Fotky a ilustrace pro potisk triček, webové šablony, wallpapery a další

Fotky a ilustrace pro potisk hrníčků, trik a dalších předmětůObčas se někdo v komentářích zeptá, zda může fotky a ilustrace z microstock fotobank použít na potisk triček, hrníčků a dalších předmětů, případně do webových šáblon nebo vánočních přání, které hodlá prodávat. Odpověď na takovou otázku je ano, ale háček je v tom, že je nutné koupit danou fotku / ilustraci s rozšířenou (extended) licencí. To jest s licencí, která umožňujě přeprodej a redistribuci. Na rozdíl od klasické royalty-free licence je ta rozšířená několikanásobně dražší.

Web o prodeji a nákupu ilustrací, fotek a videí v microstock fotobankách Články o fotobankách jsem zaktualizoval na novém webu fotobanky.cz. Veškeré dotazy na toto téma prosím směřujte na diskuzní fórum forum.fotobanky.cz, kde získáte mnohem obsáhlejší a rychlejší odpověď.

Některé fotobanky rozlišují zda se jedná o potisk hmotných předmětů k prodeji (physical items for resale) jako jsou trička, hrníčky, podložky pod myši, kalendáře, plakáty, nebo zda jde o elektronické použití (electronic items for resale) – webové šablony, elektronické pohlednice, pozadí na plochu, spořiče, aplikace.

Nuže na kolik vyjde obrázek s extended licencí u jednotlivých fotobank? To se dozvíte v následující tabulce, ale protože se fotky kupují za kredity (K), nejsou ceny přesně uvedené – při nákupu kreditů získáváte různé množstevní slevy.

Fotobanka Licence Cena
Fotolia Fotky – Extended license 10K ≈ 8€-10 €
Vektory – Vector extended license 40K ≈ 32€-40 €
Pixmac Extended Licence 25K ≈ 23$-28$
123RF Extended Print RF License 50K ≈ 34$-50$
Extended Electronic RF License 75K ≈ 51$-75$
Extended Comprehensive 100K ≈ 68$-100$
Dreamstime Print Extended License 50K ≈ 38$-50$
Stockxpert E3: Physical items for resale 50K ≈ 40$-50$
E4: Electronic items for resale 75K ≈ 60$-75$)
BigStockPhoto BSP-101L (1000 kopií) 40K ≈ 40$-100$
BSP-122U (neomezeně) 100K ≈ 100$-250$
BSP-500L (el. použití, 100 000 uživatelů) 40K ≈ 40$-100$
BSP-501U (el. použití, neomez. uživatelů) 120K ≈ 120$-300$
Shutterstock Enhanced License 68$-100$
iStockphoto Items for Resale 125K ≈ 118$-154$
Electronic Items for Resale 125K ≈ 118$-154$

Z uvedeného vyplývá, že je nejvýhodnější nakupovat fotky a ilustrace na potisky na fotobankách Fotolia, Pixmac, 123RF, Dreamstime nebo Stockxpert.

Komentáře

1
1 duben 2009, 13:00

To je docela pálka, obzvlášt na iStock, ale díky za ten list, o některých jsem vůbec nevěděl. Každopádně jsou to weby skrze lze nakoupit relativně levně kvalitní fotografie, které jsou opravdu profi. Ono to není vůbec drahý pokud to člověk nějak zpeněžní, jako například jak jste řekl, použít to na potisk triček.

 
2
3 duben 2009, 14:32

[1] Nejsem si jist, zda jste správně pochopil článek – píšu v něm o fotkách pro reprodukci a redistribuci – takže jejich cena je v porovnání s cenou fotek pro normální použití několikanásobně vyšší.

Pro úplnost, zde je odkaz na článek s přehledem microstock fotobank a jejich cen, pokud chcete fotky použít jen na web, do reklamích materiálů, či na potisk svého produktu. V takovém případě se ceny pohybují od 0.5$ do cca 5$ za kus.

 
3
Václav Schindler
29 duben 2009, 17:01

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na jednu věc…Krátkou dobu již přispívám do fotobank a jednou z nich je i Bigstockphoto. Chtěl jsem se zeptat, jak se u této fotobanky zařizuje Exclusivita. Ne, že bych ji u této fotobanky chtěl, ale nikde jsem tam toto políčko na Exclusive foto, jako je např. ve Fotolii, nenašel. Bojím se, aby tam nebylo někde zaškrtnuto omylem a já pak měl nevědomky exclusivitu pro tuto fotobanku a nemohl fotky v této fotobance nabízet fotobankám ostatním….Když nahravám fotku, tak tam je v pravém dolním rohu Special licence exclusivity, ale to se týka doufám jenom rozšířených práv na trička a atd…...defaultně tam mám zaškrtnuto všechno….Má otázka je, jestli když tam mám zaškrtnuty všechny Special licence u danné fotky, mohu tuto fotku poskytovat i jiným fotobankám? Díky za super články a super web a díky moc za odpověď.

Václav Schindler

 
4
29 duben 2009, 20:59

[3] Zdravím, pokud vím, tak BigStockPhoto nenabízí žádnou exkluzivitu, tudíž můžete ty samé fotky a ilustrace prodávat i na dalších fotobankách. Osobně tam mám zaškrtnuté všechny licence. Jo a díky za tu chválu :)

 
5
Iva B.
12 srpen 2009, 13:03

Mohu se zeptat jak je to například s výrobou etikety na nějaký nápoj. Musí se kupovat obrázek který tam použiji už jako extended licence nebo stačí RF? Mám v tom trošku hokej. Díky za odpověď.

 
6
12 srpen 2009, 14:41

[5] Zdravím, pokud chcete použít graiku na etiketu, tak si myslím, že extended licenci nepotřebujete, neboť se nejedná o její „přeprodej“ – důležitý je v takovém případě ten nápoj a nikoliv potisk (na rozdíl od hrníčků, tryček, podložek atd).

Problém vidím spíše v množství kopií – standardní Royality Free licence na jednotlivých fotobankách omezuje počet výtisků grafiky na cca 250 000 – 500 000. Pokud to množství překročíte, platíte za každý dlaší výtisk a nebo si musíte koupit extended licenci.

Nicméně, pokud již víte jak hodláte grafiku použít, ale netušíte jakou licenci k tomu budete potřebovat, obraťte se na support té konkrétní fotobanky, od které chcete grafiku koupit – velmi rádi a ochotně vám poradí. Každá fotobanka má trochu jiné licence.

 
7
Kamila
23 srpen 2009, 17:28

Dobrý den. Ve volném čase „na vedlák“ dělám pro známé různá blahopřání a pozvánky na narozeniny, mám i malou laserovku, takže to zrovna tisknu vždy po cca 10 až 100 kusech, docela se to chytlo. Zvažuji využít i internet, kde bych na ukázku dala blahopřání s tím, že když si to někdo vybere, doplním jeho jméno, datum a tak a potom to vytisknu. Musím na to mít Extended licenci? O klasický prodej se nejedná (každá pozvánka je jiná, s jiným jménem pro někoho jiného), i když ta webová galerie (aby si vybrali motiv) je trochu zavádějící. Dokážete mi někdo poradit?

 
8
Kamila
23 srpen 2009, 17:30

Ještě bych asi měla připomenout, že mám registraci na Dreamstime. I když ono je to asi u všech bank podobné. Díky. K.

 
9
Ondra
23 srpen 2009, 21:27

No podle mě by měla stačit normální licence, protože se nejedná o klasický „přeprodej“ kus jako kus, když je tam pokaždé jméno někoho jiného. Ale je to trochu na hraně. Projdi si diskuzi na mikrofotobanky.cz, tam se myslím něco podobného řešilo s novoročenkami – taky se udělají šablony a pak se tam tiskne jméno a adresa.

 
10
23 srpen 2009, 21:38

[7], [8] Mrknul jsem se přímo na popis standardní licence na Dreamstime a píše se tam:

Web templates, greeting cards or postcards especially designed for sale, similar print-on-demand services, canvas, t-shirts, mugs, calendars, postcards, mouse pads or any other items incorporating the image in an essential manner, intended to be sold or given for free, are considered redistribution (if the image is used in an essential manner). The use of Dreamstime.com images for these purposes under the regular Royalty Free license is not permitted.

Takže se základní licencí to nejde, je potřeba použít extended licence:

Print Usage (P-EL): Physical Items for Resale: includes the right to use the photos for t-shirts, postcards, greeting cards, mugs, mousepads, posters, calendars, framed artwork that is to be sold to other customers for a maximum amount of 10,000 copies (applies as a total of each type of usage). If this amount is exceeded you need to acquire this license once again. The new license will provide you with the standard amount of copies.

Ale ta hranice je těsná. Já to cítím tak, že pokud máte zakázku od firmy na udělání blahopřání a vy do něj použijete fotku z fotobanky, tak je to OK. Pokud ale uděláte několik blahopřání s fotkami z fotobanky a ty pak budete chtít prodávat různým zákazníkům (stačí i jednomu), tak už je to resale (předprodej) a to OK není (je potřeba mít extended licenci).

Snad je ten rozdíl vidět – jednou se prostě použije fotka k dokončení díla, za které dostanete jednou zaplaceno a podruhé to je přeprodej, za který teoreticky můžete dostat zaplaceno vícekrát (autor fotky by z toho nic neměl – je to obohacování na jeho úkor).

Tak to cítím já, ale bylo by dobré se informovat konkrétní fotobanky a konkrétně popsat váš případ (co nejlépe popsat – je snadné se vzájemně nepochopit) – dotaz na Dreamstime můžete poslat z této stránky.

No snad je to teď jasnější.

 
11
23 srpen 2009, 21:42

[9] Díval jsem se tam, a nevyřešilo se to tam – nastal právě ten problém, že na Shutterstocku nepochopili pořádně dotaz a tedy napsali, že něco takového nejde ani s extended licencí. Jak jsem psal výše – je nutné přesně popsat o co dotyčnému jde, aby ve fotobance byli schopní rozpoznat, zda to je přeprodej, či nikoliv.

To že je na blahopřání pokaždé jiné jméno nehraje roli, protože to je z grafického hlediska kus jako kus.

 
12
Ondra
23 srpen 2009, 22:02

Petr Václavek: No to je fakt, že vlastně by se jedna fotka prodala více zákazníkům, takže se to dá brát jako přeprodej, i když ta vytištěná přáníčka by byla různá. Jo, asi je fakt potřeba ta Extended licence.

 
13
Ondra
23 srpen 2009, 22:11

Teďka mě ale napadlo – co když použiji jednu fotku pro 2 různé zákazníky – nemyslím přes nějaké šablony. Prostě by někdo přišel, a řekl by: hele, líbil se mi ten obrázek na pozvánce, co jsi dělal loni Karlovi, udělej mi to stejné. To mohu nebo ne? S normální licencí. Asi pokud by ta přáníčka vypadala stejně – tj. jakoby podle jedné šablony, měla by být už Extended Licence, což? A kdyby byl stejný obrázek jednou třeba na pozvánku a podruhé do úplně jiného třeba inzerátu, asi by to nevadilo, že jo?

 
14
23 srpen 2009, 22:14

[13] Po zakoupení fotky s Royality Free licencí ji můžete použít kolikrát chcete a to i různými způsoby (je tam ono omezení na přeprodej, dále pak na počet výtisků – cca 500 000), takže samozřejmě ji můžete použít jednou do časopisu a podruhé na web, potřetí na reklamní banner…

 
15
Kamila
24 srpen 2009, 10:18

[10] To je škoda, že se musí použít rozšířená licence. 1.000 Kč za obrázek bohužel dát nemůžu, to by se mi nezaplatilo, když dělám 50 pozvánek na narozeniny.

[14] A když bych stejný obrázek použila na dvou stejných pozvánkách, pouze s tím rozdílem, že jednou to bude pro Karla a podruhé pro Alenu? Jak je to popsané na začátku v [13]? Ale to už je asi můj případ s tím rozdílem, že šablony nikde nebudou publikovány. To už je dost sporné, co?

 
16
24 srpen 2009, 10:51

[15] Pořád záleží na tom, zda prodáváte pozvánky nebo děláte pozvánky na zakázku (na míru). Jakmile tam jsou ale nějaké šablony, ze kterých si zákazníci vybírají, tak je to přeprodej.

S Royality Free licencí můžete ten samý obrázek použít pro více pozvánek.

 
17
Kamila
25 srpen 2009, 09:26

Ta hranice je strašně křehká. Dělám pozvánky na míru a pak je prodávám :-)

Jediný problém asi je: ŠABLONY.

Takže pokud bych se oběšla bez šablon, je všechno v pořádku, že?

 
18
Honza1
8 říjen 2009, 03:08

[10] mam dotaz na pouziti fotky u tvorby grafického návrhu pro web. Pokud tedy pro jednoho klienta udelam design, kde vyuziji jednu ci vice fotek u kterych mam zakoupenou standardni licenci, je to v poradku?

Tento design uz dale nikomu jinemu prodavat nebudu. Tedy nejedna se o resale, jestli tomu spravne rozumim.

Diky za odpoved
Honza

 
19
8 říjen 2009, 11:58

[18] Ano je to tak, pro webdesign stačí koupit pro každého klienta novou standardní licenci.

Po naší ICQ debatě sem přihodím pro další zájemce odkaz na článek z blogu Fotolie, který jste našel a kde je vysvětleno, které licence je potřeba zakoupit na jednotlivá použití fotek: Which License Do I Need to Use The Photos?.

 
20
Jana
20 březen 2012, 11:02

Děkuji vám za inspiraci.
Jsem začátečník v prodeji svých ilustrací pro fotobanku. Mám konkrétní dotaz k nahrávání EPS. Ve výsledku nahrávání ilustrace dostanu odpověď, že nemám vkládat klíčová slova a typ fotoaparátu. Soubor mám uložený v EPS (vektory) bez těchto informací. Nevím, kde dělám chybu. Díky za odpověď. Jen info, nejsem příliž počítačově zdatná. Děkuji za odpověď. Jana

 
21
20 březen 2012, 20:26

Zdravím, z vašeho dotazu nejsem vůbec moudrý. O jakou fotobanku se jedná a jakou přesně hlášku dostanete?

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce