Tutoriály pro Adobe Illustrator - webový výběr #5

Po delší odmlce v tomto dříve poměrně pravidelném seriálu tutoriálů se vracím (už jsme přestěhovaní do domku, Anička se zdárně narodila a má se čile k světu, tak snad bude zase trochu více času na psaní) s další várkou těch nejlepších návodů, tipů a triků pro tvorbu vektorů, na které jsem poslední dobou narazil na internetu.

ilustrator.cz web o Adobe Illustratoru a vektorové grafice Na adrese ilustrator.cz jsem spustil nový web o Adobe Illustrátoru a tvorbě vektorové grafiky (včetně diskuzního fóra), který pravidelně zásobuji novými tutoriály, tipy, triky a odkazy na zajímavé zdroje, které by se vám při práci mohly hodit.

Od této chvíle tyto občasné souhrny tutoriálů nebudu raději pojmenovávat podle měsíců, ale budu je číslovat. Tak aspoň nebudu mít ten špatný pocit na konci měsíce, když pro sepsání přehledu nebudu mít čas či chuť.

Nuže jen pro připomenutí, zde jsou odkazy na předchozí souhrny:

Tip jak snadno a rychle kreslit 3D v Illustratoru

3D v Illustratoru

Na webu vector tuts+ se objevil geniálně jenoduchý tip, jak si ulehčit kreslení třírozměrných objektů v Illustratoru za pomoci přednastavených vodítek.

Odkaz na tutoriál: Quick Tip: How to Create an Isometric Grid in Less than 2 Minutes!

Opakující se vzorky snadno a rychle

Opakující se vzorky snadno a rychle

O tom, jak v Illustratoru udělat opakující se vzorek (tapetu) už se tu psalo ale teď se na internetu objevila šablona, se kterou je to ještě stokrát jednodušší – MadPattern.

Šablona sama o sobě obsahuje jednoduchý návod k použití. Komu to nestačí, tak si může prostudovat jednoduchý tutoriál na webu vectips, který navíc ukazuje vytvoření vektorového vzorku, jenž můžete používat při své další práci v Illustratoru.

Skvělé na těchto šablonách je, že kromě nejjednoduší šablony (základ matrice, která se ve vzorku opakuje je čtverec) obsahuje i mnohem složitější, takže s nimi lze vytvářet opravdu komplikované vzorky.

Odkaz na tutoriál: Amazing Free Seamless Pattern Generator Templates for Illustrator

Pěkný 3D efekt na textu

3D efekt s textem

Narazil jsem na další z řady tutoriálů, kde se používají 3D funkce illustratoru. Tentokráte jde o jejich použití na textu a následném vylepšení pomocí speciálních efektů (což je vlastně ta větší část tutoriálu). Výsledek je hodně zdařilý.

Odkaz na tutoriál: Illustrator Tutorial – 3D lighted text effect

Halftone efekt

Halftone efekt

Na tuts+ se objevil další tutoriál popisující halftone efekt (přechody mezi černou a bílou se nahrazují různě velikými tečkami jedné barvy na podkladu druhé barvy). V tomto kromě jednoduchého postupu, na který budete potřebovat pouze Illustrator, uvidíte i několik různých výsledných ukázek.

Odkaz na tutoriál: How to Create Dotted Surface Effects in Illustrator

Opacity Mask – opomíjená technika

Opacity Mask

Nevíte někdo jak se do češtiny překládá Opacity Mask? Nevadí, důležité je, že touto technikou dokážete udělat například gradienty to průhledna. Opacity Mask na rozdí od Clipping Mask (a to se překládá jak?) bere v potaz – stejně jako Photoshop – barvu masky. Tam kde je bílá bude vidět maskovaný objekt, tam kde je černá bude maskovaný objekt průhledný a tam kde je šedá to bude poloprůhledné. Níže je odkaz na základní video tutoriál.

Odkaz na tutoriál: Quick Tip: How to Use the Opacity Mask to Make High Gloss Icons and Reflections

Gradient Mesh – další základní tutoriál

Gradient Mesh

Gradient Mesh asi nemusím nikomu představovat. Pokud jste jej ale chtěli někdy aplikovat na složitější objekt, tak jste asi narazili – nově vytvářené linky uvnitř Meshe se u složitějších objektů (složitějších než obdélník) tvoří prapodivně zdeformované a nejdou uzpůsobit. Řešení je jednoduché – nejprve je nutno začít s obdélníkem, z něj vytvořit Gradient Mesh a ten teprve upravit do požadovaného tvaru – viz odkazovaný tutoriál.

Odkaz na tutoriál: Quick Tip: How to Tame the Gradient Mesh

Malování vodovkama

Malování vodovkama

Docela dobře si ještě vzpomínám, jak jsme na základce kreslili obrázky tuší a pak jsme je vybarvovali vodovkama a všechno se to do sebe pěkně (no vlastně ne moc pěkně, ale muselo se spěchat) rozpíjelo. Pokud chcete něco podobného nasimulovat ve vektorovém formátu, tak si přečtěte tento tutoriál a zkuste si to sami. Já se do toho určitě pustím.

Odkaz na tutoriál: Creating a Watercolor Effect

Komentáře

1
13 srpen 2010, 09:29

Jen pro přehlednost dodávám že ten MadPattern, je pro illustrator CS4 a CS5…

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce