Martin Michálek: Vzhůru do (rezsponzivního) webdesignu

Martin Michálek: Vzhůru do (rezsponzivního) webdesignuKdo mě zná, nebo alespoň sleduje na mém blogu či sociálních sítích, tak ví, že jsem se webařinou živil více než 10 let. V době psaní tohoto článku je to ale už šest let, co jsem pověsil tuto práci na hřebík a šel na volnou nohu dělat fotobankového grafika. Od té doby si weby nevydělávám, zakázky nepřijímám a jen sem tam si nějaký vytvořím pro sebe a své vlastní projekty. Není to určitě žádná hitovka – používám postupy, co jsem se v minulosti naučil, na studování a zkoušení novinek prostě nemám čas. Maximálně tak po očku sleduji, kam se vývoj ubírá a občas něco „obšlehnu“. Proto jsem byl přímo nadšen, když jsem se dozvěděl, že Martin Michálek vydal zase knížku o aktuální tvorbě webů (ta předchozí – Vzhůru do CSS3 se věnovala novinkám v kaskádových stylech). Bude to totiž pro mě snadný způsob, jak si doplním své chybějící vědomosti a hlavně budu pak vědět, kam se podívat, až budu něco z těch moderních technologií zase potřebovat.

Z názvu titulu by se dalo usuzovat, že je jejím obsahem programování responzivnosti u webů, ale není tomu tak. Tedy responzivnost je hlavní náplní, ale ne jedinou – autor se snaží tak nějak globálně popsat, jak se mají v dnešní době dělat weby s přihlédnutím k široké paletě používaných zařízení. Takže rozhodně to nejsou jen suché ukázky okomentovaného kódu, ale spíše náhled do celkové problematiky navrhování moderních webů.

V úvodu kniha seznámí čtenáře s aktuální situací – na čem se dnes webové stránky prohlíží a jak se řeší to množství zařízení z hlediska vývoje webu, jak by měl tento vývoj probíhat – od prvotního průzkumu a definování projektu až po návrh a realizaci. Aby to nebylo nudné a moc teoretické, vše je ukázáno na zjednodušeném příkladu – eshopu s dětskými botami. Kromě vzhledu se hodně rozpitvává rychlost načítání stránek (a způsoby, jak ji co nejvíce zvýšit, jaké nástroje použít). Asi největší kapitola (s nejvíce ukázkami kódu) se pak věnuje řešení responzivnosti obrázků a jiných objektů. Druhá největší kapitola je zaměřená na návrh rozhraní pro různá zařízení – je to trochu teoretičtější část, ale dává vývojáři nahlédnout s jakými potížemi se může uživatel na svém mobilu/tabletu či jiném zařízení setkat a jak jim může předejít. Pak už to jde rychle, následuje totiž vlastní návrh (skicování, prototypování, implementace a testování).

V knize je spousta odkazů na další zdroje (ať už se jedná o články autora na jeho blogu nebo na různé, převážně zahraniční, studie a články), díky kterým si můžete probíranou látku více prostudovat. Ukázky kódu jsou hodně zjednodušené a zkrácené na minimum, ale obsahují odkazy na CodePen, takže si lze snadno s kódem hrát a upravovat ho bez složitého přepisování. Hodně se mi líbila úprava knihy v její digitální podobě, ale papírová verze mě nadchla ještě mnohem více, opravdu si na ní dal autor záležet po všech stránkách.

Knížku bych doporučil každému, kdo chce v dnešní době navrhovat a vytvářet webové stránky na úrovni. Začátečníci by si ale předtím měli nastudovat základy (HTML, CSS), protože těmi se kniha opravdu nezabývá. Je to ideální knížka pro ty, co stále ještě (z různých důvodů) navrhují a vytváří weby postaru.

Hodnocení: 10/10
Martin Michálek: Vzhůru do (rezsponzivního) webdesignu; autor vydal vlastním nákladem v roce 2017, ISBN: 978–80–88253–00–6, 272 stran, 649 Kč (tištěná verze), 299 Kč (elektronická verze).

K dostání na webu autora.

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky