Katrin Eismannová: Photoshop – retušování a korekce digitální fotografie

Katrin Eismannová: Photoshop - retušování a korekce digitální fotografie

Nemusíte být špičkový fotograf, abyste produkovali profesionální fotky. Mnohdy postačí, když budete umět perfektně pracovat s Photoshopem, či jiným grafickým nástrojem, ve kterém lze fotky značně vylepšit. Sice je pravda, že je většinou mnohem jednodušší naučit se pořádně fotit a vytvořit rovnou kvalitní snímek, ale mnohdy nemáte jinou možnost. Například když potřebujete obnovit starou fotku nebo opravit snímek, který jste pořídili v dalekých zemích na dovolené (kam už se vícekrát nevrátíte). Potřebujete-li poradit, pak sáhněte po recenzované publikaci – je to jedna z nejrozsáhlejších a nejkompletnějších knih věnující se retušování a korekci digitálních fotografií vydaných u nás.

Naučí vás mnoho způsobů retuše, upravovat barvy, tonalitu, kontrast, expozici, restaurovat poškozené snímky a dále je zdokonalovat pro profesionální použití například v reklamě a módě. Kniha není určena pro začátečníky, protože předpokládá základní znalosti práce s Photoshopem – díky tomu se nezdržuje výukou Photoshopu, ale plně se věnuje úpravám fotografií.

Každý postup začíná dvojicí fotek zachycující stav „před“ a „po“ popisovaných úpravách a krátkým úvodem, kde se dozvíte, co je hlavním problémem výchozího stavu a nástin řešení. Poté následuje postup krok za krokem a téměř každý krok je doprovázen obrázkem, takže se nemůžete ve výkladu ztratit. Občas je text doplněn o zajímavé tipy a doporučení. Vše je prováděno „čistě“ – tedy za pomoci nových vrstev, vrstev úprav, masek, nedochází tedy k žádným nevratným změnám originálu.

Zajímá-li vás uvedená problematika, pak si publikaci určitě pořiďte, neboť je velmi přínosná a kompletně popisuje danou oblast. Navíc se naučíte pár dalších fíglů ve Photoshopu.

Hodnocení: 10/10

Katrin Eismannová: Photoshop – retušování a korekce digitální fotografie; Zoner Press 2004; 368 stran, 420 Kč, ISNB: 80–86815–07–2

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

1 Komentář

  1. veronika
    27. 10. 2005

    dobry den mam fotografii meho přítele a chtela bych ji pomocí retuše nebo počítače upravit….a zvetšít,,darek na vanoce,šlo by to ??poradite mi??předem dekuji

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky