Luke Welling & Laura Thomson-PHP a MySQL rozvoj webových aplikací

PHP a MySQL jsou v poslední době asi nejrozšířenějšími nástroji pro programování webových aplikací na straně serveru. Není proto divu, že každé nakladatelství vydalo o této problematice alespoň jednu publikaci. Nejinak tomu je i u SoftPressu a vy tak máte příležitost přečíst si recenzi na „PHP a MySQL rozvoj webových aplikací“.

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Kniha na první pohled zaujme svou šířkou. Více než 700 stránek nutí čtenáře k zamyšlení, co vše v knize najde, co obsahuje navíc, když ostatní publikace mají běžně sotva poloviční počet stran. Můžu vás ubezpečit, že v ní naleznete opravdu velké množství informací, které byste v těch polovičních knihách nenašli. Ihned na začátku je rychlokurs PHP (obavy, se, že by se jeho základy probraly jen zběžně jsou skutečně plané), který demonstruje jeho použití na praktickém příkladu objednávkového formuláře (program „Hello World“ byste zde hledali marně). Po zvládnutí základů následuje, jak by se dalo podle názvu knihy očekávat, MySQL. To je probíráno ze všech stran (od návrhu a správy databáze, vysvětlení jazyku SQL a propojení s PHP až po bezpečnost a optimalizaci). Následuje ještě několik kapitol s pokročilejšími tématy. Tímto máme za sebou více než polovinu knihy a je nejvyšší čas pustit se do skutečného programování, kterému je určen zbytek publikace – naleznete zde nejen spoustu rad pro vývoj projektů, ale i ukázky implementace nejrozšířenějších aplikací (elektronický obchod, e-mailová konference a klient, redakční systém či webové fórum).

Knížka je psaná velmi čtivě, i když obsahuje místy až moc obecných informací a některé pasáže jsou až zbytečně okecávací. Pečlivý čtenář zde nalezne spoustu užitečných funkcí, o kterých neměl dříve ani potuchy (leda že by si stejně pečlivě pročetl i manuál k PHP). Škoda jen, že v nakladatelství nějak pozapomněli vložit na závěr knihy rejstřík, jež by zvedl její užitnou hodnotu.

Doprovodné CD obsahuje instalační soubory (i zdrojové kódy) serveru Apache, PHP i MySQL, několik rozšiřujících pluginů a hlavně zdrojové kódy všech příkladů.

Knížku rozhodně doporučuji všem tvůrcům webových aplikací a to jak začátečníkům, tak profesionálům. Na své si přijdou opravdu všichni.

Hodnocení: 9/10

SoftPress 2002, 690 Kč, CDROM, 718 stran, ISBN: 80–86497–20–8

Komentáře

1
24 září 2005, 22:50

Kolik je roku Tomu Wellingnovi a kdy se narodil?Jaka je jeho oblibena barva?A kolik měří?Odkud pochazí,má rád muslimy?Prosim byla bych ráda kdybyste mi odpověděli na všechny odpovědě.Předem DěKUJI..!?..

 
2
26 září 2005, 10:10

??? Zkuste zagooglit, třeba to zjistíte :)

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce