Bruce Fraser: Camera Raw v Adobe Photoshop CS2

Bruce Fraser: Camera Raw v Adobe Photoshop CS2O existenci obdoby „temné komory“ ve světě digitální fotografie jste již určitě slyšeli – není to nic jiného než formát RAW, který umožňuje vyvolávání fotografií pod vaším dohledem až v počítači a nikoliv ve fotoaprátu.

Jste-li v této oblasti začátečníkem, bude vám recenzovaná publikace dobrým průvodcem při seznamování s touto technikou. Na začátku vás seznámí s nezbytnou teorií formátu RAW a snímače digitálního fotoaparátu a pak se již společně vrhnete do výkladu programu Camera RAW. Autor popíše všechny jeho ovládací prvky, vysvětlí jak uvnitř pracuje a hlavně jak s ním pracovat. Na několika ukázkových příkladech vás provede celým postupem „vyvolání“ fotografie – nastavení programu, zhodnocení fotografie a její editace. Co je důležité – dozvíte se nejen JAK fotografii upravit, ale hlavně PROČ zrovna takto a ne jinak. Tím ovšem výklad knihy nekončí, přichází totiž na řadu Adobe Bridge, celkový pracovní postup, automatizace a meta informace.

V knize jsem nejvíce ocenil praktické ukázky postupů s vysvětlením PROČ autor postupoval tak jak postupoval (tyto postupy jsou doplněny také obrázky v barevné příloze, jinak je kniha černobílá) a pak také teoretické části, které odhalují, co se ve skutečnosti uvnitř vašeho fotoaparátu děje. Myslím, že knihu můžu doporučit každému, kdo chce plně využívat možností formátu RAW.

Hodnocení: 10/10

Bruce Fraser: Camera Raw v Adobe Photoshop CS2; Computer Press 2006, 311 stran, 349 Kč, ISBN: 80–251–0975–5

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky