Elasto Mania – Bezstarostná jízda

image

Asi jsem už jsem stará vykopávka, tedy co se pařanského světa týče. Když se podívám na několik her, které chrlí výrobci (a jejichž hardwarové požadavky můj počítač nesplňuje ani z poloviny), tak mě téměř žádná nezaujme. A myslím, že takových je nás na tomto světě více.Základem dobré hry dle mého názoru určitě není bombastická grafika, realistické zvukové efekty jak to v poslední době předvádějí jejich výrobci, ale nápad. A pokud je nápad dobrý, lze jej většinou realizovat i jednoduše bez zbytečné multimediální omáčky kolem.

image

A přesně tak vznikají ony legendární hry s velkým „H“ (Tetris, Asteroids, Moorhuhn, SimCity, …). Hry, které se zapíší do historie. Hry, které si budou pamatovat a znovu a znovu hrát nejen ortodoxní hráči (pro ty je to povinnost), ale také kdejaký běžný uživatel, nebo dokonce programátoři (totální antipařani, kteří jako nejlepší hru uznávají tak maximálně Turbo Pascal).A jak tvrdím já, dobrá hra se vejde na jednu, dvě (no dobře, možná na tři, čtyři) diskety a její hardwarové požadavky jsou v dnešní dobře zanedbatelné. A právě z tohoto soudku je hra s názvem Elastomania.

image

Oč vlastně jde? O krkolomnou jízdu na terénní motorce. Cíl je velmi snadný: posbírat všechna jablíčka a dostat se co nejdříve ke kytičce, která označuje cíl. Můžete jet pomalinku, rychle, po předním nebo po zadním kole, dělat kotrmelce, padat z obrovských výšek, ale nesmíte se žádné překážky (a že jich tam je!) dotknout hlavou. Životů máte nekonečně, takže jediné, čím jste omezeni, je váš volný čas.

Ovládání se zdá poměrně snadné, stačí na něj 5 kláves: plyn, brzda, nadhození předního kola, nadhození zadního kola a otočení. V praxi je tomu trochu jinak a i zkušený hráč stráví nad některými levely několik hodin.

image

Ze začátku mi vrtalo hlavou, proč se tato hra jmenuje Elastomania, ale záhy jsem přišel na příčinu: motorka se v některých případech chová trochu nerealisticky – skáče-li z větší výšky je zcela normální, že si její řidič vyrazí zuby o zem a naopak jsou zde situace, kdy se její tlumiče prodlouží na několikanásobek své normální délky. Je prostě elastická.

Hru můžou hrát i dva hráči naráz – obrazovka je pak rozdělena na dvě poloviny. Cílem hry v tomto módu je posbírat co nejvíce jablíček, a hlavně co nejdéle udržet vlaječku. Tu spoluhráči uzmete tak, že se kolem dotknete jeho motorky.

image

Zvládnete-li všech 18 kol, které se v sharewarové verzi dodávají, nemyslete si, že máte vyhráno, natož pak dohráno! Můžete si stáhnout další levely a nebo raději vylepšovat svůj styl a snažit se ujet již známé trasy co nejrychleji. Na Internetu naleznete několik žebříčků s přímo nereálnými časy, které jsou mnohdy doplněny i záznamy těchto jízd. Ty si můžete ve hře prohlédnout. V případě, že jste tvor tvořivý, můžete v editoru navrhnout a vymyslet další krkolomné úrovně do této hry.

Podtrženo a sečteno, nelze jinak, než tuto hru vřele doporučit. Snad jedině ty časové nároky, když jí člověk propadne, jsou velmi velké.

Hodnocení: 10/10

Elasto Mania 1.11a, http://www.elas­tomania.com/, cena: $9.95

Systémové požadavky:

image

  • Microsoft Windows 95/98/2000
  • DirectX 5.0
  • 16MB RAM
  • 3MB na HDD
  • Doporučená zvuková karta

Další odkazy:

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky