Kindlemánie dorazila i ke mě a již 14 dní jsem hrdým majitelem bílého modelu Kindle 3G Wireless Reading Device, Free 3G + Wi-Fi, 6“ Display, White, 3G Works Globally – Latest Generation. Odolával jsem poměrně dlouho, protože miluji papírové knihy, ale nakonec mě praktické vlastnosti Kindlu přesvědčily a zatím rozhodně nelituji.
Ve stručnosti zde uvedu hlavní důvody, proč jsem si Kindle pořídil, ale nezapomenu také na prozatímní nedostatky – nečekejte ovšem žádnou recenzi, těch je na webu už šest půlek (tři prd…).
Jaké jsou výhody Kindle
- cena (po čtečkách eknih jsem pokukoval již dříve, ale jejich ceny se pohybovaly kolem 5 000 – 10 000 Kč) – Kindle vás
i s dopravou(doprava mě stála 21$) přijde na $139, tedy asi 2500,– - váha – váží pořád stejně, nezáleží jak tlustou bichli zrovna čtete (když čtete v MHD cestou do práce, tak si dvakrát rozmyslíte, zda toho Sinuheta, Jonathana Strange, Brownovku či Kingovku potáhnete s sebou)
- kapacita – do čtečky můžete nahrát stovky knih – to ocením zejména když dočítám knihu cestou do práce, protože pak můžu ihned začít číst další (a ne jako dříve koukat z okna, či tahat s sebou knihy dvě)
- Kindle si pamatuje u každé knihy, kde jste se čtením skončili – vypadá to jako prkotina, ale já měl vždycky problém se záložkama. Občas jsem si jen pamatoval číslo stránky, kde jstem skončil. Jednu dobu jsem používal magnetickou záložku a poslední dva roky používám žluté lepící papírky (lepidlo je šetrné a papírek drží). Ale i tak se mi často stává, že záložku ztratím a nebo si ji z knihy “vypůjčí” můj tříletý syn
- Kindle si pamatuje co jste naposledi dělali – takže pokud jste zrovna četli knihu, po zapnutí můžete ihned pokračovat (nemusíte ji zdlouhavě hledat ve své Kindle knihovně a otvírat)
- Poznámky můžete psát rovnou – kdykoliv a kdekoliv. Konec složitého hledání papíru a tužky, či nalepování papírků. Kindle obsahuje malou klávesnici, na které lze psát poměrně pohodlně. Poznámky pak můžete kdykoliv prohlížet, případně i sdílet na sítích. Dříve jsem to řešil pomocnými záložkami, takže knihy po dočtení vypadaly jako dikobraz:
- v Kindle máte výkladový slovník (anglicko anglický) kdykoliv a rychle po ruce – pokud čtete knihu v angličtině, stačí kurzorem najet na slovo a zobrazí se jeho význam
- ceny elektronických knih jsou nižší (a pokud vydavatelé nechtějí dopadnout jako nahrávací a filmové společnosti, tak by měly jít ještě s cenou hodně dolů) a jejich koupě a doručení do čtečky probíhá během okamžiku
- fulltextové vyhledávání (oceníte zejména u odborných knih, se kterými pracujete)
- Kindle má vskutku geniální způsob nahrávání dokumentů – jednak klasicky přes USB (po připojení jako další disk) a jednak přes email – stačí na svůj kindle email (získáte automaticky s nákupem) zaslat email s přílohou a ta se nahraje do Kindle. Pokud Kindle není zrovna na síti, tak se nahrátí provede až bude online (v dosahu WiFi). Tímto způsobem můžete ládovat knihy, články, útržky na které přes den narazíte a chcete si je přečíst až třeba pojedete z práce domů nebo večer v posteli (již teď existuje několik služeb ve stylu Read it later nebo RSS export)
- existuje spousta knih zdarma (ať už legálně či ilegálně)
- na internetu seženete texty, které na papíru nikdy nevyšly a ty si pak přečtete stejně pohodlně jako kdyby byly vytištěné
- prkotina na závěr – při čtení se zobrazuje ukazatel pozice v knize – víte, kolik vám chybí do konce – pozor je to návykové, zejména večer – “až budu na 80%, půjdu spát… no dobře, tak 81, 82, no však se nic nestane 90 bude lepší… tak to už snad dočtu, ne… a je ráno”.
Pár bonusů navíc u čtečky Kindle
- hry – zatím jen hledání min a piškvorky, ale už jsou hotové i další hry a zřejmě se brzy budou vyvíjet i jiné – užitečnější – aplikace
- hlasové předčítání (na českém textu nepoužitelné), mp3 přehrávač
- připojení na internet a webový prohlížeč zdarma (3G zdarma, WiFi) – využijete pokud narazíte na něco zajímavého v knize a chcete znát souvislosti, stačí jen začít psát – automaticky se zobrazí dialog na hledání a v něm přepnete z hledání v knize na hledání Googlem.
Nevýhody a nedostatky
Ač je Kindle vymazlená hračička, najde se na něm i několik nedostatků:
- elektronický formát není vhodný pro všechny knihy – obrazové publikace, celobarevné a jinak vizuálně bohaté knihy si opravdu na malém černobílém displeji nevychutnáte (například nové vydání Malého prince je úžasné, elektronicky nezprostředkovatelné)
- Kindle zatím neumí vyhledávat s českými znaky – není je jak zapsat
- horší orientace v knize – nemůžete si elektronickou knihou jen tak listovat – listování po jednotlivých stránkách je pomalejší a méně intuitivní než v papírové knize
- neupravené PDF dokumenty se na Kindlu čtou špatně – písmo je moc malé. Částečným řešením je otočení zobrazování o 90 stupnů a zvětšení kontrastu (obé pomocí tlačítka Aa). PDF lze také překonvertovat do nativního Kindle formátu.
Kvůli jakým knihám jsem si Kindle pořídil
- povídky – spousta autorů píše povídky, které třeba nebyly knižně publikované a nebo byly vydané ve sbírkách zároveň s jinými autory (kteří mě nezajímají)
- braková literatura – neboli oddechové čtivo – ve své knihovničce nemusím mít fyzicky všechno, ale občas si rád vymyju hlavu nějakou akčňárnou
- nekonečné ságy (nechce se mi do nich investovat a pak zjistit, že šestý díl je rozprodán a další dotisk nebude)
- knihy které nejdou koupit – nebyly dlouho znovu vydané a jejich cena na Aukru je několikanásobná (Kulhánek, Temná věž od Kinga, Malevill a další).
- odborné knihy – když je čtu a recenzuji, hodně často si potřebuji označit text a napsat si k němu poznámku (ať už se jedná o chybu, nebo zajímavou informaci) – to jsem zatím řešil dalšími lepícími papírky, ale psaní poznámek už jsem moc nestíhal, což je docela škoda.
- pracovní knihy – dokumentace, manuály, odborné knihy – kdykoliv je mám po ruce a můžu v nich fulltextově vyhledávat
Toliko asi z mých prvních zážitků s touto skvělou čtečkou. Zatím mám za sebou jeden román a asi 40 povídek. Oči mě z ní nebolí, text se čte dobře (již jsem ocenil možnost zvětšit velikost písma skoro na maximum – to když večer za špatného osvětlení předčítám půlroční dcerce akční fantasy povídky od Žambocha – dobře se jí při tom usíná :-).
Koupě rozhodně nelituji. Jen doporučuji zakoupit nějaké pouzdro – čtečka se v MHD drží trošku nešikovně a při přenášení v báglu se bojím aby nedošla k úhoně (moje pouzdro je momentálně ještě na cestě přes oceán, takže prozatím k transportu používám bublinkovou obálku).
Jaké máte postřehy z používání Kindlu vy? Máte nějaké tipy na další netradiční využití, případně na doplňky? Sem s nimi!
Klasická anketa na závěr
2. 11. 2010
diky za clanek. v lednu letim do Ameriky, takze si ji asi privezu, ale cekani je dlouhe :-)))
2. 11. 2010
A dají se koupit čeké knihy? Třeba povídka od Žambocha? Zatím jsem moc nehledal, ale existuje prodejce českých knih? A je tedy Kindle použitelný i pro ty co nejsou v angličtině úplně zdatní? Já třeba přečtu anglicky manuál, ale na prózu si netroufnu. Kindle se mi líbí.
2. 11. 2010
[2] Stačí pohledat na internetu – existují místa, kde si lidé vyměnují knihy v elektronickém formátu. Jinak třeba ten Žamboch lze zcela legálně stáhnout na palmknihy.cz – Miroslav Žamboch
Kindle je podle mě na prózu v angličtine zcela ideální, nebot díky obsaženému výkladovému slovníku strašně urychluje vyhledávání neznámých slovíček – stačí na něj najet myší a v bublině se zobrazí jeho význam.
2. 11. 2010
Hezká recenze, díky! Taky o Kindlu uvažuju, hrozně se mi líbí ta možnost, že si můžu koupit během pár vteřin jakoukoliv knížku, co si zamanu. Jen mě překvapilo, jak jsem tak koukala na Amazon, že elektronické knížky jsou sice levnější, ale zase ne o moc, myslela, jsem, že rozdíl bude výraznější. Ale to nevadí, stejně si ho asi brzo koupím. 🙂
2. 11. 2010
[4] „možnost, že si můžu koupit během pár vteřin jakoukoliv knížku“ je zatím ještě hudbou budoucnosti, alespon co se českých knih týče, ale i to přijde a nebude to dlouho trvat.
Malý cenový rozdíl mě také zarazil, osobně si myslím, že alespon u těch velkonákladových knih by ten rozdíl mohl být mnohem větší. A věřím, že se toho dočkáme, protože jinak se toho ujme warez 🙂
Jinak zajímavé povídání právě o ceně elektronických knih napsal Patrick Zandl ve svém článku Kolik by měla stát digitální knížka bez DRM (ano, tohle je šance jí dát cenu, vážně)
2. 11. 2010
také uvažuji o kindlu. Hrozně se mi líbí! Akorát nemůžu si ho koupit protože nemám kreditku nejde koupit nějak jinak. A ještě mohl bych se zeptat vám funguje 3G v čechách myslel jsem, že jde o funkci fungující pouze v USA
3. 11. 2010
Hezky clanek. Co jsem se nedavno namatkove dival na par knih na Amazonu, tak vsechny byly v elektronicke podobe drazsi nez jejich paperbackove sestricky a nektere byly dokonce drazsi nez hardback, coz zatim odsunulo nakup Kindle na neurcito. Skoda tech cen.
3. 11. 2010
[6] Kindle se d8 sehnat i v českých internetových obchodech, třeba alza.cz, ale cena je pak o takových 30 % vyšší (ale zase máte jednodušší možnosti reklamace).
3G na Kindlu mi funguje v pohodě, brouzdání po síti je zdarma (zatím), zpoplatněno je pouze zasílání vlastních dokumentů z Amazonu do Kindle (to stačí obejít tak, že si necháte ty dokumenty poslat přes wifi).
3. 11. 2010
Moc pěkný článek, děkuji. Já používám čtečku iBooks na iPadu od Applu, kde se čtou knihy taky velmi dobře, ale pro ty, kterým jde pouze o čtení knížek, je Kindel dobrou volbou za rozumné peníze 🙂
4. 11. 2010
Dobrý den,
moc pěkný článek, jen vás chci upozornit špatně jste uvedl cenu čtečky i s poštovným.
Nění to jen 139 dolarů – 2 500 Kč ale 161 dolarů i s poštovným.
4. 11. 2010
[10] Díky za upozornění, v textu jsem chtěl uvést pouze cenu čtečky, ale jak jsem to později upravoval tak došlo k této chybce.
5. 11. 2010
Jaké je nadšení (spokojenost) se zobrazením na tom elektronickém papíru, oproti LCD? A jak probíhá překreslování elektronického papíru při přechodu na další stránku, případně při posunutí dokumentu? Nejsou tam moc velké prodlevy nebo nežádoucí efekty?
5. 11. 2010
[12] Popravdě ten displej mě velmi mile překvapil, je to jak křídový papír – když jsem Kindle vybalil, tak mi chvíli trvalo, než jsem zjistil, že na displeji není žádná nálepka 🙂
Displej se chová jako papír (v dobrém i ve zlém) – oči ze čtení rozhodně nebolí, ve tmě se číst nedá (žádné podsvícení) a při lampičce nebo na plném světle je občas trochu nutné natočit displej, aby se světlo neodráželo do očí – prostě lesklý papír.
Vykreslování je pomalé (tipuju tak půl sekundy), takže na posuny zapomeňte, překresluje se celá stránka – nejdříve zčerná a pak se objeví nový obsah. Je to divné, ale moc to neruší a s každým updatem firmware je to (alespoň podle diskuzí) rychlejší a rychlejší. Mrkněte na youtube na videorecenze.
8. 11. 2010
„Recenze“ je povedená a Kindle návykový. V sobotu jsme byli u Orsonů na návštěvě, kde mi tuto „hračku“ ukázal. A když už ji mi ukázal, tak jsem na ni rovnou přečetl jednu nejmenovanou knihu, za což jsem byl ostatními přítomnými opakovaně vyhubován. Přitom mi to trvalo jenom dvě hodiny.
8. 11. 2010
Dobrý den,
je pravda, že se liší cena eknih při koupi přímo z Kindle 3 pomocí 3G či Wi-fi modelu z České republiky od těch objednaných přes server Amazon.com o dva dolary?
Dík
V.
9. 11. 2010
[14] No jo, kdybys raději místo čtení s námi pokecal… číst si můžeš v nevyužitých nočních hodinách (vždyť večery jsou dlouhé a noci prakticky nevyužité, jak říkával náš dějepisář).
9. 11. 2010
[15] Tak to bohužel nevím, ebook jsem si na Amazonu ještě nekoupil.
13. 11. 2010
Jaký obal pro Kindle si nakonec autor zvolil a který je právě na cestě přes oceán? 🙂
14. 11. 2010
[18] Tak nakonec jsem zakoupil tento obal z eBay – $9.99, poštovné do ČR zdarma, doručeno asi za 10 dní.
Celkem s ním jsem spokojen, ale v budoucnu možná koupím jiný.
PLUSY:
MÍNUSY:
Dnes bych možná zkusil spíše obal, který k uchycení využívá originálních západek na Kindlu. Ale celkově jsem s obalem spokojen – plní svou funkci a to je hlavní.
A co vy ostatní, jaký jste pořídili obal a jak jste s ním spokojeni?
16. 11. 2010
Pořídil jsem originální Amazon obal i s lampičkou. Je sice dražší, ale pokud čteš v posteli, ve vlaku, autobuse. Určitě se vyplatí. Světlo za dne nevypadá, že by svítilo dostatečně, ale jak je tma, tak se čte jedna báseň.
16. 11. 2010
Já si koupil originál z Amazonu (http://www.amazon.com/…/B003DZ163E/). S tím poštovným není zrovna nejlevnější, ale z těch obalů co jsem zatím viděl je, díky přichycení, bezkonkurenčně nejlepší – nikde totiž nepřekáží žádné úchyty apod., takže nijak neztěžuje ovládání Kindlu. Jediné, co mi trochu vadí je, že už to není ta lehoučká plochá čtečka, ale s tím je třeba v případě koupi obalu počítat.
18. 11. 2010
co se tyce vyhledavani s cestinou, tady je navod jak si ceske znaky zprovoznit:
http://www.mobileread.com/…owthread.php?…
19. 11. 2010
Diky za prima recenzi. Taky jsem dlouho váhal, až mě kolega při jedné delší cestě autem svého Kindla půjšil… a už jsem se od něj neodlepil… navíc je připojení k internetu genialní věc.
Pokukoval jsem nějakou dobu po iPadu, ale tan je skutečně na fotky, hry a internet… na čtení je Kindle lepší a pasivní displej vypadá jako papír. Co mě také přesvědšilo, je že baterie vydrží skutečně dlouho (aspoň dva tydny?) na rozdíl od iPadu, který potřebuje mít nabíječku denně na dosah.
Investoval jsem také do koženého pouzdra s čtecí lampou a to je pro Kindle skutečně nepostradatelný upgrade… z čtečky se najednou stane v kůži vázaná kniha s lampou!!! Wow!!!
Doporučuji, i když to stojí 60USD.
19. 11. 2010
tak nakonec jsem ji dostala od sveho muze… a jsem naprosto spokojena. spolu s originalnim pouzdrem s lampickou. Fakt se vyplati si priplatit.
13. 1. 2011
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak je to s napětím a zásuvkou. Je stejná jako v ČR?
V USA mají jiné volty….. a zásuvku.
Je to problém?
Taky pokukuju po objednání přímo na Amazonu, protože platit v ČR o cca 30 – 50% víc mi přijde zbytečné.
Díky za informaci a přeji krásný večer
Alice Levitová
17. 1. 2011
Zdravím Alice,
jak jsem se později dozvěděl, lze na Amazonu koupit i evropskou verzi Kindlu s adaptérem, který je kompatibilní s našimi zásuvkami. Takže před objednáním si to tam raději prostudujte.
Jinak já nabíjím jen přes USB – jednou za dva týdny mě to nijak neobtěžuje, beztak mi ten počítač skoro pořád běží a jak jsem zjistil, nemusím ani nabíjet tím originálním káblem (posledně jsem použil USB káblík od mobilu).
17. 1. 2011
Tak ještě dodatek – evropský adaptér stačí zaškrtnout při objednávce – viz zaškrtávátko v modrém okýnku na této stránce na Amazonu stojí 9,99$ ale stejně mi to přijde zbytečné.
21. 1. 2011
Od 19. ledna mám Kindle 3 s WiFi a kožený obal s Led Lampou. Zatim nemuzu rici ze by to neumelo co potrebuju. Ctu hlavne beletrii. Jsem velky fanda scifi a fantasy a pokud nekomu nevadi cist v anglictine doporucuju knihkupectvi od baen.com. Vydavaji ebooky bez DRM za rozumnou cenu.
14. 3. 2011
Ona evropska verze je pouze adapter, do ktereho se da originalni USB kabel 🙂
20. 9. 2011
Nemáte někdo tip, jak „úpravně“ spravovat soubory? Docela mi vadí, že se mi zatím nepodařilo si nějak vytvořit složky podle autorů a v nich pak rozklikávat jednotlivé knihy, ale že se mi při zapnutí zobrazí poměrně chaotický seznam všech knih, které jsem do Kindlu zatím natahala…
6. 4. 2012
kdo jsou jako ti ‚naposledi‘ ? 😀
12. 10. 2012
Kindl byl po všech stránkách bezvadný, knih jsme přečetla stovky, slovník je tak báječná věc.
Bohužel, při posledním nabíjení přes USB blikl, zhasl a nic. V servisu mi řekli, že se jej pokusí „natvrdo“ restartovat a pokud se to nepodaří, můžu jej hodit do koše.
Jaké máte zkušenosti?
Stalo se Vám něco podobného?
15. 10. 2012
Alice, pokud je ještě v záruce, tak vyreklamovat. Pokud není, tak asi koupit novou, vývoj se docela posunul, takže bych přemýšlel o Kindle Paperwhite 🙂