NexusFont – skvělý font manager

NexusFontKdyž jsem začal více tvořit grafiku, začal jsem potřebovat více a více fontů a začal jsem mít pomalejší a pomalejší systém a čím dál větší bordel ve fontech. Nakonec jsem si řekl dost a začal jsem hledat pořádný font manager.

Nějakou dobu jsem si vystačil s jednoduchým ListFontem, který jsem používal pro rychlé vyhledání ideálního písma pro daný text. Později, když už bylo fontů mnohem více, už mi nestačil.

Vyzkoušel jsem tedy několik pokročilejších font managerů a nakonec jsem skončil u freewarové aplikace NexusFont. Tento nástroj mi umožňuje udělat si pořádek ve fontech a přitom s nimi nezatěžovat systém. Všechny fonty mám uložené v jednom adresáři, když s nimi chci pracovat, tak si jen spustím NexusFont a kliknu na tuto knihovnu fontů (knihoven můžete mít kolik chcete).

Samozřejmou funkcí aplikace je náhled písmen (můžete si zadat vlastní i několikařádkový text na kterém se bude font ukazovat, velikost a barvu písma a barvu pozadí). Pro větší přehlednost a nastolení alespoň základního pořádku si ke každému písmu můžete přiřadit vlastní štítky (tagy) a pak je podle nich filtrovat (já mám momentálně nejpoužívanější štítky „psací“ a „retro“), filtrovat můžete také podle názvu fontu, což ideální pro rychlé vyhledání a náhled.

NexusFont - freeware font manager

NexusFont nabízí i další funkce: mapu znaků, podporu češtiny, možnost snadno kopírovat/přesouvat fonty, náhled fontu ve více velikostech, najít stejné fonty na disku.

Jedním z důvodů, proč jsem na NexusFont přešel, byla možnost sdílení fontů přes Dropbox (fonty i managera mám v Dropbox folderu) – díky tomu mám jak na domácím, tak na kancelářském počítači přístup ke stejným fontům, nemusím si je složitě překopírovávat, synchronizují se zcela automaticky!

Ještě poznámka ke způsobu práce – protože fonty mám ve zvláštním adresáři a nejsou nainstalované do systému, tak jej nezatěžují a zbytečně se nenačítají při startu. Když pak chci tyto fonty použít (například ve Photoshopu, Illustratoru), spustím font manager NexusFont a kliknu v něm na zvolenou knihovnu/složku fontů. Ty se načtou a v ten samý okamžik s nimi můžu pracovat ve všech aplikacích (aplikace není třeba ukončovat a restartovat, všechny fonty tam hned najdete).

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

11 Komentářů

  1. mio
    13. 1. 2013

    Fonty systém načítá pouze pokud jsou aktivní. Vypnutých si nevšímá. Takže je celkem jedno, v jakém jsou adresáři. Illustrator načítá dokonce pouze fonty použité v dokumentu…
    Abych byl objektivní – nevím, jak je tomu pod Windows. Ale v těch snad s grafikou nikdo seriozně nepracuje, takže bych to neřešil.

    Odpovědět
  2. Petr Václavek
    13. 1. 2013

    Mio, já popisoval problémy na Windows, ani nevím, zda tento fotn manager existuje i pro Mac. A tu poznámku o tom, že pod oknama s grafikou nikdo vážně nepracuje nebudu brát vážně (zkoušel jsem maca, ale prostě mi to prostředí nesedlo, asi jsem divnej, ale windows mi perfektně vyhovují).

    Odpovědět
  3. Monika
    14. 1. 2013

    Já pracuji a tvořím grafiku jedině pod Windows a to naprosto seriozně. Já bych také pod Mac nikdy nepracovala, jelikož mi nevyhovuje, proto ale ostatní co v něm pracují nebudu urážet.

    Odpovědět
  4. Štěpán
    27. 2. 2013

    Zdravím,
    chtěl bych se zeptat jak je to s písmem uvnitř ilustrace pro fotobanky (buďto součástí designu nebo jako sample text)? Jaké typy písem je možné bez rizika používat? Je někde nějaký seznam? Přijde mi, že to nikde není jednoznačně popsané, třeba na fóru Shutterstocku nebo Shutterbuzzu mají napsáno že neberou jednotlivá písmena vytvořená z komerčních typů písem a písma v designu se budou posuzovat kus od kusu. Díky.

    Odpovědět
  5. Petr Václavek
    27. 2. 2013

    Štěpáne, u fontů je to hodně nejednoznačné a v podstatě nevím o žádném případě zamítnutí ilustrace kvůli sample textu provedeném v nějakém fontu.

    Určitě bych se držel fontů u kterých je povoleno komerční použití. A pak samozřejmě je důležité aby ten font nebyl hlavním obsahem ilustrace, ale jen doplňkem.

    Odpovědět
  6. Štěpán
    3. 3. 2013

    Takže třeba fonty, které jsou k dispozici v Illustratoru nebo Photoshopu můžu bez obav použít? Příp. pak jsem našel vcelku dost fontů pro komerční použití zde http://www.1001fon­ts.com/…ial-use.html. Možná je to blbý dotaz, ale zas kdo se nezeptá, nic se nedozví :-). Díky.

    Odpovědět
  7. Marice
    8. 3. 2013

    Dobry den, nevite o nejakem fontovem manageru pro mac?

    Odpovědět
  8. Petr Václavek
    8. 3. 2013

    Štěpáne, zkuste se zeptat na té konkrétní fotobance, co si o tom myslí, tak budete mít jistotu. Zkusím se poohlédnout na fórech, třeba nějaké jejich vyjádření najdu.

    Marice, bohužel pracuji jen ve Windows, takže neporadím.

    Odpovědět
  9. Petra
    15. 7. 2013

    Zdravim Petr,

    tiez mam otazku pre komercne pouzitie fontov. Vsimla som si aj na vasom portfoliu, ze pouzivate napriklad font Wisdom Script. Ako som sa dozvedela je to font pay-what-you-want, ale pre komercne pouzitie treba inu licenciu, tak som kontaktovala tvorcu fontu, tiez kreslim vektory na microstock, no odvolal sa na svoju stranku kde ma licenciu, ale zostala som z toho ako jelen zase, lebo nerozumiem jeho odbornemu vykladu, preto som ho vlatne kontaktoval, takze mi vlastne velmi nepomohol. Som tam kde som bola. Vy ste si ho kupovali? Zaujimave co som sa tiez dozvedela ako som dobre pochopila, licencia sa nevstahuje na vizualne spracovanie fontu ale na font samotny, ako file. No neviem. Mozno sa dozviem nieco od vas. Dakujem
    Petra

    Odpovědět
  10. Jan Bíca
    31. 8. 2013

    Před časem jsem objevil FontExpert. Není sice zdarma, ale umí toho hodně. Zejména se mi líbí funkce autoaktivace fontů obsažených v dokumentu InDesignu nebo Illustratoru. Nakonec jsem se domluvil s autorem a program jsem přeložil do češtiny.

    Odpovědět
  11. Marcela Tothova
    13. 1. 2014

    V Mac-u je uz vopred nainstalovany Font book. Treba si ho najst v aplikaciach…

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky