbta alebo len časti tela. :/ Dopátrať sa tých ludí je nemožné pretože to sú len také momentky z „ulice“

  Dík za každú radu

  Ps. Asi začnem robiť iba ilustrácie 🙂

  Odpovědět
 85. misa7
  24. 8. 2009

  tak kdo by me pomohl tak at napise na icq 251254957 nebo skype michal.grossmann dekuji

  Odpovědět
 86. Pavel
  26. 8. 2009

  Zdravím,
  děkuji za skvělý návod, už jsem nahrál fotky, které mám teď ve složce Unfinished a čekají na popsání… Ale je tu jeden problém: ta obrazovka se částěčně liší od té, co máte ve svém články a je tu i jedno povinné políčko na vyplnění navíc, konkrétně:

  „Editorial info* (mention editorial usefulness for image or include event-related links or links from news sites etc.): „

  A já vůbec nevím, co tam mám vyplnit.
  Díky za pomoc

  Odpovědět
 87. Pavel
  26. 8. 2009

  A mohl byhc poprosit ještě o to, co znamená tato věta?

  „Attention: you are submiting a news-worthy/editorial image that doesn’t need any model/property releases. Be aware that your image will not sell for commercial usage. Click here in order to submit a commercial „

  Odpovědět
 88. Petr Václavek
  26. 8. 2009

  Zdravím Pavle,
  zdá se, že jste si vybral špatné tlačítko – Dreamstime to nahrávání trochu předělal, takže můj obrázek už neodpovídá skutečnosti (v dohledné době musím ten článek aktualizovat).

  Nuže místo toho jednoho tlačítka Continue byste tam měl vidět tři:

  • Commercial RF – to je to správné!
  • RF(no keywords) – to je pokud si chcete nechat za pár centů doplnit kklíčová slova od Dreamstime
  • Editorial -to je pro zpravodajské fotky

  Vy jste zřejmě zvolil Editorial – vraťte se tedy zpět a zvolte Commercial RF a pak postupujte dále, jak je uvedeno v článku.

  Odpovědět
 89. Petr Václavek
  26. 8. 2009

  [84] Roberte, vidím dvě možná řešení (pokud ony postavy opravdu nejdou rozpoznat):

  1. zkusit to nahrát znovu (bude to kontrolovat jiný člověk a třeba bude mít na potřebu model release jiný názor.
  2. pořídit model release a nechat je podepsat od známých, nebo si vymyslet vlastní jména a podpisy – pouze v případě, že opravdu nejdou postavy poznat.

  Odpovědět
 90. Pavel
  26. 8. 2009

  Mockrát Vám děkuji – opravdu jsem klikl na Editorial – mě v tom zaujalo slovíčko „edit“ jako upravit, a jelikož jsem chtěl „upravit“ popis, tak jsem to tam nechal.

  Odpovědět
 91. misa7
  26. 8. 2009

  ja se da smazat obrazky ktere jsou v sekci Online files ?

  Odpovědět
 92. Petr Václavek
  28. 8. 2009

  [91] Klikne se u něj na tlačítko EDIT a pak v detailu je vedle tlačítka SUBMIT druhé tlačítko Disable.

  Odpovědět
 93. misa7
  28. 8. 2009

  muze mi nekdo ukazat svoje portfolio?

  Odpovědět
 94. misa7
  28. 8. 2009

  jeste se chcu zeptat na clanek o: Přidání dalšího formátu – EPS, AI, RAW

  co to vlastne je a v cem to zlepsujefotku ci vydelek?

  Odpovědět
 95. Petr Václavek
  29. 8. 2009

  Další formát představuje u fotky RAW, u vektoru AI nebo EPS verzi grafiky. A s těmito formáty může kupující dělat více věcí než s obyčejným JPGem (je to kvalitnější formát).

  Takže pokud jej nahrajete na fotobanku a někdo si jej koupí, tak zaplatí (a vy získáte) vyšší cenu. Ne moc, ale i tak to potěší.

  Osobně si myslím, že dávat RAW u fotek se moc nevyplatí, ale EPS u vektorů už ano.

  Odpovědět
 96. misa7
  29. 8. 2009

  no ja stym moc neumim zachazet takze asi zatim budu pokracovat u jpge

  Odpovědět
 97. Václav Schindler
  30. 9. 2009

  Dobrý den,
  díky moc za super stránky, na kterých se člověk začínající s fotobankami dozví spoustu informaci. Chtěl jsem se zeptat, jestli můžu mít ve fotobankách fotky, které mám umístěné v internetových fotoalbech jako jsou Picasa nebo Rajce? Jestli tam tyto fotky mít mohu, platí to i o fotkách, které mám Excluclusive pro danou fotobanku?
  Diky moc za pomoc a přeji mnoho úspěchu

  Václav Schindler

  Odpovědět
 98. Petr Václavek
  30. 9. 2009

  Zdravím,
  pokud fotky nenabízíte exkluzivně, můžete je zároveň prodávat (nebo klidně i rozdávat) na jakýchkoliv dalších fotobankách či webech.

  Pokud je nabízíte exkluzivně, tak se obávám, že musí být pouze na té exkluzivní fotobance.

  Odpovědět
 99. pepik
  20. 10. 2009

  Dobrý den,prosím o radu – na stránce Unfinished files se zobrazí tabulka s nahranými fotkami, ale v rubrice Thumbnails jsou pouze čísla a ne obrázky.Jak tam dostanu náhledy fotek, abych věděl o kterou fotku jde při dalším zpracování?Děkuji

  Odpovědět
 100. Petr Václavek
  20. 10. 2009

  To vypadá spíše na nějakou chybu – nenahrávali jste to tam náhodou včera? Na webu píšou, že měli odstávku:

  October 19, 2009 (01:48)
  Scheduled maintenance: upload will be temporarily disabled during the next hours.

  Doporučuji smazat a nahrát znovu.

  Odpovědět
 101. pepik
  20. 10. 2009

  Ano, bylo to včera,děkuji za radu

  Odpovědět
 102. Veronika
  26. 10. 2009

  Chtěla bych se zeptat jesli se dá doopravdy, něco vydělat? A jestli Vám už nějaké peníze přišli. Děkuji za odpověď

  Odpovědět
 103. Petr Václavek
  26. 10. 2009

  Veroniko, budete se divit, ale dá se tím vydělat a to docela dobře (když jste dobrá, tak vás to může i živit). Peníze mi chodí pravidelně už třetím rokem.

  Odpovědět
 104. Jan Adámek
  10. 11. 2009

  Zdravím.. Chci se zeptat.. Když uploaduju fotky do Dreamstime, tak se přesunou do složky Pending files a mám tam u těch nahraných fotek cca 150 hours.. Dnes po 3 dnech (ne., po., út.) od doby kdy jsem na Dreamstime nahrál fotky mám stále cca 150 hours v Pending files.. Je teda možné, že se doba do schválení fotek prakticky nezměnila? A ještě jeden dotaz. Můžu fotky stále editovat dokavaď není schválena aniž by to ovlivňovalo čas do schválení fotek? Děkuji za odpověď, mějte se.

  Odpovědět
 105. Petr Václavek
  10. 11. 2009

  Zdravím,

  • ano, ten čas je pouze orientační, přes víkend se asi schvaluje méně, navíc v poslední době se toho nahrává více, takže kontroloři prostě nestíhají.
  • ano, fotky lze editovat (název, klíčová slova, nikoliv nahrání nové verze fotky) bez toho, aby se uvedený čas změnil (i když ihned po změně tam naskočí čas nový, po nějaké době se vrátí na původní).

  Ono je to dokonce tak, že ten čas se počítá od uploadu (nahrání na server), nikoliv od editace (zadání názvu, klíčových slov). Takže pokud nahrajete nové fotky a teprve za týden se dostanete k jejich editaci, tak budou brzy po odeslání do pending fronty zařazeny na kontrolu (budou mít pending time jen několik hodin). Já sám toho velmi využívám a nové obrázky nahrávám co nejdříve a edituji až mnohem později.

  Odpovědět
 106. Pali
  24. 11. 2009

  nazdar ten moneybooker plati aj pre slovensku republiku?

  Odpovědět
 107. Petr Václavek
  25. 11. 2009

  No myslím, že by s Moneybookerem neměl být na Slovensku žádný problém.

  Odpovědět
 108. sagi
  22. 12. 2009

  ahoj
  tak toto som si mal prečítať najskôr… 27 foto som už pridal ako RF… teraz sú v čakaní… nevadí?

  Odpovědět
 109. Libor
  8. 1. 2010

  chtěl bych se zeptat,je li vhodný COREL na vytváření grafiky pro fotobanky,děkuji

  Odpovědět
 110. Petr Václavek
  8. 1. 2010

  [109] Ano, je 🙂 Tedy vím o několika lidech, co jej používají. Většina ale dává přednost dražšímu Adobe Illustratoru.

  Odpovědět
 111. Libor
  9. 1. 2010

  Adobe Illustrator je samostatný program,nebo je součásti Adobe Photoshopu?

  Odpovědět
 112. Petr Václavek
  11. 1. 2010

  Adobe Illustrator je samostatný program, stejně jako Adobe Photoshop. Lze jej koupit samostatně a nebo v balíku s dalšími grafickýmy programy firmy Adobe. Více informací na českých stránkách Adobe

  Odpovědět
 113. Koldinská
  9. 2. 2010

  Dobrý den,
  prosím poradíte někdo?Mam nahrané foto tedy ilustrace v Dreamstime-napsaly my že fotografie tedy ilustrace je podobná jiné ilustraci a žádaj o nahrání-doplnění origoš fotky ,jak to udělat? mam fotku nahrát zvlášť a k tomu napsat ID k druhému obrázku?
  Děkuji za radu

  Odpovědět
 114. Březinová
  17. 2. 2010

  Přeji dobrý den, spíš už podvečer, chtěla bych se zeptat, jelikož jsem zkusila prodávat své fotky tak jsem se zaregistrovala na dreamstime. Mám problém, nahrála sem fotky, jak zjistím že jsou nahrané a jaké jsou schváleny? Když dám Management Area tak u všech ikonek mám v závorce nulu a když dám Upload image history tak ta je Processed with image ID ******** *=číslo. Znamená to že je to schválený? A můžu přidat ještě klíčové slova jelikož u žádného žádný nemám a to je špatný. Jak lze všechny moje chyby napravit? Děkuji

  Odpovědět
 115. Petr Václavek
  18. 2. 2010

  [113] Můžete sem zkopírovat, co přesně vám napsali?

  Odpovědět
 116. Petr Václavek
  18. 2. 2010

  [114] Uff. Z popisu mi není zcela jisté, ve které fázi se nacházíte. Zkusíme to postupně. Takže nejprve jak je uvedeno v návodu na této stránce – nahraje fotku (fotky) na server přes FTP nebo přes ten Javovský aplet a pak – po nějaké době – což může být i několik hodin by se fotky měly objevit pod odkazem unfinished files když na to kliknete dostanete se na seznam nahraných fotek, kterým musíte přiřadit klíčová slova, názvy atd. Jakmile to uděláte, dostanou se fotky na stránku pending files. Tam si pár dní pobudou – čekají na schválení. O výsledku vám přijde email a fotky se pak ocitnou buď mezi Refused Files (zamítnuté) nebo Online files (schválené). Tak snad je to teď už jasné.

  Odpovědět
 117. Březinová
  18. 2. 2010

  Já možná udělala něco špatně a fotky se mi vubec nenahrály, ted mi je to jasně mooc děkuji 🙂 moc jste mi pomohl

  Odpovědět
 118. Martin
  4. 3. 2010

  Stále se mi nedaří nahrát na Dreamstime trasovaný obrázek ve formátu EPS. Nejdříve jej ale samozřejmě nahrávám jako jpg. Neustále mi jej odmítají s tímto:

  This illustration appears to be traced from another source. If you are the creator and sole author of the source/s and/or all elements used for this illustration, confirm by attaching a property release with the original sources included (photos, drawings, 3ds, etc.), or if you have the original photos online please resubmit and indicate the image ID(s).

  Nevím kam nebo jak umístit originální fotografii podle které jsem to dělal.
  Stejně tak mi zamítly upravenou fotografii z důvodu:
  This image is overfiltered.
  Tzn. že fotografie se nesmí nijak upravovat?

  Odpovědět
 119. Petr Václavek
  5. 3. 2010

  No podle toho co píšou, chtějí, abyste přiložil původní fotku a property release – což se vkládá zde

  Hláška This image is overfiltered znamená, že jste to s těmi úpravami (tipuju to na vyhlazování / odšumování) přehnal. Samozřejmě, že fotky je možné upravovat ve Photoshopu – zvedá se tím jejich prodejní potenciál, ale všeho s mírou!

  Odpovědět
 120. lukin
  14. 3. 2010

  Dobry den, mam jeden problem, fotky se my nahraji, ale v Unfinished Files se mi nic nezobrazi?? Nevite, cim by to mohlo byt?, diky moc Lukin

  Odpovědět
 121. Petr Václavek
  14. 3. 2010

  Zdravím,
  těžko říct, občas to trvá trochu déle, než se objeví. Také je možné, že jste je nahráli do nějakého podadresáře.

  Odpovědět
 122. Major Šrot
  23. 3. 2010

  Zdravim, setkal jste se už S vyplnováním Property release dokumentu? Jestli ano můžete poradit jak na to. Zamítli mi siluety a okomentovali to tím že je to live traced z fotky a at dokážu že jsem autor fotky. Vím že vy děláte převážně ilustrace takže se s tímto dokumentem asi často nesetkáte ale jestli přece tak by se hodil nějaký stručnější návod na vyplnění. Dky moc!

  Odpovědět
 123. BRED
  30. 4. 2010

  ahoj,

  prosím Tě, právě jsem se přihlásil na DREAMSTIME, ale nějak jsem trochu laboroval s tím příhlášením / neumím natolik dobře anglicky/ a nějak jsem přeskočil tu část, kde se zadává tvé referenční číslo – a teď to neumím najít.

  Odpovědět
 124. Petr Václavek
  30. 4. 2010

  Zdravím,
  jediné místo, kde by to políčko mohlo být je modify user profile Zkuste se na to podívat a uvidíte.

  Odpovědět
 125. BRED
  3. 5. 2010

  Ahoj,

  taková triviální otázka: když mi zamítnou fotky, kde mi dají vědět? V pátek jsem nahrával nějaké fotky a dodnes se mi to tam neobjevilo.

  díky

  Odpovědět
 126. BRED
  3. 5. 2010

  tak už nic, už jsem to zjistil.

  díky

  Odpovědět
 127. pp.foto
  14. 6. 2010

  zdravim chel by som sa spýtař ne dreamstime.com mi napisalo toto: We are looking for images that exceed the technical quality and creativity
  of the images already online. Lighting and composition are very important in creating a good quality stock
  image that will have good chances to sell. This is a very well covered subject in our data base and the image does
  not exceed in quality, composition and technique images that we already have online.
  asi na 20 fotiek vie mi niekto poradit čo mám s tymi foto urobit aby mi ich zobrali?? strašne moc dakujem za radu

  Odpovědět
 128. Johny Drake
  15. 6. 2010

  [127]

  google má jednu takovou fajn aplikaci, zkuste ji.
  http://transla­te.google.cz/?…|cs|

  Jinak, říkají že fotek tohohle typu mají spousty a netouží po dalších.

  Odpovědět
 129. Petr Václavek
  15. 6. 2010

  Obecně řečeno, píšou že se jim ty fotky nezdají – slabší technická kvalita, případně jde o témata, která mají ve fotobance dobře pokrytá a nebo která se moc neprodávají.

  Co s tím?

  Jedna možnost je ignorovat jejich hlášky a zkusit to nahrát znovu, ale ne pomocí RESUBMIT. Prostě úplně znovu přes FTP. Máte velkou šanci, že to bude hodnotit někdo jiný a bude mít na vaše snímky jiný názor (toto je běžná praxe, ale samozřejmě také záleží na kvalitě a tématech fotek).

  Druhá možnost je poučit se z toho a s fotkama si více vyhrát – ona dnes není důležitá kvantita, ale kvalita. Nejdůležitější je naučit se fotit a připravovat (upravovat ve Photoshopu) méně obvyklé a hodně prodejné snímky. K tomu by vám mohly pomoci přehledy těch nejprodávanějších na jednotlivých fotobankách – viz můj dřívější článek Nejpopulárnější fotky a ilustrace na microstock fotobankách

  Odpovědět
 130. pp.foto
  16. 6. 2010

  dakujem velmi za radu, este sa vas chcem spytat na bitmapach pouzivate do fotobank aj stiahnute brushe? na nejakom fore som cital ze za to moze byt aj vyhazof s fotobanky tak ja len aby som sa uistil .dakujem

  Odpovědět
 131. pp.foto
  16. 6. 2010

  jo pardon ze som to nedal do tej prvej otazky, mozem aspon pouzivat tie brushe co su v photoshope original nahrate? moc dakujem

  Odpovědět
 132. Petr Václavek
  17. 6. 2010

  Doporučuji vám raději nepoužívat. Maximálně ty nejzákladnější z Photoshopu (v podstatě kolečko, kruh, šipka, základní tvary). Nic složitějšího bych vám nedoporučoval používat, případně bych se informoval u Adobe, jaká je na tyto brushe licence. V opačném případě by se vám mohlo stát, že vám účet zruší (a o takových případech jsem už několikráte slyšel).

  Odpovědět
 133. katka
  24. 6. 2010

  ahoj, jsem docela antitalent proto valím oči že se mi vůbec podařilo dojít tak daleko ale teď si nevím rady – fotky jsem nahrávala ve formátu jpg, teď už se mi dostaly do fáze ,,online files,,. co teď? musím provést ještě něco než si lidi začnou ,,kupovat,, moje fotky? nebo už jen vyčkám nějakej čas než fotky převedou do možného nákupu. díky moc za odpověď (prosím o odpověď jako pro blbce – co nejjednodušší) 😀 díky moc

  Odpovědět
 134. Petr Václavek
  25. 6. 2010

  [133] Ahoj,
  pokud už jsou jako online files, tak už jsou nabízeny návštěvníkům a vy už nemusíte dělat nic (tedy krom ládování dalších a dalších fotek). Protože pokud máte v portfoliu jen pár kousků, tak máte mnohem menší pravděpodobnost, že někdo něco koupí. Chce to neustále budovat své portfolio – čím lepší a kvalitnější, tím lépe.

  Odpovědět
 135. Pavlína Havlátová
  28. 7. 2010

  Dobrý den,
  náhodně jsem na netu narazila na Váš návod k fotobance.Jelikož jsem amatérský fotografíček,řekla jsem si,že to můžu zkusit a když bude nějaká zdařilá fotka,tak ji pustím dál.Dle Vašeho návodu jsem se zaregistrovala a chtěla nahrát fotky,ale ve fázi nahrávání se mi to furt vrací.Jak naskočí tabulka s přihlašovacími údaji,je tam mé ID,dám heslo,naskočí jakoby to chělo začít načítat a nezačne a zase tam skočí ta tabulka s údaji.Netušíte,co s tím?
  Díky

  Odpovědět
 136. Terka
  27. 8. 2010

  Dobrý den fotky mám odsouhlasené již několik dní a stále je nemohu vyhledat ve fotobance. Mám ještě něco dopsat nebo doupravit aby se zobrazovali? A co je ta exlusive image u nahraných obrázků? A ještě malinkej dotázek co je ten level 1? to je podle počtu obrázků? Děkuji:)

  Odpovědět
 137. Terka
  28. 8. 2010

  omlouvám se 133 je stejná otázka jsem jí přehlédla:)

  Odpovědět
 138. Petr Václavek
  30. 8. 2010

  [136] Exkluzivita znamená, že ty fotky prodáváte pouze na této jedné fotobance – nesmíte je prodávat nikde jinde. Doporučuji exkluzivitu nevyužívat a raději prodávat i na dalších fotobankách.

  Level 1 představuje prodejní historii fotky – čím vyšší level, tím vícekrát se prodala a tím větší odměny za další prodej získáte.

  Odpovědět
 139. Terka
  4. 9. 2010

  Děkuji

  Odpovědět
 140. fotoban
  4. 1. 2011

  Zdravím pane Petr,
  mám přece jen jednu prosbu jestli se mi podaří a fotky „vemou“, jak je to s těmi daněmi, platí se to prý do 6 týdnů někde bylo ale když nic neprodám? Říkate někde, že Dreamstime je pro začátečníka asi nejlepší a ty další fb zkoušet… zkusil jsem Bigstock a ani přes test neprošel:-)… tak uvidíme u těch ostatních… u Dreamstime mi právě podařilo popsat první foto a prošlo i schválení… u Fotolie čekám na 5 snímků pro zkoušku, je to snad horší než u zubaře:-) nejhorší je, že nevíte co bude mít úspěch a co ne. Mohl byste mi poradit jak to je jsko odborník s tou exkluzivitou, když najedu na online files je exclusiv nahoře prázdné ale v řádku plné tak jsem to asi zadal špatně?
  předem děkuji

  Odpovědět
 141. Petr Václavek
  6. 1. 2011

  Zdravím Fotobane,
  Daně se platí až od určité částky a řeší se to až s daňovým přiznáním, takže myslím, že tento rok to řešit vůbec nemusíte.

  S tou exkluzivitou tomu moc nerozumím, pošlete screenshot obrazovky, pak to snad pochopím.

  Petr

  Odpovědět
 142. fotoban
  11. 1. 2011

  Dobrý den Petře, děkuji za odpověď. Už tomu rozumím exclusivita nejde odmáznout, já tam měl právě jen tuto fotku, zaškrklý v řádku i nad tím, tak mě to zmátlo. Inspirovalo mě jak jste psal o tom rozmazání fotky krajiny protože si stěžují na neostrost snímků a hned jsem to vyzkoušel ale zatím to nikde neprošlo prý je to rozmazaný… Holt kdo umí umí 🙂

  Petr

  Odpovědět
 143. Petr Václavek
  12. 1. 2011

  Asi to bylo rozmáznutý málo 🙂

  Odpovědět
 144. exafoto
  15. 6. 2011

  zdravim, mozem sa spytat? editorial su spravodajske fotky ako ste sa zmienil, avsak na shutterstock som nahrala fotku na ktorej je zehlicka, nie je vidiet znacku, avsak chcu po mne aby som ju zaradila ako editorial, ktorych veci sa to este tyka alebo preco vlastne to chcu??DIKY moc

  Odpovědět
 145. Petr Václavek
  15. 6. 2011

  Myslím, že se snaží krýt si záda pře případným soudním sporem – přece jen když na mercedesu vyretušujete logo, tak každý pořád pozná, že to je mercedes.

  Odpovědět
 146. Václav
  11. 7. 2011

  Zdravím,
  jsem student, mám canona 600D a fotím všechno možné co se hýbe i co se nehýbe. Zaujali mě vaše články a tak jsem to zkusil, dal jsem fotky na dreamstime, ale zasekl jsem se u toho daňového formuláře (You are citizen of a country with an income tax treaty with the US. Please ensure you have submitted the W8-BEN tax form in order to benefit of a 0.00% US withholding tax otherwise the maximum 30% will be deducted, generating less revenue for you. Click here to submit form.) kliknu na to a pokracuju zaškrtnutím ( For individuals: I’m NOT a US Citizen or US Resident Alien )
  dál pokračuji ( Click here to fill online W-8BEN Form ) a tady bych potřeboval poradit, co od toho mám čekat, když to vyplním ? Myslím tím, aby mi nepřišlo do schránky něco k zaplacení, nebo tak… předem děkuji za radu

  Odpovědět
 147. Filip
  7. 11. 2011

  Dobrý den,
  zprvu chci pochválit stránky a poděkovat za mnoho užitečných informací.
  Pak mám jeden dotaz. Nahrál jsem na dreamstime většinu z mých prací z mých webových stránek (http://www.heryart.cz, sekce díla) a naprostou většinu zamítli s odůvodněním:

  If you are the creator and sole author of the drawing from this image, confirm by attaching a property release.
  – The image contains elements that might be protected by copyright/trademark (logos, brands, specific buildings etc.), can identify a property/product (letters, numbers), or could raise usage problems, therefore it doesn’t qualify as a RF stock image. Analyze the photo closely and remove these elements if possible or try to obtain a property release. Read more: http://www.dre­amstime.com/thre­ad_148

  Chci se zeptat jestli jsou ony ilustrace pro prodej na fotobankách nevhodné nebo jestli je opravdu spíš problém, že jsem nedodal „Property release“. Díky za odpověď.

  Odpovědět
 148. Petr Václavek
  8. 11. 2011

  Zdravím,
  na umělečtější rukou kreslená díla některé fotobanky požadují Property release, protože si nejsou jisté, zda jste jejich autrem. Smlouvu si můžete stáhnout přímo ze stránek fotobanky, vyplnit a nahrát na server fotobanky, je to stejné jako s model release.

  Druhá věc je (ne)vhodnost uvedených ilustrací – fotobanky jsou o komerci a umění tam budete prodávat těžko, nebude o ně takový zájem jako o kýčovité vánoční přání. Je potřeba se zamyslet, kdo a proč by takovéto ilustrace kupoval. Některé z vašich ilustrací mi přijdou příliš umělecké, jiné jsou ale z hlediska komerčnosti docela v pohodě.

  Odpovědět
 149. Filip
  27. 11. 2011

  Dobrý den,
  opožděně reaguji na Vás příspěvek a děkuji za odpověď. Model release je opravdu potřeba jen na ilustrace kreslené rukou nebo „umělečtější“ ilustrace. Udělal jsem pár kýčovitých vánočních přání a přijetí bylo bez problému ( http://www.dre­amstime.com/He­ryart_info ). Po čtrnácti dnech první prodej tak doufám, že s přirůstajícím portfoliem to bude už jenom lepší. Akorát se obávám, aby se ze mě nestal ‚král kýčů‘.. Ještě jednou díky za celý stránky a Vaší reakci.

  Filip

  Odpovědět
 150. Míla
  12. 1. 2012

  Dobrý den,
  že bych otevřel nový rok v této diskuzi?
  Pokud byste sem pane Petře ještě zavítal, mohl byste se kouknout na můj http://webfotek­.cz/ , je jich tam jen asi 150, zda by některé šlo nabídnout nějaké konkretní fotobance? Jinak moc chválím Vaše články i podnětné diskuze.

  Odpovědět
 151. Petr Václavek
  13. 1. 2012

  Zdravím,
  bohužel ze zmenšených obrázků se nedá poznat jejich technická kvalita (ostrost, šum atd), takže vám asi moc neporadím. Co se témat týče, nepatří mezi nejprodávanější, ale pokud je kvalita v pořádku tak by je fotobanky měly (alespoň některé fotografie – dneska si už docela vybírají) přijmout.

  Konkrétně, zda ano či ne vám asi neřeknu, ale pokud máte volný čas, tak to můžete zkusit. Popis jak začít a kde to zkusit jsem popsal v tomto článku: JAK ZAČÍT PRODÁVAT FOTKY A ILUSTRACE VE FOTOBANKÁCH

  Odpovědět
 152. Ondra
  27. 2. 2012

  Dobrý den,
  nejdříve bych Vámn chtěl poděkovat za velmi hezký web a příkladné stránky jak začít s fotobankami. Mám otázku, zaregistroval jsem se na Dreamstime a nahrál 5 fotografií i model release. Ale když kliknu na Commercial RF tak na mě vyskočí hláška : „You are citizen of a country with an income tax treaty with the US. Please ensure you have submitted the W8-BEN tax form in order to benefit of a 0.00% US withholding tax otherwise the maximum 30% will be deducted, generating less revenue for you. Click here to submit form.
  „. Jak mám pokračovat dál? A do jaké částky se nemusím starat o daně či někde něco platit nebo nahlašovat? Jinak jsem normálně zaměstnán ve firmě. Děkuji za odpověď. Ondra

  Odpovědět
 153. Petr Václavek
  27. 2. 2012

  Zdravím,
  W8-BEN je daňový formulář zamezující dvojí zdanění, více viz Co je a k čemu slouží formulář W-8BEN (tax form) je a k čemu slouží formulář W-8BEN (tax form) O danění je v daném článku také řeč a je tam odkaz na další článek.

  Odpovědět
 154. Tereza
  10. 3. 2012

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mohu prodávat do českých a zahraničních fotobank ikdyž mi ještě není osmnáct. Je mi patnáct let a hrozně ráda fotím a tak jsem to chtěla zkusit jako jistou formu brigády. Je to možné?
  Děkuji, Tereza.

  Odpovědět
 155. Petr Václavek
  12. 3. 2012

  Tak to nevím, na některých fotobankách chtějí kopii pasu/občanky nebo řidičáku. Na některých by to asi prošlo (budete muset vyzkoušet sama).

  Mnozí to řeší tak, že se registrují na doklady rodičů, ale to později může být problém.

  Odpovědět
 156. Tereza
  13. 3. 2012

  Děkuji, zkusím to.

  Odpovědět
 157. Miloslav Fuksa
  15. 4. 2012

  Vážený pane Václavku, asi před rokem +- jsem se po prostudování Vašich rad,pokoušel vstoupit se svými fotkami do Shutterstock, což se mi nepodařilo. Poněkud mne to znechutilo a odložil jsem své pokusi na později. Pozdějinastalo před třemi týdny a na Dreamstim přijali mé fotografie. Z odeslaného počtu je to momentálně asi 8%. Postupně jsem si uvědomoval o co jde, opustil jsem nadměrné odšumovavání atd.Používám ZONER 14, protože na lepší nemám peníze. Ty jsem vložil do Canon 50D a objektivů 17–85, 70–300, protože se svými sportovními fotkami se uplatňuji u Deníku ve své oblasti. Na živobytí to zdaleka není, ale to mám zajištěno jinak.Protože sleduji Váš web přemýšlím o pokusu uspět s vektorovou grafikou. Pro své počáteční pokusy jsem zvolil editor Inkscape, protrože nevím, zdali můj talent bude stačit. Udělal jsem první zkušební obrázky – spíše jen pokusy a prokousávám se dále.A teď moje otázka:
  **Vystačím pro začátek s tímto editorem? Ukládá do .svg a odtud v nabídkách do .png, a při uložení do .EPS (jak o možnosti píšete) to již nejde otevřít. A dále nelze uložit do JPG. Prosím, dělám něco špatně, nebo jsem “ mimo mísu“ jak pravívá mládež.
  Mám pořídit Callisto 5? Na to bych ještě měl.**
  Prosím, za Vaše rady bych byl vděčen a jak jsem zaznamenal předem děkuji! Váš MF

  Odpovědět
 158. Petr Václavek
  15. 4. 2012

  Zdravím,
  k tomu Shutterstocku – to že vás jednou nevzali, nic neznamená – většina lidí se tam dostane až na podruhé, potřetí atd. Takže vzhledem k tomu, že to je vskutku ta nejvýdělečnější fotobanka, bych vám doporučil zkusit to tam znovu (a znovu a znovu,…)

  Co se týče grafického programu na kreslení vektorů, tak je jen jeden – Adobe Illustrator. Ostatní vektorové programy bohužel neumí pořádně exportovat do EPS8 / EPS 10 formátu, který fotobanky vyžadují.

  Adobe illustrator bohužel stojí pořádný balík, ale nezoufejte – další možnost je kreslit to v jiném vektorovém programu – třeba InkSpace – a pak to vyexportovat do velkého JPG a prodávat to jako bitmapovou grafiku, s tím také není problém a prodeje jsou +- stejné.

  Pokud to InkScape přímo neumí (velký JPG) tak to zkuste ještě přes další program – z InkScape do jednoho formátu a pak v nějakém dalším grafickém editoru do velkého JPGu.

  Další možnost je zakoupit Corel Draw (ten sice neumí export do toho správného EPS), ale má srovnatelné funkce s Illustratorem a nejspíše umí vytvořit velký JPG. A jeho cena není nijak extrémně vysoká.

  Odpovědět
 159. Miloslav Fuksa
  16. 4. 2012

  Moc děkuji! Pomohlo, myslel jsem, že to převedení do EPS neumím v InkScape já.MF

  Odpovědět
 160. vlado
  18. 4. 2012

  v Inkscape nepoužívajte prechody a malo by to byť OK. Ako bitmapy exportuje iba v PNG, potom treba previesť inde do JPG.

  Odpovědět
 161. Miloslav Fuksa
  18. 4. 2012

  Dobrý den pane Václavku, prosím, nepochopil jsem “ přidávání dalšího formátu“ u vektorové grafiky. Je to tak, že provedenou v AI uložíte v jiném formátu a po schválení pošlete stejnou ve formátu EPS se stejným ID? Děláte to tak pro velikost souboru formátu EPS? Buďte prosím tak laskav vysvětlete mi to. Díky!MF

  Odpovědět
 162. Miloslav Fuksa
  19. 4. 2012

  Vlado díky! M

  Odpovědět
 163. Petr Václavek
  19. 4. 2012

  Miloslave, na Dreamstime se primárně nahrává JPG, dodatečně je možné přidat další formát – EPS, TIF nebo AI.

  Buď tento formát nahrajete přes webové rozhraní a nebo soubor pojmenujete stejně jako JPG a přes FTP jej nahrajete do podadresáře Aditional.

  Odpovědět
 164. Miloslav Fuksa
  20. 4. 2012

  Petře,prosím ještě něco pro zabedněnce. Podadresář “ Aditional“ se objeví v „Managment Area?“ Moc děkuji a omlouvám se.M

  Odpovědět
 165. Petr Václavek
  20. 4. 2012

  Kdepak, ten podradresář je na FTP serveru.

  Odpovědět
 166. Eva Macháčková
  14. 8. 2012

  dobrý den,
  mám na dreamstime svůj účet už asi 2 roky, něco jsem dokonce už i prodala – teď se po delší odmlce opět pokouším poslat nějaké fotky a nejde to. Když chci fotografii poslat, vždy se mi odesílání přeruší s hláškou „technical ERROR“. nevím co s tím, už se to prosím někomu stalo? můžete mi poradit?
  E.

  Odpovědět
 167. Petr Václavek
  25. 8. 2012

  Evo, zkuste jiný prohlížeč, upload přes FTP, případně kontaktujte support.

  Odpovědět
 168. Stefan Suriak
  31. 8. 2012

  Dobrý den

  To 166. Zaregistroval jsem se teprve dnes a při nahrávání mám stejné problémy. Technical ERROR. Zkouším to jak přes Firefox tak přes IExplorer

  S

  Odpovědět
 169. Matty Štoffanyk
  8. 9. 2012

  168. Dobrý deň. Druhou možnosťou je, že pri nahrávaní si dočasne vypnite Firewall. U mňa to funguje (Google Chrome).

  Odpovědět
 170. Ferginka1
  11. 9. 2012

  Pomoc prosím. Když jsem klikla u nahrané fotky na to COMMERCIAL RF, tak se mi objevilo (už v překladu) toto: ,,Jste občanem země s smlouvou daně z příjmu s USA. Prosím, ujistěte, že jste nám na W8-BEN daňový formulář, aby prospěch z 0,00% srážkové daně na US jinak maximálně 30% bude odečtena, generování méně příjmy pro vás. Klikněte zde pro odeslání formuláře.“ Co to znamená????

  Odpovědět
 171. Petr Václavek
  11. 9. 2012

  Ferginko, píšu o tom v tomto článku: Co je a k čemu slouží formulář W-8BEN (tax form)

  Odpovědět
 172. Jana
  15. 10. 2012

  Dobrý den, nahrála jsem fotky na DS, fotky mi po týdnu schválili, nyní jsou v Managements Area pod ikonou semaforu „Online files“. Chci se zeptat, za jak dlouho budou vystavené k prodeji? Protože jsem je hledala podle názvu ve fotobance a prolistovala všechny stránky daného téma a nikde jsem moje fotky nenašla. Nebo musím manuálně něco potvrdit, aby se zveřejnily? Mockrát děkuji za odpověď.

  Odpovědět
 173. Petr Václavek
  16. 10. 2012

  Jano, vaše fotky už jsou zařazené do prodeje, jen to občas pár hodin trvá, než se objeví na stránkách. Každopádně není z vaší strany třeba žádné další akce (tedy krom nahrávání dalších kvalitních fotek a ilustrací :)).

  Odpovědět
 174. Miloslav Fuksa
  30. 11. 2012

  Dobrý večer vespolek. Petře prosím o radu( jako obvykle). Jsem na Shutterstocku několik málo měsíců a mám tam asi 140 věcí nejvíce clip artu teď jsem dostal výzvu, nabídku nebo tak něco čemu nerozumím. Myslím že jste to určitě řešil je to něco jako že mám rozšířit přístup ke svým věcem a je na to formulář „Edit Your Public Information“ a nevím k čemu a jak to má sloužit.Ani pořádně nevím jak bych to vyplnil, kdyby to k něčemu bylo. (Na Facebooku jsem, ale nemám na to čas a jsou tam blbosti a nechci se toho zůčastnit, ale nedaří se mi to ukončit.) Prosím můžete mi k tomu mému zveřejnění něco říct a poradit co s tím? Díky!

  Odpovědět
 175. Petr Václavek
  30. 11. 2012

  Zdravím,
  v tom dokumentu vás žádají o doplnění informací do vašeho profilu, který se zobrazuje kupujícím. Podle mě to v podstatě k ničemu není až na jednu výjimku – doporučuji tam doplnit nějaké kontaktní informace (email, webové stránky, profil na nějaké sociální síti), protože díky tomu vás pak může kontaktovat kupující s žádostí například o úpravu ilustrace, vytvoření nové, prostě je to šance na dobře placenou zakázku. Mě se takto z fotobank ozývají poměrně často.

  Odpovědět
 176. Miloslav Fuksa
  30. 11. 2012

  Moc děkuji a srdečně zdravím! Proti Vašemu popisu svého života se jistě leccos změnilo, děti přibyly a vyrůstají, a tak Vám přeji, ať se dobře daří a nic Vás a Vaši rodinu netrápí! M

  Odpovědět
 177. RIchard
  13. 5. 2013

  Než jsem našel tyto stránky, už jsem se registroval na dreamstime.com,av­šak až zde jsem vlastně zjistil,co je třeba,a hodně jsimi ulehčil práci.Rád bych ti poděkoval tvým kodem,ale nevím zda je možné to udělat takto dodatečně.Tak se ptám.Je to možné?

  Odpovědět
 178. Michal
  14. 8. 2013

  Dobrý den,potřeboval bych se zeptat : Fotky jsem nahrál,schválili mi je,ale teďka když jdu do tech ONLINE SOUBORŮ tak rozkliknu tu fotku tak nevím jaký sobrou mám otevříét do toho : ADDITIONAL FORMAT ,vubec nevím jestli tam mám otevřit tu samou fotku nebo jinou…Poraďtě mi prosím,Děkuji za odpověd

  Odpovědět
 179. Petr Václavek
  14. 8. 2013

  Michale, ADDITIONAL FORMAT je pro nahrávání dalších formátů toho samého obrázku – například TIFF nebo RAW formát u fotek (absolutně se nevyplatí) nebo vektorový EPS či AI formát u vektorových ilustrací (to se docela vyplatí). Takže se tam jen vybere ten dodatečný formát. A jak jsem psal výše u fotek se žádný další formát nahrávat nevyplatí.

  Odpovědět
 180. Michal
  20. 8. 2013

  Děkuju mnohokrát 🙂 Pomohl jste mi 🙂

  Odpovědět
 181. Pavouk a Moucha
  18. 9. 2013

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na toto: Ke kreslenému obrázku po mě Dreamstime žádala vyplněný Property Release Document. Formulář pro P. R. Document jsem si tedy stáhl, vytiskl, ručně vyplnil, naskenoval a nahrál jako .jpg do knihovny Property Release Library. Obrázek jsem znovu předložil, ale odepsali mi, že „PR attached is not uploaded correctly“. Nevím, možná jsem špatně vyplnil kolonky v P.R.knihovně (PROPERTY RELEASE DETAILS a PROPERTY NAME), co tam má být? Nebo jsem možná špatně nahrál vyplněný .jpg formulář (nahrál jsem ho v jpg kvalitě 8, ale snad by to v tomto případě nemělo vadit?)

  Odpovědět
 182. Pavouk a Moucha
  20. 9. 2013

  Už jsem na to přišel, díky, nashledanou

  Odpovědět
 183. Jenda
  14. 7. 2015

  Dobrý den, chci se zeptat, jak je to s tou doporučenou cenou???
  Když si navolím komerční licenci, tak si tam zaškrtnu licence jako U-EL atd….(SR-EL si raději vůbec nevšímám), ale co s tím „use recommended price (recommended price: $250 – $5000)…“ mám zaškrtávat, nebo ne?? (nejsem si totiž jist, jestli se to vztahuje pouze na sell the rigts-SR-EL). Děkuji za odpověď:-)

  Odpovědět
 184. Tommy
  15. 11. 2016

  Dobrý den, rád bych se zeptal. Jak je to s daněmi? Musí se tento příjem danit nebo ne?

  Děkuji za odpověď

  Odpovědět
 185. Petr Václavek
  16. 11. 2016

  Tommy, všechny příjmy se musí danit, takže i ty z fotobank: http://fotoban­ky.cz/…u-z-fotobank

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky