Tomas Gröpl: HTML, CSS a JavaScript - referenční příručka

Při tvorbě webových stránek se velmi často stává, že si nemůžete vzpomenout na název atributu značky, nebo stylu, či na jednotlivé jejich hodnoty. V takovém případě si buď spustíte nápovědu popisující HTML, kaskádové styly anebo šáhnete po papírovém ekvivalentu – referenční příručce.

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Nakladatelství BEN vydalo referenční příručku popisující HTML, kaskádové styly a JavaScript. Úvod publikace obsahuje rejstříky jednotlivých částí a dále následuje stručný, ale výstižný popis základů HTML, který je doplněn o mnoho ilustračních příkladů a obrázků.

Ovšem jádrem je referenční popis všech značek HTML a atributů CSS. Jejich popis je stručný, ale kompletní (to znamená, že například atribut ID naleznete v popisu všech HTML značek). Naproti tomu by si ale některé atributy rozhodně zasloužily více okomentovat. Škoda jen, že nikde není uvedeno o jakou verzi HTML jde a neřeší se ani problémy s prohlížeči, kterých je v praxi spousta a dělají vývojářům největší potíže. To samé se týká i kaskádových stylů a JavaScriptu. Zejména popis JavaScriptu je velmi stručný. V jeho referenční části naleznete stručný popis událostí, vestavěných objektů (Array, Date, Document, …), příkazů a několika málo funkcí.

Kniha je „vázána“ v kroužkové vazbě, což se jeví jako výborný nápad, neboť se při práci nezavírá a stránky se samy neobracejí. Text je otočen o devadesát stupňů a plně využívá poskytnutý prostor.

Velkým plusem recenzované referenční příručky je to, že v sobě spojuje tři nejčastěji používané webové technologie, mínusem je občas její stručnost a absence poznámek z praxe. Nejste-li však profesionální tvůrci webu, spíše jen občas zabrousíte do této oblasti, myslím, že vám bude tato kniha plně vyhovovat a velmi vám ulehčí práci.

Hodnocení: 8/10

BEN, 2002, 199 Kč, 157 stran, ISBN 80–7300–099–7

Komentáře

1
5 listopad 2008, 19:47

Internetová adresa knihy je:

http://shop.ben­.cz/…rirucka.as­px

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce