Průvodce PHP

PHP? Co to je? Definice na stránkách www.php.net o významu zkratky říká, že je to rekurzívní akronym pro „PHP – Hypertext Preprocessor“ – skriptovací jazyk umožňující vkládání programových sekvencí přímo do html dokumentů. Skripty v PHP se (na rozdíl například od JavaScriptu) provádí na straně serveru (který tento jazyk musí samozřejmě podporovat).

Kdo si chce něco začít s PHP, měl by umět alespoň trochu ovládat HTML a hlavně by měl mít základní softwarové vybavení. Tj. zejména webový server s nainstalovaným PHP. Server může mít buď vlastní a nebo lze využívat free hosting některých firem – www.kgb.cz, www.host.sk, www.oceany.cz a mnohé další (přehled viz Softwarové noviny březen 2002 a nebo například na aktualizovaných stránkách http://www.juk­.cz/php/freewe­by.php).

Webhosting má sice tu výhodu, že jej nemusí uživatel starat o instalaci a nastavení serveru, nevýhodou je samozřejmě pomalost a komplikované ukládání přes FTP. Doporučuji proto nainstalovat si vlastní webový server – Apache. Ten je k mání na adrese http://www.apache­.org. Po jeho instalaci je třeba ještě přidat podporu pro PHP, ta se nachází na http://www.php­.net/, což je hlavní mezinárodní stránka PHP. A pokud se chcete pustit i do databází, doinstalujte si například MySQL (http://www.mys­ql.com/) nebo jiný databázový server. Všechny výše uvedené součásti (server Apache, modul pro PHP a databáze MySQL) lze snadno nainstalovat na platformu Windows z balíku PHPtriad (http://www.phpge­ek.com/), pokud nezměníte cílové umístění, mělo by vše pěkně šlapat (v opačném případě je třeba pozměnit cesty v konfiguračních souborech). Navíc o spojení Apache, PHP a Interbase jsme psali v SWN 3 a 4/2001).

Tak a teď, když máme vše potřebné nainstalované, se pustíme do vlastního PHPka. Manuál v češtině a několika dalších jazycích se nachází na hlavním serveru http://www.php­.net/manual/. Kdo dává přednost tištěné dokumentaci, tomu bych doporučil jednu z nejlepších knížek o tomto jazyku: „PHP – tvorba interaktivních internetových aplikací“ od Jiřího Koska, kterou vydalo nakladatelství Grada. Ukázky z této knihy a mnoho dalších informací naleznete na stránkách autora (http://www.ko­sek.cz/php/). A to ať už se jedná o doplňky k vydané knize, FAQ, seznam novinek PHP4 nebo seriál o webových aplikacích.

Velmi pěkný a bohatý rozcestník, který vytvořila jedna dívčina jménem Jana, se nachází pod názvem „Janiny odkazy k PHP a MySQL“ na adrese http://www.juk­.cz/php/.

Naši slovenští bratia mají na webu http://www.php­.sk/ spoustu zajímavých informací: aktuální zprávy ze světa PHP, kvalitní a živou konferenci, nástroje, knihovny a manuály na stažení, tutorial a mnoho dalšího. Jiná, a možná ještě živější, konference je na vývojářském webu Builder (http://forum­.builder.cz/lis­t.php?f=20).

Server interval obsahuje také jednu rubriku věnovanou PHP (http://www.in­terval.cz/r-category.asp?id­ctg=62). V ní se nalézá mnoho článků nebo spíše pokročilých příkladů demonstrujících využití PHP v praxi (počítadla, internetový obchod, reklamní systém, diskusní fórum, chat a tak dále) obdobnou rubriku lze najít i na dalších serverech: http://www.pcsvet­.cz/php/.

Zabrousíte-li na adresu http://www.php-gallery.cz/, zjistíte, že na tomto webu zkratka PHP znamená něco trochu jiného: „The Prague House of Photography“ a tedy s obsahem tohoto průvodce nemá (krom zkratky) nic společného. Ale fotografie tu jsou pěkné a určitě stojí za prohlédnutí.

Docela pěkný seriál o PHP v praxi je k nahlédnutí na http://www.web­tip.cz/art/wt_ti­tulka/wt_jave­_php_01.html. V době psaní tohoto průvodce již obsahoval 25 dílů a jak se zdá stále ještě pokračuje.

WebGuru (http://www.web­guru.cz/) je stránka, která se plně věnuje PHP. Veškeré zde uvedené zdroje (články, dokumentace, nástroje, hotové aplikace, odkazy) jsou přehledně rozdělené do kategorií a ohodnocené návštěvníky. Asi nejzajímavější je sekce „Hotové aplikace“. Pokud chcete mít na svých stránkách anketu, počítadlo, chat nebo dokonce publikační systém pro zadávání článků, najdete příslušné zdrojáky právě v této rubrice.

Nuže vzhůru do instalování potřebných nástrojů a programování, ať máte na svých stránkách co nejdříve vlastní počítadlo či alespoň anketu!

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky