Návod k vyplnění daňového formuláře na fotobance Dreamstime

Tak už je to tady zase – další fotobanka chce vyplnit formulář zamezující dvojímu zdanění zisků z prodejů fotek občanům USA. Naštěstí je to víceméně stejné, jako tomu bylo v případě fotobanky Shutterstock, či Fotolia. Nuže směle do toho, za minutku to máte vyplněné a asi za dva dny dostanete i vyrozumění od fotobanky Dreamstime.

Jednoduchý návod vyplnění:

Daňový formulář se nachází pod novým tlačítkem „Tax center“ v sekci „Management Area“. Po odkliknutí se dostanete na tuto stránku:

Dreamstime - daňový formulář

Kde nejprve zakliknete, že nejste občan USA a poté kliknete na odkaz pro vyplnění formuláře W-8BEN, který po odkliknutí vypadá asi takto:

Dreamstime - daňový formulář

V něm prakticky jen zaškrtnete v první části, třetí otázce, že jste jednotlivec a nikoliv firma. A pak na úplném konci vypíšete své jméno – mělo by být shodné, jako je v první části v prvním políčku (to považují za váš podpis, vyjádření souhlasu).

A nakonec úplně pod formulářem (trochu nelogicky) je tlačítko pro nahrání fotokopie pasu, občanky nebo řidičáku (stačí jen ta část, kde je fotka a údaje o vás). Poté již jen formulář potvrdíte tlačítkem submit.

Během cca dvou dnů vám poté přijde email od Dreamstimu s názvem Application approved. A to je vše – ani to nebolelo, co?

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

49 Komentářů

 1. Lenka
  13. 9. 2010

  Petře, za všechny děkuji. Za rychlost i za ochotu. Jste úžasný.

  Odpovědět
 2. Pavel
  14. 9. 2010

  Taky mi to došlo, ale ještě nebyl čas se na to mrknout, takže díky za návod, bude se hodit.;-)

  Odpovědět
 3. ppfoto
  17. 9. 2010

  zdravím, chtěl bych Vas strašne moc poprosit o radu. Na dreamstime.com prodávam už několik měsícu, taky díky Vám pane Václavku. jenomže teď mám veliký problem a nevím jak to vyrešit tak k věci muj disk v pc odešel to je v pohode jelikož jsem koupil novej jenomže jsem prišel o všechny programy no nainstaloval jsem nové to je vše ok jenom jedinou chybu to ma nejde mi načíst jak dreamstime tak shutterstock, jine fotobanky fotolia… atd jdou bez problemu. používam firefox a taky mam explorer, nainstaloval jsem ruzne programy napr. flash player a zase nic. byl by strašne moc rád a ješte víc vdečnej kdyby se našel někdo kdo by mi pomohl.. taky se chci ospravedlnit panu Václavkovi zato že to není moc téme ale nevím už na koho se obrátit dekuju strašne moc.

  Odpovědět
 4. Petr Václavek
  17. 9. 2010

  Zdravím,
  pošlete screenshot obrazovky, nebo alespoň napište, co ten váš prohlížeč hlásí. Zkuste také spustit Windows ve stavu nouze a pokuste se načíst ty stránky.

  Odpovědět
 5. Patrik
  19. 9. 2010

  Díky !!! (o:

  Odpovědět
 6. ppfoto
  20. 9. 2010

  no takhle dám hledat napr dreamstime.com no a začne to číst v tech zelených políčkach kde ukazuje kolik je načteno to prijde tak do tričtvrte a dal ani krok muzu čekat treba 3hodiny a dal se to nehne taky tu stranku vubec neotevre zustava to na te predcházejici strance a dolu je napsano čekání na thumbs.dreamsti­me.com… a ten screenshot je co? ja se do toho moc nevyznám. je tam napsano Adobe Gamma pri panelu obrazovky. strasne moc by ste mi pomohl díky!

  Odpovědět
 7. Petr Václavek
  22. 9. 2010

  [6] To vypadá spíše jako síťový problém (pokud to dělá ve dvou různých prohlížečích). Zkuste si projet počítač antivirem, podívat se na nastavení firewallu atd. Případně zavolejte nějakého počítačového odborníka.

  Odpovědět
 8. Cednik
  28. 9. 2010

  Zdravím, mám menší problém, můj formulář se trochu liší od vašeho a právě v oné odlišnosti si nevím rady s 6. U.S. Taxpayer Identification Number
  chce to po mě nějaká identifikační čísla bud ITIN SSN nebo EIN. Přikládám jejich ukázkově vyplněný formulář http://www.dre­amstime.com/…ple-form.gif , nevíte kde seženu tyto čísla? díky

  Odpovědět
 9. Monika
  4. 10. 2010

  Dobrý den, jsem teprve začátečník, 100 dollarů mám zatím v nedohlednu, plánuju si vydělat jen něco málo peněz, abych to nemusela danit. Když vyplním tento formulář, aby mi nestrhávali 30% budu potom muset danit příjmy z dreamstime v Česku? Nebo daně nemusím řešit, když si se 100% jistotou nevydělám za rok ani 5000 Kč 🙂 a nechám si to poslat na PayPal účet… Nerada bych potom měla problémy s finančákem… Předem děkuji za odpověď

  Odpovědět
 10. Libor
  11. 10. 2010

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaké údaje musí být vidět na fotografii občanského průkazu? Měly by to být veškeré údaje včetně rodného čísla? Jsem od přírody nedůvěřivý a tohle se mi zdá docela dost nebezpečné…děkuji, přeji hezký zbytek dne

  Odpovědět
 11. Petr Václavek
  11. 10. 2010

  [9] Ten formulář slouží jen k tomu, aby vám nestrhávali v Americe 30% z vašich prodejů americkým zákazníkům. Nic víc.

  Výdělky z fotobank byste samozřejmě měli v ČR poté danit, ale jak už to tady několikráte zaznělo, výdělky do cca 20 000 danit netřeba (ale poptejte se raději vašeho daňového poradce).

  [10] zkuste to poslat bez rodného čísla a uvidíte, zda to projde, nebo si vyžádají celý záběr dokladu.

  Odpovědět
 12. Jake
  20. 11. 2010

  Je to dost zvláštní, nevyplnoval jste už někdy před tím jiné formuláře? třeba w5 nebo w7? Chce to totiž po mě U.S. Taxpayer Identification Number které mám získat vyplněním dalších dvou dotěrných a složitých formulářů. Díky za odpověd.

  Odpovědět
 13. vlado
  26. 2. 2011

  chcel som sa opýtať, ak prechádzam na živnosť s grafikou, treba meniť aj tieto daňové formuláre? A registrovať sa ako firma? Či sa nič nemení? Ďakujem

  Odpovědět
 14. Petr Václavek
  28. 2. 2011

  Vlado, tak to nevím, osobně si myslím, že to není potřeba, živnost není firma, ale pokud chcete mít jistotu, tak raději kontaktujte podporu na dané fotobance.

  Odpovědět
 15. vlado
  3. 3. 2011

  Ďakujem za odpoveď. A ako je to s fotobankami typu Panthermedia či Alamy, je tam nejaký iný postup?

  Odpovědět
 16. Miloslav Fuksa
  29. 3. 2011

  Dobrý den, jen malá informace. Proti minulým, zde uveřejněným formulářům, Dreamstime je asi nějaká změna. Sice jsem to zvládl, ale pane Václavku rubriku pro uvedení Vašeho identikačního čísla jsem nenašel.Lituji! Srdečně Vás zdravím a velmi děkuji za všechny Vaše cenné rady a informace!MF

  Odpovědět
 17. RL
  28. 6. 2011

  Dobrý den, měl bych dotaz ohledně daňového přiznání. Jaký je postup v případě, že nejsem OSVČ, nemám žádnou živnost, jsem „pouze“ zaměstnanec? Moc do daní nevidím, chci mít vše „čisté“ .. Předem děkuji

  Odpovědět
 18. Petr Václavek
  28. 6. 2011

  Myslím, že záleží, kolik na těch fotobankách vyděláváte – do nějaké částky za rok se to snad ani danit nemusí. Od nějaké částky výše (asi 20 000,– za rok) už byste se měl registrovat na ČSSZ jakožto OSVČ (jeden formulář, žádné poplatky) a výdělky danit dle autorského zákonu (další možnost je založit si živnostenský list).

  Ale uzpozorňuji, že se v daních nevyznám, takže to raději proberte s daňovým poradcem.

  Odpovědět
 19. Martin
  24. 8. 2011

  Dobrý den,
  a tento formulář proti dvojímu zdanění se vyplní jednou a konec, nebo jsi to člověk musí hlídat každý rok ho vyplnit?

  Odpovědět
 20. Petr Václavek
  24. 8. 2011

  Martine,
  vyplňuje se to jen jednou, to jim naštěstí stačí.

  Odpovědět
 21. AlenaN
  29. 8. 2011

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to s daňovými formuláři u BigStock, 123RF, iStockphoto? Nikde jsem to nenašla. Mohl by mi z Vás někdo pomoci?. Děkuji Alena.

  Odpovědět
 22. eve kilnler
  15. 9. 2011

  dobry den, ja by som sa chcela opytat ci mozem mat dva ucty na dreamstime: jeden normalny a druhy cisto exkluzivny. dakujem strasne moc by ste mi pomohol

  Odpovědět
 23. M.Dolejšová
  28. 9. 2011

  Dobrý den, mockrát děkuji za Vaše skvělé články, nejen užitečné, ale i zajímavě a dobře napsané. S fotobankami zatím nemám žádné zkušenosti, nápad ve mně klíčil už dlouho, ale teprve Vaše stránky mu daly konkrétnější obrysy. Díky!…Chtěla jsem se zeptat, jestli nemáte zkušenost s tímto formulářem https://www.dre­amstime.com/tax_w-8ben.php?… který teď chtějí vyplnit. Vypadá to, že je tu potřeba získat nějaký ITIN, což celou proceduru dosti zdržuje a komplikuje…

  Odpovědět
 24. Petr Václavek
  28. 9. 2011

  Mě se na té stránce nic nezobrazí, ale podle adresy by to mělo být to samé, co tu popisuji výše. ITIN nakonec není potřeba vyplňovat.

  Odpovědět
 25. Mirek
  6. 12. 2011

  Zdravím, je třeba mít formulář vyplněn až v momentě posílání výdělku. Nebo je to dobré už průběžně, aby se nedanily ceny za samotné jednotlivé fotky. Díky M.

  Odpovědět
 26. Petr Václavek
  6. 12. 2011

  Tak popravdě nevím zda je to nutné mít co nejdříve, nebo až před odesíláním peněz. Ale určitě to bude lepší a jistější mít vyplněné předem – ono to také nějaký den trvá, než to tam zpracují.

  Odpovědět
 27. Jirka
  23. 2. 2012

  Díky! Nejdřív sem se lekl, co to na tom Dreamstimu chtěj, návod pomohl, díky!

  Odpovědět
 28. Radek
  26. 2. 2012

  Dobrý den, potřeboval bych poradit, nedávno na mě vyskočila hláška o vyplnění tohoto formuláře. Vše jsem tedy udělal podle vašeho návodu, ovšem když jsem dal submit tak mi vyskočila hláška, že jsem nevložil photo ID, ale já jsem ho vložil… Už nevím co mám děla přitom se při odeslání začne foto nahrávat, ale pak mi stejně vyskočí hláška, že jsem ho nevložil…

  Odpovědět
 29. Jana
  26. 2. 2012

  Dobrý den, W-8BEN jsem vyplnila minuly rok. Jsem exkluzivne na Dreamstime.com. Je treba formular vyplnovat kazdy rok?

  Odpovědět
 30. Petr Václavek
  26. 2. 2012

  Radku, co tam vkládáte jako Photo ID?

  Jano, mělo by to stačit jednou, případně opakovaně na vyžádání fotobanky, ale to se téměř nikomu nepřihodilo (možná v případě změny adresy).

  Na fotobance BigStock, zase tvrdí, že to budou požadovat každé tři roky, tak uvidíme.

  Odpovědět
 31. Radek
  27. 2. 2012

  Fotokopii občanky, pak jsem také zkoušel řidičák ale prostě mi to vždy vyhodí hlášku, že jsem nic nevložil…

  Odpovědět
 32. Petr Václavek
  27. 2. 2012

  Napadá mě ještě, zda ten obrázek nebyl moc velký, limit je 500 KB.

  Odpovědět
 33. Radek
  27. 2. 2012

  To právě ne… Měl asi něco kolem 300 KB…

  Odpovědět
 34. Petr Václavek
  27. 2. 2012

  Hmm, tak už mě napadá jen kontaktovat support a nebo zkusit použít jiný prohlížeč (pokud vám to nejde odeslat).

  Odpovědět
 35. Radek
  27. 2. 2012

  Tak teď jsem to zkusil znovu stejně jako včera a už to šlo… Asi měly přes víkend nějakou chybu…

  Odpovědět
 36. ArkAngelMichael
  28. 2. 2012

  Dobrý den,
  připíší mi i zpětně strženou daň za již prodané fotografie? Nebo již jsou v nenávratnu?

  Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
 37. Petr Václavek
  28. 2. 2012

  Tak to netuším.

  Odpovědět
 38. Jano
  6. 5. 2012

  Zdravim

  Je mozne mat 2 alebo 3 ucty na dreamstime?

  dakujem

  Odpovědět
 39. Petr Vaclavek
  6. 5. 2012

  A jaký by byl k tomu důvod? Teoreticky by to mohlo jít, ale myslím, že by se jim to nemuselo líbit.

  Odpovědět
 40. Mia
  29. 6. 2012

  Je toto potřeba vyplnit dřív než nahraju nějaké obrázky?

  Odpovědět
 41. Petr Vaclavek
  1. 7. 2012

  Myslím, že je lepší to vyplnit před prvním prodejem a určitě před první výplatou.

  Odpovědět
 42. Honza
  11. 7. 2012

  Zdravím, mám špatnou zkušenost se vkládáním ofocené občanky, tak s toho mám trochu strach..máte s tým dobré zkušenosti ? 🙂 konkrétně na Dreamstimu ?

  Odpovědět
 43. Matej59
  28. 8. 2012

  dobry den, prosim vas ako mozem tento formular obist ? lebo vyhodi mi to tento text: You are citizen of a country with an income tax treaty with the US. Please ensure you have submitted the W8-BEN tax form in order to benefit of a 0.00% US withholding tax otherwise the maximum 30% will be deducted, generating less revenue for you. Click here to submit form.

  … a nikde nie pole ze nechcem ho vyplnit

  Odpovědět
 44. Petr Václavek
  29. 8. 2012

  [42] Zde uvedené fotobnaky, jsou velké světové firmy, od těch bych se zneužití nebál.

  [43] Nevím, zda to lze nějak obejít. Každopádně pokud to nevyplníte, tak se vám bude strhávat dalších 30 procent z výdělků. Nevidím žádný důvod, proč ten formulář nevyplňovat.

  Odpovědět
 45. Alena Legierska
  16. 2. 2013

  Ahoj Petře, moc díky za tvoje stránky a užitečné informace. Dneska jsem s tvou pomocí vyplnila daňový formulář na Fotolii:o) Jen se chci zeptat ohledně Dreamstime, kde jsem se zaregistrovala před cca 14ti dny, jestli je možné se zpětně podívat do daňového formuláře? Až dnes mě totiž napadlo hledat u tebe návod na vyplnění a nejsem si teď po těch 14ti dnech jistá, že to mám vyplněno úplně stejně, mám na mysli především část II. Zkoušela jsem svůj vyplněný formulář na Dreamstime najít, ale nenašla..nevíš, jestli budu muset kontaktovat přímo je? Diky moc!:o)

  Odpovědět
 46. Petr Václavek
  16. 2. 2013

  Aleno,
  pokud by jsi chtěla něco na tom formuláři změnit, tak budeš muset kontaktovat support. Ale osobně si myslím, že tam není nic moc na pokažení a kdyby tam bylo něco závadného tak by se ti ozvali.

  Odpovědět
 47. bialetík
  21. 10. 2013

  Když mi ještě není 18let, ale na dreamstime, můžu být se souhlasem zakonného zástupce, což mají v pravidlech. Jak mám tedy vyplnit tento formulář?

  Odpovědět
 48. elsa
  8. 7. 2014

  Dobrý den, chci se zeptat. Otevřela jsem si účet na dreamstime. Takže jestli tomu dobře rozumím, tak můžu u ,,TAX CENTER,, vyplnit jen ,,For individuals: Im NOT a US Citizien or US Resident Alien (to bude stačit ohledně zdanění?) a nemusim poté už vyplnovat W-8BEN form, protože tam chtějí průkaz, ten formulář je jen kvuli těm 30% strhnutých ze zisků ?
  A mám ještě jednu otázečku. Proč chtějí na fotobankách vyplnit adresu bydliště? Popřípadě jestli bude poté bez tohoto vyplnění možno poslání zisku na můj účet?
  Jinak předem děkuji za odpověď

  Odpovědět
 49. Vojta
  16. 4. 2015

  Dobrý den,

  formulář jsem nejspíš vyplnil špatně: jméno a adresu jsem napsal s diakritikou. Když se teď zpětně podívám na odeslaný formulář nezobrazili se tam ty znaky správně. Už je to asi týden co jsem to odeslal. Nevíte jestli mám ještě počkat nebo se dá formulář vyplnit znovu?

  Zároveň mám teď problém s nahráváním grafiky, už týden mi to píše pořád stejný čas do schválení: 150 hod. Může to být tím neschváleným formulářem?

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky