Jakob Nielsen: Web.Design

Kniha se vztahuje ke stavu Internetu v roce 1999, kdy ji Nielsen napsal a vydal (u nás vyšla až v roce 2002). Tento časový odstup se odráží na několika místech (například doporučované rozlišení 640×480). Nechci tím říct, že je kniha zastaralá, to rozhodně ne, jen některé rady, které vám autor dává berte s rezervou.

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Velkou slabostí knihy je její překlad. Některé věty jsou přímo otrocky přeloženy, jiné nedávají smysl ani po několikerém přečtení. A to nemluvím o velkém množství překlepů a drobnějších chyb. Nevím, jestli je to chyba překladatele (Ladislava Valíka, od kterého si již raději žádnou přeloženou knihu nekoupím) nebo nakladatelství, ale opravdu netuším, proč změnili název knihy z originálního a výstižného „Design Web Usability: The Practice of Simplicity“ na stručné a spíše zavádějící „Web.Design Průvodce od Jakoba Nielsena“.

V knize autor prezentuje své názory na tvorbu co nejpoužitelnějších webů, které má podloženy dlouholetými výzkumy a studiemi. Jeho základními kameny jsou: maximální použitelnost, přehlednost, jednoduchost, optimalizace velikosti a vzhledu, struktura, obsah a design. V textu nenajdete žádné rady z programátorského hlediska (jako například ukázkové zdrojové kódy) ale spíše rady na uživatelské úrovni. Dozvíte se jak by měly stránky vypadat, čemu se raději vyhnout, uvidíte celou řadu nejen odstrašujících, ale i těch správných, příkladů (autor jimi opravdu nešetřil) doplněných o mnoho hodnotných komentářů.

Jelikož je to jedna z mála knih na toto téma, která je u nás k dostání, doporučuji ji i přes velmi zkažený překlad. Přečtení jeho názorů vede čtenáře k zamyšlení, a to je jedině dobře, protože pokud si z této knihy nic neodnesou, budou i nadále vytvářet weby, na kterých se uživatel snadno ztratí a raději z nich rychle prchne.

Hodnocení: 8/10

SoftPress, 2002, 690 Kč, 382 stran, ISBN: 80–86497–27–5

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce