Nejlepší knihy 2018

Nejlepší knihy 2018Letos jsem si našel trochu času už před koncem roku a sepsal jsem seznam těch nejlepších knih, které jsem v uplynulém roce přečetl ještě před vánocemi a tak se můžete inspirovat při nákupu knižních dárků. Jako vždy jsem přečetl něco přes 50 knížek, takže je z čeho vybírat. Níže je jen to nej nej nej, o ostatních přečtených knížkách píšu ve svém čtenářském profilu na Databazi knih.

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Patrik HartlLetos jsem pro sebe objevil hned několik skvělých autorů. Asi nejzábavnější je Patrik Hartl – všiml jsem si ho už před lety, když byl u Karla Šípa v Horoskopičinách – ten jeho smích se nedá zapomenout. V létě si půjčila manželka jeho knížku Okamžiky štěstí v knihovně a moc to vychválila, takže jsem si to po ní také přečetl a poté ostatní jeho knihy, které vydal. Všechny se mi hodně líbily, ale nejvíce na mě zapůsobila kniha Prvok, Šampón, Tečka a Karel – možná proto, že pojednává o mých vrstevnících, možná proto, že byla tak hravá a zábavná a možná proto, že přeběhnout náměstí bez kouska oblečení chce opravdu kuráž :)

Chcete-li si poslechnout autorův smích, poslechněte si jakýkoliv rozhovor s ním pokud vám jde spíše o obsah, tak za mě nejzajímavější byl jeho rozhovor v Českém rozhlasu.

Mráz a hryKdo mě zná, tak ví, že jsem velký fanoušek sci-fi. Letos jsem jich přečetl asi 10 a nejlepší není jedna knížka, ale hned celá trilogie a navíc od českých autorů. Předem vás musím upozornit, že nemám moc rád vícedílné knihy, zejména ságy a už vůbec ne takové, co ještě nemají dopsaný poslední díl. Člověk pak neví, jestli to ten autor vůbec dopíše a jestli se vůbec kdy dozví, jak to všechno dopadlo a taky si těžko pamatuje, co bylo kdysi na začátku v prvním díle. My fandové knižní Hry o trůny bychom mohli vyprávět :) Takže když už se pustím do nějaké knihy na pokračování, tak už na ni musím mít velkou chuť a série musí mít hodně dobré recenze. Do trilogie Algor jsem se ale pustil také proto, že se mi hodně líbila předchozí knížka této spisovatelské dvojice (Jan Hlávka a Jana Vybíralová) – Dračice. A rozhodně jsem svého rozhodnutí nelitoval… tedy jen trochu, když jsem po čtení posledního dílu zjistil, že se píše pokračování. Naštěstí ale každý z dílů je aspoň trochu uzavřený a nějaký závěr tam vždycky je. Knížky jsem četl když jsme byli s rodinou na horách a padlo na ně mnoho nočních (skoro až ranních) hodin, což je u mě známka dobrého a napínavého příběhu. Netrpělivě se těším na další pokračování!

MedvědínFredrik Backman je už pár let mým oblíbeným spisovatelem. Četl jsem od něj vše, co vyšlo v češtině a nenarazil jsem na žádný slabý kousek. Doposud se mi od něj nejvíce líbil Muž jménem Owe, ale s letošním příchodem Medvědína a jeho volného pokračování My proti vám se to možná změnilo. Tochu mi připadá, že ve svých posledních knihách přitvrzuje, už to není taková milá pohádka s Britt Marií, jako jeho dřívější knihy, ale to v jeho případě rozhodně není na škodu – připravte se, že jeho knihy z ruky jen tak nepustíte!

Humans of PragueMáte rádi silné příběhy a povídky? Humans of Prague nabízí oboje v hodně husté podobě. Projekt Humans of Prague sleduji na facebooku už spoustu let a držím mu palce. Proto, když jsem se dozvěděl, že se chystá knižní výběr toho nejlepšího, vůbec jsem nezaváhal a knihu rovnou koupil. Případné čtenáře upozorňuji, že se nedá číst v jednom kuse. Doporučuji si ji dávkovat po kapkách, jen několik stránek/příběhů za den. Občas tak přemýšlím, co já sám bych autorovi řekl, pokud by mě na ulici zastavil.

SítěSítě – taková malá nenápadná knížka to byla, když si ji manželka přinesla z knihovny a válela se nám v obýváku na stole. Jednou večer jsem si vzpomněl, že to je ta autorka, od které kamarád četl knížku Dědina a moc se mu líbila. Tak jsem ji ze zvědavosti otevřel, začetl se a zhltnul skoro na posezení. Tři čtivé promyšlené příběhy s hrdinkami o kterých si člověk pomyslí, že jsou trochu hlouplé, proč si nechávají všechno líbit… tedy až do okamžiku, kdy jsem si uvědomil že sám znám několik podobných skutečných příběhů z mého okolí a o jejich hrdinkách si rozhodně nemyslím, že by byly přihlouplé. Další autorčiny knížky jsem si hned přidal do svého seznamu na přečtení.

Bude to bolet, doktore?Opravdu nevím, jak to dnes vypadá s britským zdravotnictví, jestli vše, co Adam Kay popisuje ve své deníkové knize Bude to bolet, doktore? je pravdivé. Knížka popisuje jeho praxi coby porodníka v britském bezplatném zdravotnictví – některé příběhy jsou úsměvné, některé smutné, dojímavé nebo morbidní. I krev tam poteče. Několikrát. Každopádně knížka je to hodně čtivá a člověk se dozví hodně z lékařského prostředí. A taky začne přemýšlet o tom, jak to asi vypadá ve zdravotnictví u nás…

Žízeň po životěPoslední knížkou, kterou jsem právě dočetl a která si určitě zaslouží v tomto seznamu své místo je Žízeň po životě, kterou napsal Irving Stone. Dal jsem si ji na seznam k přečtení už před lety, když jsem přečetl jinou životopisnou knihu tohoto autora (Námořník na koni o životě Jacka Londona). Letos konečně dozrál čas a nelituji. Dozvěděl jsem se spoustu zajímavostí o životě Vincenta van Gogha a o jeho době a to vše příjemnou čtivou formou. Čtení jsem prokládal googlením jeho obrazů o kterých se zrovna v příběhu psalo (škoda, že je autor nezařadil rovnou do textu, ale možná to nebylo kvůli autorským právům možné) a také dohledáváním dalších informací ve wikipédii. Po dočtení se ještě určitě kouknu na animovaný film S láskou Vincent.

Největší zklamání:

ArmadaJednoznačně Armada od Ernesta Clina. Na knížku jsem se těšil, protože předchozí autorův počin Ready player one se mi totiž hodně líbil (dobré je i jeho filmové zpracování – obojí můžu vřele doporučit, hlavně své generaci, která vyrůstala na osmibitových počítačích), ale musím přiznat, že jsem byl hodně zklamán. Základní myšlenka je docela zajímavá a mohla by být dobrá, ale to je asi tak vše, zbytek průměr a přehnaný patos (něco jako Stmívání, a Hunger games střihnuté s Enderovou hrou a to celé napsané 15 letou puberťačkou). Možná kdyby mi bylo o 15–20 let méně, tak bych to ocenil.

Moje předchozí nejlepší knihy roku

Pro inspiraci přidávám odkazy na předchozí žebříčky nejlepších knih roku:

Jaké byly vaše nejlepší knihy roku 2018?

Jako vždy ocením, když mi napíšete, jaké byly vaše nejlepší knihy tohoto roku. Rád si rozšířím svůj seznam knih na přečtení. Díky!

Komentáře

1
Karel
15 únor 2019, 18:49

A jaký je Váš názor na Bílé můry, je to taky sci-fi

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce