Pavel Roubal: Počítačová grafika pro úplné začátečníky

Asi každý, kdo rád používá počítač, pokouší se na něm vytvářet užitečné výtvory a snaží se aby alespoň trochu na úrovni a esteticky vypadaly, se dostal do styku s počítačovou grafikou. Narazíte na ni téměř všude, ať už vytváříte leták ve wordu nebo své webové stránky.

Recenzovaná kniha se snaží popsat všechny oblasti počítačové grafiky a přiblížit ji grafikychtivým začátečníkům. V textu jsou některá témata popsána obšírněji (úvodní teorie, úprava fotografií, hrátky s textovým editorem) a jiná zase velmi stroze (malování rastrových obrázků, modelování 3D předmětů, animace). Osobně mě potěšily zejména kapitoly věnující se typografickým základům a kompozici. Závěr knihy tvoří barevná příloha s obrázky na křídovém papíře.

Bohužel autor v textu neuvádí skoro žádné konkrétní nástroje, které se pro práci s grafikou používají, nezmiňuje se ani o jejich freewarových ekvivalentech a pouze se odkazuje (bohužel opět ne konkrétně) na doprovodná CD časopisů, což je docela škoda. Čtenář si tak musí vše potřebné dohledat sám. Knize vysloveně chybí CD příloha s množstvím kvalitních programů (nebo alespoň jejich zkušebních verzí), na kterých by se dalo snadno všechno vyzkoušet.

Ačkoliv je kniha určena začátečníkům, určitě by si ji měli přečíst (či alespoň zběžně prohlédnout) i lidé, kteří se za začátečníky již nepovažují. Věřím že se tak zvýší estetická úroveň jejich grafických výtvorů.

Hodnocení: 7/10

Computer Press 2003, 171 stran, 169 Kč, ISBN: 80–7226–896–1

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

1 Komentář

  1. Zdeněk
    10. 7. 2005

    Děkuji panu Roubalovi,že napsal tak dobrou knihu.Není jen o grafice,ale tato kniha je srozumitelně poučná i v obecném smyslu. Jsem začátečník a můžu říct: Kniha mě jedno- značně obohatila!

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky