Ellen Boughn: Microstock Money Shots – Turning Downloads into Dollars with Microstock Photography

Ellen Boughn: Microstock Money Shots - Turning Downloads into Dollars with Microstock PhotographyPřed pár měsíci jsem zde na blogu uváděl seznam několika knih, které se zabývají prodejem fotografií a ilustrací v zahraničních microstock fotobankách. Jednu z horkých novinek (vyšla v srpnu tohoto roku) – Ellen Boughn: Microstock Money Shots: Turning Downloads into Dollars with Microstock Photography – jsem koupil přes BookDepository (skvělé online knihkupectví, kde se dá platit PayPalem a poštovné je zdarma) a dnes vám nabízím její recenzi.

Autorkou knihy je Ellen Boughn, což je ve světě fotobank poměrně známá osobnost – v oboru je již přes třicet let, pracovala pro několik fotobank a sama jednu z nich založila (After-Image). Možná jste četli některý z článků na jejím Dreamstime blogu nebo na blogu o focení a fotobankách, který sídlí na její doméně.

Zpátky ke knize. Na cca 160 stranách se autorka pokusila seznámit čtenáře se základními principy microstock fotobank – co to vlastně microstock je, jaké je zákulisí a historie fotobank, co musíte dělat, abyste byli v tomto oboru úspěšní, co fotit a čemu se raději vyhnout, základy kompozice pro fotobanky, jaké jsou nejpopulárnější a nejžádanější témata, kdo vlastně ty fotografie kupuje, jak pracovat s modely, jak fotit ve studiu a jak popisovat fotografie, aby se dobře prodávaly. Knihu uzavírá případová studie a pár poznámek k používaným smlouvám.

Asi největší část publikace zabírají informace o námětech – tipy tedy co fotit, co se prodává. Nejsou to žádná překvapivá doporučení – po několika měsících sledování fotobank a prodávání svých fotek byste obdobné rady sepsali také. Ale pro začátečníka to jsou cenné informace. Mezi těmito základními (avšak všeobecně známými) tipy se najde sem tam i nějaká perla, která dokáže překvapit i zkušené microstockaře. Mě osobně zaujaly obecnější rady nad kompozicí a obsahem snímku:

  • vedle hlavního motivu by mělo být prázdné místo, do kterého bude moci kupující vložit svůj text (představte si použití fotografie v letáku, nebo jako podkladový celostránkový snímek v časopise)
  • ideální je, když fotografie nabízí více interpretací obsahu (tím pádem má více použití)
  • čtvercový formát fotografie nejvíce využije dostupnou plochu pro náhled (a přiznejme si, ten prťavý náhled prodává – musí prostě nad všemi ostatními vyniknout, jinak se fotografie neprodá)

To vše autorka ukazuje na konkrétních příkladech – a že jich tam je! Téměř polovina celé knihy, která je celobarevná a vysázena na kvalitním křídovém papíře, tvoří barevné fotografie z fotobank (žádné umění, ale komerce – o to tady přece jde).

Konkrétní tipy na náměty jsou rozděleny do několika základních kategorií (s lidmi / bez lidí) a podkategorií. U nich jsou pak stručně popsány ty nejdůležitější témata, doporučení a varování čemu se vyhnout (opět včetně několika foto ukázek).

Další pro mě zajímavou částí byla kapitola o práci s modelem (sám jsem s placeným modelem ještě nespolupracoval). Dozvíte se, kde a jak můžete nějaké modely najít a nechybí ani pravidelná dávka tipů, na co si při najímaní modelů a modelek dát pozor a jak by mělo takové focení vypadat. Konečně o tom také pojednává závěrečná případová studie – popisuje se v ní focení s modely na výletě do přírody. Tato zprvu jednoduchá akce je v knize pečlivě rozplánována do několika fází, nad kterými by měl fotograf důkladně zapřemýšlet a pečlivě si ji naplánovat:

  • zvolit téma focení
  • ustanovit rozpočet
  • vybrat lokalitu
  • vybrat a najmout modely
  • sehnat oblečení a další dekorace
  • získat případná povolení
  • promyslet logistiku celé akce
  • připravit seznam záběrů, případně i nakreslit jednoduché náčrtky snímků

Jak vidno, profi focení s modely není zrovna nejjednodušší.

Knihu bych určitě doporučil fotografům, kteří s microstock fotobankami začínají – naleznou v ní spoustu informací, ke kterým by se jinak museli prokousávat mnohem pracněji. Ostřílení microstockaři se stovkami / tisícovkami vydělaných dolarů už z této knihy mnoho cenných informací, které by pozvedly jejich prodeje, nevytěží (i když pár perel se přece jen najde). Ale zase se dozví zajímavé informace ze zákulisí fotobank (třeba o tom, jak začínal Andres Rodriguez a pár dalších známých microstock celebrit).

Hodnocení: 9/10

Ellen Boughn: Microstock Money Shots – Turning Downloads into Dollars with Microstock Photography; Amphoto Books 2010, 160 stran, 24.99$, ISBN: 978–0-8174–2497–8

Kde a za kolik je možno koupit

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky