Adobe Illustrator tutoriály - Prosinec

Tutoriály za prosinecUž jsem si myslel, že v lednu vynechám a prosincové tutoriály nebudou, ale nakonec jsem je posbíral a vydal. Tentokráte nad klasickými tutoriály převládají komplexnější články podrobně popisující některé techniky (seamless pattern, Pathfinder panel, Appearance panel).

ilustrator.cz web o Adobe Illustratoru a vektorové grafice Na adrese ilustrator.cz jsem spustil nový web o Adobe Illustrátoru a tvorbě vektorové grafiky (včetně diskuzního fóra), který pravidelně zásobuji novými tutoriály, tipy, triky a odkazy na zajímavé zdroje, které by se vám při práci mohly hodit.

Scanner Darkly efekt

Scanner Darkly efekt

V tomto tutoriálu je ukázána klasická technika, která byla například použita ve filmu Temný obraz (v originále Scanner Darkly) s Keanu Reevsem. Postup je jednoduchý – zredukuje se počet barev předlohy jen na několik odstínů a pak se v illustratoru tyto jednotlivé barevné plochy ručně obkreslí. Je to pracné, ale výsledek je poměrně zajímavý (já sám jsem jej už kdyzi dávno použil).

Odkaz na tutoriál: Create a scanner darkly effect

Vánoční baňka

Vánoční baňka v Illustratoru

Co by to byly za prosincové tutoriály bez vánoční baňky? Tady je jeden pěkný, který používá 3D funkce a mapování vektoru na 3D objekt.

Odkaz na tutoriál: Create a vector Christmas ball

Vše o vytváření bezešvých vzorků (seamless pattern)

Vše, co jste chtěli vědět o vzorkách v Illustratoru

Na toto téma vyšel jednoduchý tutoriál i zde na mém blogu – Illustrator tutoriál: Seamless pattern (plynule navazující tapeta), ale v uvedeném článku toho najdete mnohem více a mnohem podrobněji popsáno.

Odkaz na tutoriál: Everything You Ever Want to Know About Creating Seamless Patterns in Illustrator

Vše o cestáři (PathFinder)

Pathfinder / Cestář - návod k použití

Ze stejného webu, jako předešlý průvodce o vzorkách, je i tento přehledový článek o cestáři. Spousta lidí, co na Illustrátor přecházela z Photoshopu o Pathfinderovi ani netuší, případně jej skoro nepoužívá a to je chyba. Neboť vám může ušetřit spoustu práce. Já sám jej používám neustále – je to jeden ze základních nástrojů, takže je potřeba se jej naučit používat. Součástí článku je i videotutoriál, kde jsou ukázány další jeho možnosti a funkce.

Odkaz na tutoriál: A Comprehensive Guide to the Pathfinder Panel

Vzhled a grafické styly – kompletní průvodce

Grafický vzhled - jak jej definovat a použít

A ještě jeden kompletní průvodce ze stejného serveru – tentokráte to bude o vzhledu a vícenásobné výplni (v českém Illustratoru se to možná jmenuje jinak, mám jen anglickou verzi a české ekvivalenty spíše tipuji po paměti). Aneb jak nadefinovat vlastní grafické styly a efekty a pak je aplikovat na jednoduché tvary. Vcelku zajímavé čtení, doporučuji.

Odkaz na tutoriál: The Secrets of the Appearance Panel: Multiple Fills

Ruční kresba podle předlohy

Ruční kresba tabletem

Na závěr ještě jeden tutoriál kde upotřebíte tablet – z něj mi příjde nejpřínosnější nastavení tahu štětce pro tablet. Zbytek je jen čistá manuální práce.

Odkaz na tutoriál: How to Create Vector Folk Buildings Using a Digital Tablet and Tracing Techniques

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce