Pavol Mikle: Referenční příručka XCSS

Pavol Mikle: Referenční příručka XCSSKdyž se mi do ruky dostala referenční příručka XCSS, mé srdce zaplesalo, avšak po jejím přečtení mé oči zaplakaly. Protože celá publikace je čistě teoretická! Z praxe v ní nenajdete skoro nic. Je sice hezké, že úplně a přesně popisuje všechny vlastnosti CSS podle standardu, ale k čemu mi to je, když v současné době neexistuje žádný prohlížeč (a ještě nějakou dobu nebude), který by tyto standardy implementoval. A bohužel ani v textu nejsou zmínky o tom, jak jsou tyto vlastnosti v současných prohlížečích podporovány.

Nicméně jsou tyto vlastnosti kaskádových stylů v knize popsány poměrně přehledně, včetně teoretického úvodu a způsobů používání. Poměrně velká část je věnovaná barvám (míchání barev, názvy pojmenovaných barev atd.) a písmu. Závěr tvoří CSS tipy a triky (asi 10 kousků).

Co k tomu dodat a komu knihu doporučit? Těžko říct. Doporučovat se mi ji moc nechce, takže bych spíše poradil: počkejte až se teorie stane praxí a nebo se raději poohlédněte po jiné knize či ještě lépe najděte si přímo on-line referenční příručku na Internetu.

Hodnocení: 5/10

Pavol Mikle: Referenční příručka XCSS; Zoner Press 2004, 231 stran, 250 Kč, ISBN:80–86815–13–7

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

6 Komentářů

 1. HejTi
  27. 7. 2005

  Vzhledem k tomu, že knížka má v názvu „referenční příručka,“ nechápu Vaše zklamání…

  Odpovědět
 2. Petr Václavek
  27. 7. 2005

  Me zklamání spočívá v tom, že výklad je odtrhnut od praxe. Zbytečně obsahuje věci, které se nepoužívají a na druhou stranu se nenamáhá informovat čtenáře, jak je to s danou vlastností v praxi.

  Když se řekne „referenční příručka“ tak si představím neco ve stylu knihy David Flanagan-JavaScript kompletní průvodce

  Tomu se říká kvalitní referenční příručka! No řekněte sám, k čemu by jste použil recenzovanou referenční příručku XCSS?

  Odpovědět
 3. Jan Brašna
  27. 7. 2005

  K přečtení a popřípadě při nespokojenosti k hygienyckým potřebám.

  Přečetl jsem ji a jsem s ní spokojen, dodala trochu „ucelení“ znalostem z dřívějška a jako taková čtivější specifikace je ta kniha výborná. Již na Intervalu jsem se k ní vyjadřoval kladně.

  (Někdo jiný se zas rozplývá nad Meyerem, který mi přišel naopak nezajímavý.)

  Odpovědět
 4. Petr Václavek
  27. 7. 2005

  Jo nad Meyerem jsem se rozplyval mozna i ja – viz recenze jeho knih tady na webu. Je to nejspíše tím, že to je jedna z mála knih o CSS, která popisuje použití stylů pro formátování stránky, layoutu a ne pro formátování obyčejného textu (takových jsou kvanta)

  Odpovědět
 5. Ondřej Kout
  27. 7. 2005

  Nedoporučit? Doporučuji toto: tato kniha + přehledy kompatibility, např.:

  A máte požadovaný požitek.

  Odpovědět
 6. Jaroslav Mikle
  23. 10. 2006

  dobrý den Jmenuji se Jaroslav Mikle a rád bych se seznamil alespoň přes internet,s Panem Pavlem Miklem jelikož nás není v České republice mnoho rád bych ho poznal.Prosím jestli tuto správu čte někdo jiný kontaktujte mě o jeho mailu.budu rád.Děkuji Jaroslav Mikle.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky