Pavol Mikle: Referenční příručka XCSS

Pavol Mikle: Referenční příručka XCSSKdyž se mi do ruky dostala referenční příručka XCSS, mé srdce zaplesalo, avšak po jejím přečtení mé oči zaplakaly. Protože celá publikace je čistě teoretická! Z praxe v ní nenajdete skoro nic. Je sice hezké, že úplně a přesně popisuje všechny vlastnosti CSS podle standardu, ale k čemu mi to je, když v současné době neexistuje žádný prohlížeč (a ještě nějakou dobu nebude), který by tyto standardy implementoval. A bohužel ani v textu nejsou zmínky o tom, jak jsou tyto vlastnosti v současných prohlížečích podporovány.

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Nicméně jsou tyto vlastnosti kaskádových stylů v knize popsány poměrně přehledně, včetně teoretického úvodu a způsobů používání. Poměrně velká část je věnovaná barvám (míchání barev, názvy pojmenovaných barev atd.) a písmu. Závěr tvoří CSS tipy a triky (asi 10 kousků).

Co k tomu dodat a komu knihu doporučit? Těžko říct. Doporučovat se mi ji moc nechce, takže bych spíše poradil: počkejte až se teorie stane praxí a nebo se raději poohlédněte po jiné knize či ještě lépe najděte si přímo on-line referenční příručku na Internetu.

Hodnocení: 5/10

Pavol Mikle: Referenční příručka XCSS; Zoner Press 2004, 231 stran, 250 Kč, ISBN:80–86815–13–7

Komentáře

1
27 červenec 2005, 12:55

Vzhledem k tomu, že knížka má v názvu „referenční příručka,“ nechápu Vaše zklamání…

 
2
27 červenec 2005, 14:20

Me zklamání spočívá v tom, že výklad je odtrhnut od praxe. Zbytečně obsahuje věci, které se nepoužívají a na druhou stranu se nenamáhá informovat čtenáře, jak je to s danou vlastností v praxi.

Když se řekne „referenční příručka“ tak si představím neco ve stylu knihy David Flanagan-JavaScript kompletní průvodce

Tomu se říká kvalitní referenční příručka! No řekněte sám, k čemu by jste použil recenzovanou referenční příručku XCSS?

 
3
27 červenec 2005, 21:16

K přečtení a popřípadě při nespokojenosti k hygienyckým potřebám.

Přečetl jsem ji a jsem s ní spokojen, dodala trochu „ucelení“ znalostem z dřívějška a jako taková čtivější specifikace je ta kniha výborná. Již na Intervalu jsem se k ní vyjadřoval kladně.

(Někdo jiný se zas rozplývá nad Meyerem, který mi přišel naopak nezajímavý.)

 
4
27 červenec 2005, 21:26

Jo nad Meyerem jsem se rozplyval mozna i ja – viz recenze jeho knih tady na webu. Je to nejspíše tím, že to je jedna z mála knih o CSS, která popisuje použití stylů pro formátování stránky, layoutu a ne pro formátování obyčejného textu (takových jsou kvanta)

 
5
28 červenec 2005, 00:04

Nedoporučit? Doporučuji toto: tato kniha + přehledy kompatibility, např.:

A máte požadovaný požitek.

 
6
Jaroslav Mikle
23 říjen 2006, 17:23

dobrý den Jmenuji se Jaroslav Mikle a rád bych se seznamil alespoň přes internet,s Panem Pavlem Miklem jelikož nás není v České republice mnoho rád bych ho poznal.Prosím jestli tuto správu čte někdo jiný kontaktujte mě o jeho mailu.budu rád.Děkuji Jaroslav Mikle.

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce