David Flanagan-JavaScript kompletní průvodce

<txp:image id=„38“ />

Zeptáte-li se v e-mailové konferenci, jakou knížku o JavaScriptu považují za nejlepší, odpověď by byla následující – David Flanagan: JavaScript Kompletní průvodce. Tato výborná publikace vyšla v roce 1997 v nakladatelství O’Reilly a do češtiny byla přeložena o rok později. Vývoj skriptování se ale nezastavil a ani autor naštěstí neusnul na vavřínech. A tak si můžete zakoupit druhé aktualizované vydání (překlad čtvrté verze originálu). Slovíčko „aktualizované“ je zde na místě. Kniha doznala poměrně velkých změn.
Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Obsah se rozšířil o popis a používání regulárních výrazů, standard DOM, technologie CSS a dynamických stylů, události a mnohé další oblasti. Naopak byly vyškrtány zastaralé pasáže věnující se prohlížečům z dob webových prvopočátků. Referenční část dostala také změny – byla rozdělena na dvě části: Jádro (klíčová slova, základní globální funkce, objekty Math, Date, …) a klientská část (objekty stránky a podobně). Navíc je zde referenční popis standardu W3C DOM. Podtrženo a sečteno více než sto stránek kvalitního textu navíc. Stejně jako verze minulá i tato se stará o nekompatibility mezi dvěmi nejznámějšími prohlížeči (Internet Explorer a Netscape), tentokrát se již ale jedná o jejich šesté verze.

Rejstřík (a také způsob uspořádání referenční části) byl největší slabinou minulého vydání. Aktuální verze již žádné obdobné slabiny nemá a tak jej můžete při hledání plně využívat aniž byste narazili na zcestné odkazy.

Pro ty, kterým se do rukou nedostalo ani jedno vydání Kompletního průvodce, musím poznamenat, že se jedná o nejkompletnější a nejlepší zpracování výkladu JavaScriptu, jaký kdy u nás (a myslím, že i v cizině) vyšel. Kniha v sobě spojuje vyčerpávající a skvěle napsaný popis zmíněného skriptovacího jazyka a jeho referenční příručku. A proto, chcete-li JavaScript skutečně plně pochopit a umět jej využívat na svých stránkách, neměla by vám rozhodně tato publikace v knihovničce chybět. Využijete ji nejen při studiu, ale i při práci.

Hodnocení: 10 a více/10, Titul měsíce

Computer Press 2002, ISBN 80–7226–626–8, 790 Kč, 1138 Sk, 825 stran

Komentáře

1
Petr
26 květen 2006, 12:15

Levně prodám 1. vydání JAVASCRIPT kompletní průvodce. Cena 295,–Kč, kontakt… marcon (at) vol­ny.cz, tel. 608 503 141

 
2
9 říjen 2006, 15:27

Kniha představuje patraně to nejlepší, co je na českém trhu k dostání. Bohužel však většinou nejde o nějaký „pokročilý“ JavaScript. Je tam všecho, což znamená, že pokročilým věcem je věnována tak 1/10. Uvítal bych knihu o moderním javascriptu – jen OOP, prototyping, AJAX, DOM, frameworky…

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce