Slavoj Písek: Vytváříme internetové stránky

V současné době už má téměř každý trochu schopnější uživatel Internetu své vlastní webové stránky. Pro mnohé je v celku je jedno, co na nich má, důležité je, že existují. Protože kdo není na Internetu (koho tam nelze vyhledat pomocí Googla), ten jako by nebyl. A co vy? Už ji také máte? Že ne? No tak s tím něco udělejte. Jste-li nefalšovaný začátečník (tedy laik), může vám s prvními kroky pomoci právě recenzovaná knížka.

Publikace není orientovaná na tvorbu stránek za pomoci WYSIWYG editoru ala MS FrontPage či nedejbože MS Word. Místo toho se vás snaží naučit základy jazyka HTML. A to pěkně popořádku od nejjednoduššího příkladu, který obsahuje pouze jednoduchý text až po obrázky, odkazy a tabulky. V závěru se ještě dočtete, jak hotové stránky vystavit na Internetu. Bohužel zrovna k této poslední kapitole bych měl nejvíce výhrad – chtělo by to zabrousit trochu více do podrobností a pár odkazů na freehostingové servery (či stránky FTP klientů) by se zde určitě neztratily a čtenáři by je s radostí přivítali.

Autor publikace už na toto téma vydal nejednu knížku a tak jsem čekal opravdu kvalitní čtivo. Mé očekávání se splnilo jen částečně. Co mě zarazilo hned na první stránce je Internet s malým „i“, dále v textu vesele nabádá čtenáře k neuzavírání některých tagů s tím, že současné prohlížeče si to už samy domyslí (současné možná ano, ale ty budoucí?) a doporučení nepoužívat v obrázcích více než 256 barev jsem už nepochopil vůbec. Ovšem ne za všechny chyby může autor. Sazba se na knize také řádně (bohužel negativně) podepsala. Zejména na zdrojových kódech. Asi největší chyba je u výkladu (a také v ukázkovém příkladu) HTML komentáře, kde sazba způsobila „slití“ dvou znaků „-“ do jediného. Chudák čtenář se pak bude divit, že mu ty komentáře nějak nefungují.

Až na uvedené výtky se jedná o poměrně dobře napsanou knížku pro naprosté laiky, kteří by si nejen rádi vytvořili svou vlastní stránku, ale navíc by se rádi naučili jazyk HTML a tedy nakoukli webovým stránkám „pod sukně“.

Hodnocení: 8/10

Grada, 2003, 88 stran, ISBN: 80–247–0573–7, 89 Kč

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky