Illustrator tutoriál: Seamless pattern (plynule navazující tapeta)

Illustrator tutoriál: Seamless pattern (plynule navazující tapeta)Tento tutoriál o tvorbě vzorku, který na sebe navazuje, napsal jeden z mých čtenářů Jonny Drake. Věřím, že se vám bude líbit a že jej shledáte užitečným – sám jsem stejný postup pro tvorbu vzorků několikráte úspěšně použil. Máte-li zajímavý článek / tutoriál, který chcete zde zveřejnit, klidně se mi ozvěte.

ilustrator.cz web o Adobe Illustratoru a vektorové grafice Na adrese ilustrator.cz jsem spustil nový web o Adobe Illustrátoru a tvorbě vektorové grafiky (včetně diskuzního fóra), který pravidelně zásobuji novými tutoriály, tipy, triky a odkazy na zajímavé zdroje, které by se vám při práci mohly hodit.

Seamless pattern je tapeta která plynule navazuje.Pokud se taková tapeta zobrazí víckrát vedle sebe (v ose X i Y) působí dojmem jednoho celku.Já jsem v tom vždy viděl spojitost s Karnaughovou mapou.Existuje víc postupů jak takový obrázek vytvořit, po měsíci (přerušovaného) bádání jsem objevil rychlý a jednoduchý postup.Tady je.

Kvítka z kterých bude tapeta vytvořena.

seamless pattern krok 1

Jednotlivé prvky rozmístíme tak, aby protínaly ořezovou masku (crop area).

seamless pattern krok 2

Kvítka která protíná spodní ořezová čára označíme, zkopírujeme (CTRL+C) a vložíme na identickou pozici jako originál (CTRL+F).

seamless pattern krok 3

Kopii posuneme v ypsilonové ose o 200px. (V závislosti na velikosti ořezové masky, u mého příkladu to je 200px na 300px)

seamless pattern krok 4

Zopakujeme pro kvítka která protínají ořezovou masku z levé strany.Pokud se nám grafické elementy překryjí a je třeba je posunout, musíme zároveň posunout všechny kopie daného prvku.

seamless pattern krok 5

Výsledek z kterého již můžeme exportovat.

seamless pattern krok 6

Jak tapetu otestovat?

Z pohodlnosti jsem si vytvořil na ploše HTML soubor, kterým tapety testuji:

<html>
  <body background="bg.jpg">
    <div style="height:800px;width:800px"></div>
  </body>
</html>
Vždy stačí výsledek uložit na plochu pod názvem „bg.jpg“ (odsouhlasit přepsání souboru který tu zbyl po předchozím testování)a otevřít zmíněný HTML soubor v kterém už je vidět, jak tapeta vypadá v praxi.Pro testování je lepší uložit obrázek v menším rozlišení, snáze tak vyniknou chyby.

Vyexportovaný výsledek z tutoriálu.

seamless pattern prewiev

Takto vypadá tapeta v praxi.

A tady je zdrojový soubor pro illustrator: vzorek.ai

Napsal: Johny Drake

Komentáře

1
MazeGen
29 červenec 2009, 16:34

Už nějakou dobu hledám na Johnyho kontakt, všude nacházím jenom odkaz na jeho stráku na shutterstocku, ale možnost kontaktovat autora tam nevidím. Můžete mi pomoct?

 
2
Strýco Mat
23 červenec 2013, 16:04

Velice perfektny navod na tapetu.

Dakujem!

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce