NexusFont – skvělý font manager

NexusFontKdyž jsem začal více tvořit grafiku, začal jsem potřebovat více a více fontů a začal jsem mít pomalejší a pomalejší systém a čím dál větší bordel ve fontech. Nakonec jsem si řekl dost a začal jsem hledat pořádný font manager.

Nějakou dobu jsem si vystačil s jednoduchým ListFontem, který jsem používal pro rychlé vyhledání ideálního písma pro daný text. Později, když už bylo fontů mnohem více, už mi nestačil.

„NexusFont – skvělý font manager“Pokračování článku

MP3Info Shell Extension

Jak už lze z názvu usuzovat, tato aplikace rozšíří možnosti vašeho systému o zobrazování informací o souborech typu MP3. Konkrétně řečeno, přidá novou záložku „MP3 Info“ do dialogu vlastností souboru (ten získáte například tak, že v průzkumníkovi kliknete pravým tlačítkem myši na soubor a zvolíte poslední položkou ve zobrazeném kontextovém menu – „vlastnosti“. A také umožní, že po najetí myši nad MP3 soubor se zobrazí bublina obsahující informace z ID3 tagu o MP3 souboru: Název skladby, autor, název alba, rok vydání, žánr, číslo skladby, velikost, délka, bitrate a další. Ty samé informace naleznete v již zmíněné nové záložce vlastností, ovšem s tím rozdílem, že je můžete editovat – vymazat, případně doplnit a uložit.

„MP3Info Shell Extension“Pokračování článku

ListFonts 1.21 – přehled fontů

ListFonts je jednoduchá aplikace určená pro usnadnění výběru vhodného fontu. Bude se vám hodit při výběru fontu a to nejen ve Wordu, ale hlavně při návrhu a tvorbě log, plakátů či jiných grafických kreací. V podstatě umí jen jednu věc, ale zato perfektně – zobrazit fonty. Ty můžou být nainstalované na vašem počítači, ale také se můžou nacházet na CD (tím pádem si nemusíte jejich instalací zbytečně zaplácávat systém, ale nainstalujete si pouze vámi vybrané písmo).

„ListFonts 1.21 – přehled fontů“Pokračování článku

CodeConv 2.7 – konverze češtiny

Jan Hus obohatil jazyk český o diakritiku, která již několik let dělá neplechu při zpracování na počítačích (však byl za to také po právu upálen!). A aby těch problémů nebylo málo, existuje v počítačovém světě několik různých kódování češtiny. Takže se každý uživatel dříve či později dostane do situace, kdy má soubor v jiném kódování než by potřeboval. A to ať již se jedná o webové stránky, email který mu někdo přeposlal a nebo starší textový soubor s již nepoužívaným kódováním. Právě v tu chvíli se mu bude hodit konvertor. Jejich vyčerpávající přehled naleznete na adrese http://vorisek­d.wz.cz/test.htm.

„CodeConv 2.7 – konverze češtiny“Pokračování článku

Name It 4.0 – hromadné přejmenovávání souborů

Při úklidu dat na disku (a zejména před jejich vypálením na CD) se často potýkáte se spoustou souborů a adresářů, které musíte přejmenovat, aby byly přehledné a aby jste později pochopili o co jde. Jako příklad můžu uvést kompilace MP3 skladeb (track56.mp3) nebo obrázky z vašeho digitálního fotoaparátu (P5140015.jpg) – z jejich názvů určitě moc moudří nejste.

„Name It 4.0 – hromadné přejmenovávání souborů“Pokračování článku

Pravítko 3.0 pro měření na obrazovce

Jedním z velmi užitečných nástrojů webdesignera je obyčejné pravítko. Tedy ne obyčejné, ale spíše virtuální – softwarové. Například při návrhu layoutu stránky se vám může snadno stát, že nebudete věřit vlastním očím a levý sloupeček bude vypadat o chlup širší než pravý. A právě v ten okamžik nastupuje na scénu pravítko – nemáte-li softwarové, budete muset použít skutečné.

„Pravítko 3.0 pro měření na obrazovce“Pokračování článku

Týmový ročníkový projekt ERCase

Týmový ročníkový projekt ERCaseTýmový projekt ERCase byl původně vypsán na podzim roku 1998. Jeho náplní bylo vytvořit univerzální nástroj pro správu relačních databází. Aplikace měla být univerzální obdobou nástroje Sybase Central od firmy Sybase (http://www.sy­base.com). V tomto projektu bylo původně zapsáno šest členů projektového týmu. Protože však po roce dva z účastníků z projektu odešli a projekt byl teprve ve fázi počátku implementace, bylo zbytkem týmu upraveno téma projektu.

„Týmový ročníkový projekt ERCase“Pokračování článku

Skočit na začátek stránky