Tutoriál: Míchání barev v Illustratoru

Tutoriál pro míchání barev v IllustratoruPo delší době jsem od fotobankového kolegy (Jonny Drake) dostal další tutoriál na zveřejnění, tentokráte na téma jednoduchého míchání barev v Adobe Illustratoru. Aneb jak jednoduše vygenerovat přechodové odstíny mezi dvěma zadanými barvami pomocí nástroje Blend.

Už se mi párkrát stalo že jsem při tvorbě ilustrace chtěl použít dvě barvy které se budou postupně prolínat. Chete-li přechod barev. Tím ale nemyslím ten illustrátorský nástroj. Ukážeme si to na příkladu. Mám síť čtverců a chci aby se od krajů do středu zesvětlovaly. Chci tedy sadu barev kde nejtmaší bude tmavě šedá (jako čtverce na okraji) a nejsvětlejší je bílá (čverce uprostřed).

Tutoriál pro míchání barev v Illustratoru

Možnost využít defaultní paletu z illustratoru se přímo nabízí. Ale kdybych chtěl těch přechodových barev víc nebo z jiné barvy, tak mám smůlu. (Nehledě na to že z té šedé do bílé je to skok.)

Vytvoření barevného přechodu

Pak je taky možné barvy namíchat ručně. Lze k tomu použít nástroj „Recolor Artwork“.

Tutoriál pro míchání barev v Illustratoru

Barva má tři hodnoty Hue Saturation Brightness. V tomhle případě je hodnota S nulová (protože jsou v odstínech šedi), na hodnotě H nezáleží (zkuste si to 🙂 ), mění se jen B. Teď trochu matematiky, mám dvě mezní barvy jejich hodnota B je: 100 (pro bílou) a 30 (pro tmavě šedou). Těch mezistupňů je 6. Takže by měl být rozdíl mezi přechodovými barvami 11,6 (to je 70 děleno 6). Hodnoty pro B by u dalších barev měly tedy být 41,6; 53,2; 64,8… Docela náročné na klikání, ne? A hlavně, jde to jednoduššeji.

Live color

Teď přichází hlavní myšlenka mého tutoriálu. Ty barvy se dají jednoduše namíchat „blendováním“.

Color blend

V záložce Object>Blend>Blend Options lze „blendování“ korigovat. Pomocí Object>Blend>Ex­pand převedeme blend na objekty.

Nastavení přechodu - počet mezibarev / meziobjektů

A teď už můžeme ilustraci vybarvit. Při téhle ukázkové ilustraci není fígl s vyblendováním tak úžasná pomůcka, těch šest barev se dá v pohodě namíchat „ručně“. Ale pokud těch barev chcete 16 a s přechodem nejen tmavosti, tak věřím že tuhle myšlenku oceníte.

Tutoriál pro míchání barev v Illustratoru - ukázka

Přidávám ilustrace kde jsem si tím blendováním ušetřil spousty času. (vím o čem mluvím než jsem tohle objevil tak jsem ty barvy míchal pomocí recolor artwork 🙂 )

Tutoriál pro míchání barev v Illustratoru - ukázka
Tutoriál pro míchání barev v Illustratoru - ukázka

Zdrojový soubor pro illustrator: michani_barev.ai

Napsal: Johny Drake

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

6 Komentářů

 1. Petr K.
  1. 2. 2011

  Pane Macháčku, mohl byste mi „pro blbce“ nějak naznačit, jak přesně jste efekt BLEND aplikoval na ty plochy? Je to celkem zajímavý efekt, ale nějak jsem to z toho tutoru nepochopil. Díky

  Odpovědět
 2. Petr Václavek
  1. 2. 2011

  O funkci blend jsem psal více v tomto článku: Illustrator tutoriál: Blend – přechody mezi křivkami a objekty

  Jediný rozdíl je, že místo křivek se použijí dva různě barevné čtverce.

  Odpovědět
 3. Jana
  7. 7. 2011

  Dobrý den, efekt blendování jsem pochopila, ale není mi jasné, jak se to použije pro přiloženou mozaiku. Vybíráte jednotlivé čtverečky a volíte barvy, nebo existuje nějaká rychlejší metoda pro mixování barev ze zvolené stupnice. Děkuji

  Odpovědět
 4. Jonny Drake
  10. 7. 2011

  [3] Mozaika samotná se musí vybarvit ručně.
  (o jiné možnosti tedy nevím)
  (Pro označení více objektů stačí zmáčknout tlačítko „shift“)

  Tutoriál řeší problém: „jak jednoduše vygenerovat přechodové odstíny mezi dvěma zadanými barvami pomocí nástroje Blend.“ Samotné tvroba mozaiky je věc druhá.

  Odpovědět
 5. Štěpán
  13. 3. 2013

  Zdravím,
  padla zde zmínka o Recolor artwork. Chtěl bych se zeptat, jestli je nějaká možnost, jak rychle zredukovat počet barev tímto nástrojem (aby se barvy s podobnými hodnotami h, s a b sloučily do jedné). Můj problém je ten, že vytvořím obrázek z fotky pomocí meshe a barvy vybírám v konkrétních bodech kapátkem tak, aby se to co nejvíc podobalo fotce a výsledek je ten, že v Recolor artworku mám potom těch barev třeba několik desítek i stovek. Když pak chci obrázek přebarvit třeba z červených tónů do modrých, musím provést změny u každé barvy zvlášť, což je časově dost náročné.
  Díky za pomoc.

  Odpovědět
 6. radekhujer
  12. 5. 2013

  [3]
  Kdyby někdo chtěl,tak mrkněte na tenhle TUT.. http://www.ja­roslavmachacek­.com/…r-minut.html
  Jak napovídá název,tak tvoření mozaiky je opravdu jednoduché, a to za pomocí dvou Scriptů do Illustrátoru
  1)random select
  -nahodný výběr X objektů ,zadáte pouze procento (odkaz na script pro mac i win je na stránkách víše zmiňovaného tutoriálu u J.macháčka)
  2)vary hue
  -přiřazuje různé hodnoty hue,tedy tóny buďto k FILL nebo STROKE,a umí i opacity.
  ( http://www.wun­des.com ) ← jsou tam i další užitečné scriptíky na ulehčení ,které se jistě využijete (pokud je již neznáte)

  Ps: Blend je v tutoriálu také použito.Tvoří se tím přechod Bíla-Transparent (tut je psán totiž pro CS3)

  Snad to někomu udělá radost. Ahoj

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky