Dan Cederholm: Webdesign s webovými standardy

Dan Cederholm: Webdesign s webovými standardyWebové stránky dnes vytváří kdejaký studentík ze základní školy (nebo už i mateřské?), ovšem výsledek tomu bohužel většinou odpovídá. Na první pohled můžou takové stránky vypadat skvěle, ale pokud se kouknete pod kapotu, zjistíte, že není všechno zlato co se třpytí a že tvůrce toho o standardech moc neví. Řeknete-li si, k čemu je dobré je dodržovat, pak vězte, že existuje několik pádných důvodů: SEO, přístupnost, rozšiřitelnost, kompatibilita a další. Chcete-li se dozvědět, jak vytvářet stránky v souladu se standardy, navštivte stránky w3c a nebo si přečtěte patřičnou literaturu – třeba právě tuto.

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Recenzovaná publikace představuje praktickou kuchařku webových standardů – jejich patnáct kapitol představuje patnáct problémů, které autor řeší: výčty, nadpisy, tabulky, citace, formuláře, odkazy, styly pro tisk, css layouty, a další. Na začátku je popsán výchozí problém, poté následuje několik možností jeho řešení (povětšinou bohužel ne zrovna nejšťastněji) včetně vysvětlení, proč nejsou vhodná. Nakonec se ale vždy s autorem dopracujete ke správnému řešení založeném na standardech. A aby toho nebylo málo, je závěr doplněn sekci „něco navíc“, kde jsou uváděny další vylepšení za pomoci stylů, případně různá použití příkladu v praxi. Poslední – šestnáctá – kapitola obsahuje odkazy na zajímavé webové stránky a publikace.

Kniha je psána svěžím stylem, není moc ukecaná, místo dlouhých a nudných teoretických pasáží autor používá spoustu kódů a obrázků ukázek. Zmíněné zdrojové kódy jsou postupně rozšiřovány a vylepšovány. Bohužel v nich ale není vyznačeno, co se změnilo či přibylo a tak se trochu zhoršuje jejich přehlednost.

Celkově je to přínosná kniha a určitě si najde své čtenáře, zejména v řadách začínajících tvůrců webů. Ti zkušenější, kterým přístupnost a optimalizace není cizí, by měli mít všechny uvedené informace již dávno v malíku.

Hodnocení: 9/10

Dan Cederholm: Webdesign s webovými standardy. Zoner Press, 2004, 254 stran, 240 Kč, ISBN 80–86815–15–3

Komentáře

1
1 září 2005, 12:48

Tuto knížku mohu s klidným srdcem doporučit všem – jak začátečníkům, který ukáže co, jak a PROČ dělat lépe, tak zkušenějším na osvěžení paměti – čte se totiž opravdu velmi dobře. Jen nechápu Zoner, jak mohli v edičním plánu dopustit vydání této knihy zároveň s knihou Davidovou.

 
2
1 září 2005, 13:11

U nás ji čtou povinně i kodéři. :-)

 
3
1 září 2005, 14:32

Toto je velmi dobrá kniha, ukazuje CSS prakticky a neobsahuje jen často nudnou teorií, spolu s Pixyho knihou jsou to dvě nejlepší knihy o CSS

 
4
1 září 2005, 16:01

No mě se možná ještě trochu více líbil Mayer

 
5
Mathias Kodlodot
5 leden 2006, 13:38

Ktereho z tech dvou Mayerů byste doporučili? Nechce se mi utrácet za obě knihy.

Děkuju :-)

 
6
5 leden 2006, 16:04

No to je docela těžká otázka :-| ale myslím, že ten první díl byl zaměřen trochu více na začátečníky, ale zase obsahoval více zajímavých postupů. Druhý díl byl trochu více pokročilý, myslím, že se tam více řešily problémy mezi roznými prohlížeči. Ale momentálně vařím z vody a své chabé paměti, neboť teď ty knihy nemám u sebe. Takže doporučuji zajít do knihkupectví a prolistovat.

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce