Illustrator a Photoshop tutoriál: Halftone efekt

Tutoriál na halftone efektV komentářích u mého prvního Illustrator tutoriálu se čtenáři podivovali, jak jsem udělal ty „kuličkové / puntíkaté přechody“. Ony puntíky se nazývají halftone a slouží v podstatě k simulaci gradientu (přechodu) za pomoci dvou barev – černé a bílé. Nuže tady je návod pro Photoshop i Illustrator.

ilustrator.cz web o Adobe Illustratoru a vektorové grafice Na adrese ilustrator.cz jsem spustil nový web o Adobe Illustrátoru a tvorbě vektorové grafiky (včetně diskuzního fóra), který pravidelně zásobuji novými tutoriály, tipy, triky a odkazy na zajímavé zdroje, které by se vám při práci mohly hodit.

Nejprve je třeba vytvořit černobílý objekt, který budeme převádět do halftone přechodu. Já zvolil tuto křivku, kterou jsem si nakreslil ve Photoshopu:

Halftone efekt - základní křivka

Následně jsem ji obtáhl velkým štětcem s měkkým okrajem.

Halftone efekt - vytažená křivka

V podstatě je jedno, jak uděláte základní tvar – můžete jej namalovat od ruky, můžete použít nějaký symbol nebo fotku. Důležité je, aby to bylo jednobarevné a aby to mělo měkké okraje (ty získáte třeba použitím gausovského rozostření). Neboť tam, kde bude přechod z bílé do černé budou později ony „puntíky“.

Halftone efekt se provádí převodem obrázku na bitmapu – menu image/mode/bitmap pokud máte tuto volbu zakázanou, převeďte nejprve obrázek do stupňů šedi – menu image/mode/gray­scale.

Při převodu do bitmapy se objeví následující dialog, ve kterém vybereme jako metodu Halftone Screen

Halftone efekt - převod do bitmapy

A v následujícím dialogu můžeme určit nastavení efektu (ja ponechal výchozí):

Halftone efekt - nastavení halftone efektu

Výsledek vypadá takto:

Halftone efekt - výsledek ve Photoshopu

Tím jsme ve Photoshopu skončili. Pokud chcete použít tento efekt v Illustratoru, stačí ve Photoshopu tento obrázek uložit (např. ve formátu PNG či GIF), otevřít v Illustratoru a přetrasovat na vektor.

Halftone efekt - převod na vektor

Po kliknutí na otevřený obrázek v Illustratoru se v horní liště zobrazí možnosti pro trasování bitmapy do vektoru. Já si z nabídky, která se schovává pod tou černou šipkou, zvolil Black and White Logo. Nezpomeňte poté ještě kliknout na tlačítko Expand, kterým převod dokončíte a vznikne plnohodnotný vektor, který můžete třeba přebarvovat, měnit velikost, otáčet…

Můj výsledek (po přidání dalších grafických elementů) je následující: Halftone efekt - výsledek po úpravách v Illustratoru

Nemusím snad ani dodávat, že uvedený výsledek již je touto dobou ve fotobance. Chcete-li také prodávat své vektorové ilustrace, přečtěte si článek o prodeji ilustrací v zahraničních fotobankách.

Komentáře

1
franta
19 květen 2008, 17:19

VYPADÁ TO NÁDHERNĚ

 
2
bony
20 květen 2008, 15:52

Jde použít i Filter > Pixelate > Color Halftone. Při použití na barevném snímku jde potom jako černobílý rast použít libovolný z barevných kanálů… Na výsledném obrázku mne zaujaly ty zvlněné linky. Máte na jejich tvorbu nějaký fígl?

 
3
20 květen 2008, 15:57

[2] jojo na tento filtr jsem už také přišel, jen jsem to nestihl dopsat do tutoriálu.

Ad. zvlněné linky – napíšu o nich v příštím tutoriálu, díky za tip. Jinak pro ty zkušenější – jsou udělány pomocí nástroje blend tool.

 
4
Lican
20 květen 2008, 21:47

Super efekt! Moc Vám děkuji Petře!

 
5
Tomáš
12 srpen 2009, 21:42

Ahoj, chtěl bych se naučit s photoshopem, illustrátorem a indesignem. Dovolím si tvrdit, že umím výborně s Corelem, ale s tímhle fakt bojuju. Jak mám začít? Mám si koupit knížky? nebo se přihlásit na nějaké školení? Poraďte mi prosím. Díky. Tomáš

 
6
12 srpen 2009, 21:55

[5] No já bych doporučil toto:

  1. školení
  2. knížky
  3. internet

Nedá se svítit, školení je prostě nejrychlejší, nejlepší (člověk si to hned zkouší a pokud má problém, tak to řeší s lektorem), ale bohužel také nejdražší.

Knížky nabízí ucelený přehled, akorát jsou náročnější na čas a pak taky na sebekázeň čtenáře (pokud je budete jen číst a nebudete to zároveň zkoušet na počítači, tak je to ztráta času).

Poslední jsou články a tutoriály na internetu – ty jsou velmi dobré v okamžiku, kdy už znáte základy. Na učení pro úplného začátečníka to moc není.

Záleží tedy na vás, kolik času a peněz tomu chcete obětovat. Osobně nedám dopustit právě na to školení.

 
7
Jitka
1 srpen 2013, 15:53

Dobrý den,

mohu se zeptat jestli tohoto efektu nedocílím nějakým způsobem přímo v Illustrátoru?

Děkuji

 
8
Antonie Dvorakova
20 prosinec 2015, 20:40

A u barevneho obrazku by to neslo? Tedy nejde mi vlastne ani o ty okraje prechazejici do ztracena, ale co kdyz potrebuju „rozrastrovat“ podobnym zpusobem barevny obrazek? Mnohokrat dekuji za radu.

 
9
Antonie Dvorakova
20 prosinec 2015, 20:45

Doplnek k predchozimu emailu: V Photoshopu jsem nasla hodne ruznych filtru, ale i ten co se jmenuje „halftone“ dela jakysi divny efekt (u barevne fotky). Chtela bych jen takove „klasicke tiskarske“ rozrastrovani, jake je v urcitem smyslu pouzito tady…

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce