iSyndica - pomocník pro snadný upload fotek na více fotobank

iSyndicaPři prodeji a uploadu fotek do fotobank (zvláště pokud prodáváte například v osmi fotobankách jako já) je potřeba mít nějaký systém. Jinak vám vznikne zmatek a vy pak některé nadějné fotky nenahrajete, a jiné nahrajete třeba dvakrát. Nedávno jsem objevil službu iSyndica a již déle než měsíc ji s úspěchem používám. Její hlavní výhoda je, že do uplodování vašich fotek, ilustrací a videí zavádí systém a také že upload do více fotobank je velmi jednoduchý, rychlý a nezatěžuje vaši síťovou linku.

Web o prodeji a nákupu ilustrací, fotek a videí v microstock fotobankách Články o fotobankách jsem zaktualizoval na novém webu fotobanky.cz. Veškeré dotazy na toto téma prosím směřujte na diskuzní fórum forum.fotobanky.cz, kde získáte mnohem obsáhlejší a rychlejší odpověď.
iSyndica - úvodní stránka

Jak to funguje

Nejprve je potřeba se na službě zaregistrovat a vybrat vhodný typ předplatného (to lze kdykoliv změnit). Pokud jste se zalekli placení, tak vězte, že iSyndica nabízí i jednu omezenou verzi zdarma.

iSyndica - přehled variant předplatného

Každé předplatné obsahuje určitý počet volných kreditů – jeden kredit představuje upload jedné fotky na jednu fotobanku. Cena jednoho uploadu je tedy 0.025$ (2.5 centu). Pokud vám kredity dojdou, můžete si přikoupit další za 0.01 dolaru/kredit. Pokud tyto dokoupené kredity nestihnete využít, převedou se vám do následujícího měsíce.

Nyní, když máte vybráno předplatné, je třeba nastavit fotobanky, kam chcete nahrávat – vyberete si je ze seznamu a nastavíte u nich své přihlašovací údaje – jak pro FTP tak pro web (o důvodech, k čemu jsou zapotřebí přihlašovací údaje na web bude napsáno dále).

iSyndica - editace přístupových údajů

Vše je nastaveno, můžete začít uploadovat. Stačí vybrat na které fotobanky chcete nahrávat (to lze zadat i později), vybrat na disku příslušné soubory a ty se pak nejprve uloží na serveru služby iSyndica (pokud využíváte placené předplatné, získáte tak dobrou zálohu svých fotek). Následně se fotky začnou samy nahrávat na zvolené fotobanky (pokud jste žádné nevybrali, tak to můžete udělat kdykoliv později). Upload na iSyndicu je překvapivě rychlý a ze serveru iSyndica na jednotlivé fotobanky ještě rychlejší – výhodné je, že tyto přenosy nijak nezatěžují vaši linku. Ve svém profilu máte jednoduchý přehled nahraných fotek a jedním kliknutím je můžete poslat na další fotobanky:

iSyndica - přehled nahraných obrázků

Služba iSyndica však není všemocná – momentálně umí fotky pouze nahrát na FTP servery fotobank (plánuje se ale i pomoc s dalším zpracováním na straně fotobanky). Proto se následně musíte na jednotlivé fotobanky přihlásit a nahrané soubory zpracovat – zvolit kategorie, zaškrtnout příslušné licence a odeslat na schválení.

Něco navíc

Důvod, proč služba iSyndica požaduje i heslo pro přístup na web fotobanky je, že z něj dokáže vytáhnout statistiky o vašich prodejích a následně z nich generuje přehledné grafy, kde můžete (i zpětně) porovnávat jednotlivé měsíce a roky své práce nebo jednotlivé fotobanky. Zde je ukázka mých výdělků na některých fotobankách z ledna 2008:

iSyndica - moje statistiky z ledna 2008

Tyto přehledy jsou průběžně aktualizovány, takže na nich můžete během dne sledovat své aktuální prodeje a nemusíte se kvůli tomu logovat na jednotlivé fotobanky – to ušetří také spoustu času :)

Stojí to za to?

Když se to vezme kolem a kolem, tak momentálně nabízí tato služba jen lehce zjednodušené a rychlejší nahrávání fotek a videí na více fotobank. Do budoucna (slíbeno během léta) by se měla objevit podpora pro vektorové ilustrace (snad to bude umět vytvářet příslušné JPG náhledy a balit EPS do ZIPu jak to některé fotobanky vyžadují) a další zajímavé rozšíření (zautomatizované zadávání kategorií, statistiky podle fotek a další).

Služba iSyndica umožňuje nahrávat snad na všechny větší fotobanky kromě iStockphota a Shutterstocku (tam to lze jen za pomoci obecného FTP kanálu).

Nuže vyplatí se tuto službu používat? Na to si musíte odpovědět sami – v podstatě záleží na tom, kolik času tím ušetříte, kolik fotek nahráváte měsíčně a jaké z nich máte zisky (spočtěte počet svých uploadů za měsíc a popřemýšlejte, zda jste ochotní to dát za ušetřený čas). Nicméně doporučuji službu iSyndica alespoň vyzkoušet – je to zdarma (viz to nejmenší předplatné – 100 kreditů, 0.5 GB, ale bez statistik).

Osobně mi služba přinesla úsporu času (který tak můžu věnovat vytváření dalších ilustrací), větší přehled o prodejích na jednotlivých fotobankách a hlavně přehledný systém díky kterému nahrávám na fotobanky pravidelně (což také částečně zvyšuje prodejnost).

Otázka na závěr

Používáte nějaké nástroje pro nahrávání na fotobanky? Máte nějaký dobrý systém? Podělte se své zkušenosti.

Komentáře

1
13 srpen 2009, 16:49

S kolegy z iSyndica jsem mluvil, jsou to kluci velice motivovaní a i když projekt spustili nedávno, vypadá to zajímavě! Doufám, že zanedlouho už budou umět nahrávat i k nám na Pixmac! ;-)

 
2
13 srpen 2009, 16:55

[2] Pokud se nepletu, tak na Pixmac už nahrávat dávno um (zatím ale bez podpory statistik).

 
3
16 srpen 2009, 11:39

Mno vypadá to pěkně, jen nevím jestli je zrovna nejrozumější dávat svá přístupová hesla na microstock třetí osobě, zvláště potom přes webové formuláře.

 
4
17 srpen 2009, 10:07

[4] No ono je takových služeb, co požadují vaše přístupové údaje více a používají je (deseti)tisice lidí a jsou poměrně známé. Tím chci říct, že se nebojím zneužití od provozovatele těchto služeb. Něco jiného je, jak to mají tyto služby ošetřené proti útoku zvenku, ale to normální zákazník nikdy nezjistí.

Každý si proto musí rozhodnout sám, zda se do toho pustí, či nikoliv.

 
5
Petr Fišera
9 září 2009, 13:13

Dobrý den,

velice děkuji za skvělé články. Nemohl jsem odolat a otestoval jsem také iSyndica. Zatím trošku bojuji se zprovozněním všech fotobank. Ale nakonec to snad dám nějak dohromady.

Rád bych Vás však poprosil o jednu radu: k fotografiím jsem nadefinoval v iSyndica klíčová slova. Poté dal vyexportovat na servery, ale stejně musím fotografie poté ručně na každém serveru opravit, dodefinovat kategorie, apod. Je to tak zamýšleno nebo dělám něco špatně?

A druhá věc: když nějakou fotku smažu z iSyndica, tak se nesmaže v té konkrétní fotobance. To je také správně?

Jinak, pokud jsem správně pochopil, tak je výhoda iSyndica primárně ve statistikách + přehledu fotek, když například přidám novou fotobanku, abych nemusel zdlouhavě dohledávat, které fotky mám jinde.

Děkuji za rady a přeji příjemný den.

 
6
9 září 2009, 13:24

Zdravím,
je to tak jak píšete – iSyndica dokáže nahrát fotky na jednotlivé fotobanky, ale tam je už musíte sám doeditovat (přidat kategorie a odeslat na schválení). Do budoucna snad iSyndica zapracuje (alespoň u některých fotobank) na automatizaci.

Pokud smažete fotku ze serveru iSyndica, tak se smaže pouze tam a nikde jinde. iSyndica je jen takové „překladiště“ a nebo „skladiště“ (pokud si ji tam necháte, tak kdykoliv později ji můžete nahrát na další fotobanky).

Já vidím ty hlavní výhody iSyndicy v systému, který mi do práce zavedla – konečně mám dobrý přehled, co jsem kam nahrál a snadno to můžu později nahrát na další fotobanky. Statistiky jsou také fajn, poslal jsem jim už několik návrhů na vylepšení a věřím, že brzy je zabudují (služba se inovuje poměrně svižně, sleduji ji už od cca dubna a za tu dobu se hodně vylepšila).

 
7
9 září 2009, 13:28

Ještě k těm novým službám a vylepšením – jejich návrhy můžete sledovat a přidávat na serveru User Voice.

 
8
Petr Fišera
9 září 2009, 13:58

Dobrý den,

děkuji za rychlou reakci. Máte opravdu výborné články. Již jsem si jich většinu prostudoval.

Těší mě, že jsem na tento web narazil :-)

 
9
Petr Fišera
10 září 2009, 15:57

Dobrý den,

měl bych jen malou otázku. Vybral jsem si prvních sedm fotek kachny pro fotobanky. Rozeslal jsem je na 5 různých fotobank přes isyndica. Zatím jsem dostal vyrozumění jenom z jedné z nich, že moje fotky neschvalují.

Celkem mě to odradilo, tak mě napadlo, že asi k začátku zkusím jenom jednu jedinou fotobanku a upload přímo přes ní.

Mohl byste mi doporučit pro tyto účely jednu konkrétní fotobanku? Ta, co mi zamítla fotky byla Fotolia.

Možná časem, kdyby se mi to začlo dařit a naučil jsem se, které fotky projdou, tak bych se zase vrátil k iSyndica :-)

Děkuji a přeji příjemný den.

 
10
10 září 2009, 17:55

Zdravím,
v současné době je konkurence na fotobankách docela velká, takže nároky jsou také vyšší. A mimochodem, obecně se nedoporučuje dávat na začátku sérii fotek obsahující stejné téma – je lepší tam dát hodně odlišné fotografie.

Pokud bych měl zvolit jednu fotobanku pro začátečníky, tak by to byla fotobanka Dreamstime

 
11
Petr Fišera
11 září 2009, 03:14

Dobrý den,

už mi přišel verdikt i z dalších fotobank, kam jsem uploadoval. Dopadl jsem takto:

Pixmac – schváleny 2 ze 7 fotek

BigStockPhoto – schváleno 5 ze 7 (odůvodnění že si mám vždy vybrat maximálně 5 nejlepších snímku s podobnou tématikou)

Fotolia – zamítnuto vše bez udání důvodu

Dreamstime – ještě nemám verdikt, čekám na schválení :-)

V konečném shrnutí se tedy dá říci, že jsem ještě neztratil naději na úspěch. Určitě doporučuji všem, aby se nechali motivovat těmito články jako já a zkusili to :-)

 
12
31 říjen 2009, 13:24

začátky bývají težké, ale netreba se vzdávat ja mám na shutterstocku již pres 2000 fotek asi tak, za 2 roky. www.muro1.wz.cz

 
13
IngridHS
12 listopad 2009, 23:12

Díky MOC za informace!!!! V současné době jsem v procesu registrování ve fotobankách a tak jsem také začala uvažovat o tom, jaký systém si v nich zavést, abych nezapomněla, co jsem do které fotobanky nahrála. Řešení jsem našla u Vás a navíc se dozvěděla o skvělé možnosti nahrávat do všech fotobank najednou. Ještě jednou díky!!

Chtěla bych se ještě zeptat, zda se při registraci na iSyndica musí zadat všechny fotobanky hned v úvodu, nebo (když si třeba s časem přiberu další fotobanku) je možné toto učinit i dodatečně? Jakým způsobem se za službu platí? (PayPal, Moneybookers, kartou…?)

Předem díky a zdravím

 
14
13 listopad 2009, 11:17

Zdravím,
samozřejmě, že kanály (fotobanky) lze dodatečně přidávat, však také tam postupně přibývají nové a nové.

Za službu lze platit přes PayPal, a nebo přes Amazon Payments a nebo kartou. A jestli se budete registrovat a objednávat, použijte tento link iSyndica a zadejte tento kód: SUB3MONTH50PCT měla byste pak mít první tři měsíce za polovic (snad to bude ještě platit).

 
15
IngridHS
13 listopad 2009, 22:41

Díky moc za informace, link určitě také použiju :-)
I.

 
16
Sako Verife
15 listopad 2009, 18:59

Mam ho free a z catalogu me zmizeli snimky, ktery jsem tam nahraval mezi prvnima. Zrejme muzu mit v catalogu omezeny mnozstvi snimku. Potreboval bych zjistit jestli je to ve skutecnosti pravda, nebo je nekde nejaka zrada.
Dal bych potreboval zjistit pokud si zaplatim isyndicu, zpristupni me to jiz odstranene snimky ktery jsem nahral?
Diky

 
17
16 listopad 2009, 00:15

Zdravím,
mrknul jsem se na ten Free účet a píše se tam:

Items uploaded on a free account are deleted after 30 days. A maximum of 500MB may be used at any given point in time.

To znamená, že máte k dispozici 500MB, ale všechny soubory budou po 30 dnech smazány. Jelikož píšou, že budou smazány, tak je již po zaplacení asi neobnoví.

 
18
IngridHS
3 prosinec 2009, 22:50

Dobrý den,
zajímalo by mě ještě, jak píšete že „jeden kredit představuje upload jedné fotky na jednu fotobanku“ – znamená to, že kdybych měla free verzi (100 kreditů) a měla dejme tomu 10 fotobank, mohla bych do nich měsíčně tím pádem nahrát jen 10 fotek? (100 kreditů = 10 fotek x 10 fotobank)???… to by se pak ta free verze asi moc nevyplatila :-)

 
19
3 prosinec 2009, 23:50

Přesně tak – 100 kreditů = 100 uploadů. Free verze je tu od toho, aby si zájemci mohli vyzkoušet nabízené funkce služby a myslím, že i u této verze si můžete koupit další kredity za jeden cent (cca 17 haléřů v dnešní době).

 
20
Sako Verife
9 prosinec 2009, 11:54

Opet jsem necim prekvapen u tohoto programu, i kdyz prijeme.
Zacal jsem prispivat na ShutterStock a isyndica me hlasi pritekajici penize pokud si to nekdo stahne z SS. Jak je to mozne? V channel listu preci SS neni, je mozne ze SS ma nejakou spolupraci s jinou fotobankou, kterou mam kterou mam v channel listu? Jinak si to nedovedu vysvetlit.Samoz­rejme jsem nekolikrat kontroloval, jestli si opravdu nekdo z SS stahl moji praci, nebo jeste nekde jinde. V channel listu mam fotobanky: BigStockPhoto­®,ClipDealer®, Dreamstime®,Fo­tolia® Fotolia®,Zymme­trical®.
Tipoval bych ze to bude BigStockPhoto….

 
21
Sako Verife
15 leden 2010, 13:39

Kde najdu plugin do firefoxu, kterej me ukazuje kolik jsem uz videlal penez? Pred reinstalaci OS jsem jej mel, predpokladam ze primo z Isyndica webu, ale ted to nemuzu najit. Zrejme spatne koukam

 
22
15 leden 2010, 13:45

Odpověď je jednoduchá – na Googlu :) Stačí se jen umět zeptat: isyndica plugin firefox – hned první odkaz.

 
23
Tom
6 únor 2010, 20:38

Dobrý den,
heště mám jeden dotaz, dost často uploaduji také Editorial snímky, jenže některé fotobanky editorial fotky neakceputjí, jak rozliším v iSyndica na které banky je nahrát a na které ne?

Díky

Tomáš Hájek

 
24
7 únor 2010, 22:03

Zdravím,
je to vcelku snadné – prostě u jednotlivých fotek zaškrtnete, na které fotobanky ji chcete nahrát.

 
25
9 duben 2010, 00:19

Jen tak pro info. Lze si užívat pouze statistiky? Dělám si je pracně sám v excelu, takhle bych to měl bez práce. Můžu využít třeba ten free tarif abych jen čekoval hromadné stats?

 
26
9 duben 2010, 12:26

Obávám se, že free tarif je už časově omezený, ale nejsem si úplně jist – za zkoušku to určitě stojí. Na zjišťování výdělků vznikla momentálně další služba – microstockchar­ts.com vyzkoušejte, uvidíte. Stojí za ní Lee Torrens, docela známá postava Microstocku.

 
27
9 duben 2010, 15:23

Děkuji za tip, mrknu na to.

 
28
Roman Pekař
25 září 2010, 10:13

dobry den, mam dotaz ohledne kanalu na isyndica. mam zatim jen ten testovaci mod cca s 200 kredity a chci nastavit channels. zabyvam se videem takze se me tykal channel pond5, revostock, po vyplneni prihlasovacich udaju isyndica napise ze to je spatne a ze mam napsat sparvne prihlasovaci udaje. ale ty jsou spravne… nevite nekdo co s tim?

 
29
1 říjen 2010, 17:05

No tak už je to asi jedno, iSyndica bohužel končí. Snad to po ní někdo převezme, neboť to byla dobrá služba.

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce