Shutterstock - návod na vyplnění daňového formuláře

Shutterstock - návod na vyplnění daňového formulářePřed dvěma měsíci rozeslal Shutterstock email s žádostí o daňovou registraci, která vyžadovala mimo jiné získání ITIN čísla. Celá tato operace měla za cíl zabránit dvojitému danění příjmů (jednou v USA a podruhé u nás). Naštěstí se na fóru Shutterstocku strhla velká mela, díky které se objevily skutečnosti, jež nevzal Shutterstock do úvahy (zejména pak nekompletní podklady pro získání ITIN čísla).

Shutterstock se omluvil a následně byl dva měsíce klid. Nyní ale na vás všechny – kdo prodáváte své fotky a ilustrace přes Shutterstock – čeká v jeho rozhraní překvapení – žádost o vyplnění formuláře. Naštěstí k tomu žádné registrační číslo nepotřebujete – stačí vyplnit cca tři políčka. Postup je následující:

Aktualizovaná verze návodu je na webu fotobanky.cz

Klikněte po přihlášení na link do Tax centra

Tam zjistíte do které skupiny patříte – je to Group A2 – tedy jedinec (nikoliv firma/společnost), který sídlí v zemi, kde existuje daňová dohoda s USA (jako například Česká nebo Sovenská Republika) – musíte tedy vyplnit formulář W-8BEN – klikněte na jeho odkaz u této skupiny:

Ve formuláři stačí vyplnit jen tři políčka, pár jich bude předvyplněných (u těch si zkontrolujte platnost a případně je v nastavení účtu nejprve upravte, aby odpovídaly skutečnosti):

  • pole 2 – vyplnit N/A
  • pole 3 – vybrat Individual

Poslední pole pro vyplnění je úplně na konci – tam musíte napsat své jméno – tedy přesně opsat předvyplněnou hodnotu z úplně prvního pole formuláře:

Nyní stačí odeslat a je hotovo. Shutterstock to zkontroluje a dá vám vědět (vypadá to, že jim to trvá jen pár dní).

Co se stane, pokud formulář nevyplním?

Od půlky září vám začnou strhávat 30 % z prodejů americkým klientům.

P.S. toto je postup, který jsem použil já po prostudování informací na různých fórech.

Komentáře

1
Pavlína
11 srpen 2009, 18:19

Děkuji za podrobný návod, je to velké ulehčení, hlavně pro ty, co neovládají angličtinu :-) Jsem z Jaroměřě, takže se mi všude zobrazuje Jarom??… myslíte, že může někdy nastat nějaký problém? Zatím je vše OK, peníze chodí přes Moneybookers bez problémů (to považuju za nejdůležitější :-) jen mi vrtá hlavou, že přece jen nebydlím v Jarom??

 
2
11 srpen 2009, 23:14

[1] Zdravím Pavlíno, pokud se chceš zbavit těch otazníků, tak jdi do Tools and resources / Your account a tam najdeš odkaz na Change of Address Form (https://submit­.shutterstock­.com/…ddress.mhtml). Pak už jen stačí přepsat Jaroměř na Jaromer (to je tak asi jediné, co s tím lze provést).

 
3
15 srpen 2009, 23:42

dobry den, diky moc za navod, sice eng docela ovladam, ale s timhle sem si nevedel rady. ted uz to je za mnou. diky

 
4
Matej Nuhlicek
16 srpen 2009, 16:24

Asi pred tyzdnom som to skusil vyplnit podla tohoto navodu, ale, ako zistim, ci to funguje? dostanem, nejaku notifikaciu/mail od SS? Lebo, ked kliknem v menu na tax centre, zase mi to vyhodi stranku s formularmi… Inak, im nebude chybat to ITIN cislo?

 
5
16 srpen 2009, 22:32

[4] Po přihlášení jděte do Tools and Resources / Tax Center tam v textu klikněte na odkaz na formulář který jste vyplňoval (Online W-8 BEN Form) a pokud jste jej již skutečně vyplňoval, tak byste měl na následující stránce videt nahoře text You have previously supplied us with W-8BEN data. Click here to view. Klikněte a zase na následující stránce (můžete po přihlášení rovnou použít tento odkaz) nahoře byste měl mít napsáno:

Your submitted W-8 BEN has been approved. Click here to re-submit.

Pokud tam máte has been approved tak to máte schválené, pokud tam je pending, tak top ještě vyřizují. Žádný email ani notifikaci na úvodní stránce nedávají.

 
6
Matej Nuhlicek
16 srpen 2009, 23:31

[5] Dakujem Vam za odpoved, je to dost malim pismom a doteraz som si to nevsimol, lebo vzdy mi udrel do oci formular taky isty, ako pred jeho vypisanim a zaslanim. A som approved, takze nechapem potom preco na SS forach strasili vsetci tym ITIN, ked to aj bez toho schvalia…

 
7
Anny
2 září 2009, 17:37

Moc díky za návod, je to opravdu pomoc.

 
8
20 září 2009, 19:12

Jéééjda, díky, to jsem ani netušila, že mi to bude trvat asi tak 20 vteřin :) Dík.

 
9
Václav Schindler
27 říjen 2009, 22:59

Dobrý večer,
obracím se na Vás s prosbou o pomoc. V září nebo nějak tak, jsem vyplňoval daňový formulár na Shutterstocku přesně podle Vašeho návodu a jak tady píšete,formulář jsem odeslal a napsalo mi to „Your submitted W-8 BEN has been approved. Click here to re-submit“, takže jsem to dále neřešil. Dneska se mi po přihlášení na Shutterstock objevila opět varovná zpráva:

Please note: We are waiting for your tax forms. Please visit our Tax Center for detailed instructions

A v textu pak dále:
Tax Grace Period – Attention A2, B2, and C
Your grace period expired on 2009–09–18

Znamená to, že musím formuláš o daních vyplnit znova?

Předem Vám opravdu moc děkuji za pomoc. Mám v těchto věcech tak trochu zmatek.

Vaclav

 
10
27 říjen 2009, 23:48

Vypadá to, že mají na Shutterstocku nějaký kiks. Rozhodně ale nejste s tímto problémem sám – objevily se tam desítky uživatelů s tím samým problémem – viz vlákno na fóru Shutterstocku: TAX FORM MESSAGE

Zatím doporučuji vyčkat, až se k tomu vyjádří Shutterstock – zda budeme muset znovu odeslat příslušné formuláře, nebo zda to je jen nějaká jejich chybka.

 
11
Václav Schindler
27 říjen 2009, 23:59

Dobrý večer,
díky moc za odpověd. Tak před chvíli mi to zmizelo a už tam mám: „Your submitted W-8 BEN has been approved. Click here to re-submit“. Asi to chce neřešit a počkat, jestli se to nevyřeší samo. Teď už je to v pořádku…Díky moc

 
12
Hana Šárová
29 říjen 2009, 14:59

Také děkuji Petře, za čas, který nám věnuješ!
Hezký den :)

 
13
29 říjen 2009, 15:06

Výborný návod, díky za pomoc…stačilo těch 20 vteřin! :-)
Dr.

 
14
IngridHS
2 prosinec 2009, 21:16

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda máte své fotky i na Fotolii? Dnes mi od nich přišel newsletter s informací, že je třeba vyplnit daňový formulář (zdá se, že to postupně začnou praktikovat všechny fotobanky). Formulář sice vypadá stejně jako na SS, ovšem po stejném vyplnění mi to pořád házelo hlášku, že je třeba vyplnit TIN number. Zkoušela jsem vepsat N/A a zaklikávat co se dalo, ale pořád se přes to nějak nemůžu dostat. Mohl byste nějak poradit???

Předem dík moc!

Ingrid

 
15
Honza
2 prosinec 2009, 23:24

Narazil jsem dnes na stejný problém, položku TIN number jsem nechal prázdnou (defakto jsem to vyplnil jako na SS). Pak jsem jen podepsal a odešlo to.

 
16
IngridHS
2 prosinec 2009, 23:55

Už mi to taky prošlo, uff :-D Neměla jsem tam přepsanou ze SS tu kolonku Explain the reason pod bodem 10. Bylo to o Motion Picture/television, tak se mi to původně zdálo zbytečné psát, když já video neprodávám. Ale když jsem to vyplnila, tak mi to prošlo :-)… tak snad to schválí :-D

 
17
Honza
3 prosinec 2009, 00:06

Nestrašte, já prodávám i video, resp. 3D animace, ale nezdálo se mi že by se pod bod 10 mělo něco vyplňovat, trochu jsem v tom návodu ale tápal. Spíš mi to přijde že se to dole vyplňuje pokud jsem nějaká vyjímka z toho nahoře. O tom že prodávám video vědí správci z mých prodejů. Já defakto krom adresy a jména nic nevyplňoval, tak jako na SS. No uvidíme co na to fotolia :-)

 
18
IngridHS
3 prosinec 2009, 10:44

Já to taky opsala z toho SS formuláře. A tam pod bodem 10 v tom SS formuláři je takový větší chlívek, ve kterém bylo napsané něco o těch Motion Picture. Tak jsem to tam jen opsala :-)

Už mi přišel z Fotolii i potvrzující mail, že můj tax form has been validated. Takže asi to mám v pořádku :-)

 
19
3 prosinec 2009, 15:18

Já se do toho ještě nepustil, protože pořád čekám, co s tím ještě Fotolia provede a jak to vlastně bude fungovat. Strhávat daň slibuje Fotolia až od ledna, v diskuzích to zatím ještě hodně bouří a sami moderátoři na otázky neznají odpovědi. Není kam spěchat.

Nicméně, jakmile vyplním, tak zde uvedu návod i pro ostatní.

 
20
18 prosinec 2009, 12:12
 
21
MARTIN
5 leden 2010, 16:33

Díky za všechny rady, používám Vás skrze google dost často:)…docela sem zvědav,jak to dopadne s daněním zmiňovaných US 30 procenty,když u SS je to oká a Fotolie ?zatim? necouvla….

 
22
Zdenek
6 leden 2010, 10:59

Ahoj, tak SS je v pohode. Ale u Fotolie jsem od roku 2010 zaznamenal srazku 30% u nekterych ilustraci (i po vyplneni danoveho formulare). Jak je to u vas ostatnich?

 
23
6 leden 2010, 13:40

[22] Ta srážka je pro prodeje do USA. Aby se zamezilo strhávání těch 30 procent, je nutné ve formuláři uvést ITIN číslo, které není zrovna lehké získat. Zatím to ale vypadá, že naprostá většina prodejů se odehrává mimo USA. Mně zatím strhli za prvních 6 dní asi 2.5% (z celkových výdělků za těch 6 dní na Fotolii), což nas..štve, ale dá se to přežít.

 
24
7 leden 2010, 00:53

[22]Ahoj,
ano, k tomuto formuláři je třeba ITIN… To proběhlo na Shutterstocku, kde po dlouhejch tahanicích sami zjistili, že to nelze. Přispěvatelé totiž nejsou zaměstnanci fotobanky a to žádné (ani Fotolie). Kdo není zaměstnancem v USA, nemůže ITIN získat, neboť k jeho získání potřebuje také dopis od zaměstnavatele s jeho originálním podpisem potvrzující vztah zaměstnavatel – zaměstnanec.

Kdo se tehdy vrhl do získávání ITINU, zaplatil spousty peněz (procesy kolem toho také něco stojí + tuna průůůdy) a pak mu americké úřady celou věc mrskly na hlavu, neboť dopis (mailovou formou) ze Ss nesplňoval výše zmíněné. Po nějaké době to v Ss vyřešili omluvou za pruzení a přispěvatelé pouze vyplnili jednoduchý formulář přímo na stránkách Ss.

Snažila jsem se tohle na fóru Fotolie objasnit a zmínit že to prostě právně není možné. Dostalo se mi leda cenzury a pokárání moderátorů, že zmiňuji konkurenční firmu… ale věcná odpověď nikde žádná.

Jdou mi ty Amíci pěkně krkem! Z principu se nehodlám nechávat danit 2×, natož jednou američany. Navíc drzost Fotolie, pokud říkáte že už strhává procenta, je vážně masitá! Ss alespoň počkal než se vše vyřeší.

Prosím, autoři, zaprotestujte také na fórech Fotolie, dávejte výše zmíněné argumenty, jen nezmiňujte Shutterstock ale obejděte to třeba výrazem „Another sites“ – to mi prošlo bez cenzury, ale stejně neodpověděli…

Káča

 
25
Zdenek
7 leden 2010, 10:25

[22] Ahoj vsem,
Tak to s tim strhavanim 30% asi nebude tak horke. Dnes mi vratili na Fotolii procenta ktera mi zrejme omylem odecetli. Sice mohli napsat alespon zpravu, ale jsem rad ze se kredity zpet objevily pod nazvem Sale Credits (bez podrobne informace)…Takze asi jen vyjimka u me:)

 
26
20 březen 2010, 21:03

Ahoj,

děkuji za informaci!

Jarda

 
27
Honza
23 březen 2010, 10:32

Zdravím, nevím jak vám, ale přišel mi ze shutterstocku poštou dopis „Foreign person´s U.S. source income 2009-Subject to withholding“. Nejsem z toho moudrý a má agličtina je chabá. Doufám že to nějak dáme společně dohromady. Díky všem za rady.

 
28
Zuzka
23 březen 2010, 20:21

Mám tentýž problém, co Honza. Jsou to dvě části (CopyB, CopyC), zřejmě si jednu ponechat a druhou poslat zpět?
Děkuji moc za radu.

 
29
23 březen 2010, 20:53

Pokud je pravda co se o tom povída zde:
http://www.mi­krofotobanky.cz/fo­rum/index.php?…
Tak by to mělo mít jen informační charakter. Ale dopis jsem neviděl, (ač mi přišel, ale doma budu až za 14 dní..) težko posuzovat.

 
30
Deep Blue
29 březen 2010, 09:41

Zdravím, dorazil mě formulář ze shutterstock.com 1042-S. Jedná se jen o podklad, k podání místní daně? Nebo je to jinak.

Dík za info

 
31
30 březen 2010, 10:16

Ano, podle všeho je to jen informační výpis. Pokud vám z výdělků něco strhávají, tak vám asi přišly papíry dva – v tom případě možná můžete jeden z nich použít v daňovém přiznání – poraďte se se svým daňovým poradcem.

 
32
Daniel Sochor
5 říjen 2010, 18:27

Zdravim,
odeslal jsem daňový formulář na shutterstock přesně podle vašeho „návodu“ asi před měsícem, ale zatím jsem se nedočkal žádné odpovědi od Shutterstocku.
Musí mi odpovědět? Měl bych to tam poslat znovu?
Děkuji

 
33
11 říjen 2010, 22:32

[32] Mrkněte se sem: http://submit­.shutterstock­.com/view_w8.mhtml

U mě se tam píše:

Your Submitted W-8BEN Data
This is a preview of the W-8BEN (Certificate of Foreign Status of Beneficial Owner for United States Tax Withholding) data you have on file with Shutterstock.

Your submitted W-8 BEN has been approved. Click here to re-submit.

 
34
29 říjen 2010, 15:06

A co takový daňový formulář na Dreamstime? :)

 
35
31 říjen 2010, 23:11

Návod na vyplnění Daňového formuláře na Dreamstime tu už je asi 6 týdnů :)

 
36
19 červenec 2011, 17:02

Děkuji za pomoc.

Matěj

 
37
Muny
14 září 2011, 01:49

takze ten ITIN vubec netreba na zaslani W 8 BEN?

 
38
14 září 2011, 10:21

Přesně tak!

 
39
Muny
14 září 2011, 11:43

a plati to i pro iny fotobanky ? napr. i pro FOtolii ?

 
40
14 září 2011, 11:48

Platí – pro naprostou většinu fotobank nepotřebujete ITIN. V podstatě nevím o žádné, která by jej vyžadovala.

 
41
Muny
14 září 2011, 13:46

hodne Dekuji,teda mi nebudu strhavat tych 30 procent ?

 
42
14 září 2011, 13:50

Pokud vyplníte ten formulář, tak ne.

 
43
Lenka
22 říjen 2011, 16:18

Ahoj Petře, jak je to prosím s tím formulářem? Myslela jsem, že stačí ho vyplnit jen jednou. Před pár dny mi ale přišel e-mail, že ho chtějí vyplnit znovu. A když jsem se tam přihlásila, tak jsem zjistila, že mi zmizely všechny letošní věci z portfolia, zůstalo tam jen 9 loňských schválených prvních obrázků. Je to normální, že se mi to tam neobjevuje? Ale přitom podle prodejů tam ty obrázky někde jsou, lidé je nakupují. Už ses s tím setkal?

 
44
23 říjen 2011, 21:19

Ahoj,
mělo by to stačit vyplnit jen jednou, ale občas se ty data někomu ztratí, slyšel jsem o pár případech. Pokud ti navíc zmizely všechny obrázky z portfolia, tak to mají na Shutterstocku nějaký problém a já ti doporučuji, aby jsi jim napsala na support.

 
45
Radovan
22 srpen 2012, 17:04

Dobrý den, koukám, že poslední komentář je tu již rok starý – já jsem na Shutterstocku nový – platí ještě tato situace? – že je potřeba vyplnit formulář, aby se uchránilo 30% z amerických prodejů? Díky moc

 
46
22 srpen 2012, 23:02

Ano, platí to stále.

 
47
adam sisak
6 březen 2014, 22:45

Dobrý den jak je to např když jsem na úřadu práce mohu si vydělávat přez shutterstock?pot­řebuju na to živnostenský list nebo něco takového?nebo je to čistě jen nahrát foto a prodávat…? díky za odpověď

 
48
10 březen 2014, 22:57

Adame, psal jsem o tom zde: Jak danit příjmy z fotobank

 
49
Marcela B.
1 září 2015, 10:05

Dobrý den,

koukám, že poslední komentář k W-8BEN je již 3 roky starý. Jsem na Shutterstocku nová a zajímá mne, zda platí stále stejné podmínky a postup pro vyplnění tohoto formulář?

děkuji za odpověď

 
50
Peter
10 říjen 2015, 01:02

V prvom rade dakujem za info, som student a chcel by som sa opytat ohladom toho priznania musim ho vyplnat aj ja ?? Vo fotobanke som si chcel privyrobit na studium takou formou brigady, pretoze ma fotenie bavi… zhrnutie ako je to zo študentmi ??

Dakujem za odpoved

 
51
Václav Křivskž
7 prosinec 2015, 13:39

Srdečně zdravím,

jsem na SS asi měsíc, vyplnil a poslal jsem daňový formulář, ale od SS mně nepřišel žádný potvrzovací mail, že je vše OK. Nikde v účtu mi nesvítí, že bych měl ještě vyplnit tax form. Tak myslíte si, že je vše v pořádku? A nebo mám raději formulář vyplnit znovu?

Moc děkuji za opdvěď.

Vašek

 
52
Veronika Dvořáková
15 duben 2016, 13:09

Dobrý den, prosím Vás, vyplnuji formulář na shutterstocku a pořád mi to píše,že digital signature must match the name asociated with your account. Pritom jmeno mám v té části stejné jako vyplnuji dole a nechce mi to vzít. Už nevím co s tím, děkuji za pomoc

 
53
15 duben 2016, 13:31

Ono je asi důležité, jaké jméno máte nastavené v účtu na Shutterstocku. Možná také diaktirika v tom může zlobit.

 
54
Veronika Dvořáková
4 květen 2016, 22:11

No právě, že je stejně když se podívám na tu část Part I. Mám tam Veronika Dvorakova. A dole stejně. I když si otevřu info o účtu tak je tam Veronika Dvorakova. Tak už nevím co s tím, email jsem jim psala, na fb také – na email žádná odpověd a na fb mě odkázali na diskuzní forum.

 
55
1 prosinec 2016, 17:41

Dobrý den,
moc děkuji za užitečný návod i rady. Mám ale ještě jeden problém. Potřebuji být zaregistrovaný jako právnická osoba (konkrétně s.r.o.) a tam bude zřejmě potřeba použít jiný formulář W-8. Snažil jsem se to konzultovat s daňovým poradcem, ale těchhle zahraničních aktivit se moc nechce účastnit. Jsou tak pro právnickou osobu i jiné zádrhele?
Moc děkuji

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce