Nejlepší knihy 2021

Nejlepší knihy 2021

A je to tady zase – probírání knížek, které jsem za uplynulý rok přečetl, a vybírání toho nejlepšího z nich. Některé knihy si už stěží pamatuji, jiné mi v paměti utkvěly mnohem hlouběji, než bych čekal. V každém případě jsem letos přečetl skoro 60 knih, takže bylo z čeho vybírat.

Kompletní seznam mých přečtených knih najdete v mém profilu na Databázi knih.

Výběr nejlepších knih

Larry McMurtry: Osamělá holubice

Osamělá holubiceVysoké hodnocení, skvělé recenze, Pulitzerova cena … nechápu jak mi mohla tato kniha tak dlouho unikat. Na začátku je děj sice pomalejší, ale nenechte se zmást, těch  800 stránek uběhne jako nic. Líbilo se mi, jak jsou v knize vykresleny postavy (moc kladných a příjemných tam nakonec není) a jak se s nimi autor vůbec nemazlí. Trochu mě zklamal ten závěr, ale takový je život. Po dočtení jsem nechtěl divoký západ opouštět, tak jsem si dal znovu knížku Muž se srdcem kovboje. Nemůžu si pomoci, líbila se mi pořád trochu více než Osamělá holubice, ale to bude tím, že to je srdcovka!

Delia Owens: Kde zpívají raci

Kde zpívají raciNemám rád, když se v knize objeví popisy přírody a krajiny, nudí mě to, přeskakuji to. Ale tohle je už druhá kniha, kde jsem si to užíval a trochu mi připomněla i tu první (trilogie z ostrova Lewis od Petera Maye). Skvělý příběh, normální vražda (žádné celosvětové spiknutí), vše logicky zapadající a přitom trochu překvapivé. Těším se na další autorčinu knížku, co vyjde v češtině.

Brigid Kemmerer: Na co slova nestačí

Na co slova nestačíTahle kniha mě fakt chytla, přečteno na jeden zátah. Volně navazuje na Dopisy ztraceným, ale věnuje se jiným postavám. Kvalita a čtivost snad ještě více stoupla. Asi ji dám brzy dceři přečíst. Vážné téma (nevěřte každému na síti) dobře a hlavně hodně čtivě popsané.

William R. Forstchen: 6 knih série Wing Commander

Jedná se o sérii 6 knih: Nálet bez návratu, Flotila útočí, Tygří srdce, Cena svobody, Na bojová stanoviště a Pod cizí vlajkou

Série WingCommander

V létě jsem měl chuť na nějakou oddechovku z žánru sci-fi a tuhle sérii military sci-fi jsem měl v hledáčku už dlouho, takže jsem se do ní pustil. Navíc jsem si loni přečetl autorovu fantasy knihu Aréna ze světa populární karetní hry Magic: The Gathering a vůbec to nebylo špatné). První díl jsem přečetl během dvou dní, pak jsem chvíli váhal, zda se pustit do dalších, ale neodolal jsem a během prázdnin přečetl celou séerii. Některé kousky byly slabší, občas se změnila hlavní postava i čas, ale akce to byla výborná.

Alena Mornštajnová: Listopád

ListopádÚžasné. Původně jsem si myslel jsem, že to budou zase osudy lidí na pozadí listopadové revoluce, takže když jsem zjistil, že to je alternativní historie, trochu mě to zamrzelo. Ale nakonec to bylo mnohem lepší – díky alternativní historii, kdy revoluce dopadne dost jinak, jsem si uvědomil, jaké jsme měli štěstí. Hodně působivé čtení, ještě teď mi z něj běhá trochu mráz po zádech…

Ken Follett: Trilogie Století

Trilogie obsahuje tyto knihy: Pád titánů, Zima světa a Hranice věčnosti, každá má asi 800 stran.

Trilogie století

Na začátku jsem se trochu bál, že se v tom množství postav ztratím, ale nakonec jich bylo přiměřeně (mnohem mnohem méně než ve Hře o trůny :)). Ken Follet (četl jsem od něj už jinou historickou knihu – Pilíře země – a moc se mi líbila, proto jsem zkusil i tuto tlustou trilogii) popisuje fiktivní osudy několika rodin v různých částech světa na pozadí historie 20. století. První kniha mě chytla hned od začátku a někde v půlce jsem zjistil, že ji hltám a že je hodně poučná – tolik informací o vzniku a průběhu první světové války jsem se nikdy nedozvěděl a přitom je to vše jen tak mimochodem – čtenář chce vědět, co se děje s hlavními postavami a při tom se nenásilně dozví tolik zajímavých faktů! Samozřejmě jsem průběžně žhavil i wikipedii, protože jsem si to chtěl ověřit a nebo dovysvětlit.

U druhé knihy mi trochu vadilo, že vybrané postavy jsou u všeho dění a trochu moc často se potkávají navzájem – prostě jsou hodně provázané, ubírá to trochu na věrohodnosti. Ale ty historické události jsou skvěle popsané a člověku udělá dost jasno v nedávné historii.

Třetí díl byl nejslabší z celé trilogie, už to na mě začalo být trochu úmorné. Ale pořád to bylo hodně čtivé a nabité tolika zajímavými historickými informacemi. Takové věci se ve škole (alespoň za mě) neučily. Konečně jsem pochopil ty základní souvislosti a hlavně důvody, proč se co dělo.

Petra Soukupová: Věci, na které nastal čas

Věci, na které nastal časTa kniha vlastně nemá děj, tedy vlastně děj jako takový má, ale vede tak nějak do ztracena a není vlastně vůbec důležitý, nebo možná nemá žádný cíl, ale to je prostě život, se s tím smiř. A navzdory té absenci hlavního děje je ta kniha chytlavá a čtivá. Myslím si, že se v ní každý najde (já hned v několika postavách). Je trochu depresivní, ale to jsou asi všechny autorčiny knihy a já už se těším na její další dílo.

Jimmy Moore: Kompletní průvodce půstem

kompletní průvodce půstemNikdy jsem nechápal půsty a lidi, kteří je podstupovali. Přišlo mi to nezdravé, takhle trápit tělo! Po přečtení cirkadiálního kódu a této knihy jsem se ale dozvěděl spoustu vědecky podložených informací, které zcela změnily můj pohled na věc a vlastně i mé osobní návyky.

A protože přečtené rád ověřuji v praxi, hned v lednu jsem to zkusil. Hubnout jsem sice nepotřeboval, protože jsem měl 165 cm výšky a 66 kg šířky, ale zajímalo mě, co se stane. Během asi 3 měsíců jsem jenom prodloužením doby kdy nejím (většinou tak od 19:00 do 9:00 nebo 11:00 podle toho jestli si dám snídani) zhubnul 5 kilo. A to minimálně jednou či dvakrát týdně tento rytmus dost porušuji. Výsledky jdou vidět i ve výkonu – se stejným kolem na stejných trasách dosahuji lepších časů než předchozí rok. Odpadly i chutě na svačinky v průběhu dne nebo večer u televize. Samá pozitiva, zkuste to také, ale předtím si to raději v této knize nastudujte.

Sergej Lukjaněnko: Kvazi

KvaziKnížek a filmů o zimbíkách je hodně. Ale většinou jsou na jedno brdo. Lukjaněnko šel trocu dál a do svého postkatastrofického světa přidal několik nových neotřelých myšlenek, které zombie postavily do trochu jiného světla. Mě se to dost líbilo, nebyla to žádná akční brakovka. A za přečtení stojí i pokračování – Kenozoikum.

Další dobré knihy

Přečetl jsem další spoustu hodně dobrých knih, většinou to jsou ale knihy mých oblíbených autorů nebo pokračování jiných knih, o kterých jsem zde psal už loni, tak to vezmu hodně stručně:

Zklamání roku

B. Chambers (pseudonym): S pokorou a nadějí

S pokorou a nadějíNadšeně jsem přečetl všechny čtyři předchozí knihy autorky (série Poutníci), patřily vždy k tomu nejlepšímu, co jsem daný rok četl, ale tohle mě fakt nechytlo. Dlouho mi trvalo se začíst, ale kousnul jsem se, … a … a nic. Chybí tomu děj a závěr je nelogický. Popisy mimozemských živočichů jsou zajímavé (možná až zbytečně zdlouhavé), praktické záležitosti kosmických letů jsou super, ale celkově hodně podprůměr. Ani příběh, ani myšlenka mě nezaujala.

Isaac Asimov: Předehra k Nadaci

Předehra k NadaciKdyž je teď ten nový seriál, chtěl jsem si Nadaci nejprve přečíst v knižní podobě. Kdysi (asi před 20 lety) jsem jeden nebo dva díly četl. Teď jsem to zkusil od prvního a dočíst ho bylo dost utrpení. Jednak jde hodně poznat doba, ve které to bylo psáno (ta absence mobilu nebo internetu je tam hodně znát) a jednak mi to přišlo hodně slabé a nudné. Pravda závěr (pár posledních stránek) byl trochu strhující a překvapivý, ale to je asi tak vše.

Cal Newport: Hluboká práce

Hluboká práceTak nějak jsem se tím prokousal, ale teda za mě nic moc objevného a ani ten styl mi nesedl.

Moje předchozí nejlepší knihy roku

Pro inspiraci přidávám odkazy na předchozí žebříčky nejlepších knih roku:

Jaké byly vaše nej knihy 2021?

Budu moc rád, když do komentářů nasdílíte svůj žebříček nejlepších knih roku 202a, nebo alespoň napíšete pár tipů na čtení. Díky!

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

1 Komentář

  1. Radek
    31. 3. 2022

    Tak mrknul jsem na tuhle stránku po letech – a je to tady trochu „klidnější“ než pamatuji. Nicméně tipy na knížky beru vážně a něco jsem zařadil do svého plánu. díky.

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky