Jiří Kulhánek, jeho krvavé akční knihy a následovníci

Jiří Kulhánek a jeho krvavé akční knihy plné mrtvolAkční knihy se dělí na několik kategorií:

  • akce od začátku do konce
  • akce, která je doplněna o krev a mrtvoly
  • Kulhánek (má poměr cca 2 mrtvoly a litr krve na jednu stránku)

Ano, již z úvodu je možné odhadnout, že tento článek bude věnován Jiřímu Kulhánkovi a (nejen) jeho knihám. Opravdu nepůjde o kvalitní čtivo, nad kterým potrápíte mozek, ale o knihy, které obsahují akci od začátku do konce, u kterých ten mozek naopak vypnete (ale i to je potřeba).

Abych to upřesnil, rozhodně takové knihy nezatracuji, já sám jsem jejich horlivý konzument – rád si Kulhánkovy knihy přečtu (a to ne jen jednou) a skvěle se u nich odreaguji (tedy pokud je nedočítám nad ránem). S Kulhánkem a jeho knihami jsem se poprvé setkal asi před desíti lety, tenkráte mě nadchly a všechny jsem je zhltnul během několika dní (a nocí) – marně a dlouho jsem pak hledal obdobného autora (neboť Kulhánek se na delší dobu ve své tvorbě odmlčel). Až později jsem našel několik jeho následovníků.

Ale zpátky ke Kulhánkovi – mezi jeho nejlepší knihy bych zařadil tyto:

A teď k hlavní náplni tohoto článku – které knihy a autoři by se dali srovnat s Jiřím Kulhánkem a jeho tvorbou?

Upíři

Jelikož upíři jsou v dnešní době poměrně „in“, tak bych zde zmínil dvě knihy. Ale pozor nejedná se o žádnou červenou knihovnu ve stylu Stmívání, ale pravou Kulhánkovinu:

  • Miroslav Žamboch: Visio in extremisMiroslav Žamboch: Visio in Extremis

    Novinka od mého oblíbeného autora – vydal ji ve stejné době, kdy vyšla Vyhlídka na věčnost od mistra Kulhánka a tak jsem se neubránil srovnání – bohužel Žamboch zůstal trochu pozadu (tím nechci říct, že to je špatná kniha), vím, že autor dovede psát rozhodně lépe, ale ve srovnání s Kulhánkem tomu chyběly ty správné hlášky a akčnější děj. Oproti tomu samotná myšlenka „Visio in extremis“ a popisy soubojů jsou velmi dobré.

  • František Kotleta: Hustej nářezFrantišek Kotleta: Hustej nářez ze série Bratrstvo krve

    Myslím, že tato kniha se Kulhánkovi poměrně dobře vyrovná, navíc obsahovala i zajímavé nápady (například na vznik upírů) a skvělé hlášky. Těším se na pokračování a určitě si přečtu i nějaké další knihy tohoto autora. Teď jsem zrovna zjistil, že tuto knihu nabízí jako e-book malé nakladatelství freetimepublishing za 165,–

Pokud se vám líbí téma upírů, podívejte se na tento přehled knih o upírech Paranormální chutě od knihovnice Nofreeusernames, případně na hodnocení uvedených knih v novince na Legii

Krvavá akce se superhrdiny

Již dříve jsem se dozvěděl, že Martin Moudrý napsal (neoficiální) pokračování Cesty krve – bohužel pouze v elektronické podobě (ke stažení například na stránkách autora), takže dokud jsem neměl Kindla, tak se mi to nechtělo na monitoru louskat a ničit si oči. Až loni jsem si přečetl celou sérii a bohužel ono volné pokračování nebylo tak dobré, jak jsem doufal – Hned na začátku lze zřetelně poznat, že to napsal někdo jiný, ač se snažil psát ve stejném stylu. Celý děj trochu dost ujel (Maxmilián se vydá do vesmíru a vymlátí tam mimozemšťany). Prostě úlet. Ale skalní Kulhánkovci si to jistě rádi přečtou.

  • Miroslav Žamboch: Líheň - smrt zrozená v PrazeMiroslav Žamboch: Líheň – Smrt zrozená v Praze

    Poprvé vyšla jako dvě knihy (Líheň I a II), ve druhém vydání to spojili do jednoho svazku. Velmi dobrá „kulhánkovina“ – nezničitelní hrdinové a protivníci, spousta akce, krve a mrtvol – prostě Kulhánek jak vyšitý, rozhodně doporučuji.

Peklo

Ještě mě napadla v souvislosti s Kulhánkovou poslední novinkou (Vyhlídka na věčnost) jedna kniha – vyšla již dříve, ale také popisuje peklo, má akční děj a spoustu mrtvol:

  • Štěpán Kopřiva: AsfaltŠtěpán Kopřiva: Asfalt

    Spousta skvělých hlášek, černého humoru a nechutně popsaného pekla – Kopřivovo peklo, je mnohem nechutnější, děsivější, temnější, kam se na něj hrabe Kulhánek. Byl jsem přímo fascinován, jak může někdo něco tak morbidního a nechutného napsat, ale pořád to mělo hlavu a patu a bylo to prostě peklo. Už jsem o tom psal i dříve

Kvalitní fantasy, kde je trochu více krve

Jak poznamenal v komentářích Jan Pala, množstvím krve a akčností by se mezi kulhánkovské knihy daly zařadit také série Bakly (více krve a akce) a Koniáš (více intrik) od již dvakrát zmíněného autora Miroslava Žambocha. Zpočátku jsem je nechtěl přidávat, neboť to není až tak braková literatura – Koniášův (a Baklyho) svět je skvěle vystavěn, má to hlavu i patu a hlavně spoustu prostoru pro další příběhy. Děje nejsou přímočaré a jednoduché, mají nějakou myšlenku, pointu… ale při tom všem to jsou knihy velmi čtivé, plné akce a do detailů skvěle rozepsaných soubojů. Osobně tyto série považuji za jedny z nejlepších fantasy knih.

Napadá vás ještě nějaká další kniha? Sem s ní, rád ji do přehledu doplním a ještě raději si ji sám přečtu.

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

10 Komentářů

  1. Asahi
    10. 1. 2012

    Od Zambocha bych jeste doporucil Drsny spasitel, slusnej postapo „brak“, dobra atmosfera i akce.

    Z trosku jineho soudku je pak serie knih od Neala Ashera. Vyborna akcni scifi serie s neotrelymi napaday a uzasne zkonstruovanym svetem, postavami atd. Neni to klasicka kulhankovina, je to propracovanejsi, ale stale neni potreba nijak zavratne zapojovat mozek a clovek se pobavi a hlavne zasne nad autorovymi napady /a obcas si rika, jaky vzorky asi Asher bere, ze vymysli takovy veci:)/.

    Odpovědět
  2. palic
    10. 1. 2012

    Nezapomnel jsi na pomerne rozsahlou serii o Koniasovi z pera/pocitace M. Zambocha? Diky tobe jsem minuly tyden prelouskal tri knihy, cca 1200 stran. 🙂

    Odpovědět
  3. Petr Václavek
    10. 1. 2012

    Palic – ok, vlastně máš pravdu, tak jsem to tam ještě připsal.

    Odpovědět
  4. knedle
    11. 1. 2012

    Já bych tam dohodil i Hlávku – jeho první JFK – Zatmění – je upírskej a styl jsem komentoval „kdo je sakra Jan Hlávka, to je Kulhánkův pseudonym?“ 🙂

    ostatní Hlávkoviny jsem bohužel nečet

    Odpovědět
  5. Petr Václavek
    11. 1. 2012

    No jo, zatmění z JFK nebylo vůbec špatné, mrknu se i na další jeho knihy…

    Odpovědět
  6. JonnyDrake
    19. 1. 2012

    Petře, a Sergeje Lukjaněnka znáš?
    Třeba http://www.le­gie.info/…-hranice-snu mi s tím výběrem trochu asociuje.

    Jinak od Lukjaněnka mám značnou zásobu knih a rád půjčím. (stejnak se na ně doma akorát práší)

    Odpovědět
  7. Tomáš Londa
    8. 11. 2014

    Uh.
    “ Zpočátku jsem je nechtěl přidávat, neboť to není až tak braková literatura – Koniášův (a Baklyho) svět je skvěle vystavěn, má to hlavu i patu a hlavně spoustu prostoru pro další příběhy. Děje nejsou přímočaré a jednoduché, mají nějakou myšlenku, pointu…“

    To jako vážně? Od Žambocha jsem přečetl jen komplet Koniáše (když si člověk zvykne na to, že je to nuda, bez humoru a mizerně popsaná, tak se to číst dá)….a Ve službách klanu – tady jsem s láskou vzpomínal na suchara Koniáše. (prostě… když hrdinovi zemře manželka a dva nejlepší přátelé – tedy v podstatě tři ze čtyř hlavních postav knihy…a ve mně to nezanechá sebemenší stopu, asi je něco špatně).

    Neuchyluju se k násilí, ale pokud někdo začne tvrdit, že Kulhánek je brak a Žamboch není tak přímočarý…. já DOUFAL, že se u Žambocha aspoň jednou dočkám něčeho jako zdrady od přítele, nebo složitější zápletky… ale kdeže… po prvních pěti stranách můžu říct, kdo je záporák a kdo klaďas, kdo to přežije a kdo tam zhebne.

    Jedno srovnání za všechny – Noční klub. Naprosto nelineární příběh, plný intrik, dvojitých, trojitých a nevím kolikátých ještě agentů

    Nechci Žambocha nijak shazovat – už když jsem ho začínal číst, nečekal jsem, že by mohl být na úrovni Kulhánka…. realita byla ale mnohem horší než očekávání.

    Odpovědět
  8. Adolf01
    18. 11. 2014

    Moc zajímavé počtení. Všechny zmíněné už mám za sebou a Žambocha bych neshazoval. Při čekání na další Kulhánky je to příjemné čtivo. Visio in Extremis, Drsný spasitel a Seržant mě k Žambochovi dostaly a vůbec nelituju. A pokud chcete něco z podobnýho soudku jako je pan Jiří Kulhánek zkuste Richard K. Morgan serie o Takeshim Kovacsovi(Půjčovna masa, Zlomení andělé a Prbuzené děsy) brutální a né tak přímočaré čtivo. Snad se někomu bude líbit. Mimochodem víte, že pan Kulhánek chce přepracovat a znovu vydat Divocí a zlí? A nějaké informace o Kulhánkově novince ?

    Odpovědět
  9. Jirka
    6. 1. 2016

    V těch dobrých scifi mi tu chybí také jeden český spisovatel , Robert Fabian ! Skvěle vymyšlený svět – dobrá akce – atd . možná bych jeho fantazii srovnal s Kulhánkem – ikdyž každý má svůj styl který se nedá srovnat.

    Odpovědět
  10. Jan Kuchta
    20. 6. 2024

    Ještě bych doporučil Sekerku, třeba sérii Clona. Teď jsem na něj narazil a pekelně jsem se bavil

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky