Odskočení při přesouvání objektů v Illustratoru

Problém s illustratorem a snap to pixel gridUž několikráte se mi v Adobe Illustratoru stalo, že se mi nepřichytávaly přesně objekty – tedy zejména když jsem potřeboval posunout jeden objekt, aby se dotýkal toho druhého v jednom konkrétním bodě – posouvaný objekt mi odskočil podle neviditelné mřížky. Tento úkaz se objevil až v poslední verzi CS5, dříve s tím nebyly problémy.

ilustrator.cz web o Adobe Illustratoru a vektorové grafice Na adrese ilustrator.cz jsem spustil nový web o Adobe Illustrátoru a tvorbě vektorové grafiky (včetně diskuzního fóra), který pravidelně zásobuji novými tutoriály, tipy, triky a odkazy na zajímavé zdroje, které by se vám při práci mohly hodit.

Popis problému

Podívejte se na ukázku – mám dva objekty a chci aby se hroty přesně dotýkaly. Takto to vypadá než drapnu ten zelený:

Chci, aby se ty dvě špice přesně dotýkaly

Teď jsem jej chytil myší a táhnu jej nad oranžový objekt – dokonce se mi ukázala informace, že jsem přesně nad vrcholovým bodem.

Přetahuji zelený objekt a chci, aby zůstal tam, kde jej upustím

Takže ten zelený objekt pouštím… a…

Jenže upuštěný zelený objekt uskočí

Takhle to dopadlo – prostě uskočil o kus doprava, když to zkouším vícekrát, tak uskakuje jakoby do mřížky, podíval jsem se tedy na nastavení:

  • zapnuto View / Smart Guides
  • vypnuto View / Snap to Point
  • vypnuto View / Snap to Grid
  • vypnuto View / Perspective Grid / Snap to Grid

Nechápu, nechápu, hraji si s nastavením, nakonec to vzdávám, Googlím a nacházím řešení.

Takže v čem byl problém?

Problém byl v tom, že při vytváření nového dokumentu je v jeho vlastnostech automaticky nastaveno Align New Objects to Pixel Grid.

K čemu ta volba vlastně je? Hodí se pro případ, že vytváříte grafiku, kterou pak budete rastrovat – vodorovné a svislé čáry budou díky této volbě zarovnány přesně na pixel a tedy nebudou „rozmazány“ (uplatní se pouze při rozlišení 72-ppi).

Jak to vyřešit?

Vyberte objekt, který posouváte a zobrazte si paletu Transform ( Window / Transform) a v ní odškrtněte Align to Pixel Grid. Zároveň si v té samé paletě rozbalte kontextovou nabídku a odškrtněte tam také Align New Objects to Pixel Grid – to aby jste nemuseli odškrtávat u všech dalších objektů, které dále vytvoříte.

Panel Transform - je potřeba zrušit zarovnání na pixel

Po zrušení zarovnání na pixel už se přesouvání objektů chová tak, jak má a já konečně dokázal přesně posunout zelený objekt tak, aby se dotýkal oranžového:

Další pokus po zrušení zarovnání na pixel dopadl tak, jak měl

Jak změnit výchozí nastavení?

No jo, je to pakárna, kterou beztak zapomenu vždycky odškrtnout, jak to tedy nastavit, aby to už neotravovalo? Snadno.

Zobrazte dialog pro nový dokument ( Ctrl+N, případně File/New…), rozbalte Advanced sekci v dolní části dialogu a odškrtněte tam tu volbu a potvrďte OK.

Zrušení výchozího nastavení u nového dokumentu

Dále by si to měl už Illustrator zapamatovat – ukončete jej, spusťte znovu a vytvořte opět nový dokument – volba by měla být již deaktiovovaná.

Anketa na závěr

Po delší době zase anketa, tentokráte o tom, jakou verzi programu Adobe Illustrator používáte:


Komentáře

1
Sako Verife
31 leden 2012, 23:08

Ahoj Petře, zajímavý jev. Mohl by jsi mi prosím doporučit nějaký plu-gin na zobrazení otevřených vektorů pro CS5? Nechci žádný složitý program ve kterém vybírám i rovnou uzavírání atd. Rád by jsem, aby mi to jen v kresbě označilo vektory s otevřenými vektory. Asi hledám špatně, protože určitě musí existovat více podobných scriptů/pluginů. Děkuji předem za pomoc

 
2
31 leden 2012, 23:48

Tady je: Select Menu plugin od Graffixu Přidá to nové položky do menu Select – mimo jiné i položku Open Paths, která vybere všechny otevřené cesty.

 
3
Sako Verife
1 únor 2012, 16:22

Přesně tohle jsem potřeboval, děkuji moc

 
4
23 duben 2013, 16:06

Díky díky díky! Tohle mě neskutečně sralo už dlouhou dobu :D

 
5
Jarda
4 leden 2015, 11:18

Díky za cenný tip, veľmi mi pomohol.

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce