Novinky z fotobank – květen 2008

Novinky z royality free fotobankAč nestíhám psát žádné nové tutoriály k Illustratoru, ani k Photoshopu, ani přidat další fotobanku do přehledu pro designéry, dovoluji si spustit další rubriku nazvanou Novinky z fotobank, kam bych rád pravidelně (to berte s rezervou) psal o novinkách na poli Royality Free fotobank.

Zvýšení odměn pro fotografy na Shutterstocku

Shutterstock chystá zvýšení odměn pro fotografy! Konkrétní čísla by měl uveřejnit během prvních dvou květnových týdnů. Více na Shutterstock fóru.

Ukončení Lucky Olivier

Jedna z menších fotobank Lucky Olivier oznámila svůj konec. Což opět otevírá otázku, zda má smysl dávat fotky na méně známé fotobanky (123rf, Crestock a podobně). Podle mě se ta námaha spojená s uploadováním fotek moc nevyplatí. Snad jen v případě, že máte včechny informace v IPCT a snímky stačí nahrát pomocí FTP – tedy není třeba například vyplňovat kategorie (jak je tomu u 123RF).

Statistiky pro lightboxy na Dreamstime

Dreamstime zavedl jednu novou pěknou funkci – statistiky pro Lightbox. Funguje následovně: vytvoříte si lightbox, naházíte do něj své fotky, které vás zajímají (já například vložil všechny vánoční ilustrace) a v přehledu pak vidíte, kolik měly tyto fotky celkem stažení a kolik vydělaly (jen pro info – mých 99 vánočních ilustrací bylo stženo 149 krát a vydělalo 150 dolarů). Pokud vás zajímá vývoj cen, je potřeba si ukládat aktuální údaje a později porovnávat. Uvedenou možnost můžete využít pro různé průzkumy:

 • Kdy se začnou stahovat vánoční (jarní, letní, velikonoční, valentinovské,…) fotky
 • Zda se více stahují modré nebo zelené kresby (pokud máte v portfoliu více stejných ilustrací, které jsou jen barevně upravené)
 • Který model se stahuje více (pokud máte obdobné snímky s více modely)
 • Zda se vyplatí používat nějakou náročnou techniku ilustace/focení

Snazší uploadování fotek na iStock

DeepMeta je nástroj, který vám umožní snadněji přidávat nové snímky na iStockphoto. Přiznejme si, že přidávat tam fotky přes web je hodně náročné a frustrující (ve srovnání s ostatními fotobankami). Po několika odmítnutých fotkách vás přestane bavit přidávat nové a to by byla myslím chyba, neboť tato fotobanka má docela slušný potenciál. Doufám, že s uvedeným nástrojem se to změní. Osobně jsem jej zatím ještě nezkoušel, nicméně informace na webu produktu i na fóru iStocku vypadají slibně.

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

1 Komentář

 1. jiri.vaclavek
  7. 5. 2008

  He he u toho zvýšení u fotografu si myslím že to bude kdo má nad 5000 – 10000 dolaru dostane 0,35 za fotku, víc to netipuju ale každý cent dobrý…. všichni už nedočkavě čekají o kolik se výplaty zvednou

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky