Jak nahrávat vektorové ilustrace na microstock fotobanky

Nahrávání vektorů na fotobankyJednotlivé fotobanky mají na vektorové ilustrace (vektory) podobné požadavky (EPS verze Illustrator 8, většina už bere i verzi 10). V čem se ale liší, je způsob nahrávání souborů na server.

Některé fotobanky vyžadují EPS a JPG náhled měli stejný název souboru, jiné chtějí jen EPS, či vše zabalené v ZIPu nebo dokonce vyžadují ruční nahrání EPS. Veškeré požadavky jsem shrnul v následujícím přehledu.

Web o prodeji a nákupu ilustrací, fotek a videí v microstock fotobankách Články o fotobankách jsem zaktualizoval na novém webu fotobanky.cz. Veškeré dotazy na toto téma prosím směřujte na diskuzní fórum forum.fotobanky.cz, kde získáte mnohem obsáhlejší a rychlejší odpověď.

Shutterstock

 • EPS + JPG se stejným jménem
 • formát EPS 8 i 10
 • maximální velikost souboru 15MB
 • JPG náhled by měl být 700 – 900px (ale berou i větší – maximálně však 25 MPx)

Fotolia

 • EPS + JPG zabalený v ZIPu
 • formát EPS 8 i 10, AI
 • maximální velikost souboru 2MB (píšou na webu, ale běžně mi berou až 15 MB)

Dreamstime

 • JPG, EPS lze přidat ručně jako další formát
 • formát EPS 8 i 10, AI, CDR
 • JPG náhled co největší
 • velikost souborů není limitovaná

iStockphoto

 • Na server se nahrává ručně
 • formát EPS 8
 • JPG náhled musí mít velikost minimálně 1900×2800 px
 • Další požadavky: ilustrace nesmí obsahovat otevřené cesty a text

123RF

 • EPS + JPG se stejným jménem
 • formát EPS 8 i 10

BigStock

 • formáty: AI, EPS 8 i 10, PDF, PNG or PSD
 • JPG náhled netřeba, vygeneruje se automaticky – pokud jej nahrajete budete mít v portfoliu vektorovou a nevektorovou verzi
 • IPTC data očekává Bigstock přímo v EPS, proto zde nahrávám jen JPG (ale to se brzy změní viz Bridge to Bigstock).

Graphic Leftovers

 • EPS + JPG se stejným jménem
 • formát EPS 8 i 10
 • JPG náhled co největší, minimálně 3MPx
 • vektor nesmí obsahovat SAMPLE TEXTy, maximálně na jednobarevném pozadí

Can Stock Photo

 • EPS + JPG v ZIPu
 • formát EPS 8 i 10
 • Z JPG si Canstockphoto vytáhne pouze informace z IPTC, poté si vygeneruje vlastní JPG verze různých velikostí z EPS souboru.

Crestock

 • formát EPS nebo AI v ZIPU
 • JPG náhled stejného jména jako ZIP
 • Velikost JPG náhledu minimálně 350×350px, doporučuje se větší, protože se tak může prodávat jako rastrová verze. Maximální velikost je 18 MPx

Tabulka pro rychlý přehled:

Fotobanka Soubory EPS 10
Shutterstock Shutterstock EPS + JPG ANO
Fotolia Fotolia ZIP (EPS + JPG) ANO
Dreamstime Dreamstime JPG, ručně EPS ANO
iStockphoto iStockphoto ručně EPS + JPG NE
123RF 123RF EPS + JPG ANO
BigStock BigStock EPS ANO
Graphic Leftovers Graphic Leftovers EPS + JPG ANO
Can Stock Photo Can Stock Photo ZIP (EPS + JPG) ANO
Crestock Crestock ZIP (EPS) + JPG ???

Moje zkušenosti a postup

Vytvářím JPG náhled velikosti 15 MPx (proč zrovna 15 je vysvětleno zde: Jaká je nejlepší velikost pro vektorové ilustrace určené k prodeji ve fotobankách?), je to sice zbytečně velké na přenos, ale zároveň mám tak ilustraci, kterou můžu prodávat i jako bitmapu na fotobankách, kde vektory nepřijímají, nebo se špatně nahrávají.

Například na Dreamstime nahrávám jen JPG a teprve časem doplním EPS, na Crestock a Bigstock nahrávám jen tyto velké JPG náhledy. A na iStock už pár měsíců nenahrávám.

Komentáře

1
Marus
10 únor 2011, 16:58

Moc děkuju za tento přehled! Hlavně to, kde berou EPS8 a kde i EPS10 je užitečná informace, zrovna po takovém přehledu jsem nedávno pátrala a nedopátrala jsem se :) Takže ještě jednou díky za info (a ušetření času při pátrání po těchto informacích na jednotlivých fotobankách).

 
2
Karel K.
15 únor 2011, 15:27

Dobrý den Petře,

mám takový ne moc korektní dotaz.Chtěl bych se zeptat jak je to s oveřovánim pravosti editovacího softveru.Zajimá admini jestli jsem upravil fotografie v originální nebo „hacknuté“ verzi Photoshopu?
Děkuji:)

 
3
15 únor 2011, 17:24

Zdravím,
co se týče používání nelegálního softwaru, tak opravdu nevím, zda nelegální software zapisuje nějaké informace do ukládaného JPG (ale docela o tom pochybuji) a myslím, že kontroloři ve fotobankách nic takového nekontrolují (jednak nevím, jak by to kontrolovali a jednak nevím, na co by jim to bylo).

 
4
15 únor 2011, 22:20

Někdy je to opravdu otrava s tím nahráváním. Ještě dodám, že takový Vectorstock si vyžaduje náhledy přesně ve velikosti 380×400px, což mě zdržuje vždy nejvíc.

 
5
15 únor 2011, 23:03

[4] Ale tam já nic takového nevytvářím. Na Vectorstocku lze zažádat o jiný způsob uploadu – přes YouSendIt, to se pak zabalí všechny JPGy (klidně velké) a EPSka do jednoho ZIPu a nahraje pomocí YouSendIt.com (v subjectu musí být tuším vaše uživatelské jméno, aby to dobře přiřadili) a to je vše. Mě to tak funguje.

 
6
Farna
18 únor 2011, 11:35

Super přehled, jsem netušil, že už berou i jinde EPS10, tak jsem třeba na DT trochu pozanevřel. Díky moc.

 
7
Sako Verife
22 únor 2011, 22:12

Mě spíše napadá otázka trochu jiného charakteru, jestli nedávám naopak *.jpg v moc velikém formátu (7000×5000) a nepřipravuji se tím naopak o výdělek za prodané vektory? Celkem by mě zajímal váš názor, já sice prodám i nějaké vektory, ale připadne mě, že pro některé zákazníky je dostačující spíše veliký formát *,jpg.

 
8
22 únor 2011, 23:11

[7] No jo, ale ona většinou ta cena za velký formát je podobná ceně za EPSko, takže těžko říci.

 
9
Robert S.
6 březen 2011, 19:28

Dobrý den pane Václavek

měl bych dotaz, nemáte prosím Vás tip, kde bych sehnal nějaký sample text, který bych mohl používat v návrzích, aniž by mi hrozilo, že mne někdo napadne za porušení práv ? Všiml jsem si že v některém z Vašich návrhů jste takový text používal (pokud jste si jej sám nesepsal).

Děkuji mnohokrát a přeji hezky den

 
10
6 březen 2011, 22:45

[9] ???
Buď máte na mysli autorská práva na text nebo na font.
Co se fontů týče stačí používat ty které jsou zdarma i pro komerční použití.
Pokud jde o text, tak není nic jednoduššího než si ho vygenerovat na lorem ipsum.
http://www.lorem-ipsum.cz

 
11
Adam V.
13 březen 2011, 03:23

Ktere fonty konkretne jsou zdarma? Jak to poznam?

 
12
13 březen 2011, 23:23

[11]
Pro pořádek, nejsem si úplně jistý jestli je font považován za součást prodávané illustrace. Takže tam možná může být použitý i placený, nevím…

Já osobně používám jen ty fonty, které jsou zdarma.

Třeba na
http://www.da­font.com/
se to fotn který je zdarma pozná tak že má font nad tlačítkem download slovo FREE. Jinak než na webu z kterého font stahuju to zjistit neumím.
(škoda že to není v zdrojovém souboru písma, no.)

Pro inspiraci dalšího zdroje free fontů dávám odkaz na článek na designbox.cz
http://designbox­.cz/…4036614.html

 
13
Adam V.
20 březen 2011, 13:55

Ok diky za odpověď

 
14
Mia
28 březen 2011, 22:30

Dobrý večer,
někde (myslím zrovna na Vašem blogu) jsem četla, že pokud chci dát grafiku do fotobanky je nutné mít uzavřené cesty. Znamená to tedy, že když mám v grafice udělané čáry perem, tak by mi to do fotobanky nevzali?! Děkuji

 
15
29 březen 2011, 11:56

Zdravím,
ne tak to není, tahle podmínka (uzavřené cesty) platí jen pro fotobanku iStock, ostatní to vůbec neřeší.

 
16
Lenka
5 duben 2011, 23:18

Ahoj Petře,
dík za krásné stránky.
Chtěla jsem se zeptat, jestli se dokážu dostat do fotobanky s formátem eps exportovaný ve vektorovém programu Zoner Callisto. Zoner má formít zmf a je možnost exportovat obrázek do eps, ale nevím co znamená eps8 nebo eps10, mám tu prostě eps…
poradte prosím, moc děkuji
Lenka.

 
17
alena h.
23 květen 2011, 19:20

.. ad iStock a otevrene cesty:
Jsem na iStocku kratce, ale (aspon pro me) je to zatim vic komplikaci nez uzitku .. Presto, ze otevrene cesty hlidam – vektory mi porad dokola odmitaji se stejnou poznamkou: ze obsahuji otevrene cesty…
To ale neni pravda, otevrene cesty nepouzivam (jsem zvykla se jim vyhybat uz primo pri praci), .. no a kdyz uz se precejen stane, ze je Illustrator nejakym zpusobem sam vygeneruje (napr. pri vyseknuti pomoci Pathfinderu, nebo nejakym prunikem, nebo ´flatnutim´ transparentnosti apod .. ), tak je zpetne dohledavam a opravuju .. tuhle kontrolu provadim dokonce jeste i primo u uploadovanych vyexportovanych „8“ eps souboru (nejen ve zdrojovych ai, protoze Illustrator nekdy u komplexnejsich veci soubor pri exportu do 8 eps opravdu rozseka)… presto – obrazky mi na iStocku porad znovu odmitaji .. ze stejneho duvodu… tak nevim ..
a.
a jeste taky kvuli klicovym slovum .. peklo :)

 
18
jitka
20 červen 2011, 10:33

Dobrý den,
poradí mi, prosím, někdo, jak nahrát na SS „property release“? jedná se o to, že jsem v Illustratoru ručně načrtla zátiší s ovocem s použitím uměleckého filtru, díky němuž vypadá obrázek jako malovaný barevnými fixy a na SS mi jej zamítli s tím, že musí být nahrán s property release. formulář v pdf jsem si stáhla, ale nevím, zda stačí vyplnit jej na počítači a přiložit ve pormátu jpg nebo pdf přímo při nahrávání a zda můj podpis a podpis člověka, který mi dosvědčí, že se jedná opravdu o mé dílo stačí napsat také v počítači nebo jestli musím podpisy např. napsat na papír ručně a poté naskenovat a vložit do dokumentu.
Děkuji.

 
19
Petr
13 červenec 2011, 11:33

Ahoj,
zápasím se Shutterstockem při nahrávání přes HTTP. Pošlu EPS vektor
cca 4MB velkej a k tomu JPEG 1,6MB a oni mi furt píšou,že JPEG schází
a žem obrázek je malej_ Co dělám špatně?
Jinak přicházím i na to, že pouhé prolnutí okrajů se jim jeví jako bitmapa.

 
20
13 červenec 2011, 14:16

[19] Můžete sem dát přesné změní jejich odpovědi?

Napadá mě jen, že obrázky nemáte stejně pojmenované (stejné jméno, liší se jen koncovkou) a on to pak nedokáže spárovat. A další, že ten JPG má malé rozměry.

 
21
Svjatogor
27 září 2011, 16:30

Zdravim ta. Mam otazku ohladom vektorov a v nich ulozene data pre fotobanky… Ked uploadujem klasicku jpg fotku s datami – name, description, keywords tak sa krasne zobrazia uz rovno vyplnene kolonky vo fotobanke. S vektormi je to ine, proste to tam nefunguje. Prosim ta mas nejaky sposob ako to tam dostat, ci tu je len moznost otravne vsetky texty vyplnat rucne do kazdeho vectoru v kazdej fotobanke? Dakujem.

 
22
27 září 2011, 23:42

Je to úplně stejné, jako u fotek, jen místo toho abyste to ukládal do fotografie, tak to ukládáte do JPG náhledu a mělo by to fungovat (problémy byly jen na Bigstocku).

 
23
Alena
10 srpen 2012, 10:57

Dobrý den Petře,
předně díky za Vás inspirativní web.
Ráda bych Vás poprosila o radu. První se týká uploadu bitmapových ilustrací (pouze jpg soubor) na Fotolii. Postačí nahrát nezazipovaný jpg a čekat na schválení? Nahraji-li vektorovou ilustraci (jpg+eps), během několika minut se dozvím, zda mi ji shválili, zatímco u samotného jpg už čekám čtvrtý den a stále nereagují, mám být trpělivá nebo samotné jpg neberou?
A druhá otázka se týká fotobanky Dreamstime – doplnění eps souboru k již schválenému jpg. Již přes týden tam mám onu hlášku „YES, Encapsulated PostScript, pending review (disable)“, mám opět vydržet anebo je příkaz disable určen mně, abych jím chvilkově vyřadila obrázek z portfolia a oni ho mohli schválit i s vektorovým formátem?
Děkuji za pomoc

 
24
10 srpen 2012, 11:02

Zdravím Aleno,
v obou případech musíte být jen více trpělivá :) Na Fotolii to trvá déle, protože to asi posuzují stejní lidé, co posuzují fotky a těch fotek je tam prostě moc, takže ta fronta je asi delší.

Na Dreamstime jim to občas trvá týden nebo i dva – stačí jen počkat. Info o (ne)schválení pak pošlou emailem.

 
25
K
15 prosinec 2012, 11:21

Dobrý den,
je možné, že schvalování obrázků na Shutterstocku může teď o Vánocích opravdu trvat víc než dva týdny? Nebo se někde stala chyba?

 
26
15 prosinec 2012, 21:40

Ano je to tak, trvá to mnohem déle, klidně dva týdny i déle.

 
27
Jirka
15 leden 2013, 11:07

Dobrý den Petře,
mohl bych se Vás zeptat, ohledně uploadu vectorů na Bigstock ? Chtěl jsem uploadovat velké množství vectorů a zjistil jsem, že BSP si JPG náhledy vytvoří samo z EPS souboru, který odešlu přes FTP. Jenže keywords, mám uložené k vytvořeným JPG náhledům, ke každému vectoru. Takto bych musel každý vector dodatečně tagovat, což by zabralo spoustu času. Lze na BSP k danému vectoru, připojit i JPG náhled, který mám již popsaný a otagovaný ?
Předem děkuji za odpověď. S pozdravem, Jirka H.

 
28
15 leden 2013, 13:23

Jirko,
s tím jsem svého času také bojoval, jediné na co jsem přišel bylo nahrávat tam jen JPG soubory. Později to vyřešila funkce na fotobance Shutterstock s názvem Bridge to Bigstock – neboli automatické kopírování schválených ilustrací z Shutterstocku na Bigstock (nabízí to snad jen těm úspěšnějším prodejcům, ale postupně ten okruh rozšiřují).

 
29
Jirka
15 leden 2013, 13:59

Děkuji za odpověď. O možnosti Bridge to BSP ze Shutterstocku vím. také jsem se na SS dotazoval. Bylo mi řečeno, že to je jen pro vyvolené, co mají vysoké prodeje a portfolia… :( Zkusím schválně ještě napsat na support BSP, zda-li by to nešlo s uploadem vectorů udělat stejně jako na jiné fotobance, tedy stejný název vectoru a jpg náhledu s tagy… Když všude to musí mít trošku jinak…

 
30
Lukáš Flekal
17 březen 2013, 22:30

Zdravím,

chtěl jsem se zeptat na zkušenosti s převodem EPS souborů na fotobance BIGSTOCK, nevím jak dělají automatický převod, ale některé barvy jsou hodně posunuté (hlavně zelená).
S tím souvisí i další otázka a to jaký používáte u ilustraci barevný prostor (CMYK nebo RGB). Jestli není problém v tom.

Děkuji.

 
31
18 březen 2013, 16:01

Lukáši,
na Bigstocku generují ten náhled přímo z EPS. Já používám RGB, takže výsledek pak vypadá dobře.

 
32
Eva
10 duben 2013, 22:16

Dobry den,
mam otazku ohladom textu vo vektorovych ilustraciach. Treba previest text na krivky alebo nie pred ulozenim do formatu EPS?

 
33
11 duben 2013, 23:29

Evo, přesně tak. Více o tom píšu ve zvláštním článku pro přípravu ilustrací pro fotobanky

 
34
27 červen 2016, 13:21

dobry den,
nevim se dopatrat,
jak udelat eps8, eps10
v linuxu.
Konkretne mam ubuntu.
Poradite nekdo?
Diky moc.

 
35
28 červen 2016, 18:54

Napadá mě tak jedině InkScape, ale má to své omezení, hlavně u průhlednosti a efektů…

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce