Peter Druska: CSS a XHTML - tvorba dokonalých webových stránek krok za krokem

Peter Druska: CSS a XHTML - tvorba dokonalých webových stránek krok za krokemV našich knihkupectvích se nabízí spousty knih, které zasvětí začátečníka do tajů výroby webových stránek – přesněji řečeno do tajů HTML a CSS. Tato recenze se bude věnovat právě jedné z nich.

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Její podtitul zní „tvorba dokonalých webových stránek krok za krokem“ – a dovolte mi, abych tento podtitul uvedl na správnou míru – správněji by tam asi mělo být „skok za skokem“, neboť uspořádání knihy je opravdu prapodivné. Autor na začátku předvede a vysvětlí kostru XHTML dokumentu, vloží do ní nějaký obsah, který nerozebírá, pak vysvětlí základy stylů a vytvoří jednoduchý CSS layout, následuje trochu šílené použití PHP (!) pro vkládání obsahu do stránky, poté různé drobnosti alá SEO, validita, přístupnost. Další na řadu přichází layouty v CSS, pozicování a hle opět naprosté základy XHTML – tabulky, seznamy. Střih a je tu opět CSS a stylování stránek pro tisk. No uznejte sami, že to je pěkný galimatyáš.

Bohužel na knize je vidět že autorem není žádný velký profík – chyb, nepřesností a zbytečně komplikovaných konstrukcí je tam nepočítaně. Jen pár ukázek: JavaScripty nejsou skripty Java, odstavec <p> snad nikdy neměl atributy width, height, border, Google nepenalizuje weby, které obsahují více nadpisů první úrovně atd.

Verdikt je jasný – nedoporučuji. Myslím, že na našem trhu není o kvalitní knihy na toto téma od opravdových odborníků nouze.

Hodnocení: 2/10

Peter Druska: CSS a XHTML – tvorba dokonalých webových stránek krok za krokem. Grada Publishing a.s., 2006, 200 stran, 199 Kč, ISBN 80–247–1382–9

Komentáře

1
2 leden 2007, 12:17

Když je ta kniha tak špatná, což nepochybně je, tak proč je Grada vůbec vydala? To už jim opravdu stačí těch pár jedinců (nebo ubožáků), kteří si ji koupí? Asi jdu poslat do nakladatelství nabídku, že napíšu knihu…

 
2
2 leden 2007, 12:27

[1] Ono je to ještě komplikovanější – knihu nejen vydala, ale i přeložila ze slovenštiny (autor ji napsal slovensky).

Myslím, že tato kniha není tak úplně chybou autora (každý jednou začíná a učí se) – mnohem větši botu udělala Grada, když autorovo dílo vydala – a pochybuji že před vydáním prošlo korekcí odbornníka.

A zda se jim to vyplatí? Asi ano. Stačí vymyslet dobrý název, lákavou obálku a začátečníci si ji stejně koupí, protože tomu obsahu v knihkupectví, když knihou listují nerozumí (proto si přece takové knihy kupují – aby tomu rozuměli).

 
3
2 leden 2007, 12:31

[1] Já už jsem snad měl kdysi i rozepsaný email :-). Shlédl jsem ukázky a stačilo mi to…

 
4
2 leden 2007, 12:37

Hmm tuším, že jsem už na nějaké stížnosti týkající se přesně tohoto autora (potažmo knihy) někde na internetu potkal. Možná to bylo dokonce i na linkuj.cz.

Nicméně to jen potvrzuje můj negativní postoj na nakladatelství Grada jako celek. Jedinou knihou, kterou jsem od Grady neprohloupil bylo tuším Mistrovství v Delphi 4. Jinak mi každá kniha přijde spíš jako rychlá prezentace (občas nahodilá) popisovaných témat.

 
5
2 leden 2007, 12:50

[4] No já vím o několika dobrých knihách od Grady – viz přehled recenzí a sloupeček s hodnocením.

 
6
2 leden 2007, 12:51

PV: To máte pravdu. Když si ale kupuji knížku, tak si ji nejprve prolistuji a značná chotičnost, alespoň podle vašeho popisu, je přeci zřejmá na první pohled. Naposledy jsem si kupoval c sharp 2005 a .net 2.0 profesionálně od Zoneru (pardon za možný skomolený název) – tam je alespoň nějaká jistota kvalitní knihy a je celkem na přijatelné úrovni.

Grada některé knihy nemá špatné, jen mi připadá divné, že to přeložila. Já autora neobviňuji, ale vždy by se měl snažit být každý k sobě kritický.

 
7
Railbot
2 leden 2007, 13:34

odstavec snad nikdy neměl atributy width, height, border

Dovolil bych si oponovat, že tyto vlastnosti samozřejmě má, jelikož je to blokový prvek.

 
8
2 leden 2007, 13:51

[7] Mluvím o HTML a ne o CSS.

 
9
2 leden 2007, 14:01

Atribut border neměl odstavec nikdy, nicméně width a height byl podporován staršími verzemi Opery, alespoň co vím. Ve specifikaci se však žádný z těchto atributů nikdy nevyskytl.

 
10
Lubos
2 leden 2007, 18:49

Nechápem, veď ten autor knihy myslím, že ani strednú školu nemal za sebou (vid. jeho blog), ked ju písal, to grada už fakt nemá odborných autorov so skúsenosťami ale dáva šancu amatérskym teenage ?

 
11
2 leden 2007, 21:34

Za tuto recenzi jsem rád. Ukazuje skutečnou odbornost autora i lidem, kteří s ním dosud nepřišli do profesního kontaktu.

10: Myslím, že není rozhodující, jestli měl či neměl za sebou střední školu.

 
12
10 leden 2007, 05:51

Tak toto je tusim typicka ukazka knihy psane pouze pro zisk a ten, kdo neco podobneho koupi si pouze sam uskodi.

 
13
Peter Druska
23 leden 2007, 15:07

Túto knihu by som si vživote nekúpil. Množstvo chýb, ktoré robia tú knihu nečitateľnou. Vôbec nerozumiem, prečo sa na to autor vôbec dal, veď absolútne nevie ani jednu stránku urobiť. Myslím, že nie len strednú [10], ale dokonca asi základnú školu autor nemal za sebou, keď začal písať knihu.

Veď, pokiaľ viem, nikto podľa nej ešte neurobil ani jednú stránku. Vôbec nikto. Nechápem fakt tej postupnosti. Nechápem, ako môže na konci knihy vysvetľovať základy XHTML. Však to je šialenstvo.

Bohajeho, a to si tej knihe dal AŽ dva body? :-D Smiešny si. Dal by som jej –10/10, vole.

 
14
kamila
5 prosinec 2008, 20:24

Petr Druska je jediným, kdo popsal nejlépe jak fungují CSS styly. Nahlédla jsem do několika jiných knih, a zkoušela podle nich tvořit web, a právě ty vysvětlují úplně zbytečně a zmatečně další dva nepoužívané css zápisy. např. kniha „HTML a CSS – jdi do toho“, kde autorka nemá ponětí, jak její příkládky jeden za druhým fungují, když podle nich má někdo tvořit web. Petr Druska nabízí polopatický a logický postup, který mi, jako začátečníkovi naprosto vyhovuje.

 
15
Jára
5 březen 2009, 18:21

Kniha je naprostý brak, snažil jsem se podle ní tvořit a bylo to utrpení, spousta věcí vůbec nefunguje a jsou uvedeny naprosto zbytečně. V duchu jsem si říkal, že to nemůže být možné. Podíval jsem se na net, jestli náhodou někdo nemá podobné problémy a narazil jsem na tohle :))

 
16
KINGPIN
7 duben 2009, 18:34

Díky bohu za net…. dostal jsem 10-ti vteřinové nutkání si tu „publikaci“ koupit… ve vteřině jedenácté jsem klikl na tuhle stránku a začal se o knihu zajímat víc… samo že nakonec jsem nekoupil :-)

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce