Tomáš Barčík: Retušování a úpravy fotografií v Adobe Photoshop CS/CS2

Tomáš Barčík: Retušování a úpravy fotografií v Adobe Photoshop CS/CS2 Udělat z dobré fotky skvělou fotku se dá ve Photoshopu zvládnout během několika sekund – stačí znát ty správné postupy a umět je aplikovat. Pravda je, že ne každý fotograf tyto softwarové úpravy schvaluje – mnozí (zejména ti, co jsou v oboru déle) – je zavrhují. Jiní bez nich nedají ani ránu. Podle mě je nejlepší zlatá střední cesta – použít software tak, aby to nebylo na fotce poznat, při tom ji vylepšit a opravit co bylo při jejím pořízení zanedbáno.

Pokračování naleznete na webu Interval.cz, pro který byla recenze napsána.

Hodnocení: 10/10

Tomáš Barčík: Retušování a úpravy fotografií v Adobe Photoshop CS/CS2; Computer Press 2007, 150 stran, 299 Kč, ISBN: 978–80–251–1757–6

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

7 Komentářů

 1. Michal
  8. 10. 2009

  DObrý den. Byl bych velmi rád kdyby se Vás tu pár našlo, kteří retušují fotky. Kdybyste mi poradili jak nato nebo nejaky odkaz, či link. Jako samouk jsem se toho pokusem omylem naucil dost, ale i přesto upavit nerovnosti kůže a pih neumím. Poradíte mi prosím? Předem Děkuji

  Odpovědět
 2. Petr Václavek
  8. 10. 2009

  Zdravím, zkuste pohledat nějaké tutoriály na internetu a nebo si pořiďte knihu o retušování ve Photoshopu – zrovna jich několik mám ve svém výprodeji:

  Odpovědět
 3. Lucie
  16. 10. 2009

  Dobrý den,

  zajímala by mě jedna věc. Když upravím obrázek v programu ADOBE PHOTOSHOP (konkrétně za použití filtrů a stínování) je možné ho (i pomocí jiného programu) vrátit do původního stavu? Respektive když ho umístím na web, je možné aby ho někdo upravil zpátky do původní podoby?

  Děkuji

  Odpovědět
 4. Petr Václavek
  16. 10. 2009

  [3] Možné to je, ale rozhodně to bude hodně pracné (záleží na použitých úpravách) a rozhodně nebude původní a upravená fotka na pixel shodná.

  Odpovědět
 5. Ondra
  14. 4. 2010

  Dobrý den.
  Chtěl bych se zeptat jestli lze vrátit fotka do původního stavu než byla v počítači pozměněna.
  Příklad:
  V programu malování byla začmárána černě kus fotky.Lze tuto operaci vrátit nějaky způsobem zpět aby byla fotka zas celá?

  Děkuji za odpověď

  Odpovědět
 6. Johny Drake
  15. 4. 2010

  [5]
  Lze to udělat. Ale nijak jednoduše, a asi ne moc věrohodně. Musel by se dokreslovat bod po bodu…

  Původní barva se prostě překryje tou novou a soubor si po uložení nepamatuje jakou barvu tam původně měl (proč taky).

  Odpovědět
 7. Petr Václavek
  15. 4. 2010

  [5] Záleží na formátu ve kterém je obrázek uložen. Například pokud to je ve photoshopu nebo jiném nativním formátu daného kreslícího programu, tak by to možná šlo obnovit (pokud se kreslilo například do jiné vrstvy, nebo pokud ten formát nese informace o historii).

  Ale vy máte asi na mysli běžný formát, jako je třeba JPG, GIF, PNG. V takovýchto obrázcích již NELZE zjistit, co tam původně bylo.

  Ovšem je možné to tam dokreslit tak, aby to nebylo k poznání, jak píše Johny Drake [6].

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky