Name It 4.0 – hromadné přejmenovávání souborů

Při úklidu dat na disku (a zejména před jejich vypálením na CD) se často potýkáte se spoustou souborů a adresářů, které musíte přejmenovat, aby byly přehledné a aby jste později pochopili o co jde. Jako příklad můžu uvést kompilace MP3 skladeb (track56.mp3) nebo obrázky z vašeho digitálního fotoaparátu (P5140015.jpg) – z jejich názvů určitě moc moudří nejste.

Name It 4.0 - hromadné přejmenovávání souborů

Jednou z možností je samozřejmě nástroj „Přejmenování více souborů/adresářů“ (Ctrl+T) v nejrozšířenějším souborovém manageru systému Windows – Total Commander (dříve Windows Commander). Ale existuje i jiné řešení, které fungovalo již mnohem dříve, v současné době nabízí širší spektrum funkcí a navíc je to freeware – Name It 4.0.

Po jeho instalaci a spuštění se objeví hlavní plocha programu, kde největší část zabírá okno pro výběr souborů/adresářů. Úplně nahoře se nachází menu a panel nástrojů obsahující hlavní „přejmenovávací funkce“. Zvolíte-li si některou z nich, objeví se její další parametry a pod nimi náhled na výsledné názvy vybraných souborů. A jaké funkce program nabízí? Předně je to vkládání, odstraňování či nahrazování řetězců, zrušení diakritiky, změna velikosti písmen, číslování, kopírování a mnoho dalších. U každé funkce existuje spousta parametrů ovlivňující výsledek. Pokud jste s nastavením spokojeni, stačí potvrdit volbu a hromadné přejmenování se vykoná. Hlavním plusem je dokonalá přehlednost a snadnost použití, které umocňuje možnost vrácení změn (a to dokonce i po ukončení programu!). Příkazy můžete exportovat do dávkových souborů (případně zástupců), z čehož logicky vyplívá, že program lze volat z příkazové řádky. A pokud něčemu nerozumíte máte k dispozici nápovědu v českém jazyce na vysoké úrovni.

Přejmenováváte-li často a hromadně soubory či adresáře, pak rozhodně zkuste tento nástroj, ušetří vám spoustu času a nervů (vždy vidíte, jak bude vypadat výsledek a pokud se vám přece jen stane, že nastavíte parametry tak, že se vám soubory vzájemně přepíší, program vás na to upozorní a nedovolí vám takovou operaci vůbec provést).

http://www.vol­ny.cz/…name_it­.html

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

1 Komentář

  1. Mirek
    9. 1. 2009

    Odkaz v článku nefunguje.

    Nyní je ke stažení na http://www.ste­dronsky.cz/in­dex.php?…

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky