Aktuální porovnání fotobank z hlediska výdělku

Fotobanky - výdělkyminulém článku o fotobankách se mě v komentářích jeden člověk zeptal, na které fotobanky pravidelně přispívám a jak bych je setřídil podle výdělku. Začal jsem sepisovat odpověď, ale nakonec byla na komentář příliš rozsáhlá a také mi bylo líto, aby mezi ostatními zapadla a tak jsem z ní udělal rovnou nový článek.

Web o prodeji a nákupu ilustrací, fotek a videí v microstock fotobankách Články o fotobankách jsem zaktualizoval na novém webu fotobanky.cz. Veškeré dotazy na toto téma prosím směřujte na diskuzní fórum forum.fotobanky.cz, kde získáte mnohem obsáhlejší a rychlejší odpověď.

Upozorňují, že uvedné pořadí je založeno na aktuálních prodejích z mých portfolií, která z převážně části tvoří vektorové ilustrace. Na většině fotobank jsem již déle než čtyři roky, portfolia jsou všude skoro stejná (kolem 2500 fotek a ilustraci) s výjimkou iStocku.

Pořadí fotobank dle výdělku

 1. Shutterstock je prostě nejlepší, co si budem povídat. Vydělává mi 2× více než všechny ostatní fotobanky dohromady. Nahrávání je poměrně snadné a přijímají mi asi 90 procent všech ilustraci (a co nevezmou napoprvé, vezmou většinou napodruhé).
 2. Dreamstime poslední dobou nějak zaostává. Navíc tamní kontroloři mě občas vytočí, když mi vyhodí ilustrace s nesmyslným odůvodněním (nejlepší důvod byl špatné zaostření u vektorové ilustrace). Úspěšnost mám asi 80%
 3. Fotolia je zatím ještě na třetím místě, ale během dvou-tří měsíců se předběhne Dreamstime – tento rok se Fotolia hodně zlepšila a výdělky jdou pořád nahoru. Z ilustraci mi schválí tak 97 procent.
 4. iStockphoto na této fotobance mám jen zlomek ilustraci, neboť to přidávání je otřesné (ruční nahrávání přes web, složité zadávání klíčových slov, no děs-běs). Do budoucna zatím o dalším přidávání moc neuvažují (je to pracně, vždycky mě to znechutí, to raději tu dobu věnují nakreslení dalších ilustraci pro Shutterstock a navíc zase snižují odměny pro autory). Úspěšnost nahrávání je kolem 60%.
 5. BigStockPhoto od redesignu webu neustále posiluje a alespoň u mě trhá každý měsíc rekord (vydělá mi pokaždé více než předchozí měsíc). Nahrávání není nikterak složité, úspěšnost vysoká (asi 90% a to jen proto, že se jim nelíbí použití textu v ilustracích).
 6. 123RF znatelně méně výdělečná fotobanka (výdělky na cca 1/60 toho co Shutterstock s jen lehce menším portfoliem). Ale zase na druhou stranu má z uvedených nejjednodušší upload – stačí jen přes FTP nahrát a pak kliknout na zpracování fotek a je hotovo – žádné kategorie, žádné zaškrtávačky a žádné vyhazování (úspěšnost 99%)
 7. Can Stock Photo pravidelně výdělky jsou zde mizivé, asi poloviční vzhledem k 123rf, ale to bývá vylepšeno občasnými prodeji za 20$ – 25$ (skoro pravidelně jednou za dva měsíce). Schvalování je tam teď neskutečně rychlé, jednoduché a úspěšně (99%), lidé z fotobanky velmi ochotni – dokonce mi napsali, že viděli na Shutterstocku mé portfolio a že by mi rádi pomohli jej nahrát na jejich fotobnaku.
 8. Crestock Asi před rokem jsem sem přestal nahrávat, neboť jednak jim trvalo měsíce (ke konci až půl roku) než něco schválili a jednak také velkou část ilustraci neschválili (úspěšnost asi 60%) s opravdu nesmyslným opodstatněním (a hlavně v tom neschvalování nebyla žádná konzistence). Od léta má tato fotobanka nového vlastníka, tak to možná zase zkusím, neboť nahrávání je obdobně jednoduché jako na 123rf.

Grafické porovnání výdělků

Níže uvádím grafické znázornění porovnání výdělků na jednotlivých fotobankách se zobrazením velikosti portfolia. Pro graf jsem použil data z prodejů za několik měsíců tohoto roku.

Porovnání výdělků na microstock fotobankách

Jaké je pořadí u vás? Zkoušeli jste i nějaké další fotobanky? Pokud ano,
napište kde to stojí za to.

Komentáře

1
22 září 2010, 16:50

A fotobanku pixmac.cz nepoužíváte?

 
2
22 září 2010, 17:03

[1] Pixmac přeprodává fotky z Dreamstime a Fotolie, takže automaticky prodává i mé fotky. Pokud bych své fotky a ilustrace nahrál přímo na Pixmac, tak bych měl větší provizi, ale podle počtu dosavadních prodejů se to opravdu zatím nevyplatí.

 
3
ventura
23 září 2010, 14:04

moje poradie je:

Shutterstock
Istockphoto
Dreamstime
Fotolia

Nahravanie fotiek na istockphoto je ozaj na porazenie, no akonahle to prijmu, zarobky su slusne.

Vdaka za kvalitny web a mnozstvo uzitocnych informacii !

 
4
Svjatogor
28 září 2010, 18:19

Ahoj Petr, pekne dakujem za cerstve informacie.
Len by som sa spytal pre este lepsiu predstavu, z 2773 suborov je kolko priblizne fotiek a kolko ilustracii? Dakujem, s pozdravom fotobankovy uploader :)

 
5
Václav
28 září 2010, 20:28

Díky moc za odpověď a spoustu užitečných a zajímavých informací. Zajímalo mě, jestli má cenu začít dávat fotky na Canstock a 123RF, ale jak vidím, tak se raději soustředím na Shutterstock a zbývající fotobanky.
Díky moc a přeji hodně štěstí na fotobankách!

 
6
30 září 2010, 22:59

Pěkné shrnutí. U mě bych to viděl obdobně, až na to, že iStock je podle mě nejvýdělečnější fotobanka, pokud by byl člověk schopnej tam dostat alespoň třetinu toho co má na fotobankách ostatních. Nechci ji nějak obhajovat, nahrávání je šílený, podmínky pro non-exclusive také, odmítání ilustrací na každém rohu, a to nepočítám že mě už jednou vyhodili. I tak prostě když člověk zatne zuby, tak se to vyplatí. Pro mě je někdy jen těsně za Shutterstockem, a to tam mám desetinu obrázků oproti SS.

IS doporučuju lidem co nedělají jednoduchá pozadí, ikony a podobný věci, ale těm co si s ilustrací trochu víc hrají.

FT je pro mě na třetím. Je to tam celkem na pohodu s vektorama. Měl jsem tam vždy lepší prodeje než na dreamstime, který řadím na 4.

Ostatní fotobanky jsou odpad, maximálně se ještě vyplatí věnovat nějaký čas 123rf.

 
7
1 říjen 2010, 17:47

[4] Odhadem asi 700 fotek, zbytek vektorové ilustrace.

[5] Pokud máte klíčová slova a názvy fotek v IPTC, tak nahrátí zabere pár okamžiků, takže se to asi u většího portfolia (stovky fotek/ilustrací) vyplatí a zaplatí.

[6] Plně souhlasím – iStock by mohl být dobrý na složitější a precizní ilustrace (nutno mít ale dosti trpeělivosti).

 
8
Svjatogor
3 říjen 2010, 14:23

Ahoj, este jedna otazocka… ked ti zamietnu na shutterstocku vector ci foto, tak ako si pisal na druhykrat ti to skoro vzdy uz veznu, menis aj nazov ci aj upravis samotny vector/fotku ked to tam uploadujes druhykrat?
dik.

 
9
4 říjen 2010, 15:48

[8] nic neměním, prostě to tam nahraju celé znovu.

 
10
Marus
5 říjen 2010, 19:16

Tak jsem po Shutterstocku nahrála obrázky na další fotobanky. Dreamstine, Bickstock a 123rf jsou v pohodě. Na iStocku pořád čekám na schválení.
Na Fotolii po přihlášení vidím hlášku:
„Please confirm your Fotolia account by clicking on the link provided in the registration mail (or copy it in your browser). Only after this confirmation your submitted images will be considered for moderation and the FTP upload function will be enabled.“ Žádný mejl mi ale nepřišel, tlačítko „Re-send the confirmation e-mail“ nic nedělá. Přitom jsem nějaké obrázky už nahrála a čekají na schválení… tak nevím, jestli si té hlášky nemám všímat, nebo se někde stala chyba..
Ještě jsem zkoušela CSP, ale na to asi kašlu-nahrávala jsem obrázky v zipu, vždy jpg a eps, tak jak je to napsané na jejich fóru, ale po nahrání mi to vůbec nesedí-názvy obrázků, náhledy, klíčová slova-všechno je nějak popřeházené.

 
11
Sako Verife
13 říjen 2010, 22:56

jelikoz postuji sve vektorove prace jen na 3 fotobanky, tak me poradi je takoveto:

 1. SS
 2. FT
 3. DT

moc praci nemam, delam ve volnem case a je to pro me spise konicek. Nicmene mam 99% uspesnost s prijmutim mych praci.

 
12
Martin01
17 říjen 2010, 13:13

Dobré odpoledne, mám spíše takovou otázku mimo téma – i když se to vlastně týká výdělku ve fotobankách. Neplánujete napsat článek, který by stručně a přehledně popsal zdaňování příjmů z fotobank(pro­blematika autorských honorářů např. pro studenty,zdr. a soc. pojištění apod.)? Myslím, že dvě třetiny lidí – včetně mě – má v téhle otázce trochu chaos a příjmy například vůbec nedaní z čehož kouká malér :) Děkuji, hezký den

 
13
18 říjen 2010, 00:06

[12] Takový článek jsem rozepsal v pátek, tak snad jej v dohledné době dopíšu a dám sem na web. Ale nečekejte žádné zázraky v daních se moc nevyznám, raději si na ně platím odborníka, který šetří mé nervy :)

 
14
Monika007
18 říjen 2010, 15:13

Dobrý den, mám dotaz. Jak je to s fotkami lidi? Vim, ze musim mit souhlas s prodanim ftoky do fotobanky od cloveka na fotce, ale nevim, jak by mel ten souhlas vypadat :) chystam se uplouadovat fotky, na kterych je ma sestra, svoleni mi dala, ale jak to dolozit fotobance? Dekuji za odpoved.

 
15
19 říjen 2010, 09:27

Petr o tom psal už v komentářích tady:

http://petr.va­clavek.com/…pro­dej-fotek

Odkazuje na Yuriho Arcurse:
http://www.ar­curs.com/…odel-release

Přímý odkaz na univerzální model release pro dospěláky je tady:
http://www.ar­curs.com/…agen­cies.doc

 
16
Jirka
25 říjen 2010, 18:18

Dobrý den, dočetl jsem se v komentářích, že máte rozepsaný článek o zdaňování příjmů z autorských honorářů. Snad vám prospěje tento článek, na který jsem náhodou narazil :)

http://www.pod­nikatel.cz/…-zamestnani/

hezký den :)

 
17
Jirka
25 říjen 2010, 18:43

[16] ještě jsem zapomněl zmínit, že mě osobně zůstává záhadou předevší to, jak to bude s placením srážkové daně – jednak kvůli tomu, že fotobanky nejsou české (například Dreamstime) a jednak, jak určím výši honorářů za jeden měsíc (dle „virtuálního“ konta na účtu v danné fotobance X dle výše reálných výdělků mě poslaných například na paypall) :)

 
18
26 říjen 2010, 12:00

[17] Zahraniční fotobanky vám žádné srážkové daně nestrhávají, danění je na vás, takže srážková dan se neřeší – daníte až na začátku roku ve svém danovém přiznání.

 
19
Jirka
26 říjen 2010, 17:19

[17] ale to v případě, že máte příjem nad 7000 měsíčně – když nepřesáhnete tento limit, daň se platí srážkovou daní (tzn. neplatí se sociální, neplatí se zdravotní a nepodává se daňové přiznání – ale daň musíte zaplatit vždy)a tuto srážkovou daň platí vždycky zaměstnavatel (ten kdo Vám vyplácí příjem, plátce)

 
20
26 říjen 2010, 22:20

[19] Já chápu co je psané v této vyhlášce, ale nejsem si zcela jist, zda se to dodržuje – i české firmy se vám na danění vykašlou a řeknou, že to je vaše starost (typicky například různá vydavatelství), natož pak zahraniční fotobanky.

 
21
Daniel Cech
29 říjen 2010, 02:56

Zdravím Petře.
Jenom zbězně. V microstocku jsem začátečník (začal jsem přispívat cca před týdnem). Každopádně by mne zajímalo, v jakém rozmezí se pohybuje průměrný výdělek za měsíc (s ohledem na atraktivitu ilustrací samozřejmě).
Můžeš prosím alespoň naznačit, řádově, kolik si +- vyděláš s objemem tvého portfolia např. na shutterstocku (popř. dalších fotobankách?). Všiml jsem si grafu, který jsi tu načrtl, ale není mi úplně srozumitelný.

Díky za odpověď a hodně zdaru v další práci,
Daniel

 
22
31 říjen 2010, 23:23

[21] V grafu uvádím konkrétní veliksoti portfolia, konkrétní výdělky ze zásady nezveřejňuji, ale řádově je to třeba na Shuterstocku v desítkách tisíc korun za měsíc. A co je důležité – pořád ty zisky rostou :)

 
23
Sako Verife
3 listopad 2010, 11:42

Zdravím
za poslední dva měsíce jsem si všiml, že se více vyplácí SS, než DT a Fotolia. Bohužel ale nemohu na SS najít zařazení uploadovaného souboru do exklusivních(nemohu ani najít informace o cenových zvýhodněních atd). Určitě špatně koukám, u DT i F je tato možnost ihned při nahrávání obrázku. Můžeš mě prosím Petře poradit kde tuto možnost najdu? Mé znalosti AJ jsou spíše žalostné, samozřejmě využívám google překladač.
Děkuji

 
24
3 listopad 2010, 12:02

[23] Díval jste se správně Shutterstock žádnou exkluzivitu nenabízí.

 
25
5 listopad 2010, 16:29

U mě je to jak, kdy. Dlouho byl nejlepší Dreamstime, kde mám taky největší portfolio, ale Shutterstock se už tři měsíce drží na prvním místě a to tam mám jen polovinu fotek. Jinak jsem i leckde jinde, ale třetí je jistě Fotolia.

 
26
Zdenál
20 listopad 2010, 14:49

Dobrý den,
mám takový problém při nahrávání vektorů na dreamstime, respektive jejich .jpg náhledů. Při ukládání náhledů není žádný problém, nastavím tam vyhlazování a výsledný obrázek nemá chybu,ovšem všiml jste si někdy při prohlížení obrázků v běžném prohlížeči,když obrázek zvětšíte na skutečnou velikost a následně zmenšíte na velikost obrazovky,že se jakoby zhorší kvalita? Když ovšem poskočíte na další obrázek a vrátíte se, je kvalita zase ok.
To stejné mě dělá ve fotobance, nahraji bezchybný obrázek, ale po příjmutí obrázku a jeho zmenšení na jejich specifickou velikost náhledu, je obrázek potom okousaný, kostrbatý (například linky, kolečka apod.),jestli to takhle vidí i potencionální kupující, nikdo si to nekoupí – a to vše né mojí vinou.
děkuji za případnou radu :)

 
27
Jake
21 listopad 2010, 17:11

Tak teda jdu skusit ten shutter

 
28
22 listopad 2010, 23:02

[26] To co popisujete vypadá na špatné vykreslování vašeho prohlížeče – zkuste zmenšit cizí obrázky, případně zkuste prohlídnout jiná portfolia na té fotobance. Myslím, že to bude vypadat všude stejně – je to jen problém zobrazování na vašem počítači.

 
29
Mišišo
26 prosinec 2010, 00:07

zdravím, nezkoušel jste stockxpert?

 
30
fotoban
18 červenec 2011, 17:20

Zdravím Petře,
mám dotaz prosím,jak je to s exclusivitou u dreams, jde prodávat jiné fotky jinde? Z jejich odpovědi jsem to nepochopil.
Děkuji

 
31
2 srpen 2012, 18:18

Vážený Petře, Několikrát jsem se na Tebe obrátil o radu, informaci a vždy jsem uspěl. Pomocí Tvých rad a množství informací jsem se od začátku června t.r. pokoušel na Shutterstocku­,fotografie marně, za měsíc znovu ,dvě slabé ilustrace ( Ai cs3) opět marně – Zkusil jsem Dreamstime fotografie a ilustrace – přijat. ve stejnou dobu Fotolio, bez potíží bez fotograie ( 2 ks + ilustrace) Dnes na Dream. 28 ks ilustrace a tři fotky, na Fotoliu čtyři fotky sedmdesát ilustrací.
Jenže vidím a cítím , že je to stále obtížnější nacpat něco mezi ty miliony věcí.Lidi jsem zkoušel, ale vzdal a tak objekty.Omloíuvám se že zdržuji, ale úvod proto,aby bylo vidět jak produktivní rady a návody poskytuješ. To vše proto abych se zeptal po kolika prvních ilustracích jsi zaznamenal první prodej a tedy odměnu? Další dotaz:Jaké ilustrace – kategorie- sám produkuješ a kolik v tyto dny- týdny jsou Ti kdekoliv přijímány? Odpovědi mohou být zajímavé obecně. Mne by asi mohly povzbudit. Udělám jednu ilustraci za den takže na Fotoliu je to ok, % ani nesleduji, ale na Drem mám 13% a jsem rád. Na Dream. jsem ale již vydělal 0,35 doláčů za nákup jedné fotky hned v úvodu, ale to udělali asi sami pro moje povzbuzení.Na Mých stránkách mám od Dream.přehled o přijatých věcech, kdybys mi něco k tomu mohl říct, byl bych rád.Rád bych také požádal i jiné návštěvníky o své názory a zkušenosti k mym otázkám.Petře již jsem několikrát vyjádřil svoji hlubokou poklonu Tvé ochotě, práci a laskavosti, takže to jen zdůrazňuji. Díky moc! MF

 
32
3 srpen 2012, 11:06

Zdravím Miloslave,
koukal jsem na tvé fotografie a ilustrace, fotografie jsou poměrně kvalitní, jen by to chtělo zaměřit se více na komerci, na to o co je větší zájem – lifestyle, zátiší, jídlo, industrial, objekty na bílém (nebo skorobílém) pozadí, hodně photoshopově vylepšené fotografie, případně koláže. Co se týče ilustrací – jsou to spíše cliparty, které mají menší možnosti použití, zkusil bych u nich dávat jednobarevné pozadí a méně výrazné (křiklavé) barvy.

Co se týče prvních prodejů u mých obrázků, to už si moc nevzpomenu, navíc tenkráte byla jiná doba a mnohem menší konkurence. Nevím zda jsi zaznamenal mou aktivitu ohledne fotobankového průzkumu, jedna z otázek tam byla mířena na první výplatu (při jak velkém portfoliu / po kolika měsících na fotobance) – výsledky za předchozí rok najdeš tady: Výsledky fotobankového průzkumu 2011

A teď další dotaz – kolik produkuji a jaké mám procento přijatých.

Týdně se snažím pravidelně vyprodukovat 20 – 30 ilustrací. Z toho mi na Fotolii brali v podstatě všechno (poslední dobou mi tak 30–40% zamítají – uvidím, zda to je jen náhoda za posledních pár týdnů a nebo to je nový trend). Na Shutterstocku mi berou tak 95%, ale občas třeba jen 50% (naštěstí to bývá výjimečně). Na Dreamstime je to 50–80%, tam to moc neřeším, výdělky tam poslední dobou jdou trochu dolů. Na ostatních menších fotobankách úspěšnost většinou ani nesleduji.

 
33
3 srpen 2012, 17:08

Miloslave,

predávať na fotobankách som začal začiatkom minulého roku. Myslím, že to bolo presne 14.1.2011, keď som sa zaregistroval na prvú fotobanku Dreamstime, takže si začiatky ešte dobre pamätám. Na prvý predaj som si musel počkať pár týždňov. Samozrejme ma slabé predaje zo začiatku trochu sklamali, tak som to počas roku tak nejak flákal. Až príliš som sa s ilustráciami „mazlil“, tak pribúdali len veľmi pomaly. Postupne som sa zaregistroval do ďalších fotobánk Vectorstock, Fotolia, Graphic Leftovers a DepositPhotos. Predaje stále nič moc, takže ma to stále moc nebavilo.

Zlom nastal až na jeseň, keď sa začali predávať vianočné ilustrácie a hlavne keď som sa zaregistroval na ColourBox, ktorý bol v tom čase v móde a registrovali sa tam hromadne skoro všetci členovia fóra mikrofotobanky.cz. ColourBox bol ten správny mazec. Za pár dní som tam zarobil toľko, ako na ostatných fotobankách spolu za celý rok! Tak vtedy ma fotobanky začali baviť a začal som sa im venovať trochu „profesionálnej­šie“. Krátko na to v novembri som sa ešte zaregistroval na 123RF a Shutterstock a to ma povzbudilo k ďalšej tvorbe, pretože aj tam boli skvelé predaje. Ďalší impulz k zrýchleniu tvorby ilustrácií som dostal na konci roku, keď na 123RF nastrašili kontribútorov so správou, že od nového roku budú znižovať provízie pre kontribútorov ktorí nedosiahli limit 150 obrázkov v portfóliu a aspoň 10 downloadov. Mne do limitu chýbalo 60 ilustrácií a spraviť 60 ilustrácií za necelý mesiac, to pre mňa predstavovalo hodne veľký problém. Napokon som to ale zvládol. Začal som v tej dobe ilustrácie hodne recyklovať a tak sa moja tvorba podstatne zrýchlila.

V súčasnej dobe mám už za sebou pár výplat zo Shutterstocku, jednu výplatu zo 123RF a ColourBoxu, ktorý na nešťastie po novom roku hodne klesol, čo sa týka predajov. Tento mesiac očakávam, že bude konečne prvá výplata z Vectorstocku a na budúci mesiac možno bude prvá výplata aj z Fotolie. Takže teraz už naozaj nemám dôvod pochybovať o fungovaní fotobánk a tak ďalej s chuťou tvorím, keywordujem a nahrávam.

Miloslave dúfam, že ťa môj príbeh trochu povzbudí do ďalšej tvorby. Určite to nevzdávaj. Najhorší je začiatok, ale keď už zaznamenáš nejaké úspechy, tak to začne ísť tak nejak samo. Tiež sa niekedy divím, že si ľudia kúpia práve moje ilustrácie, keď sú na fotobankách ďalšie milióny iných, ale proste to nejak funguje a nemá zmysel to riešiť. Pozrel som si ilustrácie na tvojej webovej stránke a súhlasím s Petrem. Skús spraviť trochu väčší kontrast medzi pozadím a samotnou ilustráciou. Niektoré ilustrácie ti doslava zanikajú na pozadí. Napríklad tá žltá petrolejová lampa na žltom pozadí. Zákazník musí proste pri prvom pohľade na ilustráciu jasne vidieť, čo na nej je.
Držím ti palce a nech sa ti darí.

Petře,

na Fotolii mi brali takmer úplne všetko. Mal som tam 99% úspešnosť. Až do minulého týždňa, keď mi vyhodili 5 súborov z 50 kusovej dávky nových ilustrácií. Keď som sa pozrel na zamietnuté súbory, tak ma zarazilo, že sú to samé vizitky, takzvané „business cards“. Podobná situácia nastala aj na 123RF, kde som mal úspešnosť prijímania ilustrácií dokonca 100%. Tam mi z tých 5 ks business cards vyhodili 2 kusy. Patrne majú na Fotolii a 123RF zákaz prijímať business cards. Na 123RF som mal zrejme šťastie na dobrého editora, takže 3 kusy prešli v pohode. No na Fotolii zamietajú business cards úplne nekompromisne, pretože ja som tú 50 kusovú dávku nahrával po 10 kusov denne a v každej 10 kusovej dávke bola jedna business card, takže je vylúčené, že by to pozeral len jeden editor.

 
34
Rosťa
18 únor 2013, 17:16

Nevím v poslední době přemýšlím že se vykašlu na fotolii, dreamstine se u mne zlepšil, začal jsem nahrávat izolované objekty, fotolia mi to zamítne, nechápu opodstatnění jako příliš pevné oříznutí, když tomu dám prostor, tak jsou zase zubaté okraje a tak pořád dokola

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce