Petr Staníček: Dobrý designér to všechno ví!

Petr Staníček: Dobrý designér to všechno ví!Když jsem na síti zaznamenal, že Petr Staníček (Pixy) chystá knihu o webdesignu, zaradoval jsem se. Když jsem totiž začínal s tvorbou webů na konci minulého tisíciletí, byl Pixy jednou z předních postav české blogosféry, a jeho web pomohl a usměrnil nejednoho tápajícího tvůrce stránek Na rozdíl ode mě ale Pixy zůstal webdesignérskému řemeslu věrný a pracuje v oboru dodnes. Takže kdo jiný – povolanější – by mohl napsat českou knihu o webdesignu?!

O čem kniha je?

Je o webdesignu, ale ani né tak moc o navrhování vzhledu nebo kódování stránek, jako spíše o pracovním procesu (workflow) tvorby webu a hlavně o komunikaci s klientem. Popisuje kroky, které byste při návrhu nových webů (a vlastně nejen webových stránek, ale i aplikací, rozhraní, atd) měli provést. Ovšem nečekejte žádné konkrétní postupy na úrovni zdrojového kódu, jde hlavně o principy.

Pixy na začátku knihy představí hlavní tři vrcholy návrhářského trojúhelníku – designér, klient, uživatel. Přičemž v tomto oboru je hlavním posláním desgnéra navrhnout produkt (web, aplikaci) tak, aby maximálně vyhovoval současně uživatelům i zadavateli.

Po vyjasnění pojmů a náplně práce webdesignéra následuje postup návrhu a realizace webového projektu. Velký důraz je zde kladen na práci s klientem, protože webdesignér je vlastně takovým prostředníkem mezi klientem, uživateli a vlastním realizačním týmem. Jeho úkolem je pochopit (alespoň částečně) jak funguje klient a jeho obor a musí také umět vysvětlit klientovi ty nejdůležitější principy ze světa webdesignu.

Oťukávání klienta...

Takže po prvotním oslovení je třeba zjistit spoustu informací o klientovi, jeho požadavcích, ať už pomocí dotazníku nebo rozhovorů, udělat pořádný průzkum, sepsat specifikace, uživatelské a technické scénáře a připravit podrobné zadání projektu. Pak teprve začíná realizace – je potřeba nadefinovat celkov styl a formu komunikace, marketingovou strategii, navrhnout informační architekturu, technologie, prototypy a pak už konečně je možné pracovat na grafickém designu a vlastním kódování. Nezapomeňte také na práce následné – testování, tvorba obsahu, marketing, SEO, analytika.

SEO to postarej...

V závěru knihy uvedl autor ještě několik poznámek na téma vizuální design, trendy, uživatelé a také pojednání o jednotlivých oblastech designu (barvy, typografie, formuláře).

Výše jsem nastínil jen velmi zhruba o čem kniha je. Ač má jen 300 stránek je její text neobyčejně hutný. A to i přesto, že je doplněn vtipnými ilustracemi od Marka Douši. Musím konstatovat, že se kniha četla opravdu těžce – nevím čím to je, možná odstavce byly příliš dlouhé a věty moc rozvité. Dosti mě to udivilo, protože Pixyho články jsem četl vždy rád a s chutí.

Když si přečtete obsah knihy, hned vás napadne, že něco podobného tu už je – ano Dobrý designer se hodně překrývá s Webem ostrým jako břitva od Jana Řezáče. Pixy sám k tomu v jednom rozhovoru řekl, že vlastně s Řezáčem psali ve stejnou dobu obdobnou knihu, ale nevěděli o tom 🙂 Každopádně když to srovnám, tak Pixyho kniha je v lecčem podrobnější a je více zaměřená na webdesignera a jeho práci – tedy hlavně ve smyslu propojujícího článku mezi klientem, vývojovým týmem a zákazníkem. Na druhou stranu Řezáčova kniha je velmi dobře použitelná i pro zadavatele webů, je mnohem čtivější, hravější a obsahuje spoustu odkazů na další zdroje, kde se může zvídavý čtenář dále vzdělávat (což mi u Pixyho dosti chybí). Osobně doporučuji přečíst nejprve Řezáče (získáte větší všeobecný rozhled) a potom Pixyho (uvidíte, jeho pohled z dlouholeté praxe). Pokud bych měl někomu poradit jen jednu, tak bych volil Řezáče – pro začátečníky bude mnohem přínosnější a bude větší šance, že ji dotyčný dočte.

Možná to vypadá, že mě kniha moc nenadchla, ale to rozhodně není pravda. Jen to čtení bylo nečekaně těžké. Publikaci bych rozhodně doporučil všem webdesignérům, kteří tvoří weby na zakázku – začátečníci se poučí, že hlavní bitevní pole webdesignu není Photoshop a pokročilí se zase dozví, jak to dělá jiný profesionál. Všichni pak v textu najdou spoustu pracně v praxi získaných tipů a rad.

Hodnocení: 8/10

Petr Staníček: Dobrý designér to všechno ví! Pixy.cz 2016, ISBN: 978–80–260–9427–2, 306 stran, 549 Kč (k papírové verzi získáte zdarma i elktronickou, která samostatně stojí 299 Kč)

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

1 Komentář

  1. Zdeněk Štěpánek
    20. 8. 2016

    Díky za popis o čem kniha konkrétně je. Nyní jsem rozhodnutý si jí koupit. 😉

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky