Kurz české znakové řeči

Asi nejlepší forma učení znakové řeči (kromě živé výuky) je video nebo ještě lépe multimediální aplikace pouštěná na počítači. Unie neslyšících Brno již vydalo několik lekcí. V této recenzi se podíváme na třetí pokračování.

Po vložení CD do mechaniky se kurz automaticky spustí – není třeba nic instalovat (ovšem v případě zájmu lze data zkopírovat na disk a spouštět odtud). Kurz je vícejazyčný – k dispozici je čeština a angličtina. Hlavní obrazovka nabízí několik základních voleb – 3 lekce slovíček, testy (znaky, dialogy, info) a pár stránek informací, z nichž nejdůležitější jsou zásady jak se chovat k neslyšícím – jak na ně mluvit.

Kurz české znakové řeči

Každá lekce obsahuje tři okruhy slovíček (například první vás naučí pojmy na téma rodina, domov a vybavení). Obrazovka je při vyučování rozdělena na dvě části – v pravé se nachází seznam učených pojmů (buď slova nebo ve dvou případech obrázky) a pokud na některý z nich kliknete, zobrazí se v levé části videoukázka s osobou, která vám daný znak ukáže. Videa jsou sice bez zvuku ale zato jsou velmi nápaditá – od různých kostýmů až po složitější videomontáže.

V sekci testy si můžete procvičit naučená slovíčka. Bohužel tato část není moc vydařená, neboť jednak jsou zkoušená slovíčka stále ve stejném pořadí, které nelze změnit a jednak není žádná možnost nastavení – chybí zde i výběr lekce. Druhá část obsahuje tři videoukázky délky 2–3 minuty, ve kterých jsou použité i znaky neprobírané v tomto multimediálním CD a tak si můžete odvozovat a rozšiřovat svou znakovou zásobu intuitivně, tak jako tomu bývá v reálném životě.

Nemůžu si pomoct, ale multimediální CD-ROM pro operační systém Windows si představuji trochu jinak. Předně by neměl běžet v pochybném grafickém módu 800×600 s frekvencí 56Hz! To skoro vypadá, že autoři připravují i CD pro nevidomé a rádi by takto získali nové kupce (po cca 15 minutách vás z toho zaručeně rozbolí oči). Další výhradou je, že pokud se z aplikace přepnete do jiné, zpátky už se nikdy nevrátíte (tedy nejedná se o plnohodnotnou windows aplikaci) a program musíte „odstřelit“. Je to docela škoda, neboť její obsah je velmi vydařený a kvalitní.

Případným kupcům mohu tuto multimediální učebnici doporučit (ovšem počítejte s výše uvedenými závadami) neboť zaručeně splňuje svůj účel a pak taky nemá v tomto oboru žádnou konkurenci. Výrobcům bych vzkázal aby co nejdříve změnili vývojový nástroj, nebo alespoň zajistili kvalitu jejich multimediálních učebnic po všech stránkách a nejen po té obsahové.

Minimální požadavky

Pentium procesor, 16 MB RAM, Rozlišení 800×600 High Color (16bit), vuková karta (kompat. SoundBlaster), Operační systém Windows 95/98/2000/Me.

Doporučená konfigurace

Pentium III, 32 MB RAM, Grafika 3D – 800×600, 16mil.barev, (8Mb), CD ROM 32x, Win.98/2000/Me/XP (plná instalace včetně Direct X, Active Movie).

Hodnocení: 8/10

Prodejce: Unie neslyšících Brno, http://www.kur­zznakovereci.cz/, 349 Kč

Výrobce: ZEGE TV 2002–2003 Brno, www.zegetv.cz

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

49 Komentářů

 1. Michaela
  27. 1. 2006

  Dobrý den, studuji sociálně-pečovatelskou střední školu a ráda bych se naučila znakovou řeč. Zjistila jsem, že ve výukové osnově mojí školy znaková řeč není, ale velice by mi to zajímalo a ráda bych v budoucnu pracovala s lidmi s poruchami řeči. Nepodařilo se mi zjistit, kde v obvodu mého bydliště (okres Kladno) je možno se znakovou řeč učit, kurzy jsem žádné nenašla a výuce po internetu moc neholduji, mám raději osobní výuku. Pokud byste o někom nebo nějaké agentuře věděli, byla bych ráda za kontakt. Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
 2. Ladislava Dufková
  9. 2. 2006

  dobrý den, můžete mi prosím odpovědět,kde v Hradci Králové se dá naučit znakový jazyk. Ať jde o studium nebo kurz. Požaduji dálkové studium. děkuji Dufková

  Odpovědět
 3. Rosťa
  28. 2. 2006

  Dobrý den,prosím Vás,mněl bych zájem o kurz znakové řeči,jsem z okresu Karviná.Děkuji

  Odpovědět
 4. Martina Janoušková
  13. 3. 2006

  Dobrý den, prosím Vás,chtěla bych se naučit znakovou řeč.Jsem z Mostu a budu ráda za jaký koliv kontakt v okolí.Děkuji

  Odpovědět
 5. Petr Václavek
  13. 3. 2006

  Proboha lidi, naučte se číst! Toto je recenze jednoho CD! Pokud hledáte kurzy znakové řeči, musíte se poohlédnout někde jinde – zkuste použít google a zadat do něj frázi kurz znakove reci -dvd -cd

  Odpovědět
 6. Daniela Kučerová
  20. 3. 2006

  Dobrý den, chtěla jsem se optat, zda v Hradci Králové probíhají kurzy znakové řeči a pokud ano, zda byste mi poslali kontakt a nejake informace. Mnohokrat děkuji. S pozdravem D.K.

  Odpovědět
 7. Petr Václavek
  20. 3. 2006

  Tak na tohle už opravdu nemá smlysl reagovat 🙁

  Odpovědět
 8. Ivorius
  20. 3. 2006

  Vidím, že máš Petře dost zájemců na výuku znakové řeči. Rád bych se přidal 🙂 looool

  Tak nevím jestli neumí číst, anebo si z tebe někdo dělá pořádnou psinu.

  Odpovědět
 9. Dan
  28. 3. 2006

  Halóóó, pane rachtá vám blatník! Co? Halóóó, pane blatník vám rachtá! Coooo? Já vás neslyším, mě rachtá blatník…

  Odpovědět
 10. Vaňková Karin
  21. 4. 2006

  Mám zájem o kurz znakové řeci.Ústí nad Labem

  Odpovědět
 11. Jana Tořová
  16. 8. 2006

  Mám zájem o kurz znakové řeči.Hledám kurzy v Novém Jičíně, popřípadě v Ostravě.Děkuji Tořová

  Odpovědět
 12. Petr Václavek
  16. 8. 2006

  Safra já se snad tu znakovou řeč naučím a začnu ji učit – zájemců je dost 🙂

  A nebo ještě lépe začnu prodávat reklamní prostor učitelům této řeči. Nemáte někdo zájem?

  Odpovědět
 13. vlasta
  19. 9. 2006

  Dobry den.Mam zajem naucit se znakovou rec.Jsem z Pardubic.Prosim poradi mi nekdo,kde v Pardubicich probiha nebo bude probihat kurs?Predem dekuji.Vlasta

  Odpovědět
 14. vlasta
  19. 9. 2006

  Dobry den.Rada bych se dozvedela,zda v Pardubicich probiha kurs znakove reci.Dekuji za odpovedi.Vlasta

  Odpovědět
 15. stella
  24. 10. 2006

  lidi, jasný, že tady nic o znakovce nenajdem, ale kde jinde má člověk hledat??

  Odpovědět
 16. Lenka
  30. 12. 2006

  Dobry den. Zajimalo by me zda nekde v Praze probiha kurz znakove reci. Dekuji…

  Odpovědět
 17. Martina
  8. 1. 2007

  Prosím zda je možné dojíždět dvakrát týdně někam poblíž Chomutova se zdravotně postiženým synem na doučování znakové řeči je i sluchově postiženej zbitky sluchu na levé straně 80decibelu na pravé žadné sluchadla nemá nebot má jina tělesa v hlavičce a narušují se děkuji Martina

  Odpovědět
 18. martin
  10. 1. 2007

  hodně lidí se tu ptá na kurzy znakovky: seznam organizací které pořádají kurzy najdete na stránkách http://ruce.cz/…-jazyk/kurzy

  Odpovědět
 19. Pavlína Rydlová
  16. 5. 2007

  Dobrý den! Chtěla bych se zeptat,jestli v okolí Náchoda nejsou nějaké kurzy znakové řeči!Ráda bych chodila…děkuji za odpověď!!

  Odpovědět
 20. elendir
  30. 6. 2007

  Tak tohle forum me skutecne pobavilo… 🙂

  Odpovědět
 21. Monika
  17. 7. 2007

  Chtěla bych se zeptat na kurz týkající se znakové řeči v okolí Hradce Králové

  Odpovědět
 22. Michaela
  3. 12. 2007

  Moc se mi líbíznaová řeč a chtěla bych se jí naučit

  Odpovědět
 23. Jara Bara
  31. 12. 2007

  Mam dotaz ohledne znakove reci a to zda je po celem svete stejna. Dekuji

  Odpovědět
 24. Ivana
  13. 2. 2008

  Dobrý den, nevím jestli je tento dotaz položen v prostředí, kde bych mohla očekávat nějakou ospověď, ale zkusit se má všechno. Ráda bych se naučila ZNAKOVÉ ŘEČI, ale ať hledám jak hledám v mém okolí (okolí Plzně) jsem na nic nenarazila… Myslím, že je to velice užitečná věc, navíc sama se někdy bojím, že o tak drahocený smysl (sluch) přijdu… Už nyní musím své okolí požádat o to, aby mi vše opakovali a říkali více nahlas. Prosím vás, jestli někdo víte, že se v této oblasti vyučuje znaková řeč, dejte mi prosím vědět! Děkuji!

  Odpovědět
 25. Aneta
  2. 3. 2008

  Dobrý den.Chtěla bych se zeptat,zda někdo neví,kde je možno naučit se znakovou řeč v plzeňském kraji.Chtěla bych ji uplatnit jednou až budu pracovat.Předem děkuji za odpověď.

  Odpovědět
 26. Jana Hulvová
  15. 4. 2008

  Dobrý den.CHtěla bych se zeptat jestli se nedá v blízkosti mého bydliště naučit znaková řeč.Jsem z okresu Bruntál, ale uvítala bych i kurzy nebo dlouhodobou výuku v opavě.Děkuji za vaše odpovědi

  Odpovědět
 27. Klára
  26. 4. 2008

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli v Havířove a okolí nejsou kurzy znakové řeči.

  Odpovědět
 28. Jitka Zázvorková
  15. 5. 2008

  Dobrý den, mužete mi prosím poradit, kde se v okolí Kladna mohu naučit znakovou řeč. dekuji

  Odpovědět
 29. Marie Matěková
  27. 6. 2008

  Kde jsou na Vysočině kurzy znakové řeči?

  Odpovědět
 30. Monika Humlova
  8. 7. 2008

  Dobrý den jsem z Chomutova chtěla bych se naučit znakovou řeč pište na E-mail moc děkuji Humlova

  Odpovědět
 31. Grančayová
  18. 7. 2008

  Dobrý den, mám zájem se naučit zankovou řeč. Jsem z Jihočeského kraje. Prosím o informace o možnosti studia nebno kurzu. Děkuji Míša.

  Odpovědět
 32. Simona
  7. 8. 2008

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na kurz týkající se znakové řeči v okolí Valašského Meziřičí.Děkuju.

  Odpovědět
 33. Petra Vágnerová
  15. 10. 2008

  Dobrý den, mám zájem o vyuku znakové řeči. Je možno získat kontakt na kurzy pořádající se v Opavě nebo blízkém okolí? Děkuji Vágnerová

  Odpovědět
 34. Kateřina
  4. 2. 2009

  Dobrý den ráda bych se naučila znakovou řeč.Bydlím v Mostě můžete mne kontaktovat na 773665667.Děkuji

  Odpovědět
 35. Jeník
  8. 4. 2009

  Na adrese: http://ruce.cz/…-jazyk/kurzy uvádějí mnoho kurzů znakového jazyka na různých místech České republiky. Hledejte to tam a ne tady. Jeník

  Odpovědět
 36. gabina
  13. 4. 2009

  prosim vas muzete mi dat nakou adresu na znakovou rec kurz.mam pul rocni dcerku tak nekde pobliz mostu a litvinova.kdyby byla ta sance tak dekuji

  Odpovědět
 37. haiti1
  19. 1. 2010

  Tak Vám děkuji za názor na cd. 🙁 Chtěla jsem vědět jestli to stojí za to si to koupit, abych neměla tři prdky věcí které mi pořádně nic nedají.
  Máte někdo toto cd a co si o něm myslíte? děkuji

  Odpovědět
 38. Zdenek
  22. 3. 2010

  Všechny CD jsou i přes částečnou kritiku na těchto stránkách naprosto skvělé, všem doporučuji (jsem slyšící a kamarád přišel o sluch). Určitě se i pobavíte a hodně zasmějete (nakoukněte na ukázky). Stačí si je objednat na http://www.kur­zznakovereci.cz/…ed­navka.html a doma vložit do PC (nabízí už celkem 4 CD). Jde to snadno i bez lektorů! Uvidíte.

  Zdeněk

  Odpovědět
 39. jana
  9. 7. 2010

  Dobrý den, prosím Vás poraďte mi kurzy znakové řeči v Ústí nad Labem či kam se obrátit o informace. Děkuji. Jana

  Odpovědět
 40. Edita W.
  18. 12. 2011

  Páni, ty lidi tady jsou fakt natvrdlí, taky jsem si myslela, že se tu dozvím hodnocení na ta CDčka, ale jak tak koukám tak asi moc ne… Ještě, že je tu aspoň ten Zdenek… Jinak vy ostatní:

  1. otevřete si internet
  2. zadejte http://www.seznam.cz (nebo Google, nebo jinej vyhledávač)
  3. do okna pro vyhledávání napište KURZ ZNAKOVÉ ŘEČI
  4. Stiskněte ENTER….

  Tadáááááá, že by výhra???

  Odpovědět
 41. Petr Václavek
  18. 12. 2011

  No poslední rok už se naštěstí nikdo neptal 🙂 Ale i tak to byla síla 🙂

  Odpovědět
 42. Zuzana
  27. 12. 2011

  dobry den neni kurz znakove reci pobliz Hradce Králové ????
  samozrejme to byl vtip…:) tady sem se neuveritelne pobavila :)DDDD

  Odpovědět
 43. squire
  25. 4. 2012

  se nemůžu přestat smát :DDDDDDDDDDDD­DDDDDDDDDDDDDDDD až mi břicho bolí to je vážně síla ;))))))))))

  Odpovědět
 44. Pavla
  3. 8. 2015

  Pane Valek
  Ano sice je to recenze na cd ale i tak kdz se tu nekdo zepta jestli tu nekdo nevi jestli je nekde nejaka ziva vyuka znakove reci to neni prece problem napsat treba nevim a ne tady psat to co jste napsal Vy. Docela nechapu vasi reakci mejte se hezky nashle

  Odpovědět
 45. Pavla
  3. 8. 2015

  Pane Vaclavek
  Ano sice je to recenze na cd ale i tak kdz se tu nekdo zepta jestli tu nekdo nevi jestli je nekde nejaka ziva vyuka znakove reci to neni prece problem napsat treba nevim a ne tady psat to co jste napsal Vy. Docela nechapu vasi reakci mejte se hezky nashle

  Odpovědět
 46. Petr Václavek
  3. 8. 2015

  Pavlo,
  nic proti, ale nic urážlivého jsem zde nenapsal, dokonce jsem i poradil, jak mají hledat. Přijde mi, že lidé jsou líní číst, prostě kliknou na první odkaz co jim vypadne a napíšou tam svůj dotaz a myslí si, že jim ostatní budou hned psát emaily a radit jim. To by mohlo fungovat, pokud by si dali tu práci a našli k tomu vhodnou stránku, jenže to jim je asi zatěžko.

  Odpovědět
 47. Andrea
  19. 5. 2016

  Dobrý den měla bych zájem se naučit znakovou řeč.Pocházím z Českého Těšína okres Karviná.Děkuji předem za informace.

  Odpovědět
 48. Jirka
  6. 7. 2016

  Dobrý den,
  plně souhlasím s panem Petrem, který hned ve svém prvním příspěvku napsal – zkuste použít google. Tomu co následovalo se dá opravdu jen smát. Pokud někdo umí napsat svůj dotaz sem, tak předpokládám, že umí napsat do vyhledávače – kurz znakové řeči. Jestli ne, tak bude lepší, když se o kurz nebude raději pokoušet.
  Zde je odkaz pro všechny z celé republiky – http://www.zna­kovky.cz/

  Odpovědět
 49. Kateřina Tyšlerová
  30. 9. 2016

  Dobrý den pane Petře,
  zkusím Vám trochu pomoci 😀 Vyučuji soukromě Český znakový jazyk jak jednotlivce ta malé skupiny. Vyučuji v Praze. Pro více informací mne kontaktujte na emailu k.tyslerov (at) sez­nam.cz.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky