10 tipů pro fotografy, jak se dostat na fotobanku Shutterstock

10 Tipů, jak se dostat na fotobanku Shutterstock Jelikož Shutterstock je (alespoň pro mne) ta nejlepší fotobanka (rozměj tomu tak, že z prodejů na Shutterstocku dostávám měsíčně 3krát tolik co z prodejů na všech ostatních fotobankách dohromady), rozhodl jsem se pro méně úspěšné fotografy sepsat deset tipů, jak se na tuto fotobanku se svými fotografiemi dostat.

Web o prodeji a nákupu ilustrací, fotek a videí v microstock fotobankách Články o fotobankách jsem zaktualizoval na novém webu fotobanky.cz. Veškeré dotazy na toto téma prosím směřujte na diskuzní fórum forum.fotobanky.cz, kde získáte mnohem obsáhlejší a rychlejší odpověď.

Bližší podrobnosti o fotobance a jejich požadavcích naleznete ve starším článku Shutterstock – nejvýnosnější fotobanka pro vaše fotografie, registraci jsem popsal v článku Registrace do fotobanky Shutterstock – podrobný návod a konečně návod na nahrání fotek na jejich server je také k dispozici – Návod pro nahrávání fotek do fotobanky Shutterstock

Níže následuje desítka tipů, které by vám měly pomoci dostat se na Shutterstock – pokud se jimi budete pečlivě řídit, velmi si tím zvýšíte šanci, že vám z prvních 10 fotek přijmou alespoň 7 kousků a vy se stanete plnohodnotným členem s možností prodeje svých fotek. Některé tipy doporučuji používat i po přijetí do této fotobanky, jiné slouží jen k pokoření vstupního testu.

#1 Zkontrolujte šum

Digitální šum - hlavní nepřítel

Digitální šum je na Shutterstocku nepřítel číslo jedna (tedy hned po lidech, co tam ty fotky a ilustrace kontrolují, ale to už je jiný příběh a na dlouho). Kontroloři ho vidí všude (občas snad i na vektorových ilustracích). Proto je dobré si své fotografie důkladně zkontrolovat, při 100% zvětšení. Nejvíce šumu se vyskytuje na jednobarevných plochách bez textury – typickým příkladem je modrá obloha (na ukázce je vidět zašuměná a softwarově odšuměná část).

Je několik způsobů, jak se šumu vyhnout:

 • při focení používejte co nejnižší ISO
 • zmenšete velikost fotky na Shutterstockem požadované minimum (4 megapixely)
 • použijte nástroje pro odstranění šumu (NeatImage, NoiseNinja, Noiseware, NDNoise, Helicon Filter), ale nepřežeňte to!

#2 Ostrost

Každá fotka musí být ostrá jako břitva

©Foto-Ruhrgebiet/Shut­terstock

Dalším častým důvodem zamítnutí fotky je ostrost. To že miniatura je ostrá, vůbec nic neznamená – zvětšete svou fotku na 100% a podívejte se, zda jsou focené objekty na fotografii opravdu ostré. Pokud ostrosti něco málo chybí, zkuste ji ve Photoshopu lehce pomoci. Pokud je to horší, raději vyberte do první desítky jiný snímek.

Pár tipů pro dokonalou ostrost:

 • používejte stativ
 • používejte stativ (ano je to opravdu důležité)
 • foťte zrcadlovkou
 • používejte dálkovou spoušť (zejména při horších světelných podmínkách, případně při focení v ateliéru)

#3 Variabilita

Variabilita je důležitá

©Leigh Prather/Shutter­stock

Do první desítky fotek na schválení vyberte tématicky odlišné snímky. Pokud tam dáte sérii z jednoho focení, nic to o vás – jakožto fotografovi – neprozradí a fotky vám zamítnou.

Vyhněte se fotkám vašich domácích mazlíčků (to že se líbí vám a máte k nim citový vztah neplatí u kupujících), květinek a západů slunce – mají jich tam za ty roky opravdu více než dost.

Zkuste raději něco neokoukaného, čeho jeho na fotobankách málo:

 • zajímavé snímky jídla
 • sport, fitnes, zdravotnictví, počítače, telekomunikace, průmysl
 • různé koncepty – radost, smutek, vztek, (ne)úspěch, odlišnost, jedinečnost, svoboda, volnost
 • vánoce, velikonoce, jaro, léto, podzim, zima
 • a samozřejmě fotografie lidí, o ty je pořád velký zájem (ovšem nesmíte zapomenout na podepsanou smlouvu s focenými lidmi – Model Release)

Také nezapomeňte, že microstock prodává normálním uživatelům, kteří snímky použijí pro komerční účely. Snímky musí být komerční, o umění tam nikdo nemá zájem z toho plyne, že kýče se prodávají nejlépe.

Pokud pořád ještě nemáte představu, co se nejvíc prodává, podívejte se sami na nejpopulárnější snímky, které se na Shutterstocku prodávají

#4 Postprocessing

Postprocessing

©Sandra Cunningham/Shut­terstock

Nebojte se úprav ve Photoshopu nebo v jiném grafickém editoru. Ve fotobankách nejde o klasickou fotografii, jde o komerci. Čím barevnější a kýčovitější fotka bude, tím bude prodejnější. Ale zase všeho s mírou. Když nic jiného, tak byste měli „poštelovat“ alespoň to nejdůležitější:

 • vyvážení bílé
 • úrovně / křivky
 • ostrost

Ti schopnější a šikovnější můžou jít ještě dál a použít

 • retuš (odstranění nevhodných detailů)
 • light painting (zvýraznění důležitých objektů)

#5 Popis a klíčová slova

Klíčová slova jsou důležitá

©prism68/Shut­terstock

Nebuďte líní a důkladně fotografii pojmenujte a také poctivě vyplňte seznam klíčových slov – ovšem nespamujte – napište jen ta klíčová slova, která s fotografií souvisejí a napište jich co nejvíce.

Pokud jste přece jen líní (případně vám angličtina dělá problémy), můžete použít následující nástroje, které vám práci značně urychlí:

Nakonec si ještě všechna slova projděte, zda opravdu souvisí s fotkou. A také zvolte vhodné kategorie (například pokud se jedná o vektorovu ilustraci, tak jednou z kategorií musí být Illustrations/Clip-Art a druhá kategorie – pokud je vyplněna – tak musí být buď Abstract nebo Backgrounds/Tex­tures).

#6 Bacha logo!

Vymažte všechna loga a značky

©Lipsky/Shutter­stock

Pokud jste vybrali fotku města, ulice, obydlené krajiny atd, pořádně si fotografii prohlídněte, zda neobsahuje nějaké loga/značky (vývěsní štít hospůdky, logo na tričku osoby, název nějaké firmy, značka typu automobilu, neónový nápis, značna na obalu, obálka knihy,…). Všechny tyto značky je potřeba vyretušovat. Pokud by tam nějaké logo zůstalo, Shutterstock fotku ihned zamítne (takové fotografie nemůže prodávat, je to v rozporu se zákony).

S tím trochu souvisí fotografie osob – pokud je osoba alespoň trochu identifikovatelná, musíte k fotografii přiložit podepsanou smlouvu s touto osobou. To se týká i dětí a lidí v pozadí.

#7 Nefotografie

S fraktály lze také uspět

©Rashevska Nataliia/Shut­terstock

Nejste-li si jisti svými fotografiemi, ale umíte vytvořit jiné grafické práce, zkuste to raději s nimi. Je mnojem snazší projít „testem“ s ilustracemi, fraktály nebo 3D grafikou než s klasickými fotografiemi. Důvod je zřejmý – fotografů je strašně moc, zato grafiků je pomálu a čeho se nedstává, po tom je velká poptávka. Do první desítky snímků můžete použít několik fotek, několik „nefotek“ (nebo jenom „nefotky“) – zvýšíte si tak své šance.

Až vás přijmou, tak můžete do svého portfolia ládovat fotky, vektorové ilustrace, 3D grafiku, videa, co vás napadne – je úplně jedno, co jste do první desítky dali.

#8 S kompaktem se nadřete

Digitální zrcadlovka - základ focení pro fotobanky

©Darko Kovacevic/Shut­terstock

Pokud fotíte kompaktem, zamyslete se, zda to s fotobankami myslíte vážně. A pokud ano, pořiďte si digitální zrcadlovku, dnes už to je levná záležitost (do deseti tisíc) a i se setovými objektivy jsou výsledné fotky neporovnatelné a pro fotobanky dostatečné. Pokud budete nadále používat kompakt, tak se pěkně nadřete (fotky budete muset ve Photoshopu doostřovat a odšumovat) a výsledky nikdy nedosáhnou kvalit zrcadlovky.

#9 Zkuste to zatím jinde

Existuje více dobrých fotobank (ale Shutterstock je nejlepší)

Pokud přece jen napoprvé u Shutterstocku neuspějete, neházejte foťák do žita a zkuste to zatím (na Shutterstocku to můžete opět zkusit za měsíc) jinde – fotobank je dosti (viz tento seznam fotobank). Alespoň se trochu otrkáte a zjistíte, co se prodává.

Pro začátek doporučuji Dreamstime (tam není žádný test, můžete hned začít nahrávat a prodávat své fotky), Fotolii (v poslední době se pěkně rozjela) nebo BigStock. iStockphoto je taky dobrý, ale ještě mnohem více náročný.

A po měsící se zase vraťte zpátky na Shutterstock a zkuste to znovu. Opravdu to stojí za to.

#10 Nevzdávejte se

Zkuste to znovu... a znovu a znovu, dokud neuspějete

©Andy Dean Photography/Shut­terstock

Pokud vás nevzali, nevzdávejte se, zapracujte na své technice a zkuste to znovu a znovu a znovu. Vím jen o pár lidech, kteří se na Shutterstock dostali napoprvé. I komerčně hodně úspěšní fotografové-profesionálové se na tuto fotobanku dostávají až na druhý, třetí, čtvrtý,… pokus.

Tak to by bylo oněch slíbených deset tipů, pokud vás napadají nějaké další, připište je prosím do komentářů.

Anketa na závěr

Ještě mě napadlo zjistit, na kolikátý pokus se zdejší čtenáři (ne)dostali do této fotobanky – zahlasujte prosím v následující minianketě:


Komentáře

1
pekelnik
26 srpen 2010, 12:00

Pekný článok. Ja som sa na SS dostal s bitmapovými ilustráciami na druhý pokus, ale problém nebol ani tak v tvorbe, ale v tom, že som ich poslal moc veľké :-) Oni totiž majú pre ilustrácie obmedzenie max 25Mpx a ja som im poslal skoro dvojnásobok. Túto informáciu som ale doteraz v tých ich pravidlách nevyčítal -.-

 
2
wer
26 srpen 2010, 12:58

kolik se tím dá asi tak vydělat? Když nabídnu třeba 50 fotek/grafik…

 
3
26 srpen 2010, 13:03

S padesáti grafikama možná tak 100 – 200 korun za měsíc? Těžko říct. Musíte pochopit, že takhle to nefunguje – když tam pár kousků nahrajete a nebudete se snažit o další vývoj, tak moc nevyděláte a je to spíše škoda práce.

Pokud byste nahrávala 50 grafik za měsíc, tak se klidně za rok můžete dostat na 20 000,– měsíčně. Záleží na kvalitě.

U fotografií je to s výdělky horší, tam ta kvalita hraje velkou roli – přece jen, jak už jsem psal i v článku, je tam obrovská konkurence.

 
4
wer
26 srpen 2010, 15:06

Přijde mi, že jde spíš o nalezení méně konkurenčních oblastí. S makrem květu asi těžko někdo prorazí…

Pak mi přijde, že je to jen otázka vystavených prací (jejich počtu) a trochu i štěstí.

 
5
Evča
26 srpen 2010, 16:41

Super článek, díky :)… na SS jsem se zaregistrovala nedávno a teď dávám dohromady prvních 10 kousků (spíš se zaměřuji na vektory, ale mám v plánu tam dát i nějaké fotky)… takže se mi tyto informace budou teď hodit :)

 
6
27 srpen 2010, 00:43

Tak jsem se dnes konecne (po trech marnych pokusech) dostal na Shutterstock! Jak presne pisete, nikam jinam neni takovy boj se dostat, jako prave sem. Mozna je muj problem prave v tom, ze nahravam hlavne fotky a ne tolik ilustrace. Nicmene se zadarilo a musim rict, ze je opravdu prijemne, ze za par hodin uz je nekolik prodeju. Snad to tak pujde i dal :)

Pokud by mel nekdo zajem videt fotky, se kterymi jsem prosel, pak kouknete sem:
http://shutter­stock.com/g/fe­rrry

Mimochodem, proso mi 8 z 10ti.

Jinak diky za fajn clanky :)

 
7
27 srpen 2010, 12:16

fakt super clanek. ja zatim pripravuju fotky, se kterymi se pokusim o vstup :-) tak uvidime. Diky moc za rady.

 
8
LLook
28 srpen 2010, 14:07

Dávám dohromady první desítku, vidím to nejméně z poloviny na vektory. Ale chci prodávat i fotky.

Ad 1) Se šumem bojuji neustále, přestože vše fotím na ISO 100, holt kompakt… Ještě bych zmínil program DenoiseMyImage, je zdarma.

Ad 2) Nemáte-li dálkovou spoušť, používejte samospoušť. I na stativu.

Pokud pro váš foťák není dálková spoušť k sehnání v ČR, zkuste zahraničí – amazon.de/co.uk/com, ebay.com. Já pro svůj Finepix S2000HD našel spoušť na amazon.de.

Ad 8) Můžu potvrdit, ale do zrcadlovky prostě nepůjdu, dokud si nebudu stopro jistý, že moje focení má komerční potenciál. Tělo + seťák stojí třikrát víc, než můj ultrazoom a určitě nedává třikrát lepší výsledky. Myslím, že zrcadlovka dává smysl až ve spojení s dalšími objektivy, filtry a softwarem, jenže pak už to vůbec není „levná záležitost“.

Ad 10) Napadá mě další tip a to HDR. Podobné fotky, jako je ta s tou cedulí a mraky, nafotit s různým časem a pak je skládat dohromady.

Zatím provádím skládání do HDR přes trial programu Photomatix (dobře odstraňuje duchy), převod do LDR pak dělám v Luminance HDR. Šílené kýče snadno a rychle…

Dnešní počasí, kdy celá obloha funguje jako jeden velký difuzér, lze využít k focení divokých rostlin tak, aby šly snadno vykrýt. Měl by mi stačit stativ a velký arch papíru. Ještě jsem to nezkoušel, ale asi vyzkouším.

Ještě bych měl dotaz k těm kategoriím vektorů. Chápu, že to, co ty máš v portfoliu, je všechno abstract nebo background, ale když nakreslím něco velmi konkrétního, tak to mám přesto označit jako abstraktní?

 
9
Farna
29 srpen 2010, 02:02

Nepotýkáte se už vy, nebo někdo s nesmyslnou vlnou zamítnutých věcí? Věšinou