Válka světů (War of the Worlds)

Válka světůVálka světů je hodně starý sci-fi román (ne-li jeden z nejstarších), který kdy byl napsán. Jeho autorem je Herbert George Wells a poprvé byl vydán v roce 1898! O čtyřicet let později vznikla rozhlasová dramatizace tohoto díla a získala velkou proslulost (autorem byl Orson Welles). Svého prvního filmového zpracování se román dočkal v roce 1953 a zatím posledního letos.

Pro ty, kdo román nečetli nastíním krátký obsah (nechcete-li vědět nic o ději, raději tento odstavec ani nečtěte): Zemi přepadnou mimozemšťané a bez nejmenších ztrát začnou vyhlazovat lidstvo, hlavní hrdina není žádný superman, ale obyčejný člověk snažící se tyto jatka přežít a při tom ještě ochránit své dvě děti. Když už je lidstvo bezradné, začnou mimozemšťané sami umírat (proč tomu tak je, to vám neprozradím, zajděte si na to do kina).

Válka světů

A pro ty, co literární předlohu četli (pro sci-fi nadšence je to povinná četba), mám pár informací. Předně se děj odehrává v současnosti a hlavní hrdina není sám, ale stará se o dvě děti. Jinak se ale režisér (Steven Spielberg) snaží držet literární předlohy (i když trochu volněji).

Válka světů

Celý film je natočený z pohledu hlavní postavy a vypovídá více o tom, jak se snaží přežít a ochránit své děti než o nějaké válce světů. Takže vůbec nevíte, co se děje jinde, co dělá armáda, prezident, ostatní lidi a o to více ten děj prožíváte. Efekty jsou velmi zdařilé, působivé, ale některé až trochu nelogické (mám na mysli likvidaci lidí laserem – po přejetí zůstane s člověka jen oblečení – žádná krev, maso, či jiné tekutiny, jen čisté cáry oblečení). Nejsou ani tak megalomansky bombastické (výbuchy, záběry na monstra ovládaná mimozemšťany) ale spíše skromnější, ale o to více nečekaně působivé – blesky, projíždějící hořící vlak, řeka plná mrtvol, cáry oblečení ve vzduchu…

Válka světů

Film bez pozlátka ukazuje, jak můžou být lidi bezohlední a brutální, když jim jde o život, ale také jak můžou být bezmocní proti mimozemšťanům.

Hlavního hrdinu zahrál skvěle Tom Cruise – v některých scénách přímo exceluje (například když po návratu do domu po prvním setkání z mimozemšťany zjistí, že má na sobě popel z ostatních lidí), výborná je také Dakota Fannig v roli jeho dcery.

Válka světů

Samozřejmě i v tomto filmu naleznete spoustu nelogičností (fungující kamera v okamžiku, kdy nic elektronického nefunguje, nefungující štíty u umírajících mimozemšťanů a další). Ale to nic nemění na tom, že se jedná o snímek nadprůměrný. Snad jen ten závěr nemusel být až tak moc patetický a typicky americky happyendový.

Hodnocení: 9/10

Válka světů

Válka světů (War of the Worlds), USA, 2005, 116 min
Režie: Steven Spielberg
Hrají: Tom Cruise, Justin Chatwin, Dakota Fanning, Miranda Otto, Tim Robbins, Rick Gonzalez, Tracy Howe, Channing Tatum, Morgan Freeman
Scénář: Josh Friedman
Předloha: H.G. Wells
Režie: Steven Spielberg
Hudba: John Williams
http://www.wa­roftheworlds.com

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

1 Komentář

  1. Gernanstan
    8. 7. 2014

    jak v te valce svetu fungovali trypody treba kde vytahovali ty lidi z trypody ven vzali je pres vnitrek nevim proc a pak je vytahli kde.

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky