Amazon Kindle – pár postřehů po 14 dnech používání

Amazon KindleKindlemánie dorazila i ke mě a již 14 dní jsem hrdým majitelem bílého modelu Kindle 3G Wireless Reading Device, Free 3G + Wi-Fi, 6“ Display, White, 3G Works Globally – Latest Generation. Odolával jsem poměrně dlouho, protože miluji papírové knihy, ale nakonec mě praktické vlastnosti Kindlu přesvědčily a zatím rozhodně nelituji.

Ve stručnosti zde uvedu hlavní důvody, proč jsem si Kindle pořídil, ale nezapomenu také na prozatímní nedostatky – nečekejte ovšem žádnou recenzi, těch je na webu už šest půlek (tři prd…).

Jaké jsou výhody Kindle

 • cena (po čtečkách eknih jsem pokukoval již dříve, ale jejich ceny se pohybovaly kolem 5 000 – 10 000 Kč) – Kindle vás i s dopravou (doprava mě stála 21$) přijde na $139, tedy asi 2500,–
 • váha – váží pořád stejně, nezáleží jak tlustou bichli zrovna čtete (když čtete v MHD cestou do práce, tak si dvakrát rozmyslíte, zda toho Sinuheta, Jonathana Strange, Brownovku či Kingovku potáhnete s sebou)
 • kapacita – do čtečky můžete nahrát stovky knih – to ocením zejména když dočítám knihu cestou do práce, protože pak můžu ihned začít číst další (a ne jako dříve koukat z okna, či tahat s sebou knihy dvě)
 • Kindle si pamatuje u každé knihy, kde jste se čtením skončili – vypadá to jako prkotina, ale já měl vždycky problém se záložkama. Občas jsem si jen pamatoval číslo stránky, kde jstem skončil. Jednu dobu jsem používal magnetickou záložku a poslední dva roky používám žluté lepící papírky (lepidlo je šetrné a papírek drží). Ale i tak se mi často stává, že záložku ztratím a nebo si ji z knihy “vypůjčí” můj tříletý syn
 • Kindle si pamatuje co jste naposledi dělali – takže pokud jste zrovna četli knihu, po zapnutí můžete ihned pokračovat (nemusíte ji zdlouhavě hledat ve své Kindle knihovně a otvírat)
 • Poznámky můžete psát rovnou – kdykoliv a kdekoliv. Konec složitého hledání papíru a tužky, či nalepování papírků. Kindle obsahuje malou klávesnici, na které lze psát poměrně pohodlně. Poznámky pak můžete kdykoliv prohlížet, případně i sdílet na sítích. Dříve jsem to řešil pomocnými záložkami, takže knihy po dočtení vypadaly jako dikobraz:
Moje záložky po dočtení knihy
 • v Kindle máte výkladový slovník (anglicko anglický) kdykoliv a rychle po ruce – pokud čtete knihu v angličtině, stačí kurzorem najet na slovo a zobrazí se jeho význam
 • ceny elektronických knih jsou nižší (a pokud vydavatelé nechtějí dopadnout jako nahrávací a filmové společnosti, tak by měly jít ještě s cenou hodně dolů) a jejich koupě a doručení do čtečky probíhá během okamžiku
 • fulltextové vyhledávání (oceníte zejména u odborných knih, se kterými pracujete)
 • Kindle má vskutku geniální způsob nahrávání dokumentů – jednak klasicky přes USB (po připojení jako další disk) a jednak přes email – stačí na svůj kindle email (získáte automaticky s nákupem) zaslat email s přílohou a ta se nahraje do Kindle. Pokud Kindle není zrovna na síti, tak se nahrátí provede až bude online (v dosahu WiFi). Tímto způsobem můžete ládovat knihy, články, útržky na které přes den narazíte a chcete si je přečíst až třeba pojedete z práce domů nebo večer v posteli (již teď existuje několik služeb ve stylu Read it later nebo RSS export)
 • existuje spousta knih zdarma (ať už legálně či ilegálně)
 • na internetu seženete texty, které na papíru nikdy nevyšly a ty si pak přečtete stejně pohodlně jako kdyby byly vytištěné
 • prkotina na závěr – při čtení se zobrazuje ukazatel pozice v knize – víte, kolik vám chybí do konce – pozor je to návykové, zejména večer – “až budu na 80%, půjdu spát… no dobře, tak 81, 82, no však se nic nestane 90 bude lepší… tak to už snad dočtu, ne… a je ráno”.

Pár bonusů navíc u čtečky Kindle

 • hry – zatím jen hledání min a piškvorky, ale už jsou hotové i další hry a zřejmě se brzy budou vyvíjet i jiné – užitečnější – aplikace
 • hlasové předčítání (na českém textu nepoužitelné), mp3 přehrávač
 • připojení na internet a webový prohlížeč zdarma (3G zdarma, WiFi) – využijete pokud narazíte na něco zajímavého v knize a chcete znát souvislosti, stačí jen začít psát – automaticky se zobrazí dialog na hledání a v něm přepnete z hledání v knize na hledání Googlem.

Nevýhody a nedostatky

Ač je Kindle vymazlená hračička, najde se na něm i několik nedostatků:

 • elektronický formát není vhodný pro všechny knihy – obrazové publikace, celobarevné a jinak vizuálně bohaté knihy si opravdu na malém černobílém displeji nevychutnáte (například nové vydání Malého prince je úžasné, elektronicky nezprostředko­vatelné)
 • Kindle zatím neumí vyhledávat s českými znaky – není je jak zapsat
 • horší orientace v knize – nemůžete si elektronickou knihou jen tak listovat – listování po jednotlivých stránkách je pomalejší a méně intuitivní než v papírové knize
 • neupravené PDF dokumenty se na Kindlu čtou špatně – písmo je moc malé. Částečným řešením je otočení zobrazování o 90 stupnů a zvětšení kontrastu (obé pomocí tlačítka Aa). PDF lze také překonvertovat do nativního Kindle formátu.

Kvůli jakým knihám jsem si Kindle pořídil

 • povídky – spousta autorů píše povídky, které třeba nebyly knižně publikované a nebo byly vydané ve sbírkách zároveň s jinými autory (kteří mě nezajímají)
 • braková literatura – neboli oddechové čtivo – ve své knihovničce nemusím mít fyzicky všechno, ale občas si rád vymyju hlavu nějakou akčňárnou
 • nekonečné ságy (nechce se mi do nich investovat a pak zjistit, že šestý díl je rozprodán a další dotisk nebude)
 • knihy které nejdou koupit – nebyly dlouho znovu vydané a jejich cena na Aukru je několikanásobná (Kulhánek, Temná věž od Kinga, Malevill a další).
 • odborné knihy – když je čtu a recenzuji, hodně často si potřebuji označit text a napsat si k němu poznámku (ať už se jedná o chybu, nebo zajímavou informaci) – to jsem zatím řešil dalšími lepícími papírky, ale psaní poznámek už jsem moc nestíhal, což je docela škoda.
 • pracovní knihy – dokumentace, manuály, odborné knihy – kdykoliv je mám po ruce a můžu v nich fulltextově vyhledávat

Toliko asi z mých prvních zážitků s touto skvělou čtečkou. Zatím mám za sebou jeden román a asi 40 povídek. Oči mě z ní nebolí, text se čte dobře (již jsem ocenil možnost zvětšit velikost písma skoro na maximum – to když večer za špatného osvětlení předčítám půlroční dcerce akční fantasy povídky od Žambocha – dobře se jí při tom usíná :-).

Koupě rozhodně nelituji. Jen doporučuji zakoupit nějaké pouzdro – čtečka se v MHD drží trošku nešikovně a při přenášení v báglu se bojím aby nedošla k úhoně (moje pouzdro je momentálně ještě na cestě přes oceán, takže prozatím k transportu používám bublinkovou obálku).

Jaké máte postřehy z používání Kindlu vy? Máte nějaké tipy na další netradiční využití, případně na doplňky? Sem s nimi!

Klasická anketa na závěr


Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

33 Komentářů

 1. Blondýna
  2. 11. 2010

  diky za clanek. v lednu letim do Ameriky, takze si ji asi privezu, ale cekani je dlouhe :-)))

  Odpovědět
 2. Miki Gerlašinský
  2. 11. 2010

  A dají se koupit čeké knihy? Třeba povídka od Žambocha? Zatím jsem moc nehledal, ale existuje prodejce českých knih? A je tedy Kindle použitelný i pro ty co nejsou v angličtině úplně zdatní? Já třeba přečtu anglicky manuál, ale na prózu si netroufnu. Kindle se mi líbí.

  Odpovědět
 3. Petr Václavek
  2. 11. 2010

  [2] Stačí pohledat na internetu – existují místa, kde si lidé vyměnují knihy v elektronickém formátu. Jinak třeba ten Žamboch lze zcela legálně stáhnout na palmknihy.cz – Miroslav Žamboch

  Kindle je podle mě na prózu v angličtine zcela ideální, nebot díky obsaženému výkladovému slovníku strašně urychluje vyhledávání neznámých slovíček – stačí na něj najet myší a v bublině se zobrazí jeho význam.

  Odpovědět
 4. Anna Frajtová
  2. 11. 2010

  Hezká recenze, díky! Taky o Kindlu uvažuju, hrozně se mi líbí ta možnost, že si můžu koupit během pár vteřin jakoukoliv knížku, co si zamanu. Jen mě překvapilo, jak jsem tak koukala na Amazon, že elektronické knížky jsou sice levnější, ale zase ne o moc, myslela, jsem, že rozdíl bude výraznější. Ale to nevadí, stejně si ho asi brzo koupím. 🙂

  Odpovědět
 5. Petr Václavek
  2. 11. 2010

  [4] „možnost, že si můžu koupit během pár vteřin jakoukoliv knížku“ je zatím ještě hudbou budoucnosti, alespon co se českých knih týče, ale i to přijde a nebude to dlouho trvat.

  Malý cenový rozdíl mě také zarazil, osobně si myslím, že alespon u těch velkonákladových knih by ten rozdíl mohl být mnohem větší. A věřím, že se toho dočkáme, protože jinak se toho ujme warez 🙂

  Jinak zajímavé povídání právě o ceně elektronických knih napsal Patrick Zandl ve svém článku Kolik by měla stát digitální knížka bez DRM (ano, tohle je šance jí dát cenu, vážně)

  Odpovědět
 6. jan
  2. 11. 2010

  také uvažuji o kindlu. Hrozně se mi líbí! Akorát nemůžu si ho koupit protože nemám kreditku nejde koupit nějak jinak. A ještě mohl bych se zeptat vám funguje 3G v čechách myslel jsem, že jde o funkci fungující pouze v USA

  Odpovědět
 7. Asahi
  3. 11. 2010

  Hezky clanek. Co jsem se nedavno namatkove dival na par knih na Amazonu, tak vsechny byly v elektronicke podobe drazsi nez jejich paperbackove sestricky a nektere byly dokonce drazsi nez hardback, coz zatim odsunulo nakup Kindle na neurcito. Skoda tech cen.

  Odpovědět
 8. Petr Václavek
  3. 11. 2010

  [6] Kindle se d8 sehnat i v českých internetových obchodech, třeba alza.cz, ale cena je pak o takových 30 % vyšší (ale zase máte jednodušší možnosti reklamace).

  3G na Kindlu mi funguje v pohodě, brouzdání po síti je zdarma (zatím), zpoplatněno je pouze zasílání vlastních dokumentů z Amazonu do Kindle (to stačí obejít tak, že si necháte ty dokumenty poslat přes wifi).

  Odpovědět
 9. Evča
  3. 11. 2010

  Moc pěkný článek, děkuji. Já používám čtečku iBooks na iPadu od Applu, kde se čtou knihy taky velmi dobře, ale pro ty, kterým jde pouze o čtení knížek, je Kindel dobrou volbou za rozumné peníze 🙂

  Odpovědět
 10. Amazon-Kindle.cz
  4. 11. 2010

  Dobrý den,
  moc pěkný článek, jen vás chci upozornit špatně jste uvedl cenu čtečky i s poštovným.

  Nění to jen 139 dolarů – 2 500 Kč ale 161 dolarů i s poštovným.

  Odpovědět
 11. Petr Václavek
  4. 11. 2010

  [10] Díky za upozornění, v textu jsem chtěl uvést pouze cenu čtečky, ale jak jsem to později upravoval tak došlo k této chybce.

  Odpovědět
 12. Jirka
  5. 11. 2010

  Jaké je nadšení (spokojenost) se zobrazením na tom elektronickém papíru, oproti LCD? A jak probíhá překreslování elektronického papíru při přechodu na další stránku, případně při posunutí dokumentu? Nejsou tam moc velké prodlevy nebo nežádoucí efekty?

  Odpovědět
 13. Petr Václavek
  5. 11. 2010

  [12] Popravdě ten displej mě velmi mile překvapil, je to jak křídový papír – když jsem Kindle vybalil, tak mi chvíli trvalo, než jsem zjistil, že na displeji není žádná nálepka 🙂

  Displej se chová jako papír (v dobrém i ve zlém) – oči ze čtení rozhodně nebolí, ve tmě se číst nedá (žádné podsvícení) a při lampičce nebo na plném světle je občas trochu nutné natočit displej, aby se světlo neodráželo do očí – prostě lesklý papír.

  Vykreslování je pomalé (tipuju tak půl sekundy), takže na posuny zapomeňte, překresluje se celá stránka – nejdříve zčerná a pak se objeví nový obsah. Je to divné, ale moc to neruší a s každým updatem firmware je to (alespoň podle diskuzí) rychlejší a rychlejší. Mrkněte na youtube na videorecenze.

  Odpovědět
 14. palic
  8. 11. 2010

  „Recenze“ je povedená a Kindle návykový. V sobotu jsme byli u Orsonů na návštěvě, kde mi tuto „hračku“ ukázal. A když už ji mi ukázal, tak jsem na ni rovnou přečetl jednu nejmenovanou knihu, za což jsem byl ostatními přítomnými opakovaně vyhubován. Přitom mi to trvalo jenom dvě hodiny.

  Odpovědět
 15. Vít
  8. 11. 2010

  Dobrý den,
  je pravda, že se liší cena eknih při koupi přímo z Kindle 3 pomocí 3G či Wi-fi modelu z České republiky od těch objednaných přes server Amazon.com o dva dolary?
  Dík
  V.

  Odpovědět
 16. Petr Václavek
  9. 11. 2010

  [14] No jo, kdybys raději místo čtení s námi pokecal… číst si můžeš v nevyužitých nočních hodinách (vždyť večery jsou dlouhé a noci prakticky nevyužité, jak říkával náš dějepisář).

  Odpovědět
 17. Petr Václavek
  9. 11. 2010

  [15] Tak to bohužel nevím, ebook jsem si na Amazonu ještě nekoupil.

  Odpovědět
 18. kubanster
  13. 11. 2010

  Jaký obal pro Kindle si nakonec autor zvolil a který je právě na cestě přes oceán? 🙂

  Odpovědět
 19. Petr Václavek
  14. 11. 2010

  [18] Tak nakonec jsem zakoupil tento obal z eBay – $9.99, poštovné do ČR zdarma, doručeno asi za 10 dní.

  Celkem s ním jsem spokojen, ale v budoucnu možná koupím jiný.

  PLUSY:

  • ochrání čtečku
  • vypadá docela dobře
  • čtečka v obalu se lépe drží
  • skvělý zavírací klips s magnetem

  MÍNUSY:

  • čtečka tam není uplně pevně přidělaná, mám trošku strach, aby nevyklouzla
  • trošku hůře se čtečka zapíná
  • při čtení a držení otevřeného pouzdra s čtečkou trochu zavazí magnetický zavírací klipsík

  Dnes bych možná zkusil spíše obal, který k uchycení využívá originálních západek na Kindlu. Ale celkově jsem s obalem spokojen – plní svou funkci a to je hlavní.

  A co vy ostatní, jaký jste pořídili obal a jak jste s ním spokojeni?

  Odpovědět
 20. ntr23
  16. 11. 2010

  Pořídil jsem originální Amazon obal i s lampičkou. Je sice dražší, ale pokud čteš v posteli, ve vlaku, autobuse. Určitě se vyplatí. Světlo za dne nevypadá, že by svítilo dostatečně, ale jak je tma, tak se čte jedna báseň.

  Odpovědět
 21. smain
  16. 11. 2010

  Já si koupil originál z Amazonu (http://www.a­mazon.com/…/B003D­Z163E/). S tím poštovným není zrovna nejlevnější, ale z těch obalů co jsem zatím viděl je, díky přichycení, bezkonkurenčně nejlepší – nikde totiž nepřekáží žádné úchyty apod., takže nijak neztěžuje ovládání Kindlu. Jediné, co mi trochu vadí je, že už to není ta lehoučká plochá čtečka, ale s tím je třeba v případě koupi obalu počítat.

  Odpovědět
 22. pity
  18. 11. 2010

  co se tyce vyhledavani s cestinou, tady je navod jak si ceske znaky zprovoznit:

  http://www.mo­bileread.com/…ow­thread.php?…

  Odpovědět
 23. Pavel
  19. 11. 2010

  Diky za prima recenzi. Taky jsem dlouho váhal, až mě kolega při jedné delší cestě autem svého Kindla půjšil… a už jsem se od něj neodlepil… navíc je připojení k internetu genialní věc.
  Pokukoval jsem nějakou dobu po iPadu, ale tan je skutečně na fotky, hry a internet… na čtení je Kindle lepší a pasivní displej vypadá jako papír. Co mě také přesvědšilo, je že baterie vydrží skutečně dlouho (aspoň dva tydny?) na rozdíl od iPadu, který potřebuje mít nabíječku denně na dosah.
  Investoval jsem také do koženého pouzdra s čtecí lampou a to je pro Kindle skutečně nepostradatelný upgrade… z čtečky se najednou stane v kůži vázaná kniha s lampou!!! Wow!!!
  Doporučuji, i když to stojí 60USD.

  Odpovědět
 24. Blondýna
  19. 11. 2010

  tak nakonec jsem ji dostala od sveho muze… a jsem naprosto spokojena. spolu s originalnim pouzdrem s lampickou. Fakt se vyplati si priplatit.

  Odpovědět
 25. Alice
  13. 1. 2011

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, jak je to s napětím a zásuvkou. Je stejná jako v ČR?
  V USA mají jiné volty….. a zásuvku.
  Je to problém?
  Taky pokukuju po objednání přímo na Amazonu, protože platit v ČR o cca 30 – 50% víc mi přijde zbytečné.

  Díky za informaci a přeji krásný večer

  Alice Levitová

  Odpovědět
 26. Petr Václavek
  17. 1. 2011

  Zdravím Alice,
  jak jsem se později dozvěděl, lze na Amazonu koupit i evropskou verzi Kindlu s adaptérem, který je kompatibilní s našimi zásuvkami. Takže před objednáním si to tam raději prostudujte.

  Jinak já nabíjím jen přes USB – jednou za dva týdny mě to nijak neobtěžuje, beztak mi ten počítač skoro pořád běží a jak jsem zjistil, nemusím ani nabíjet tím originálním káblem (posledně jsem použil USB káblík od mobilu).

  Odpovědět
 27. Petr Václavek
  17. 1. 2011

  Tak ještě dodatek – evropský adaptér stačí zaškrtnout při objednávce – viz zaškrtávátko v modrém okýnku na této stránce na Amazonu stojí 9,99$ ale stejně mi to přijde zbytečné.

  Odpovědět
 28. Tomáš Petr
  21. 1. 2011

  Od 19. ledna mám Kindle 3 s WiFi a kožený obal s Led Lampou. Zatim nemuzu rici ze by to neumelo co potrebuju. Ctu hlavne beletrii. Jsem velky fanda scifi a fantasy a pokud nekomu nevadi cist v anglictine doporucuju knihkupectvi od baen.com. Vydavaji ebooky bez DRM za rozumnou cenu.

  Odpovědět
 29. Jana
  14. 3. 2011

  Ona evropska verze je pouze adapter, do ktereho se da originalni USB kabel 🙂

  Odpovědět
 30. Katka
  20. 9. 2011

  Nemáte někdo tip, jak „úpravně“ spravovat soubory? Docela mi vadí, že se mi zatím nepodařilo si nějak vytvořit složky podle autorů a v nich pak rozklikávat jednotlivé knihy, ale že se mi při zapnutí zobrazí poměrně chaotický seznam všech knih, které jsem do Kindlu zatím natahala…

  Odpovědět
 31. asdf
  6. 4. 2012

  kdo jsou jako ti ‚naposledi‘ ? 😀

  Odpovědět
 32. Alice
  12. 10. 2012

  Kindl byl po všech stránkách bezvadný, knih jsme přečetla stovky, slovník je tak báječná věc.
  Bohužel, při posledním nabíjení přes USB blikl, zhasl a nic. V servisu mi řekli, že se jej pokusí „natvrdo“ restartovat a pokud se to nepodaří, můžu jej hodit do koše.
  Jaké máte zkušenosti?
  Stalo se Vám něco podobného?

  Odpovědět
 33. Petr Václavek
  15. 10. 2012

  Alice, pokud je ještě v záruce, tak vyreklamovat. Pokud není, tak asi koupit novou, vývoj se docela posunul, takže bych přemýšlel o Kindle Paperwhite 🙂

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky