Průvodce PHP

PHP? Co to je? Definice na stránkách www.php.net o významu zkratky říká, že je to rekurzívní akronym pro „PHP – Hypertext Preprocessor“ – skriptovací jazyk umožňující vkládání programových sekvencí přímo do html dokumentů. Skripty v PHP se (na rozdíl například od JavaScriptu) provádí na straně serveru (který tento jazyk musí samozřejmě podporovat).

Kdo si chce něco začít s PHP, měl by umět alespoň trochu ovládat HTML a hlavně by měl mít základní softwarové vybavení. Tj. zejména webový server s nainstalovaným PHP. Server může mít buď vlastní a nebo lze využívat free hosting některých firem – www.kgb.cz, www.host.sk, www.oceany.cz a mnohé další (přehled viz Softwarové noviny březen 2002 a nebo například na aktualizovaných stránkách http://www.juk­.cz/php/freewe­by.php).

Webhosting má sice tu výhodu, že jej nemusí uživatel starat o instalaci a nastavení serveru, nevýhodou je samozřejmě pomalost a komplikované ukládání přes FTP. Doporučuji proto nainstalovat si vlastní webový server – Apache. Ten je k mání na adrese http://www.apache­.org. Po jeho instalaci je třeba ještě přidat podporu pro PHP, ta se nachází na http://www.php­.net/, což je hlavní mezinárodní stránka PHP. A pokud se chcete pustit i do databází, doinstalujte si například MySQL (http://www.mys­ql.com/) nebo jiný databázový server. Všechny výše uvedené součásti (server Apache, modul pro PHP a databáze MySQL) lze snadno nainstalovat na platformu Windows z balíku PHPtriad (http://www.phpge­ek.com/), pokud nezměníte cílové umístění, mělo by vše pěkně šlapat (v opačném případě je třeba pozměnit cesty v konfiguračních souborech). Navíc o spojení Apache, PHP a Interbase jsme psali v SWN 3 a 4/2001).

Tak a teď, když máme vše potřebné nainstalované, se pustíme do vlastního PHPka. Manuál v češtině a několika dalších jazycích se nachází na hlavním serveru http://www.php­.net/manual/. Kdo dává přednost tištěné dokumentaci, tomu bych doporučil jednu z nejlepších knížek o tomto jazyku: „PHP – tvorba interaktivních internetových aplikací“ od Jiřího Koska, kterou vydalo nakladatelství Grada. Ukázky z této knihy a mnoho dalších informací naleznete na stránkách autora (http://www.ko­sek.cz/php/). A to ať už se jedná o doplňky k vydané knize, FAQ, seznam novinek PHP4 nebo seriál o webových aplikacích.

Velmi pěkný a bohatý rozcestník, který vytvořila jedna dívčina jménem Jana, se nachází pod názvem „Janiny odkazy k PHP a MySQL“ na adrese http://www.juk­.cz/php/.

Naši slovenští bratia mají na webu http://www.php­.sk/ spoustu zajímavých informací: aktuální zprávy ze světa PHP, kvalitní a živou konferenci, nástroje, knihovny a manuály na stažení, tutorial a mnoho dalšího. Jiná, a možná ještě živější, konference je na vývojářském webu Builder (http://forum­.builder.cz/lis­t.php?f=20).

Server interval obsahuje také jednu rubriku věnovanou PHP (http://www.in­terval.cz/r-category.asp?id­ctg=62). V ní se nalézá mnoho článků nebo spíše pokročilých příkladů demonstrujících využití PHP v praxi (počítadla, internetový obchod, reklamní systém, diskusní fórum, chat a tak dále) obdobnou rubriku lze najít i na dalších serverech: http://www.pcsvet­.cz/php/.

Zabrousíte-li na adresu http://www.php-gallery.cz/, zjistíte, že na tomto webu zkratka PHP znamená něco trochu jiného: „The Prague House of Photography“ a tedy s obsahem tohoto průvodce nemá (krom zkratky) nic společného. Ale fotografie tu jsou pěkné a určitě stojí za prohlédnutí.

Docela pěkný seriál o PHP v praxi je k nahlédnutí na http://www.web­tip.cz/art/wt_ti­tulka/wt_jave­_php_01.html. V době psaní tohoto průvodce již obsahoval 25 dílů a jak se zdá stále ještě pokračuje.

WebGuru (http://www.web­guru.cz/) je stránka, která se plně věnuje PHP. Veškeré zde uvedené zdroje (články, dokumentace, nástroje, hotové aplikace, odkazy) jsou přehledně rozdělené do kategorií a ohodnocené návštěvníky. Asi nejzajímavější je sekce „Hotové aplikace“. Pokud chcete mít na svých stránkách anketu, počítadlo, chat nebo dokonce publikační systém pro zadávání článků, najdete příslušné zdrojáky právě v této rubrice.

Nuže vzhůru do instalování potřebných nástrojů a programování, ať máte na svých stránkách co nejdříve vlastní počítadlo či alespoň anketu!

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce