Tomáš Hajzler: Peníze nebo život?

Tomáš Hajzler: Peníze nebo život?Peníze nebo život! Co byste si vybrali? Rozhodně to není nijak příjemná volba – zejména pokud vám tuto otázku položí v temném zákoutí hrozivě vypadající chlápek vyzbrojený pořádným žabikuchem. Předpokládám, že každý by zvolil tu druhou možnost, tedy život. Ovšem když se nad tím zamyslíte, tak spousta z nás si v reálném životě vybírá ty peníze a raději chodí do práce, dělá přesčasy a šplhá vzhůru po kariérních štaflích co nejvýše k vrcholu, aby si „na stáří“ užil ty těžce vydělané peníze a nebo aby si mohl koupit lepší auto, větší televizi, dovolenou na luxusnější pláži… Málokro si uvědomí, že existuje druhá volba a tou je užívat si život a dělat co vás baví, ale osobně znám jen pár lidí, kteří dali v práci přednost zábavě před finančním ohodnocením.

Tedy popravdě ono se není čemu divit – jednak ne každý dělá v oboru, kde je možné opustit teplé místečko u zaměstnavatele a postavit se na vlastní nohy a jednak to na vlastní noze není (zejména zpočátku) žádný med. I tak ale existuje spousta lidí, kteří tu šanci mají, ale třeba si to doposud neuvědomili (také jsem mezi ně před pár lety patřil) – je přece normální, že člověk chodí do práce v oboru, který vystudoval, sedí tam osum hodin pět dní v týdnu, občas dělá přesčasy, docela často ho to nebaví, ale dostává za to zaplaceno, má nárok na dovolenou a solidní jistotu, že bude schopen splácet třicetiletou hypotéku. K tomu aby si povšiml, že existuje i jiná možnost a začal o ní přemýšlet, by musel potkat člověka, který si tuto volbu vybral (a teď popravdě, kolik takových osobně znáte?) a nebo by se o tom někde musel něco dozvědět – ať už díky článku na webu, přednášce na konferenci a nebo papírové knize. A právě poslední alternativě je věnována tato recenze.

Knihu Peníze nebo život? Jak přestat vydělávat na život a začít i v práci žít napsal Tomáš Hajzler – člověk, který si v minulosti užil šplhání po kariérním žebříčku, aby posléze přešel na vlastní nohu a dělal to, co ho nejvíce baví a v čem je mnohem lepší (tedy něco úplně jiného než co vystudoval a čím se doposud živil). V knize najdete spoustu příhod z jeho osobního i profesního života, ale je tam toho mnohem více – autor posbíral informace z mnoha zdrojů (které jsou pečlivě označené) a uspořádal je do několika sekcí:

Začátek tvoří osobní příběh autora, jak jsem se již o něm zmiňoval výše. Tato část knihy mě při listování asi nejvíce nalákala k jejímu přečtení.

Druhá část nazvaná Nejprve peníze, potom život pojednává o tom, jak to momentálě ve světě funguje (ať už se jedná o výchovu dětí, vzdělání a nebo práci) a co je na současném stavu špatně. Moc se mi líbilo, že u spousty jevů rozepisuje i jejich historii a příčiny jejich vzniku, všechno to pak do sebe pěkně zapadá.

Třetí poslední část Nejprve život, potom peníze popisuje, jak by váš život a vaše práce mohla vypadat a hlavně jak najít takovou práci, jak s budováním této vaší nové profese začít, jak se oprostit od zbytečností a poznat, co je důležité.

Pokud stejně jako já čekáte motivační literaturu v americkém stylu, kterou přečtete na jeden zátah během večera, tak vás čeká trochu zklamání – jsou to spíše posbíraná suchá fakta namočená do dobře napsané omáčky, sem tam okořeněná osobním zážitkem či exkurzí do minulosti. Musím se přiznat, že v některých částech jsem se musel do čtení přímo nutit, ale za to jsem byl odměněn zajímavými tématy a paradoxy, nad kterými jsem poté mohl v klidu přemýšlet (a mám je na paměti dodteď).

Popravdě, když teď nad tím přemýšlím, tak něco amerického v sobě ta kniha má – určité myšlenky se v ní znovu a znovu a znovu opakují, ale není to s takovou kadencí, aby to bylo moc rušivé. Také některé teorie jsou trochu lehce utopistické a pochybuji, že by byly v běžné praxi použitelné a konkurenceschopné (jinak by tu už přece bylo spousty svobodných firem a škol, kde si žáci sami určují, co se budou učit). Knihu prostě nesmíte brát doslovně, je jasné, že autor použil průzkumy a závěry, které se mu hodily do krámu. Ale to nic nemění na tom, že bychom měli více přemýšlet o svém životě a hlavně o využití svého času – a přesně to vás tahle kniha rozhodně donutí. Otázkou zůstává, zda dokáže změnit nebo alespoň ovlivnit a zmírnit názor čtenáře na volbu peníze nebo život. Já bych řekl, že má hodně velkou šanci.

Hodnocení: 8 / 10

Tomáš Hajzler: Peníze nebo život? Jak přestat vydělávat na život a začít i v práci žít; PeopleComm 2012, 369 Kč, 384 Kč, ISBN: 978–80–904890–3-5

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky