Kniha se vztahuje ke stavu Internetu v roce 1999, kdy ji Nielsen napsal a vydal (u nás vyšla až v roce 2002). Tento časový odstup se odráží na několika místech (například doporučované rozlišení 640×480). Nechci tím říct, že je kniha zastaralá, to rozhodně ne, jen některé rady, které vám autor dává berte s rezervou.
Velkou slabostí knihy je její překlad. Některé věty jsou přímo otrocky přeloženy, jiné nedávají smysl ani po několikerém přečtení. A to nemluvím o velkém množství překlepů a drobnějších chyb. Nevím, jestli je to chyba překladatele (Ladislava Valíka, od kterého si již raději žádnou přeloženou knihu nekoupím) nebo nakladatelství, ale opravdu netuším, proč změnili název knihy z originálního a výstižného „Design Web Usability: The Practice of Simplicity“ na stručné a spíše zavádějící „Web.Design Průvodce od Jakoba Nielsena“.
V knize autor prezentuje své názory na tvorbu co nejpoužitelnějších webů, které má podloženy dlouholetými výzkumy a studiemi. Jeho základními kameny jsou: maximální použitelnost, přehlednost, jednoduchost, optimalizace velikosti a vzhledu, struktura, obsah a design. V textu nenajdete žádné rady z programátorského hlediska (jako například ukázkové zdrojové kódy) ale spíše rady na uživatelské úrovni. Dozvíte se jak by měly stránky vypadat, čemu se raději vyhnout, uvidíte celou řadu nejen odstrašujících, ale i těch správných, příkladů (autor jimi opravdu nešetřil) doplněných o mnoho hodnotných komentářů.
Jelikož je to jedna z mála knih na toto téma, která je u nás k dostání, doporučuji ji i přes velmi zkažený překlad. Přečtení jeho názorů vede čtenáře k zamyšlení, a to je jedině dobře, protože pokud si z této knihy nic neodnesou, budou i nadále vytvářet weby, na kterých se uživatel snadno ztratí a raději z nich rychle prchne.
Hodnocení: 8/10
SoftPress, 2002, 690 Kč, 382 stran, ISBN: 80–86497–27–5