Miroslav Žamboch: Ve službách klanu

Miroslav Žamboch: Ve službách klanuKonečně se zase jednou dočkali fandové Koniáše a milovníci fantasy příběhů z pera Miroslava Žambocha – tento nadaný autor napsal další knihu z koniášova světa (naposledy se tak stalo v roce 2010, kdy vyšla povídková sbírka Čas žít, čas umírat s Baklym a to už je hodně dávno).

Děj románu Ve službách klanu se sice neodehrává ve stejné době, kdy žil Koniáš a Bakly, ale o několik století dříve, ještě před velkou válkou čarodějů, kdy kouzla a magie se používaly poměrně běžně.

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Z tohoto období období pochází například také dříve vydaná kniha Dlouhý sprint, nebo Maverick pěšec na odpis, často jsem se setkal s označením Vegašský cyklus.

Hlavní postavou románu je horník Herbert Ducatti, který v horách spolu s ostaními těží aktivní drahokamy (které se používají při čarování) pro svůj čarodějnický klan Hastů. Těžit tyto surové drahokamy plné magie nemůže jen tak někdo – dotyčný musí mít alepoň nějaké nadání, normálnímu smrtelníku by síla těchto kamenů v podzemí vypálila mozek. Hastové ovšem nejsou jediným čarodějnickým klanem a protože najít dobrá ložiska a získat licenci k těžbě není jen tak, brzy vypukne v podzemí nelítostná válka, ve které se soupeřící klan čarodějů neštítí použít různých podrazů a intrik.

Velká část děje se odehrává v dolech, což mi hodně připomínalo povídku V temnotě s Baklym. Jedna z nejpůsobivějších a nejnapínavějších částí (asi první třetina) popisuje boj o přežití v podzemí – už jen z toho čtení mi běhal mráz po zádech a ve výtahu jsem začal pociťovat mírnou klaustrofobii. Ale nebojte se, kniha není jen o magii, kouzlech, intrikách, pomstě, bojích a zabíjení – místo v ní si najde i přátelství, pár vtipných hlášek, romantika, láska a lehká erotika.

Možná to bylo tím podzemím, možná rychlostí akce, každopádně kniha mě nenechala vydechnout, dokud jsem ji nedočetl (jen s velkým úsilím jsem se od ní odtrhával abych uspokojil své základní životní, rodinné a profesní potřeby, vše ostatní šlo stranou) a pak mi bylo hodně líto, že už je konec. Ale takové už jsou příběhy od Miroslava Žambocha – vždy po jejich dočtení mám chuť na pokračování a většinou to řeším tak, že si znovu přečtu některou z jeho straších knih s Baklym nebo Koniášem (a pro příště do této skupiny určitě přihodím i Herba Ducattiho).

Hodnocení: 10/10

Miroslav Žamboch: Ve službách klanu; Triton 2013, 329 Kč, 317 stran (dostupné také v elektronické verzi na palmknihách za 179 Kč)

Komentáře

1
Petr
4 duben 2013, 11:47

Včera jsem koupil a šel spát dnes ve 3 ráno. Opravdu těžko se od ní odtrhává :-)

 
2
4 duben 2013, 12:07

Jsem zvědav, jak dlouho bude trvat, než kniha sesadí Megahustej nářez na Palmknihách z první příčky – zatím je Ve službách klanu na 4. místě (což není vůbec špatné, když uvážíte, že se to tam prodává jeden den :)).

 
3
3 květen 2013, 10:35

Tak to trvalo přesně 14 dní :)

 
4
29 srpen 2013, 21:58

Ahoj,
Máme velice podobný vkus na knihy a tak si říkám, napíšu ti. Jestli jsi ještě na palmknihách nekoupil sérii Kladivo na čarodějnice od Jiřího Pavlovského vřele doporučuji. Začíná se rodit nový Kulhánek. Neuvěřitelně kvalitní humor :-)

 
5
1 září 2013, 23:08

Díky za tip! Vyzkouším, uvidím, dám vědět. Jako poslední knihy ala Kulhánek jsem četl sérii Lovci monster a stálo to za to, doporučuji!

 
6
Michal
18 říjen 2013, 15:13

Hele, s tím absťákem po dočtení to mám úplně přesně stejný. Kolikrát jsem tak sjetej, že to rovnou vezmu i přes Kulhánka :-)
Je to až trapný, pořád dokola "samozřejmě s odstupem času) číst to samý. Ale co nadělat, závislost je těžká věc.

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce