Právě jsem oslavil narozeniny a trochu opožděně dávám dohromady seznam dárků, které bych chtěl dostat (no co když to nedostanu teď, dostanu to na vánoce).
A samozřejmě jsem hned začal u knih. U dobrých knih. Jelikož preferuji sci-fi a fantasy, našel jsem si žebříček nejlepších knih tohoto žánru v zahraničí: The internet top 100 sf/fantasy list. Je sice trochu staršího data, ale to přece u dobrých knih vůbec nevadí, navíc spousta z nich nebyla dodnes do češtiny přeložena.
Na další zajímavé žebříčky nejlepších knih jsem narazil je na webu Dobré knihy a Moje kniha. A nebo lze ještě dobře vybírat na webu Fantasy planet v seznamu recenzí knih, které získaly titul Tip FP.
Níže je tedy přehled knih, které bych si rád koupil a přečetl a budu jedině rád, pokud mi doporučíte nějaké další.
- George R. R. Martin: Hra o trůny 1. (Píseň ledu a ohně – Kniha první) – Zase jedna skvěle napsaná fantasy sága
- Neal Stephenson: Sníh – Jeden z nejlepších kyberpunkových románů
- Žamboch, Miroslav Líheň – Díl 1: Smrt zrozená v Praze – Nový Kulhánek stále nevychází a toto by se mu mělo hodně přiblížit
- Kolektiv autorů: Polská ruleta – Antologie polských sci-fi povídek
Možná i tyto (ale ještě o nich nejsem úplně přesvědčen):
- Lukjaněnko Sergej: Noční hlídka – V září má u nás premiéru film natočený dle této knihy, tak jsem zvědav
- Ziemiański Andrzej: Achája – Polský autor, prý je to srovnatelné a možná i lepší než Sapkowského zaklínač
- Robert Merle: Malevil
Tipy od čtenářů tohoto blogu
Knihy, které doporučují návštěvníci tohoto blogu a které si určitě také půjčím/koupím/přečtu:
- Neal Stephenson: Diamantový věk – další kniha Neala Stephensona, autora kultovního románu Sníh. Děj Diamantového věku se odehrává několik desítek let po událostech, jež byly vylíčeny ve Sněhu
- Miéville China: Nádraží Perdido
- Miéville China: Jizva
- Miéville China: Železná rada – knihy obsahující prvky ze sci-fi (roboti), fantasy (kouzla), steampunku (ti roboti jsou na parní pohon) i hororu
- Terry Goodkind a jeho mnohadílná sága Meč pravdy
Pokud mi chcete doporučit nějaké čtivo (to budu jedině rád), podívejte se nejprve na můj seznam nejlepších sci-fi a nejlepších fantasy knih.
27. 8. 2005
Neal Asher: Stahovač; Neal Stevenson: Diamantový věk; China Miéville: Nádraží Perdido, Jizva, Železná rada;
28. 8. 2005
Líheň se Coolhánkovi neblíží, ona je to pro něj vlastně taková ironická pocta. Jednička je vynikající, dvojka místy maličko zadrhne, ale rozhodně za to stojí. Obzvláště vhodné pro ty, kdo budou hádat, kdo se skrývá za literárními postavami..
29. 8. 2005
Díky za komentáře, mrknu na nějaké recenze a doplním svůj seznam 🙂
11. 9. 2005
Za pozornost stojí Hyperion a Pád Hyperionu (nutné číst dohromady). Výborný mix. Na mém žebříčku tyto knihy patří mezi to nejlepší, co jsem přečetl.
12. 9. 2005
Hyperion četla má drahá polovička a říkala, že to bylo docela dobré, ale ke konci už se ztrácela v tom množství postav. Tak nevím. No každopádně to zařadím do své četby, ale až někam dál 🙂 Teď toho mám před sebou hodně – čeká mi to na poličce a nestíham (Žamboch, Strugačtí, Henlein, Polská ruleta, Duna, Aldis, Rowlingova a její čtvrtý díl Harryho Pottera…)
12. 10. 2005
Nejlepsi a nejpropracovanejsi fantasy co jsem cetl je bezesporu (pro mne) Meč pravdy od Terryho Goodkinda… vrele doporucuju… dlouha saga, ale kazdym dilem vyzralejsi…
30. 10. 2005
favorite me knihovny:
fantasy – Glen Cook – serie Cerna legie, Sapkovskeho Zaklinace samozrejme zna uz kazdy a pripadne treba Weis a Hickman – cet sem Branu smrti a tesim se na ostatni
sci-fi – Ludvik Soucek!!! 🙂
11. 12. 2005
Nejlepší je Feist, především Tsuranská série, prestože jinak není moc oblíbená.
23. 3. 2006
Malevil je masterpiece, ostatne Merleho knizky ma velmi sklamali. Za Hyperion (pribeh knaza ma uplne dostal) a Endymion sa prihovaram aj ja, k tomu este samozrejme Pad Hyperionu. Netreba zabudat na Dickove veci ako Temny obraz (Scanner darkly), Ubik alebo jeho poviedky ako Wub, Payback (film bol velmi slaby odvar). Potom samozrejme McDevittove Motory boha, 2001: Vesmirna odysea, Clarkova Rama, Cherryhovej Kukuckyno vajce alebo jej skvela trilogia Starnouci slunce, Simakovo Mesto, Aldissov Nonstop,… Bolo by toho tak na 2 strany takze koncim.
19. 7. 2006
V posledni dobe si nejvice cenim Neala Ashera- Stahovac, V Pavucine, bohuzel je realativne novy a dalsi knihy teprve cekaji na preklad, takze je ctu v anglictine. To plati i Nadrazi Perdida, jen Miévillova anglictina je trosku tvrdsi orisek. Co se tyka Hyperionu, tak nema chybu stejne tak pokracovani. Za precteni urcite stoji Nocni hlidka, Hvezdna pechota a bezesporu Blade Runner a hodne zajimava je i saga usvit noci od Petera F. HamiltonA, jen je to na dlouhe lokte-7 dilu (Porucha reality 1,2; Neutroniovy alchymista 1,2; Nahy buh 1,2,3)
4. 12. 2006
Já mam nejraději Pratchetta a jeho zeměplochu. Dokonalé odreagování!!!
25. 5. 2008
cet sem knižky od Lukjaněnko Sergej:noční hlídka,denní hlídka,a ten pols dil zapomel sem jak se menuje.(lidi mam problem v knihovne uz sem precet vsechny mozny fantasy-knihy ne povidky vetsinou sagy -pokud by nekdo vedel o nakych fantysy knižkach dejte prosim vedet moc dik)Owen
25. 5. 2008
autorovi stranek-cet sem naky komentare a tys tam rikal ze doplnissvuj seznam(myslis knmizek pokud jo muzu helpnout estli chces naky seznam tak dej vedet je slusne dlouhej
22. 9. 2008
To nej co jsem četl je Eragon a Eldest od Paolini Chritophera žel čekám ještě na třetí díl který se jmenuje Brisingr. Pokud by jste někdo měli info o této dejte pls. vědět Díkes
1. 12. 2010
to yperit: No čekáni na Brisingr je už velmi dávno za námi a néž vydají prý Eldunarí tak zapomenu o co vlastně šlo. 🙂 Za přečtení stojí určitě Válka trpaslíků od Markus Heitz.
17. 2. 2011
Noční hlídka od Lukjaněnka, ani následující knížka série mě moc nebavily. Z mého pohledu příliš ve stylu moderních rádo-by-cool příběhů. Stejně jako Blud?ště odrazů. Lepší mi přišly třeba Hvězdy, ty studené hračky nebo Spektrum.
24. 2. 2012
Taky teď něco sháním…a bez ohledu na datum tohohle článku se stejně zmíním o Vyhlídce na Věčnost od Jiřího Kulhánka. Pravda, sice poněkud slabá kniha na mě, ale zaujala mě. Ale pak třeba i série Podzemí od Gordona a Williamse jsou také velice zajímavé. Nakonec však taky autoři Weis-Hickman či C.S.Lewis a jim podobní nejsou špatní.