Chyba Save for web u Adobe Illustrator CS5

Chyba exportu do JPG u Adobe Illustratoru CS5Když jsem přešel na nejnovější verzi Adobe Illsutratoru CS5 a exportoval několik ilustrací pro fotobanky do JPG formátu (pomocí volby Save for Web & Devices) docela jsem se zhrozil – výsledné obrázky byly zubaté a obsahovaly jednopixelové vodorovné linky, ale jen v části plátna.

Jednalo se o takovéto nežádoucí efekty:

Ukázka chybného generování JPG funkcí Save for Web and Devices u Illustratoru CS5

Hledal jsem dlouho nějaké řešení tohoto problému na webu, ale nic moc jsem nenašel. Nakonec mě napadlo vyzkoušet, zda neexistuje nějaký update přímo od Adobe a ejhle – byl tam.

Aktualizoval jsem Illustrator z výchozí verze 15.0.0 na 15.0.2 a chyba už se neobjevila. Docela jsem si oddechl, takový drahý software a tahle chyba by mi znemožnila jej používat.

P.S. Děkuji tímto Lukáši Kurkovi za poskytnutí obrázků zobrazující chybu (já jsem měl v době psaní článku již aktualizovanou verzi bez chyb).

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

9 Komentářů

 1. Miloslav Fuksa
  19. 4. 2012

  Dobrý večer pane Václavku, prosím, získal jsem
  AI CS3, můžete mi prosím říct o kolik je horší než AI CS5?Pro amatérské použití? Uložil jsem vektory v EPS, ale po uložení se mi vždy otevírá celý program AI takže na poslání to není. Můžete mi poradit jak se to dá uložit na odeslání? Něco jako .EPS 8 a pod. jsem v možnostech nenašel.
  Ještě prosím mám jeden dotaz. V Dreamtimu bych chtě reuploudovat dva nepřijaté obrázky. Sice kliknu v seznamu odmítnutých na reuploud, ale nic se dlouho neděje.Nepochopil jsem z překladu do češtiny jak postupovat. Prosím jak se to dělá? Moc děkuji za Váš čas a Vaše rady! Vaše pomoc je skvělá a mimořádně obětavá! Přeji Vám aby se Vám vše dařilo ! M.Fuksa

  Odpovědět
 2. Petr Václavek
  20. 4. 2012

  Zdravím,
  o tom jak exportovat z Illustratoru píšu v článku, který je odkazován hned v první větě tohoto článku, tam najdete postup.

  Rozdíly CS3 a CS5 z hlavy asi neřeknu, o moc horší to určitě nebude, osobně jsem dlouhá léta používal CS2.

  Reuplod jsem na Dreamstime nikdy nedělal, raději jsem to tam nahrál znovu. Ale teď když jsem se na to díval, tak to asi chce ten reuploadovaný obrázek nejprve nahrát na server a teprve poté kliknout na ten Resubmit.

  Odpovědět
 3. Jonny Drake
  21. 4. 2012

  [1] Já jsem se ještě k přechodu na CS5 nedokopal. Jsem pořád na CS3. A že by mi moje výsledky přišli řádově horší, to nepříjdou.

  Odpovědět
 4. Reker
  25. 4. 2012

  Čím vyšší verze, tím více to svádí používat funkce, které AI 10 neumí. Např. když v CS 5 uděláte z kruhového přechodu elipsu, při převodu na EPS 10 se z objektu vybarveného elipsovitým přechodem stane bitmapa. Myslím, že AI 10 také neumí snížit krytí jen u některých barev v přechodu. Když jsem v CS 5 vytvořil přechod z bílé do průhledné, tak po převodu do AI 10 sice nebyla výsledkem bitmapa, ale i tak to bylo cosi prapodivně vybarveného.
  Jinak už třetí den tu máme AI CS 6, ten by měl už umět i přechody na tahy. Hádám, že to AI 10 asi taky nepobere.

  Odpovědět
 5. Petr Václavek
  25. 4. 2012

  Kruhový přechod upravený na elipsu (tedy deformace objektu i přechodu) nedělá EPS 10 problém, to v pohodě zvládá, používám to celkem pravidelně.

  Odpovědět
 6. Peter Kupčík
  25. 4. 2012

  [4,5] Obidvaja máte tak trochu pravdu. Mal som ilustráciu Vianočného stromčeka, pod ktorým bol tieň vytvorený prechodom deformovaným na elipsu. Pri exporte do EPS 10 mi to urobilo z tieňa bitmapu. Vôbec som si to nevšimol. Upozornil ma na to až Shutterstock, keď mi tú ilustráciu neprijali z dôvodu, že obsahuje bitmapu. (Zaujímavé, že na ostatných fotobankách v pohode prešla). Keď som pátral po príčine a snažil som sa umelo vytvoriť bitmapu z prechodu deformovaného na elipsu pri exporte do EPS 10, tak sa mi to už viac krát nepodarilo.

  Odpovědět
 7. Petr Václavek
  25. 4. 2012

  Petre, možná jsi zároveň použil Clipping Mask – jak o tom píšu v článku: Problém s exportem do EPS 10 při použití gradientu a Clipping Mask

  A co se týče přijímání vektoru s bitmapou na jednotlivé fotobanky – Shutterstock a iStock to hlídají asi nejvíce, ty ostatní na to asi nemají obdobně promakané nástroje, případně se té kontrole až tak moc nevěnují.

  Odpovědět
 8. Petr
  27. 7. 2012

  to Miloslav Fuksa
  pokud chcete něco stvořeného v AI posílat k amatérskému použití, je asi nejlepší to uložit jako .pdf. Tedy pokud jsem dobře pochopil otázku.

  to Reker
  Ilustrator byl původně čistě vektorový program, výhradně pro tiskové použití, ovšem doba jde dál a čím dál víc je potřeba vytvářet optimalizovanou grafiku i pro web a rozhraní, tudíž Adobe programy, AI, PS, přetváří tak, aby uměly i toto. Ovšem sem tam se vyskytne nějaká ta muška. Optimální pro web a UI bych viděl Fireworks.

  Odpovědět
 9. Silvia Szépe
  4. 3. 2013

  Děkuji tímto Petrovi, za záchranu mé ilustrace, páč dva dni pátrám nad tímto problémem – složitá mřížka přechodů a pak následně pruhy……stav těsně před infarktem…..třís­kání do klávesnice….na­lezení všech sprostých slov…..nuž a nakonec objevení tohoto článku. Jasně že jsem CS5 neaktualizovala…… Děkuji! Vyřešeno!

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky